מאולמרט ועד ביבי

אתמול (או שמא היה זה שלשום? כאבי הראש קצת הוציאו אותי מפוקוס), הדגים לנו ראש-הממשלה אהוד אולמרט מהי אחריות. הוא אמר “אני נושא באחריות המלאה”, והאשים את ביבי.

ובכן, כמו יחזקאל דרור, גם אני לא משתגע על הרעיון שביבי נתניהו הולך להיות ראש-ממשלה. מצד שני, זה בדיוק הקטע בדמוקרטיה – שלפעמים יש רוב למשהו, או למישהו, שאינך משתגע עליו. רוב תושבי ישראל מעדיפים את ביבי המגעיל על אולמרט הרשע או על ברק הפאשיסט והפשלונר, ולכן דעתו של דרור או דעתי, לא אמורה להיות רלוונטית.

אני לא חושב שוועדת וינוגרד פעלה מתוך שיקול דעת לקוי או משוחד, אבל אני בהחלט חושב שדרור טועה בגדול כשהוא חושב שלמשרת ציבור יש את החירות להיות “אדם פרטי”, בעיקר בעיתוי הזה. אם רוב מכריע של תושבי ישראל רוצים שאולמרט ילך – בלי רלוונטיות לשאלה מה יהיו לכאורה ההשלכות – אז עדיף היה לדרור שהיה מסרב לשמש בוועדה מלכתחילה.

דמוקרטיה זה רצון העם – לא הרצון של מישהו שיש לו כוונות טובות וחושב שהוא יודע מה טוב לעם. אולמרט צריך ללכת הביתה, לא בגלל מה שהדו”ח אמר עליו, אלא משום ש-87 אחוזים מאזרחי ישראל רוצים שילך הביתה. זה פחות מאשר ה-97 אחוז שלפני שנה, אבל זה לא מספיק כדי לשלוט במדינה וזה שומט את הבסיס המוסרי של שלטונו.

ובלי קשר לזה – אולמרט צריך ללכת משום שהוא נכשל, כשם שברק נכשל (וטוב שפרש וחבל שחזר). זוכרים את “מבחן התוצאה”? אז התוצאות של שלטון ברק כמו התוצאות של שלטון אולמרט, ברורות. לעומת הכשלונות המהדהדים ועקובי הדם שלהם, אלו של ביבי נראים כמעט כמו הצלחה.

למה לא רוצים את ביבי

רוב הישראלים – גם כמה אנשים שהולכים להצביע בשבילו – לא סובלים את ביבי. אני לא חושב שזה קשור באמת לאופי שלו. נראה לי שזה קשור יותר לקמפיין הנמרץ שניהלו נגדו כמה “יועצי תקשורת” בסוף שנות התשעים, וללחץ החברתי בחוגים מסויימים – כולל אלו של העיתונאים – שגרם לכך שאם לא שנאת את ביבי נחשבת לטיפש, משוגע או גרוע מזה.

וכן, ביבי היה ונותר סמרטוט אדום עבור אנשי הגווארדיה הישנה, שנוא נפשם של הפלמ”חניקים ואויבם של נסיכי הליכוד. זה לא היה קשור ולא קשור ליכולותיו, למרות שזה בהחלט תרם ליצירת התדמית של ביבי המסוכן.

גם אני לא רוצה את ביבי בתור ראש-ממשלה, וגם אצלי זה בכלל לא קשור לכהונתו הקודמת בתפקיד הזה, או לפתפותי הביצים בדבר אמינותו או אישיותו הבעייתית לכאורה. שרדנו את הנפש הפיוטית של לוי אשכול, את המאניה-דיפרסיה של בגין ואת התככים הבינלאומיים (לכאורה) של אריק שרון, אז מה זה כבר ביבי קטן נוסף.

הסכנה הגדולה נשקפת לנו לא מצד מנהיגים שהם סתם לא אמינים, אלא מצד מנהיגים (כולל ראשי-ממשלה, שרים, רמטכ”לים וכו’) שחצנים, מנותקים ומלאים מעצמם, שלא יודעים מתי הגיע הזמן ללכת הביתה. הוסף לזה כנפי טיס וקיבלת את דן חלוץ. הוסף לזה חרמנות וקיבלת את חיים רמון. הוסף לזה חוסר מעצורים וקיבלת את אהוד ברק. ואתם מוזמנים להשלים בעצמכם ולומר מה נדרש כדי שיתקבלו פרץ, אולמרט, שרון, לבני, וכו’.

גם ביבי כזה, אבל הוא קטן בשני מספרים על ברק המגאלומן והפרשיות בהן נקשר שמו נראות כמו גניבת סוכריות ממגירת המורה בהשוואה לאלו של אולמרט או שרון.

לעומת זאת, ביבי הוא הוא זה ששיתף פעולה עם פקידות האוצר באכיפת מדיניות כלכלית נאו-שמרנית על ישראל. בנושא זה, אני מקבל את התזה של זוכה פרס נובל פרופ’ גוזף שטיגליץ: אנשים כמו ביבי הם לא בהכרח טיפשים או רעים – הם פשוט משתייכים לכת.

ביבי הוא מייצגה המובהק של השקפת עולם כלכלית שנכשלה בכל מקום בעולם שבו יישמו אותה – תאילנד, טיוואן, רוסיה, ארגנטינה, בוליביה, דרום-אפריקה, וגם אנחנו בדרך. גם ארה”ב, אחרי 8 שנות שלטון רפובליקני שמרני, נמצאת על סף קריסה כלכלית – עם חוב עצום, התחלה של מיתון, ובעיות חברתיות הולכות ומתגברות. מי שדובק במדיניות הזו חרף כל כשלונותיה, הוא או אינטרסנט או חסיד שוטה. בין החסידים השוטים בכל כת, יש גם אנשים איטליגנטיים, מוכשרים, וכריזמטיים שמצליחים לשכנע רבים שיש משהו במה שהם אומרים.
 
אולמרט, ברק ושאר חבריהם, לא טובים יותר מביבי בהקשר הזה – גם הם יעשו הרבה בשביל האלפיון העליון ושום דבר בשבילנו. אבל אצלם זה בגלל שלא אכפת להם, ואצל ביבי זו האסטרטגיה. אפשר לקוות אולי שביבי, בגלל קופת השרצים שלו, לפחות יזרוק עוד כמה שקלים לניצולי השואה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דני בלוך   ביום 7 בפברואר 2008 בשעה 23:07

  אני מסכים עם רוב דבריך אבל מה אתה רוצה מאשכול? אחד מראשי הממשלה הטובים שלנו גם בענייני פנים וגם בענייני חוץ, שלא שלף מן המותן, היסס והמתין עד שהצבא יהיה מוכן היטב ועד שיהיה גיבוי בינלאומי. אני מעדיף את הגמגום שלו והנפש הפיוטית שלו על כל האלטרנטיבות שיש לנו היום.

 • ליאור   ביום 8 בפברואר 2008 בשעה 7:08

  מתי שמעת ראש ממשלה אחר לוחש לאיזה רב שהשמאלנים הם לא יהודים או לבעל בסטה בשוק שהאשכנזים שונאים אותו?
  מתי ראית ראש ממשלה אחר הולך בראש ארון קבורה שעליו כתוב השם של יריבו הפוליטי?
  מתי עמד ראש ממשלה על מרפסת ונאם בפני קהל עצום שצורח “מוות לערבים” במבט של רצח בעיניים? יש לך בכלל מושג כמו מה זה היה נראה?
  איזה אשת ראש ממשלה אחרת נדחפה לכל חור והתנהגה כאילו היא מורמת מעם? רמת טירוף הגיע לכך שמתרחצים בחוף הים היו צריכים לראות את השלטים נגררים ממטוסים עם הסיסמה המתנשאת “שרה העם איתך”. שכחת את זה?
  איזה עוד ראש ממשלה יצא לחופשות מתוקשרות (כולל חופשת סקי בשוויץ) עם צבא של עיתונאים שהעבירו את הדרמה בשידור חי?
  איזה עוד ראש ממשלה הלך לסרט דווקא בקולנוע (מה שהצריך לסגור את כל הקולנוע, כמובן על חשבון משלם המיסים)?
  שכחת כבר שהממשלה שלו נוהלה כמו חנות מכולת? שאף אחד לא היה יכול לעבוד איתו ושרים התפטרו כמעט מדי יום כשכולם טוענים (בניגוד אליך) שזה *כן* בגלל האישיות שלו. לא מדובר ביועצי תקשורת אלא בשרים בממשלה שלו. השיא היה כשהוא פיטר את שר הבטחון בשידור חי בטלוויזיה. זה נראה לך הגיוני?

  החזרת חברון תמורת מינוי יועץ משפטי שימנע העמדה לדין של פוליטיקאי מושחת היא בעיניך “גניבת סוכריות מהמורה”? אתה בכלל קולט מה אתה כותב כאן? גם הפרשיות האחרות שלו לא פחות חמורות, לכאורה, מהפרשיות של אולמרט. אפילו “הלאמת” שתי ערכות ה”מחשב לכל ילד” היא פרשה חמורה (וגם מוזרה מאוד) שמראה על אישיות בעייתית.

  אני גם לא זוכר אף ראש ממשלה שניהל פגישות בארבע עיניים עם אנשי הון, כולל נסיעה לחו”ל (אוסטריה) לצורך אחת הפגישות. הוא אפילו לא ניסה להסתיר את זה. אבל לפי מה שאתה אומר אצל נתניהו זו לא שחיתות אלא “אסטרטגיה”, אז מבחינתך זה בסדר.

  נתניהו היה ראש הממשלה הראשון שנדחף לכל דקת שידור בטלוויזיה כשהוא מוריד את הדיון הציבורי לרמת תוכניות הבידור של ערוץ 2. כל ההודעות שלו היו מתוזמנות לשמונה ושתי דקות. באמת צריך להסביר לך למה זה עיצבן מישהו?

  לא היה עוד ראש ממשלה מתנשא ויהיר כמו נתניהו. גם ברק ואולמרט לא הגיעו לרמה שלו. אפילו השקרים שלו מעצבנים. כשהוא מספר איך רחבעם זאבי היה שר נהדר בממשלה שלו או איך הוא נתן אזרחות לפולארד קשה אפילו לקרוא לו שקרן. הוא פשוט תמהוני. כנראה ששכחת מהר מאוד את תקופת נתניהו, אבל היא אמיתית. זה לא מיתוס של “יועצי תקשורת”.

 • אזרח.   ביום 8 בפברואר 2008 בשעה 7:26

  הדרווניזם.הם דרוויניסטים חברתיים.

  http://www.robertreich.org/reich/20051201.asp

  http://www.robertreich.org/reich/columns.asp

  http://www.robertreich.org/reich/commentaries.asp

  באשר ל”דמוקרטיה” והבחירות,הרי המשחק מכור.השיטה אינה עובדת.

  http://www.notes.co.il/shooky/24098.asp

  http://www.notes.co.il/shooky/31719.asp

  אזרח.

 • יעקב משם   ביום 12 בפברואר 2008 בשעה 0:20

  עמד גם אהוד אולמרט.

  ועל בימות דומות עמד אריק שרון.

 • לגי   ביום 8 בפברואר 2008 בשעה 22:38

  לא הייתי מעלה בחכתי אף אחד מהסרדינים האלו.

  אולי יש עוד דרכים,
  או שנמשיך להתבכיין כמובן

  אני מבינה את המיגרנות שלך

 • חולי   ביום 9 בפברואר 2008 בשעה 16:53

  אני לא חזק בפוליטיקה, אבל מצרף בקישור למעלה ליד השם שלי, משהו שנכתב לפני הרבה שנים ושאולי קשור כאן לבעסה הכללית..

השאר תגובה