אהוד ברק, המשתמט הגדול

רק למקרה שלא קראתם הבוקר את כותרות העיתונים: אהוד ברק יוצא שוב למלחמה בתלמידי הישיבות. הפעם, בתפקידו כשר הביטחון, הוא מסרב לחתום על צו הפטור ל-64 ישיבות ובכך הוא הולך לגרור את מדינת ישראל שוב למערבולת של שנאה ואי-יציבות פוליטית.

קל מאד לעורר את שנאת החרדים ולעשות ממנה הון פוליטי. אהוד ברק יודע זאת מצויין, כי כך עלה לשלטון ב-1999. כזכור, בקדנציה הקצרה וההרסנית שלו כראש-ממשלה, אהוד ברק נסוג מהבטחותיו לגייס את החרדים לצה”ל והנציח את אי-הגיוס באמצעות חוק טל. עכשיו הוא משתמט מאחריותו לעניין ומתנהג כאילו זו הפעם הראשונה שהוא נדרש לו – קצת כמו לדחוף את סבתא במדרגות ולומר “תיזהרי, תיזהרי”.

אי אפשר לגייס את תלמידי הישיבות לצה”ל. גם אין צורך. לא רק שצה”ל לא זקוק לעוד דביזיה – הוא ממש לא רוצה שזו תהיה דביזיה של דוברי יידיש, ואת המסקנה הזו כבר הציגו אינספור וועדות, דו”חות, מחקרים ומאמרים. לא ניתן, לא כדאי, ואין שום תועלת בגיוס תלמידי הישיבות ובהגדלת מצבת כוח-האדם של צה”ל בכלל, ואהוד ברק יודע זאת. הוא פשוט רוצה לרכב על גל השנאה והפופוליזם אל ראשות הממשלה.

זה דבר שבכל פעם מדהים אותי מחדש. שתי שנות שלטונו של אהוד ברק היו ללא ספק הגרועות בתולדות השלטון בישראל. האיש הצליח להיכשל במקומות שאפילו אולמרט הצליח בהם, הפך אותנו למצורעים בלבנון, הביא עלינו את אינתיפאדת אל-אקצא, ועזב את ראשות הממשלה כשאנחנו שקועים במיתון ובמלחמה, ועכשיו הוא חוזר. 

מכל בחינה מוסרית, אהוד ברק הוא המשתמט הגדול מכולם – זה שלא לוקח אחריות על אף אחד ממעשיו ומחדליו, מניח לאחרים לשלם את המחיר, וסומך על הזיכרון הקצר, הייאוש והשנאה שיסללו לו דרך.  

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • חנן   ביום 6 במרץ 2008 בשעה 12:50

  אבל בפועל, לא עדיף לראות את הפרזיטים האלה תורמים משהו למדינה במקום רק למצוץ ממנה כסף לכל הילדים שהם משריצים?
  בקיצור, לא מאהבת מרדכי, אבל משנאת המן בטוח…

 • החנן המקורי   ביום 6 במרץ 2008 בשעה 13:10

  כתבת “הוא פשוט רוצה לרכב על גל השנאה והפופוליזם אל ראשות הממשלה.”

  קודם כל הוא צריך לרכב לעבר האופוזיציה ופירוק הממשלה.

  אחר כך ינסה להיבחר.

  אני רואה כאן חור גדול בין שני השלבים.

  וכמובן שאם, במקרה, בטעות, מפלגת העבודה תנצח בבחירות, עם מי הוא ירכיב קואליציה?

  עם החרדים למיניהם.

  אז אולי זה רק רעש חלול כדי לתת סוכריה מטופשת לחילונים?

 • גיל ביקל   ביום 6 במרץ 2008 בשעה 14:24

  הוכח כבר דרך מספר פרוייקטים שהחרדים יכולים לשרת ולהביא ערך. הנח”ל החרדי הוא דוגמא אחת וקיימות מסגרות נוספות.

  אנשים כמוך שמתיימרים להצהיר שלא ניתן ולא צריך לגייס את החרדים גורמים נזק עצום – אתה לא מתקרב להבין אפילו איזה נזק למוטיבציה של החיילים הסדירים וחיילי המילואים.

  ורק כדי שיהיה לך ברור, מר גלילי, אינספור הועדות שציינת אינן קיימות. מנגד ישנם מאמצים רבים לעורר את העולם החרדי להשתלב ולתרום. כי זה נחוץ – להם וגם לנו.

  אל תיימר לדבר בשמי על מה נחוץ לי ומה לא. כקצין מילואים שחוק עד דק – אני זקוק לכל אדם שניתן לשים עליו את היד. אם היית קצת מעורה בפרטים – היית יודע כמה מעט אנשים עושים מילואים וחוק טל הוא אחת הסיבות לכך.

  אין לי שום דבר בעד ברק ויש לי הרבה נגד. אבל כשמישהו עושה צעד אחד בכיוון הנכון – צריך להגיד : כל הכבוד והמשך כך.
  גם צמצום, הגבלה או הקטנה זעומה של מספר המשתמשים על ידי שינוי הקריטריונים, תחשב לברוכה.

 • מילואימניק   ביום 6 במרץ 2008 בשעה 15:27

  פשוט מדהים לראות חוכמולוגים שמסבירים שצה”ל לא זקוק לעוד דיויזיה.

  מעניין אם שוקי ראה פעם בחייו איך מתנהל גיוס מילואים, ואיך המג”ד והסמג”ד וקצין השלישות מנסים בכל כוחם “לגרד” עוד כמה חיילים שיבואו, כי אחרת לא יהיה מספיק.

  אגב, איפה א-ת-ה שירתת בצבא, אדון שוקי?
  ואיפה א-ת-ה עושה מילואים?
  (אתה בכלל עושה?)

 • איתי גם מילואימניק   ביום 6 במרץ 2008 בשעה 16:38

  היום בראיון ברדיו: צהל לא רוצה את החרדים.
  אלה שבאים אחרי שנת ההכרעה ואומרים – גייסו אותי נשלחים הביתה… על מילואים שלהם אין מה לדבר. לקרוא להם פרזיטים זה גרוע כמו שהם קוראים להומואים סוטים. מדינת ישראל וצהל לא רצו אותם בצבא אז שלא יתחילו עכשיו עם הספינים האלה. הפתרון לחלוקת הנטל הוא שירות אזרחי ולא גיוס כפוי לכולם.

  שוקי – מה שעבד ב-99 לא יעבוד הפעם. רק מקורבי ברק קונים את הספינים שלו. הפעם ברק יגיע לבחירות כשר ביטחון. אם הוא ייתפס ככשלון בתחום זה לא יעזור לו כלום – לא שנאת חרדים, לא שנאת מזרחים ולא כלום – אפילו את 19 המנדטים של פרץ לא ישיג.

 • מיכאל   ביום 6 במרץ 2008 בשעה 17:33

  דווקא להפך, אסור להקשיב לו. מספיק נזק הוא גרם עם החוק המושחת שכל כולו נועד רק לשמר את המצב הקיים ולאפשר לחרדים לא להתגייס.

  ולידיעתך-צה”ל דווקא כן רוצה את החרדים, אבל בטח שלא לפי חוק טל, אלא בגיל 18 כמו כל צעיר חילוני.

 • נמרוד ברנע   ביום 6 במרץ 2008 בשעה 23:42

  מאשר את רשימות.

  אין זה כלל משנה איפה שוקי שירת או האם הוא משרת במילואים.
  אנחנו עוסקים כאן לגופם של דברים ולא לגופם של אנשים. רדיפת המשתמטים היא סממן מסוכן של חוסר הבנת הדמוקרטיה הישראלית.

  בצה”ל קיים עודף כוח אדם עצום – אך לא הוגן שהחלוקה מי יתגייס ומי לא תתקבל על בסיס לחץ פוליטי של קבוצה שמצביעה כגוש אחד, אלא צריכה להתקבל ע”פ שיקולים עניינים.

  אם זה היה תלוי בי הייתי מקצץ בשליש את תקציב הביטחון, שולח חצי מהחיילים הביתה ומעלה לשאר את המשכורות לשכר ריאלי.
  אך כל עוד צה”ל קיים במתכונתו הנוכחית, אין ברירה אלא לגייס את כולם.

 • צנף   ביום 6 במרץ 2008 בשעה 23:56

  משרת במילואים. וגם נמרוד ברנע לא. רק אחד שלא משרת יכול לכתוב שבצה”ל קיים עודף כוח אדם עצום.

  אז לידיעתכם: ביחידות הלוחמות לא רק שאין עודף אלא יש חוסר, ועוד יותר במילואים.

  אבל אתה ושוקי ונמרוד, מה איכפת לכם? העיקר שיש קומץ פריירים שנושאים בנטל, ואתם יכולים לגרבץ ןלזיין את השכל על ספינים ועל מיליטריזם.

 • שוקי   ביום 7 במרץ 2008 בשעה 11:39

  אבל יש פה כלי מאד פשוט שמאפשר מחיקה של תגובות, וכמו שאתה רואה אין לי בעיה להשתמש בו.

  חנן – את התגובה שלך השארתי, למרות שהיא מעוררת בי גועל, רק כדי שתבאר את הדברים הבאים: לעשות לאנשים רדוקציה לאורגניזמים – לכנות אותם “פרזיטים” ולומר שהם “משריצים” – היה אחד מכלי התעמולה הנאציים. אם מישהו עוד מפקפק באמירתו בן 30 השנה של ליבוביץ’, אז הא לך: יודונאציזם.

  גיל ביקל – אני לא מדבר בשמך, אני מדבר בשמי. אני דווקא כן מעורה בפרטים ויודע שיש יחידות כמו שלך, אבל יכול לספר לך גם על יחידות שבהן המצבת עומדת על 300 אחוז ויותר.

  אני דווקא מאד ב ע ד שירות של חרדים בצה”ל, אבל לא בכפייה. אני חושב שחוק טל יצר חלק מהתשתית שדרושה לשינוי, ונדרשים עוד חינוך ופעילות הסברתית שימשכו חלק מהצעירים החרדים לשרת. בכל אופן, חלק גדול מהמגזר החרדי פשוט לא מתאים לשירות בצה”ל וכמו רוב האוכלוסייה – מורכב בעיקר מפרופילניקים. כמה לוחמים יכולים לצאת משם? לא ברור. בכל אופן, אתה לא יכול לשלוח אנשים לשדה הקרב בכוח. זה פשוט לא יקרה.

 • שוקי   ביום 7 במרץ 2008 בשעה 11:48

  אני לא חושב שהמצב הקיים הוא טוב. אני חושב שמצב שבו שליש מתושבי ישראל משרת ושני שלישים לא משרתים הוא לא בריא. הזכויות צריכות להיות שוות ורצוי שגם החובות.

  מצד שני, מאז שהייתי ילד אוכלוסיית ישראל ובתוכה אוכלוסיית המלש”בים, הכפילו את עצמן. אם אפשר היה להגן על המדינה כשהיו כאן שלושה מיליון תושבים אז אפשר גם כשיש קרוב לשבעה, וכל הדיבורים על מחסור בכוח אדם הם זיוני שכל.

  מיחידת המילואים שלי למדתי את השיטה: מקבלים מספר גדול פי כמה של חיילי מילואים ממה שצריך, ויחד איתם מקבלים תקציב. אני מנחש שביחידת המילואים של ביקל פשוט הביאו הרבה מילואמניקים שאינם לוחמים, אלא כל מיני פרוטקציונרים, ככה שאם הוא רוצה לחפש מי דופק אותו שיחפש קרוב.

 • חנן   ביום 7 במרץ 2008 בשעה 21:33

  לא יודע מה היה דחוף לך הניימדרופינג של ליבוביץ’, אבל זה לא משנה את העובדה שאין דרך טובה יותר להגדיר את אורח החיים החרדי (סליחה, אפרו-משתמט), כפי שהוא משפיע על חילונים ממוצעים כמוני שהיו בצבא.

 • שוקי   ביום 7 במרץ 2008 בשעה 21:44

  אני באמת יכול לחיות עם זה שתחשבו שאני לא חכם ולא נאור.

  מה שכן מעניין אותי הוא איך אפשר שהחרדים *כן* ישתלבו בחיי המדינה וכן יתרמו, ואני יודע שטרמינולוגיה כמו זו שאתה משתמש בה רק מחמירה את המצב.

  אני, כנראה, גם קצת מכיר את החברה החרדית ואת ההיסטוריה שלה יותר ממך, וגם אחרי הנושא של גיוס חרדים אני עוקב הרבה שנים, ולכן אני יודע:
  א. שיש חרדים שמשרתים בצבא ועוד יותר שמשרתים במילואים, וכל ההכללה הזו ממש לא לעניין והיא מבטאת בורות והפנמה של תעמולץ שנאה.
  ב. שיש הרבה שרוצים לשרת וזה נמנע מהם, לפעמים על-ידי אנשים במגזר שלהם ולפעמים על-ידי צה”ל שכאילו רוצה אותם אבל לא מקבל אותם כשהם מנסים להתגייז.
  ג. שחלק גדול מהציבור החרדי מורכב מאנשים שאתה לא יכול לגייס לצבא, ואם אתה רוצה שיהיה סיכוי שהדור הבא ישתלב טוב יותר, אז כדאי לשנות את הסגנון כי אתה לא גורם לאנשים לרצות לשתף איתך פעולה בזה שאתה יורק עליהם.
  ד. שלצה”ל אין בעיית משאבים אלא בעיה של הקצאת המשאבים. ועל כך נאמר: “מפקד שאינו עושה שימוש יעיל במשאבים העומדים לרשותו הרי הוא בבחינת בוגד, כי במו ידיו הוא מסייע לניצחון האוייב.
  (בן גוריון)

 • מסבחה   ביום 8 במרץ 2008 בשעה 8:41

  אבל אלה חיים אלה?
  הגיע הזמן לעשות חשבון נפש: אתה בכל זאת כבר לא צעיר ומה השגת בחייך? כתב לענייני תוכנות? נראה לך נורמלי שתסתכל לאחור על חייך כשתהיה זקן ותבין שההיילייט שלהם היה בלוג על חומוס?

 • שוקי   ביום 8 במרץ 2008 בשעה 11:37

  אני אמור להיעלב מזה?

 • משאושה   ביום 9 במרץ 2008 בשעה 8:48

  רק להפנים שעם כל הפקה פקה שאתה מייצר אתה כולה כתב לענייני חומוס. בעצם אפילו לא כתב. בלוגיסט לענייני חומוס. אגב, איפה אתה עושה מילואים? ומתי בפעם האחרונה עשית?

 • שוקי   ביום 9 במרץ 2008 בשעה 11:15

  יש לך הרבה שאלות בשביל מישהו שמפחד להזדהות בשם שלו.

 • עוזי ראשלצ   ביום 10 במרץ 2008 בשעה 20:05

  אהוד ברק הוא האכזבה האולטמטיבית של כל המאמינים במדינה סוציאל- דמוקרטית, לדעתי הצנועה אנו חייבים למצוא דרך להתאסף כולנו סביב מנהיג אשר יתן לנו איזה שמץ של תקוה להמשך חיים בארץ הזאת.

 • אור ברקת   ביום 6 במרץ 2008 בשעה 18:02

  מספיק רק לקרוא את שתי התגובות שמעליך כדי לראות שהספינים של ברק עובדים טוב טוב על המיליטריזם הישראלי.

 • קורינה   ביום 6 במרץ 2008 בשעה 20:24

  אני זוכרת את הלילה שבו נודעו תוצאות הבחירות שהמליכו את ברק, או שמא זה היה מעט אחר כך. בכיכר היו המון אנשים ולמעלה על הבימה, חנוט בתוך שכפ”ץ , נראה כחסר צוואר, הבליח ראש מעל לדוכן שבתשובה לקריאות המפגינים “רק לא ש”ס! רק לא ש”ס!” הגיב בחרוז משלו:
  “כולנו אחים. כולנו אחים.”

  יש חוק יסוד בפוליטיקה: מה שפוליטיקאים אומרים הוא ההיפך ממה שהם הולכים לעשות, או להתכוון לעשות.
  הדיבורים הם לרוב מטוסים ללא טייס שנשלחים לבחון אם יש אויב על הקרקע או לבחון את כיוון הרוח.
  או להפחיד את “האויב” התורן.

  ש”ס מדבר על ממשלת איחוד?
  ברק אומר לו, מה האיחוד הזה לכם, שמתבדלים.
  וזה גם ניסוי כלים לא מסוכן. אף אחד ממצביעי ש”ס לא יצביע לברק, אבל מי שברק רוצה שיצביעו בשבילו, צריכים זריקת טינה מדי פעם, להסיט את תשומת הלב מעזה ובנותיה.
  שכן ממש כשם שיש סטגנציה בגיוס תלמידי ישיבות מזה ששים שנה, כך יש סטגנציה בגיוס פוליטיקאים לנטישת המלחמות ויציאה למשא ומתן מדיני.
  העיקר של הפוליטיקאים היה מאז ומתמיד העיקר של המדינה: לעבור עוד יום בלי להתעייף בהבאת שינוי או תיקון.
  והוא לב הבעיה. כל היתר, סימפטומים לגרורות המארה.

 • רחביה ברמן   ביום 7 במרץ 2008 בשעה 10:07

  עם שוקי. צודק שוקי שברק הוא ציניקן נאלח שאינו מתכוון באמת לדבריו, וכל מטרתו להכניס עז שעל הוצאת יגבה מהחרדים מחיר, וכן לשפר את תדמיתו בעיני חלקים גדולים ושונים של הציבור, כל אחד מטעמו הוא. מצד שני, ברק לא אשם שבתקופה שהיה צעיר היה מצב הפוך מהיום, עם אבחון חסר מאד לקשת האוטיסטית. זה חוסר המזל שלנו.

  מצד שני, הטענה הזו שבחורי ישיבה א-פריורית הם מיותרים לשירות בצה”ל בו מחויבים יתרנו, רק בגלל שהם בחורי ישיבה, זה לא מקובל.

  בכלל צריך לבטל את ההסדר הקיבוצי הזה. אני כשהשתחררתי מצה”ל אחרי 10 חודשי שירות זה לא היה בשם שום קבוצה, לא היה פטור גורף לשמאלנים בעלי סממנים פריקיים, בעיות עם סמכות וקצת בלבלה שרידית של גיל הנעורים. הלכתי, התגייסתי (עם הרבה מוטיבציה בהתחלה, אם כי תוך הצהרה שיש מצב שאם אהיה בשטחים אסרב למיני פקודות), קיבלתי את השיבוץ שלי כאפסנאי בבסיס של בבונים, ניסיתי. בהתחלה ניסיתי לשכנע את צה”ל שיעשה אתי משהו מועיל יותר שייתן לי הרגשה ולו קלה שיש טעם להקרבתי שנות חיים, לא נתנו, לא נתנו גם ת”ש שהגיע לי, נשבר לי, שכנעתי קב”ן שבאמת באמת לא יילך אני וצה”ל, קיבלתי על עצמי את הסנקציות החוקיות (שהתבררו כמנופחחות) והחברתיות (לא במעגלים שלי) הקב”ן רשם “21 – אישיות ילדותית” וצה”ל שחרר אותי. אותי פרטנית, בלי קשר מה אני לומד ואצל מי.

  אין לי בעיה לשחרר בסיטונות אנשים שבאמת רק נזק ייגרם מלגרום להם לקבל סמכות שעלולה אפילו לסתור את השריטות עמוקות הקיבעון וההתניה שלהם. אבל אחד אחד, כמו כל שרוט ומשתמט אחר.

 • רחביה ברמן   ביום 7 במרץ 2008 בשעה 10:10

  וזה שהוא עדיין לא ענה לא מבטיח שהוא נורא מפחד ממך, ואם הוא עושה או לא עושה מילואים זה לא שייך. אם הוא לא עושה זה בגלל שהוא אישית הגיע עם שלטונות צה”ל – שיכלו גם לסרב – להבנה על שחרורו. ראה לעיל.

 • רחביה ברמן   ביום 7 במרץ 2008 בשעה 10:18

  צריך אנשים. גם אם תצליח לגייס את החרדים, ממש לא תצליח לעשות מהם לוחמים בעל כורחם. זה לא 48′ פה

השאר תגובה