ספאם תגובות

בין הסוגים המגוונים של הספאם שמצטרפים מדי פעם לחיינו, ישנו זה שמנסה לנצל את מנגנוני התגובות. המטרה היא, כמובן, להשיג לינקים חינם לצורך קידום אתרים.

מכיוון שרבים, ואני ביניהם, ממליצים לאנשים שרוצים לקדם את האתר או הבלוג שלהם להגיב אצל אחרים, יש צורך לחדד: מה שהופך דבר מה לספאם, היא העובדה שאינך רוצה בו; בלוגרים רוצים תגובות ואוהבים תגובות, כשהן מתייחסות באופן ענייני למה שכתבו. לכן, כאשר אתם ממש קוראים את הפוסט לפני שאתם מגיבים עליו, ואם אתם מקפידים להגיב לעניין ואפילו אומרים את דעתכם האמיתית בנושא, זה לא ספאם. 

לעומת זאת, תגובות שלא אומרות כלום ולא קשורות בכלום לפוסט, הן ספאם – אפילו אם זה שכתב אותן הוא לא ספאמר. זו דעתי לפחות.

חלק גדול מספאם-התגובות מיוצר היום באופן אוטומטי באמצעות תוכנות ייעודיות. זה נראה לפעמים מאד פרימיטיבי, כי תגובות הספאם אפילו לא נראות אמיתיות, אבל זו שיטת קידום יעילה מאד. הספאמרים משתמשים בתגובות האוטומטיות כדי ליצור רבבות קישורים לאתרי ספאם עמוסי מודעות Adsense. רוב הלינקים נמחקים בסופו של דבר, אבל אלו שמספיקים להופיע וממופים על-ידי גוגל משרתים את מטרתם. כמובן, כל השיטה מבוססת על כך שמדובר באתרים זמניים,  בעלי מחזור חיים קצר – הם עושים קצת כסף ואז מזוהים על-ידי Google, נסגרים, ומפנים את מקומם לאתרי הספאם הבאים.

אני די מתעב את השיטה הזו ואת הזמן שהיא מבזבזת לי ולהרבה אנשים. מצד שני, בה יש לפחות היגיון. אני מתעצבן אפילו יותר כשאני רואה תגובות מז’אנר הבלוג-מגניב-כנס-לשלי שניכר שנוצרו בידי אנשים שלוקחים ממישהו כסף בשביל לקדם לו את האתר. אלו לא מקדמי אתרים אלא שרלטנים מהסוג הגרוע.

ברשימות מופעלת מערכת שמאפשרת להגדיר תגובה כספאם. מה שיפה בה, הוא שמספיק שכמה בעלי אתרים ברשימות יגדירו תגובות ממקור מסויים כספאם כדי שהודעות נוספות מהמקור הזה יימחקו אוטומטית. זה לא יעיל כנגד ספאם-תגובות אוטומטי, כי כל העניין איתו זה שבכל פעם הוא מגיע מ-IP אחר ומפנה לכתובות אחרות, אבל זה די יעיל נגד נודניקים מהסוג השני.  

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יואב   ביום 19 בפברואר 2008 בשעה 1:17

  התגובות הלא ענייניות מתחת למאמרים הפכו לטרנד מזמן. מגיבים בכוונה לא לעניין אלא על יד ובמקרה הפחות טוב -עם הקשר מזערי או בכלל לא לתוכן .

  למה זה קורה?

  זה לא קורה לפוסטים בסגנון “יומני היקר שלום”
  לנושאים אישיים, או לשפה קלילה ומתנחמדת.

  זה קורה לרוב מתחת למאמרים שלחלק מהקוראים לא בא לקרוא לעומק, או שקשה לקרוא, הדרך הכי כייפית זה להגיב למטה בלי שום קשר לכתוב למעלה
  או בדרך של התקפה, השמצה, או סתם הוצאת העניין מהקשרו.

 • גרבי   ביום 19 בפברואר 2008 בשעה 11:01

  בארהב כבר מזמן אין מתחת לאתרים , בלוגים ודעות אפשרות מתן תגובות ספאם או לא ספאם.
  הם תמיד מבינים קצת לפני הישראלים מה נכון ומה לא נכון, גם לפה זה עוד יגיע.

 • מר. סמית   ביום 19 בפברואר 2008 בשעה 12:20

  במערכות תוכן סבירות (וורדפרס למשל) לינקים בתגובות נכנסים כברירת מחדל עם תג nofollow, כך שגוגל מתעלם מהם בחישובי Pagerank.

  לספאמרים יקח זמן ללמוד, אבל בסופו של דבר התופעה תקטן מאוד.

 • מרקו   ביום 19 במאי 2008 בשעה 10:59

  את הספאמרים מעניין רק דבר אחד וזה לינקים טובים לאתרים שלהם ,אבל אני מאמין שבעתיד עוד ימצא הפתרון לסינון כמו שבדואל אפשר לסנן את רוב הספאם בגוגל

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)   ביום 8 ביוני 2008 בשעה 1:43

  http://www.biluim.co.il/galleries/gallery.php?gallery=19

 • שרון   ביום 19 בפברואר 2008 בשעה 1:36

  העניין הוא שספאם יודע שהוא ספאם, והוא כבר אפילו לא מתאמץ במיוחד. מצד שני, אני חוששת שמגיבים נודניקים ולא רלוונטיים אפילו לא מודעים לעובדה שהם מעצבנים, וזה אפילו יותר עצוב בעיניי מספאם…

  [וכאן היה אמור לבוא סיפור משעשע על מגיב נודניק ודביל במיוחד שמתקשה להבין שאני לא מאשרת לפרסום את תגובותיו האוויליות כי הן מורידות עוד יותר את רמתו הירודה-ממילא של הבלוג שלי]

 • שחר   ביום 19 בפברואר 2008 בשעה 8:25

  לא כל כך מזמן יצא לי לקבל מטר תגובות לכמה פוסטים רצופים שלי, התגובות נשלחו במרחק דקות אחדות זו מזו, וכללו כל אחת משפט קצר שהיה קשור באופן מעורפל מאוד לתוכן הפוסט אבל ניכר בהן שנכתבו בעיקר כדי לייצר קישור.
  הקלקתי על הקישור וגיליתי שמדובר באתר של פרויקט סיום באיזה קורס תכנות ואו עיצוב אתרים ואו מסחר מקוון. אחרי התלבטות קצרה החלטתי לא להסיר את התגובות, גם מחמת הספק וגם כדי לא לפגוע בסטודנטים העמלים. אבל אם תגובות כאלה תהפוכנה לנפוצות יותר אני מעריך שלא תהיה לי ברירה.

 • אורן   ביום 19 בפברואר 2008 בשעה 9:31

  מקווה שזה לא נחשב לסוג של ספלוג:

  http://www.notes.co.il/oren/32766.asp

 • טלי   ביום 19 בפברואר 2008 בשעה 18:38

  כלומר- האם אדם סביר ייכנס בכלל לקישור כזה שאין מאחוריו שום משמעות?
  ואם ייכנס בטעות- האם הוא יעשה שם משהו? יקנה שם משהו? יקנה מוצר כי קפץ עליו באנר פרסומת באתר כזה?
  ברצינות, איזה אינטרס יש למישהו לעשות את זה? (או שאני באמת תמימה ולא מבינה, מה שבהחלט ייתכן…). כקוראת, אני יודעת לסנן ולהפריד בין מי שמקשר לפוסט רלבנטי שמרחיב את הדיון באותו עניין לבין מי שסתם נותן לינק בלי קשר לכלום.ואני מסכימה עם אבחנותיך לגבי מה נחשב ספאם ומה לא.

  וגרבי- למרות הספאמים המעצבנים וההערות הטיפשיות שיש לפעמים, אני חושבת שמנגנון תגובות הוא חשוב ויעיל ומוסיף הרבה, זו דעתי גם כבלוגרית וגם כמגיבה אצל אחרים, ומבחינה זו דוקא ב”רשימות” אחוז התגובות הענייניות עולה בהרבה על אחוז השטויות.

השאר תגובה