פצצת זמן: נסגרה מרפאת הפליטים בתל-אביב

ביום שני נסגרה המרפאה התל-אביבית של ארגון רופאים לזכויות אדם (“המרפאה הפתוחה לפליטים ומהגרי עבודה”).

המרפאה הזו טיפלה עד עתה בכל יום בכמאה חולים – עובדים זרים ופליטים, שאין להם ביטוח רפואי והסיכוי שלהם לקבל טיפול בדרך אחרת שואף לאפס. מלבד מענה לבעיות “פשוטות”, כמו מתן אנטיביוטיקה או אינסולין, המרפאה התל-אביבית העניקה למטופליה חיסונים כנגד מחלות מדבקות, ואיתרה מקרים של שחפת, איידס, צהבת ומחלות מסוכנות אחרות.

כלומר, סגירת המרפאה היא לא רק “בעיה של מישהו אחר” – מלבד ההיבט המוסרי והאנושי הפשוט, מדובר בפצצת זמן אמיתית גם במונחים של “בריאות הציבור”. 

שר הבריאות בן-יזרי פנה בתחילת השבוע ב”בקשה” למשרד ראש-הממשלה להמציא תקציב של 7 מיליון שקלים כדי שהמרפאה תוכל להמשיך לפעול. לדעתי הצנועה, עם תקציב של חצי מיליארד ש”ח, בן-יזרי יכול למצוא את ה-7 המיליון השקלים הדרושים במגירת השולחן שלו, אבל ניחא. 

שלא במפתיע, מסתבר שראש-הממשלה עסוק יותר בשאלה כיצד אפשר לגרש פליטים מאשר ברעיון המופרך  להעניק להם טיפול רפואי (בסך-הכל הגיוני בהתחשב בכך שבמדינת ישראל גם קשיש ניצול שואה עלול למות בגלל שלא הייתה לו התרופה הדרושה). מעניין מה הולכת להיות המדיניות בנושא גירוש חיידקים. 

[עדכון 19:15]

בעמותת רופאים לזכויות אדם אומרים שהם לא מעוניינים לפתור את בעיית הפליטים באמצעות תרומות לעמותה. זהו גם המסר שהציגה מנכ”ל העמותה הדס זיו בטור שפורסם היום ב-ynet.


פניתי לד”ר רוחמה מרטון, נשיאה ומייסדת רופאים לזכויות אדם, ושאלתי אותה מה צריך לקרות כדי שהמרפאה תיפתח מחדש. תשובתה: “המרפאה תפתח ברגע שיגיע השקל הראשון מ-7 מיליון השקלים שהשר בן-יזרי הבטיח”. 
 

לדברי מרטון, בעמותה לא מעוניינים לקבל תקציב ממשרד הבריאות אלא מצפים שהכסף יועבר ישירות לבתי-החולים אליהם העמותה מפנה פליטים שזקוקים לטיפול דחוף. “בתור התחלה”, היא מוסיפה “אפשר להשתמש בכסף כדי לכסות את החובות הקיימים לבתי-החולים אליהם הפנינו כבר מטופלים. אחרת, לא נוכל להפנות אליהם אנשים נוספים”.

[עדכון, 2 באפריל]
תריסר בלוגים כבר כתבו על הנושא לבקשתי. את הרשימה אפשר למצוא כאן, ואתם מוזמנים להצטרף.
בשבוע הבא יתקיים בכנסת דיון בנושא, וחשוב להשאיר אותו על סדר היום לפחות עד אז.
לכן, אם יש לכם בלוג, תכתבו משהו ותודיעו לי כדי שאוכל להוסיף אתם לרשימה ולתת לינק.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • איתי   ביום 26 במרץ 2008 בשעה 13:57

  הוא פנה לאולמרט ביום א והמרפאה נסגרה ביום ב
  אי אפשר לצפות מאף ראש ממשלה, הומניסט ככל שיהיה למצוא 7 מיליון תוך פחות מ-24 שעות
  כך לא עובדים במדינה מסודרת

 • חנן כהן   ביום 26 במרץ 2008 בשעה 14:06

  רופאים לזכויות אדם למשרד הבריאות: בתוך שבוע תיסגר המרפאה הפתוחה

  16.3.2008

  “מרפאה של מתנדבים, בתקציב דל, אינה יכולה, אינה רוצה ולא ראוי שתהווה תחליף למענה ממלכתי הולם”, מסביר הארגון במכתב לשר הבריאות בו הוא מודיע על סגירת המרפאה, “אין בידינו לספק אבחון וטיפול הולמים, ואין בידינו לספק טיפול, המצוי בבתי החולים בלבד. מעבר לצורך בלקיחת אחריות ציבורית, הרי שהפעלתה של המרפאה הפתוחה בימים אלה, בהם מאות פליטים ומבקשי מקלט מתדפקים על דלתותינו, גובלת בחוסר אחריות מצידנו”.

  ברל”א מדגישים כי הם אינם מוכנים להיות עלה התאנה של משרד הבריאות. “כארגון זכויות אדם, אין זה מתפקידנו להוות חלופה לאחריות המדינה”, מציינים בעמותה, “לא יתכן כי עצם הפעלתה של המרפאה משמשת בידי המדינה כאמתלה לאי לקיחת אחריות מצידה”.

  http://www.phr.org.il/phr/article.asp?articleid=790&catid=66&pcat=-1&lang=HEB

 • שוקי   ביום 26 במרץ 2008 בשעה 16:34

  אז תכתבו על זה גם ותעודדו עוד אנשים לעשות כמותכן.

 • איתי   ביום 26 במרץ 2008 בשעה 17:54

  גם אם לדעתך אני טועה ומטעה

  סלח לי אבל אני קורא וחוזר וקורא את הטור הזה של המנכלית

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3523284,00.html

  ובשום מקום לא נאמרת בו או נרמזת בו טענתך

  כי בטווח הקצר הפתרון הוא שהמדינה תממן את פעילות המרפאה

  לא קיללתי ולא השמצתי, מקסימום אני טועה.
  חשוב שהקוראים ייחשפו לדעות שונות – והאמת שדעותינו בנושא אחריות המדינה לבריאות הפליטים ממש זהות – אנחנו פשוט מפרשים אחרת את המידע

 • שוקי   ביום 26 במרץ 2008 בשעה 18:49

  במקום לתרום לבלבול חכה שאוסיף עדכון עם תגובה רשמית מהעמותה. אם אתה רוצה לשאול אותי שאלות אתה יכול לשלוח אימייל או להתקשר.

 • Carrera   ביום 28 במרץ 2008 בשעה 19:00

  זהו מזל גדול שנוצרו הנסיבות שלא מאפשרות לאגודה הזאת להמשיך ולפגוע בציבור הישראלי!

  מצד אחד מאוד קל להזדהות עם אותם עובדים זרים, פליטים ומה לא…הם בעינינו מסכנים שראוי שיקבלו עזרה. אבל אף אחד לא עוצר ושואל למה שנעזור להם?
  אני רוצה להזכיר לכולנו את גל הפליטים האפריקאים שבאופן מעורר התשאות עוד העיזו להפגין ולהעביר סוג של ביקורת על הממשלה, כל זאת כמובן בעידודם של ארגוני שמאל הזויים (ויסלחו לי אותם אנשים, אבל אין לי תאור אחר פשוט).

  כשם שאף אדם אינו מעלה על דעתו שישראל תקבל, בשם ההומניות כמובן, את כל מאות אלפי הפליטים מ-(מדינה באפריקה לבחירה) לדוגמא, כך אין שום סיבה שאנו נאפשר לאותם פליטים לחדור לשטחנו ולגזול את משאבינו, אשר דלים גם ללא עזרתם הנדיבה. אותו ארגון רופאים, ביודעין או לא, מעודד הלכה למעשה את הפליטים האלו להמשיך ולזרום לכיוון שלנו, שכן כל אדם רציונלי ירצה לקחת כשנותנים בחינם. אותם רופאים למעשה מציעים מעין ביטוח רפואי חינמי למסתננים האלו, דבר אשר כמובן מעודד אותם להשאר פה ולהביא חברים. אח”כ בעלי עסקים שונים קולטים שיש כאן פתאום כח עבודה זול, זול יותר מאשר לשלם לאזרח המדינה, ואז באופן חוקי או לא, הם מעסיקים אותם. דבר זה יוצר אבטלה, אשר הורסת משפחות ופוגעת בנו כחברה באופן כללי ובפרטים בחברה באופן אישי.

  אז אני אשאל האם זה הומני שילדים יחיו מתחת לקו העוני או שאזרחי המדינה לא ייקבלו תרופות בגלל מימון של טיפולים ותרופות לפיליטים שבכלל לא קשורים אלינו? אני מאמין שקיימת הסכמה רחבה שלא! יהיה ראוי לציין שלא ניתן להטיל את כל האשמה על הסיטואציה הספציפית אשר לפנינו או על הארגון המסוים הנ”ל, אך הם חלק ממערכת אשר יוצרת את מצוקת הפליטים והציבור. ועל כן יש לקטוע את השרשרת הזאת בראשיתה אבל כמובן גם לא לתחזק אותה בשלבי ביניים כמו מרפאות מסוג זה.

  אני גם רוצה להקדים תרופה למכה, ולהגיב לאלו שייצעקו שהעם היהודי חווה שואה רק אתמול ועל כן יש לנו כביכול חובה מוסרית לעזור לפליטים האלו. אז זהו שלא! קודם כל אם אתה עוזר לפליטים ממדינה א’, למה לא לאחרים מאזור ב’? אך מעבר לכך, עצם היותם פליטים הינו רק סמפטום של הבעיה ולא הבעיה עצמה. על כן, אם כבר אז עדיף שישראל תשקיע מאמצים בפתרון הבעיה ולא בטיפול בתסמיני הבעיה. יחד עם זאת, אוסיף ואומר כי השאלה הקיומית שלנו עצמנו עוד לא נפתרה, ועל כן יש להתרכז קודם כל במה שחשוב לנו, ולא להם. האדם הוא קודם כל אגואיסט וכתוצאה מכך קודם כל דואג לעצמו, למי יש בעיה עם כך שיילך להתווכח עם הטבע, כי זהו הטבע האנושי.

  נ.ב. לדעתי ההשוואה בין ניצולי שואה ואיזשהם פליטים ממש לא במקום. אלא אם כן מעמדם של ניצולי השואה אינו שונה מאותם פליטים…אני די בטוח שלא!

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)   ביום 29 במרץ 2008 בשעה 21:59

  תודה לך Carrera. אתה מראה לאנשים למה הייתה שואה.

 • ענת   ביום 30 במרץ 2008 בשעה 0:12

  יש אנשים שנאלצים לעזוב או לברוח מארצם והם חסרי כול. בתקופה זאת הם פגיעים ביותר וחשופים לניצול, סבל מחלות ובעיות רבות. חלקם מגיעים לישראל. טוב שיש מי שדואג להם כאן וזאת לא הממשלה כמובן. הדאגה לפליטים אינה באה על חשבון אזרחי ישראל שגם להם לא דואגת הממשלה בשנים האחרונות. רופאים לזכויות אדם עושים את מה שמתבקש לעשות , הם עוזרים לבני האדם החלשים ביותר, לחולים ולסובלים שאין באפשרותם לקבל טיפול רפואי בדרך אחרת.במקום להתלונן צריך לברך שיש עדיין אנשים שפועלים לעזור לזולת, גם אם הוא שונה וזר. .

 • נחמן   ביום 2 באפריל 2008 בשעה 12:25

  מה שאתה כותב לכאורה הגיוני. ככל שאנחנו מפנים יותר כסף לזרים יש פחות כסף בשבילנו. אין לי איך לסתור את ההגיון של זה. אני כן יכול להצביע על המציאות ולהגיד שמשום מה ההגיון הזה לא עובד בשום מקום. איכשהו מהסתכלות על מדינות העולם המערבי היום אני רואה שככל שה”מסכנים מבחוץ” מוזנחים יותר על ידי מדינה ככה גם “המסכנים מבית” מוזנחים. הלא חוקיים בארה”ב מקבלים מהמדינה הרבה פחות מהלא חוקיים באירופה, אבל הפערים בין אזרחים עשירים לעניים בארה”ב גם גדולים יותר, מה שלפי שיטתך לא היה אמור לקרות. אולי זה בגלל שמדובר בסכומים כל-כך זניחים מהתקציב שמי שלא משקיע אותם הוא כל-כך אטום שסביר שגם באזרחיו הוא לא ישקיע, אבל זה ניחוש לא מלומד. אולי אם הייתי לומד מדעי המדינה הייתי יודע להסביר את זה. אולי יש פה גורם שלישי שסטיבן לויט וסטפן דובנר היו עושים ממנו מטעמים, לא יודע. עובדה שחוקי ההגיון שלך לא עובדים במציאות ובריאות אזרחי המדינה מתדרדרת באותו קצב של בריאות הלא חוקיים.

 • יוסי ד.   ביום 15 באפריל 2008 בשעה 3:05

  carrera ודומיו

  כאשר מדינות אירופה מאותם סיבות של חוסר במשאבים וסיבות בטחוניות סרבו לקבל את פליטי השואה?
  למה אז זה נקרא אנטישמיות ועכשיו זה לא?

 • ח ל י   ביום 26 במרץ 2008 בשעה 14:45

  אני לא מצליחה להחליט אם אני יותר כועסת או יותר מתביישת.

  אני מ ת א פ ק ת לא לקלל בכתב, כי בעל פה, זב בדיוק מה שאני עושה כרגע, בקול רם, מול המחשב שלי.גיבורה גדולה 🙁

 • אסתי   ביום 26 במרץ 2008 בשעה 15:20

  ובא לציון גועל.

השאר תגובה