מה באמת קורה בעזה

אני קצת חצוי בעניין עזה. מצד אחד, טוב מאד שהפציצו משאית שהובילה טילי קסאם. אני בהחלט חושב שזה חלק מהשירותים שמדינת ישראל אמורה לספק לתושבים שלה. מצד שני, חבל – חבל מאד – שיחד עם טילי הקסאם ומשלחיהם קוצרים גם אזרחים חפים מפשע.

ההשקפה שלי בעניין הזה היא מאד ברורה ומאד יהודית – אם יותר לי. כבר הרחבתי בעבר על האופן שבו אני מבין את ההשקפה היהודית בעניין הזה. לא אחזור על כל מה שאמרתי שם, רק על זה: להקל ראש בקורבנות חפים מפשע זה לא יהודי.

לכאורה, איזו ברירה יש לנו, והרי אנחנו “הצבא הכי מוסרי בעולם” ו”מכוונים לטרוריסטים ופוגעים באזרחים רק בטעות”. גם ראיתי את כבוד השר חיים רמון, בחלקות הלשון הרגילה שלו, מסביר בטלוויזיה שירי הטילים על אשקלון הוא פשע מלחמה (חצי הכוס המלאה היא שלפחות ערב המלחמה הנוכחית לשונו של רמון מככבת בטלוויזיה, ולא במקום אחר).

אבל המציאות המרה בה חזינו כולנו במלחמת לבנון השנייה וגם סביב הנעשה בשדרות, היא שלא זו בלבד שמנהיגינו לא עושים הכל כדי להגן על חייהם של אזרחי ה”אוייב”, אלא שהם גם לא ממש טרודים לגבי ביטחון האזרחים בישראל או בטחון חייהם של חיילי צה”ל אותם הם שולחים לשדה הקרב, ללא אפודים או אימון מתאים ולפעמים גם ללא מזון.

זה לא מספיק שמישהו אומר לך “סליחה, התפלק לי” – אתה צריך להאמין שאכפת לו בכלל שמישהו נפגע, ואם אתה לא מאמין אז אתה לא תאמין. לכן, תסלחו לי אם אני לא מאמין.

חלוץ הרגיש מכה קלה כשהפיל פצצה? מה מרגיש אולמרט? מה הרגיש אולמרט שאמר לעם ישראל שהוא יגדיל את קצבת ניצולי השואה ב-83 שקלים (ואפילו זה לא היה נכון)?

אבל בישראל זה עדיין פופולרי מאד לפוצץ ערבים, לכן אנשים שוכחים כאן לעשות אחד ועוד אחד. או למנות את הנפגעים משני הצדדים ולראות שעם כל הכבוד לזה שאצלנו אומרים ש”המצב לא יכול להימשך”, אצלם נהרגים אזרחים במספר גדול פי 20.

מה עושים אותם אזרחי ישראל שנמאס להם, שאינם יכולים יותר – האם הם דורשים מהמדינה לשנות את מדיניותה התוקפנית שמביאה עליהם טילים? לא, הם דורשים מדיניות הרבה יותר תוקפנית. ואם כך מדוע שזה יהיה אחרת אצל הפלסטינים – גם הם דורשים משליטיהם שינקטו במדיניות תוקפנית יותר כלפינו. 

מצבם של תושבי עזה לא שונה ממצבם של תושבי שדרות. יורים עליהם, הם כועסים, הם רוצים שיירו חזרה. אז האם זה מוצדק שהם יורים טילים על שדרות? ממש לא. ומצד שני, האם זה מוצדק שאנחנו יורים על תושבי עזה?   

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • עוברת אורח   ביום 2 במרץ 2008 בשעה 0:39

  בעלי מוח ניאדרטאלי ומנטליות של שוכני המערות. רפלקסי האלימות שלהם מפותחים מדי, והם מגיבים ברפלקס שנצרב ע”י אידאולוכ גיית “אנחנו הקורבן הנצחי”, ובגילם המתקדם
  גברותם הנובלת דורשת עוד ועוד זיקפה לאומית, או של נשים, כמו ציפי לבני, בחליפות מחויטות, שלא יכולות להרשות לעצמן לגלות תבונה אנושית, שמא לא ימנו אותן עם הגברים.
  כמה בלתי נסבל.

 • שלומית   ביום 2 במרץ 2008 בשעה 7:35

  היו מנחים את ראש ממשלתנו.
  אם כך היה אזי:

  לא היתה פגיעה בסל הבריאות,

  לא היה ניצול של עובדי קבלן

  ניצולי שואה היו זכאים לחמלה

  ולא היינו ממהרים להכריע בדיני נפשות.

  מצד שני: הבא להורגך השכם להורגו.

 • מוטי סגרון   ביום 2 במרץ 2008 בשעה 7:48

  חייבים להבין שאין כאן 2 שחקנים אנחנו והם,אלה מלחמות של אחרים המנוהלות על ידנו ובעזרתם הנדיבה של הפליסטנאים, יצרני הנשק ובעלי אנטרסים אחרים לא יתנו יותר מכמה ימים של שקט,כך שהכול מכור מראש והתוצאות ידועות עד לסיבוב הבא.ולעניין העקרוני הערבים באזור לא יחתמו איתנו על שום הסכם שלום זה מנוגד לאופי קיומם באזור, יהיו הפוגות כל מי שמשלה את עצמו ומסתכן להכניס את הבדיחה ששמה שלום עושה את זה על דעתו בלבד,אנחנו נטע זר בעיניהם
  ונשאר כך לעולם צריך לנהוג בחוכמה בהפוגות, להנמיך את השנאה אלינו כי המזה”ת הוא חלק קטן מתפיסת עולם אסלמית שורשית להנחיל את האסלם בכול מקום. חייבים לראות את התמונה הכוללת,מצרים לאחר מוברק,יציאת האמריקאים מעירק,שלטון האשמי בירדן, סוריה לבנון איראן והרי לכם סיבות גדולות לדאגה מאשר פעולה כזו או אחרת בעזה, חייבים לשמור על זהירות או להמעיט את הפגיעה באזרחים .

 • עוברת אורח   ביום 2 במרץ 2008 בשעה 7:50

  כמה נהרגו בשדרות ועוטף עזה מאז תחילת אירועי הדמים? 5 אנשים.

  כמה נהרגו בעזה וסביבותיה באותה תקופה ? מאות רבות אם לא אלפים. חלק ניכר מהם, אם לא רובם, אזרחים חפים מפשע – תינוקות, ילדים, נוער, נשים, אנשים, זקנים, חיות, סוסים….

  אז “השכם” להורגו, לא ממש מתאים הנה.

 • משוטט ברשת   ביום 2 במרץ 2008 בשעה 8:03

  הסטטיסטיקה מוכיחה רק שהפלסטינים מפסידים במלחמה, לא שהם לא פתחו במלחמה, או שהמלחמה שלהם צודקת.

  כמו כן, סטטיסטיקה לא מוכיחה שאפשר לנהל מלחמה בלי שאזרחים יפגעו. בוודאי מלחמה מהסוג שמתנהל כולו באזורים מאוכלסים בשני הצדדים.

  דרך אגב, גם המספרים שלך לוקים בגוזמאות. מתי לדעתך התחילו “אירועי הדמים”? אם הכוונה לשבועיים האחרונים, ההרוגים הפלסטינים נמנים בעשרות, לא באלפים, ורובם לוחמים.

 • עופר לנדא   ביום 2 במרץ 2008 בשעה 8:10

  זה שהפלסטינים מצליחים להרוג “רק” 11 ישראלים זה אומר שאסור לך להגן על עצמך?

  זה בדיוק הטירוף בקשקוש “המדרגות” שמנסים למכור לנו כבר שנים – שעל הרוג אחד לא מגיבים, גם על הרוג שני לא מגיבים, על שלשה הרוגים מטילים סגר, על 11 מפציצים איזה משרד…

  אם על ההרוג הראשון היו מורידים פצצות על כל רצועת עזה, לא היית מגיעה להרוג השני.

 • ניר   ביום 2 במרץ 2008 בשעה 8:12

  שמע זה מלחמה ואנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו פגיעה בריבונות.
  האזרחים הפלסטינים קודם כול צריכים להבין שיש הפגזות לא יוצאים לרחוב כי כל מכונית יכולה להיות חשודה וחיל האוויר עלול להפציץ אותה ואז גם האזרחים שבסמוך יפגעו.
  כאשר יש משאית קסאמים צריך להבין שאם אתה לא עוצר אותה 160 הקסאמים האלו לאט לאט יפגעו בשדרות וחייבים להפציץ אותה.
  דבר שני זה בעצם תורת הלחימה שלהם הם שולחים פצצות מרגמה וקסאמים ליד מקומות מאוכלסים ויורים מתוך בתים של אנשים אז מן הסתם גם האזרחים יפגעו.

 • עוברת אורח   ביום 2 במרץ 2008 בשעה 8:22

  נתחיל מהסוף: אירועי הדמים בוודאי שלא החלו בשבועיים האחרונים. ממתי מונים אותם אלה שמונים 5 קורבנות בצדנו? נדמה לי שמאז ההיתנתקות.

  וברשר לטענותיך הראשונות. שמת לב שמאז עלה החמאס, ב”בחירות הדמוקרטיות” שארה”ב וישראל עודדו, הוחלט ע”י מועצת ה”חכמים/ות” שלנו, שמדינת החמאס אינה לגיטימית ולכן יש להכריחמה, למרר את חיי תושביה, ולהרוג בהם בכל הזדמנות, כלומר כש”מזדמן יעד בכיר”?
  האם שמת לבך לכך שבכל תקופה של רגיעה, או רגיעה יחסית, נמצא איזה יעד בכיר שכזה שההשב”כ סבור ש”חייבים לחסלו”, ועמו “מחוסלים” כבדרך אגב אי אלו ילדים, זקנים, עוברי אורח ומשוטטים. כי כמו שכתבת הסטטיסטיקה לא מוכיחה שאי אפשר לנהל מלחמות בלי שאזרחים יפגעו. רק המציאות מוכיחה את זה.
  אז אולי נדרוש ממנהגנו לעבור גמילה מהמלחמות, לא לשפוך כל הזמן דלק למדורה, למרות שהדלק הזה הוא עבורם סם חיים, קוקה קולה, או אולי קוק פרסי.

 • מתעניינת   ביום 2 במרץ 2008 בשעה 9:23

  בוקר טוב,

  1. האם את לא מסכימה שמדיניות החמאס איננה לגיטימית?
  2. על איזו תקופה של רגיעה או רגיעה יחסית את מדברת? את יכולה להצביע על תאריכים בהם לא היו התרעות על פיגועים ובהם לא נשלחו קסאמים במטרה להרוג?
  3. מה לדעתך יקרה ביום אחרי הגמילה ממלחמות?

  יום טוב…

 • עופר לנדא   ביום 2 במרץ 2008 בשעה 13:25

  אם נוחתים קסאמים על שדרות ועל ישובי מערב הנגב זו לא תקופה של רגיעה, אלא תקופה שלתושבי שאר חלקי הארץ סתם נוח יותר לעצום עיניים ולחשוב שהכל בסדר, ולמה צריך להסלים את המצב.

  אם כל יום היו מתפוצצות כמה מכוניות תופת בתל אביב – ולא היה נהרג אף אחד – גם אז היית אומרת שזו תקופת רגיעה, ולמה צריך לחסל מישהו ולהרוס את השקט?

 • מציאות   ביום 2 במרץ 2008 בשעה 14:39

  אבל לא הוספת למצב שום תוספת מעניינת ומחכימה
  הווה אומר: נכון, כתבת נכון, אבל איך צריך לשנות את המצב, מה צריך לעשות בכדי להוביל את החמאס למציאות אחרת, מה יגרום להם להפסיק לזרוק טילים על אזור הדרום, איך אפשר להידבר איתם ישירות, ואיך תגרום להם לדבר איתך, מה יהיה המחיר שהם ידרשו ממך בכדי שיפסיקו לזרוק טילים, והאם את המחיר הזה של פינוי ירושלים מסירת חלקים נרחבים ממדינת ישראל הקטנה והמכווצת תוכל לתת, האם האסטרטגיה של מסירת שטחים גדולים תוביל את ישראל באמת למקום אחר, האם השינוי הזה יגרום למדינת ישראל לצמוח או ללכת פייפן, תחשוב על הילדים שלך ועל העתיד שלהם פה, תחשוב על מעבר לעמדה של וויתורים או מלחמה, ותראה שאנו חיים במציאות בלתי אפשרית,
  מי שישלוט בשטח הוא זה שיקבל את האחיזה בפועל, הוא זה שיוכל לשלוט יותר שנים על חתיכת האדמה שיש פה.

 • חיים   ביום 2 במרץ 2008 בשעה 20:14

  סינדרוס שטוקהולם קיצוני הזדהות מוחלטת עם האנס התוקפן..
  שמו לב כיצד הרוע מקורו אך ורק בישראל. שימו לב כיצד מנהיגי ישראל מוצגים כפושעים מסוממים מטורפים יחד עם ארה”ב סמל רוע מוכר. שימו לב כיצד מול חמאס צמחוני, פציפסטי, חסר יזמה ומעש עומדת ממשלת ישראל המייצגת את האמור לעיל. וזה בסיס לדיון שפוי.

 • עוברת אורח   ביום 2 במרץ 2008 בשעה 20:28

  מאמרו של אברהם טל שהתפרסם ב”על צד שמאל”.
  לכל המתפלמסים, אנא קראו בראש פתוח, נקי מהדעות השגורות שלהן אתם רגילים. סתם כך כתרגיל מחשבתי. אולי זה ישנה במשהו את השקפתכם.

  http://www.on-the-left-side.co.il/23941/
  זבנג—ומה-הלאה—אברהם-גל–28-02-2008

 • אריאל טל   ביום 2 במרץ 2008 בשעה 20:44

  כאשר יוו עלינו בפעם הראשונה מעזה היה על כוחות צה”ל להשיב אש לעבר מקורות הירי
  היום זה לא מספיק
  צריף לכבוש את עזה מחדש ולהציע לכל מפוני גוש קטיף לגור שם לנצח עד עת בוא גואל צדק

  מה הטעם בלשפוך את דם בנינו
  למה אבא ואימא ימותו עם בנם החייל בכדי לחוס על חיי האויב
  בעזה גרים וחיים אויבי העולם החופשי , אנשי איסלאם קיצונים עם עבר מפואר עוד מימי שמשון הגיבור שידע איך לטפל בהם
  לו מנהיגנו

  היו נקיים מעוון היו הם מצליחים לטפל בשונאי ישראל, אבל שעה שאותם המנהיגים מסכימים כי ילדים קטנים חב’ החשמל תנתק להם את החשמל בבית כי לאבא אין כסף לשלם לחברה הכי עשירה בישראל
  או אותם ילדים וקשישים יהיו לל מים כי אין להם,
  אז מי האל שילך לפניהם לנצח
  את שונאי ישראל

  חברים שונאי ישראל לא חיים רק בעזה, הם חיים בכל העולם
  ועזה מהווה מעין בועה מייצגת של השנאה לעם היהודי

  הניצחון שלנו על האויב יהיה כך שנתאחד
  כעם השלטון לא יתנכל לאזרח
  ואז יאמר וגר זאב עם כבש

  בברכה

  אריאל טל

 • חיים   ביום 2 במרץ 2008 בשעה 21:13

  קראתי את המומלץ אכן שמאל ישראלי [ אין בישראל שמאל !! שמאל זה הזדהות קודם כל עם האומללים שלך, יושבי מערב הנגב ] רק בישראל שטרסלר, שוקן וע”ד פלדמן הם שמאל, המאמר המומלץ? איזו בדיחה עצובה.
  זו תוכנית של האדם הלבן לשפר לחומים את הכלכלה והחינוך ובקרת הילודה ומה לא עוד. תבינו זה הכי משגע אותם ואותי ואת כל אחד אחר. מי אתם בכלל שתחליטו עבורם שלהתרחץ זה יותר חשוב מלהרוג? הם חכמים כמוכם קוראים בתרגום קלוקל את התמצית של הפוסטמודרנים הצרפתיים כפי שעושה זאת אירן. הם מאמינים ב 72 בתולות בשמים המחכות לשהיד, במילת נשים ובטיהור כבוד המשפחה בדם. הם משוכנעים שזה טבעי הגיוני וצודק להרוג לאט וביסורים את הציונים ואתם ציונים כמו שאמר גבלס “אני מגדיר מי הוא יהודי” . איזו זכות יש לכם או הייתה לכם כדרישת אותו ליצן “שמאל” מהשלטון הישראלי לשנות את אמונתם כלכלתם ודרכי חשיבתם.
  הם יבינו אותך ואותנו כשנאמר ישר ומהר וצלול. אם תכאיב לי אני ארצח אותך ולקיים זאת. או כן גם זה יבוא: הם שכללו את המשחק לוחמי חופש אלמוניים הורגים בישראל ומבצעים ניקוי אתני במערב הנגב וישראל פוגעת רק באזרחים שלווים. תוך זמן מה תקום מחתרת יהודית בקריצת עין או לא שתופיע רעולי פנים מול עיתונות החוץ ותודיע שבגלל אזלת הממשלה הם יורים ירי סתמי לתוך עזה. וישראל כמו העולם תודיע שהוא מחפשת אותם ומגנה אותם והם יעשו חגיגות מול עתונות החוץ. יש למי שהוא רעיון יותר טוב לפני שמתחילים לקרוא לי בשמות.

 • One of the Crwod   ביום 3 במרץ 2008 בשעה 8:03

  http://www.aplaton.co.il/story_408

 • יהונתן   ביום 7 במרץ 2008 בשעה 19:25

  לא שווה תגובה אפילו

 • עוזי ראשלצ   ביום 10 במרץ 2008 בשעה 20:28

  אבל למרות גילי המתקדם, כבר הרבה זמן לא קראתי דברים אמיתיים יותר או נכונים עם כל סימני השאלה במקומות הנכונים. למה אין עוד אנדשים או אולי ישנם אבל חייבים לצאת מן החדרים הנוחים ןלהתחיל לצועוק אתך ביחד, תודה חיממת את ליבי.

 • טלי   ביום 2 במרץ 2008 בשעה 0:28

  ולתאר את המצב.

  תודה.

 • אילן   ביום 2 במרץ 2008 בשעה 1:05

  עושה לי מיגרנה.

 • אסתי   ביום 2 במרץ 2008 בשעה 9:29

  עד ששני הצדדים לא יבינו ששיטת ה”זה לא כואב לצד השני מספיק בואו נכאיב לו עוד יותר” לא ממש עובדת.
  וכמו טלי גם אני אומרת – שוקי, היטבת לתאר את המצב

השאר תגובה