BlogDay 2007: לעשות כסף מבלוגים

למי שלא מכיר, BlogDay הוא אירוע שנתי שבו בלוגרים ברחבי העולם וגם בארץ, מציגים לקוראים שלהם בלוגים שמגיעה להם יותר תשומת לב ממה שהם מקבלים. באופן כזה התנועה לבלוגים איכותיים גדלה, וגדל משקלם המצטבר של הבלוגים ברשת בכלל (יש לי ניתוח מורכב של העניין הזה שאשמור לפעם אחרת. אתם צריכים לזכור רק את זה: אם יש לכם בלוג, תשתתפו).

בגלל שאני קורא הרבה בלוגים, החלטתי לתת חמש רשימות של חמישה בלוגים כל אחת. אני לא בטוח אם אצליח – וכמו שתראו גם “חמישה” לא תמיד אומר חמישה לינקים – אבל זו נראית כמו מטרה ראויה.

5 בלוגים שאפשר ללמוד מהם הרבה
בחרתי לפתוח בחמישה בלוגים שיעניינו בעיקר בלוגרים מסורים, שתורמים את גופם ונשמתם למען טובת הכלל, ומגיע להם גם לקבל משהו חזרה. אם אתם לא כאלה, אולי תשתעממו – אתם יכולים לחכות לרשימה הבאה (בטח תעלה בהמשך הערב). אם אתם רוצים להפוך לכאלה, תשמרו את הרשימה הזו (בדלישס, בבוקמרקס שלכם, ואם אתם בני אדם אז אתם גם תיתנו לינק).

1. ProBlogger. יש המון בלוגים על בלוגינג, פרובלוגינג, מוניטייזינג, ועוד כמה ינגים שיש סיכוי טוב שיעניינו אתכם בעתיד. נגיד, בעוד שנתיים (שלא לדבר על SEO, SEM, SMO וכו’). למה לא להיות חכמים כבר עכשיו ולהתחיל לקרוא (זה מה שאני עשיתי לפני שנתיים, אגב)? תתחילו מהבלוג הזה, של דארן רווז האוסטרלי. יש בו הרבה מאמרים שכתובים בשפה פשוטה ומפנים למקורות שימושיים.  

2. הפרדוקס. גם בישראל צומחת קהילה יפה של בלוגרים מומחים, בעיקר סביב השימוש בפלטפורמת וורדפרס. אם אתם לא יודעים מה אמרתי עכשיו, זו אולי לא צריכה להיות התחנה הראשונה שלכם – אבל הבלוג של שרית הוא ללא ספק אחת התחנות שתעברו בה. סביר להניח שתעברו גם אצל אח”י דקר ואצל שרון מדברים קטנים, ומשלושת אלו, תוכלו להמשיך לשאר הבלוגים החשובים בתחום (ולהתרגל לרעיון שזו לא פשע לפרגן בלינקים ולעשות דברים חינם, אבל לפעמים זה גם גורם לזה שמציעים לך משרה). אם זה לא הספיק לכם, נסו גם את פורבס (לא העיתון, הבלוגרית. בואנה, איזה קטעים יהיה אם הן יקימו להקת בנות? Girl Power, ללא ספק).

3. וולווט אנדרגראונד. הרבה אנשים אוהבים להעביר ביקורת על דבורית שרגל, כשהביקורת העיקרית היא “את מי זה מעניין לעזאזל?”. ובכן, החדשות הנישתיות של עולם התקשורת אכן מעניינות בעיקר את אנשי התקשורת. ובני זוגם. And some of their friends. אבל זה בדיוק העניין: אם אתם מתמחים בנישה מסויימת ומעניקים לה כיסוי ייחודי, יהיה לכם קל למשוך אליכם את כל הקהל הרלוונטי ולקבע את מעמדכם כמומחים בתחום. שרגל כנראה בכל זאת עשתה משהו נכון, כי הבלוג שלה הוא אחד הבלוגים הכי פופולריים בישראל והיא מוזמנת לדבר עליו, על בלוגינג ועל תקשורת, על-גבי במות רבות. אז מותר ואף רצוי לפרגן לה.

4. יוחאי (Things.co.il) מלבד העניין בנושאים וההזדהות עם הדעות של יוחאי, ומלבד החיבה שלי לבנאדם, אני חושב שיש לו כישרון מיוחד למציאת פלאג-אינים מוצלחים לוורדפרס – שזו מעלה גדולה. יש בבלוג שלו משהו מאד מרענן – תוכנית, ניסוחית, עיצובית ווורדפרסית (הייתי מוכרח לנסות את זה – שלושה ווים רצופים). מלבד זה, הוא עשה את אחת הכניסות הכי מהירות ללב הבלוגספירה, מה שאומר כנראה שיש לכם הרבה מה ללמוד ממנו.

5. עוד בלוג תל-אביבי. תל-אביב הייתה יכולה להיות עיר הרבה יותר סבבית, והיא נהרסת משנה לשנה – כמו כל המדינה הזו – בגלל ניהול מושחת ובזבזני, נפוטיזם וזלזול פושע בתושבים ובזכויותיהם. הבלוג של לרמן עושה פעילות חשובה בנושא הזה ובכך פונה לנישה רדומה של חצי מיליון תושבים שרובם מחוברים לאינטרנט אבל מעטים מהם פיתחו מודעות פוליטית – לפחות במישור המוניציפלי. אז אם אתם תל-אביבים, תגלשו אליו ותלמדו איך “נישה” יכולה להיות בעצם משהו שמעניין המון אנשים (זה נותן לי רעיון… למה שלא אקים בלוג על חומוס?).

.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

השאר תגובה