עיזרו להציל את האקדמיה בישראל

יש לי הרבה ביקורת על האקדמיה הישראלית (ומי שמכיר אותי יודע שביליתי במחיצתה ובסביבתה מספיק שנים כדי לבסס אותה היטב).

אבל הביקורת על האקדמיה היא משנית לעצם החשיבות לכך שתהיה אקדמיה. ובמקרה של האוניברסיטאות הישראליות, זהו ממש עניין של להיות או לחדול – לא רק עבור המוסדות האקדמיים עצמם, אלא עבור כולנו.

האטרקטיביות של המשק הישראלי, וכוחו התחרותי בעתיד, לא קשורים ולא נובעים מהמדיניות ומההשקפה הניאו-קונסרבטיבית האכזרית של נתניהו, אולמרט וחבריהם (כולל ברק). הייחוד העיקרי של כלכלת הישראל הוא במספר הגבוה של אקדמאים ומהנדסים בקרב האוכלוסייה שלה. למרבה הצער, מצב האקדמיה בישראל היום לא משאיר מקום לספק: עם המשך המגמות הנוכחי אין לנו עתיד.

בעשור האחרון עשו ממשלות ישראל הכל כדי למנוע הזדמנות שווה לאזרחי ישראל ליהנות מהשכלה אקדמאית. הניפוח של שכר הלימוד, שחיקת שכר המרצים, צמצום התקנים וההתעלמות הכללית מהמצב ההולך ומתדרדר של האוניברסיטאות, מספקים הסבר משכנע להתדרדרות של האקדמיה הישראלית בדירוגים הבינלאומיים. לבריחת המוחות המתגברת. צעדים אלו משתלבים היטב בהתרוששות האינטלקטואלית והמוסרית של מדינה שעושה הכל כדי להכחיד את עצמה.

כך תצטרפו למאבק 

אתר האינטרנט החדש של הפורום להגנת ההשכלה הציבורית מרכז מידע שוטף על המאבק להצלת ההשכלה הגבוהה. עיון בכמה מהטקסטים שכבר פורסמו שם, יעזור לכם להכניס את הסכסוך המקצועי של המרצים לקונטקסט רחב יותר. 

הוא נועד לעזור לכל מי שהנושא חשוב לו להיות מעורב, להתארגן, לתמוך ולפעול.

אתם מוזמנים לקשר אליו, לדווח, להפנות את חבריכם ולהירשם לערוץ ה-RSS של האתר.

התזמון שבו קם האתר הזה לא אידיאלי. עדיף היה לו קם חודשיים קודם. ומצד שני, בוודאי היה עדיף למרצים לו היו שוכרים שירותים של יחצ”ן ומפרסמים בעיתונות, כפי שנעשה במאבקים אחרים. בכל אופן, זהו המאבק שלכם – אם יחסי עבודה חשובים בעיניכם; אם עתיד האקדמיה חשוב לכם; אם עתיד המדינה הזו מעניין אתכם; אם אתם או אנשים קרובים לכם לומדים או מלמדים, או שסתם אתם מכירים בחשיבות של ההשכלה הגבוהה בישראל.  

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • נמרוד ברנע   ביום 12 בינואר 2008 בשעה 21:57

  שוקי,
  ספר לנו קצת על שנותייך באקדמיה

  (ובאותה הזדמנות תדאג שיהיה אפשר לקבל מייל הודעה כשמישהו מגיב לתגובה שלך כדי שיהיה אפשר לדעת מתי לחזור)

 • דרומי   ביום 13 בינואר 2008 בשעה 0:00

  לא שאני לא מסכים כמעט עם כל מה שכתבת – כולל זה שצריך להוריד את שכר הלימוד.
  אבל אתה בטוח ששכר הלימוד ‘התנפח’ בעשור האחרון?
  אני התחלתי ללמוד ב-2000, ומאז הייתה ירידה בשכר הלימוד דווקא.

 • גלעד   ביום 13 בינואר 2008 בשעה 17:10

  אנחנו עצמנו תרמנו לכך שהמדינה מתייחסת לאקדמיה כפי שהיא מתייחסת, לא בכדי צמחו מקומות כמו מכללה למינהל, קרית אונו וכיוצא בזה. המחקר הפך שולי, הכל קרייריזם קר וקפיטליסטי, זה מה שנחשב

השאר תגובה