תכונותיו הרפואיות של החתול המגרגר

זה לא סוד שתקציבי מחקר במוסדות אקדמיה ברחבי העולם הולכים למטרות חשובות כמו הבנה של תופעת התקשות הלחם במיקרוגל. זו, אני מניח, אחת הסיבות לכך שהמדענים טרם מצויידים במידע מספיק כדי להסביר את תופעת הגרגור (בשנים האחרונות פוענח המנגנון של הגרגור, אך הסיבות עדיין לא ידועות).

רוב האנשים רואים בחתולים חיות אנטיפתיות ואינטרסנטיות. כשלעצמי, אני מאמין באמונה שלמה שבחתול טמון סוד טמיר, משהו עמוק בהרבה ממה שנראה לעין.

כולנו יודעים מדוע הכלבים בוייתו – כדי לעזור בצייד. ומה עם החתולים? האם הם בוייתו כדי לשבת שישבו לנו על הפנים בבוקר כי איחרנו להתעורר ולא האכלנו אותם? לא סביר.

מה גילו המצרים הקדמונים?

החתול היה חיה קדושה במצרים העתיקה. ומכיוון שהמצרים היו אנשים חכמים מאד, שהגיעו להישגים תרבותיים ואינטלקטואליים כבירים בזמן שבני אירופה עדיין חיו במערות, אני לא הייתי ממהר לבטל את אמונתם הלא-מסוייגת בחתול.

הספקולציה שלי: המצרים עלו על משהו. הם הבינו שבחתול טמונה תועלת עצומה לאנושות, ומכיוון שהחתולים לא הראו שום נכונות לביות, הם נאלצו להעמיד פנים שהם סוגדים להם כדי שיתרצו.

הגילויים האחרונים: הגרגור מרפא

אני לא הייתי זקוק למדענים כדי לגלות שחתולים טובים לטיפול במיגרנה, אבל מסתבר שכבר יש ראיות מדעיות לכך שהגרגור נועד לא רק כדי לתקשר ולהביע הנאה, אלא גם כדי לרפא את החתול. חיפשתי ומצאתי את הטקסט הזה שפורסם ב-Scientific American. הכותבת, פרופ’ לזלי ליונס מבית-הספר לרפואה ווטרינרית באוניברסיטת קרולינה, מסבירה שהגרגור הוא בתדרים של 25-150 הרץ, שמחקרים שונים הראו שיש להם השפעה על צפיפות עצמות ועל פעולת המערכת החיסונית.    

כאמור, לא נעשו מספיק מחקרים על התועלת הבריאותית של הגרגור לבני אדם, אבל ישנם כבר הרבה מחקרים שמוכיחים שחיית מחמד מאריכה את תוחלת החיים של קשישים – וכולנו יודעים מהי החיה שקשישים אוהבים. ליונס מסבה את תשומת הלב למיתוס תשע הנשמות של החתול, וליכולת ההתאוששות המדהימה שלו ממחלות ובעיות רפואיות שונות – הרבה יותר מאשר כלבים, שאינם מגרגרים. כמו כן, היא מדגישה, חתולים מגרגרים לא רק כשהם נהנים אלא גם כשהם במתח או סובלים מפציעה (עובדה שגם אני התוודעתי אליה בנסיבות מצערות).

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דב   ביום 4 בספטמבר 2007 בשעה 22:30

  אכלו את עכברי מצרים, שאכלו את התבואה במחסני מצרים. וזו מקור הסגידה של קדמוני מצרים לחתולי מצרים.

 • שוקי   ביום 4 בספטמבר 2007 בשעה 23:31

  נו, בשביל שירות כזה פשוט סגדו להם? מוגזם.

 • rozov   ביום 4 בספטמבר 2007 בשעה 23:49

  החתולים אימצו את האדם ונתנו לו רשות לסגוד להם ולטפל בהם. כל נסיון להציג את הדברים כאילו אנחנו בייתנו את החתול הוא מגוחך.

 • שוקי   ביום 5 בספטמבר 2007 בשעה 1:36

  כלב הוא פשוט פיל בחנות חרסינה ליד חתול. או שאולי אוגר?

 • Xslf   ביום 5 בספטמבר 2007 בשעה 16:41

  כתבת:
  “בשנים האחרונות פוענח המנגנון של הגרגור”

  יש לך במקרה קישור להסבר? כי לא יצא לי להתקל באחד.

  🙂

 • שוקי   ביום 5 בספטמבר 2007 בשעה 17:45

  היה ולא שמרתי. זה משהו עם שתי קבוצות של שרירים טבעתיים שמתכווצים בסינכרוניזציה.
  אם את רוצה אני אחפש לך (ומקווה שלא תהיה פדיחה ואמצא).

 • דידי   ביום 8 בינואר 2010 בשעה 15:24

  מאד מעניין התאוריה הזו.אני מאד מתחברת לזה וזה נשמע לי מאד הגיוני תודה על ההארה

 • מירב   ביום 9 בפברואר 2010 בשעה 18:19

  זאת אכן החיה הכי מדהימה
  חתולים מרגיעים, הם יפים, חכמים ועצמאיים
  מומלץ לכל אחד להכניס כמה חתולים הביתה
  לי יש 4

 • חזי   ביום 5 בספטמבר 2007 בשעה 0:00

  החתול נוצר כדי שלכלבים יהיה מעניין

 • יונית   ביום 5 בספטמבר 2007 בשעה 1:29

  ספר את זה לכלבים שאיבדו את אפם כשניסו לפלוש לטריטוריה של חתול רכושני. אגב, לא ראית גארפילד? יש שם הסבר מפורט ומדוייק בנוגע ליחסים בין כלבים וחתולים בעולם הזה.

השאר תגובה