קמפיין הפליטים: השלב הבא

ביום שלישי האחרון (8/4/2008) התקיים בכנסת דיון משותף של ועדת העבודה והרווחה, ועדת הבריאות וועדת עובדים זרים. נושא הדיון: הטיפול הרפואי בפליטים ומבקשי מקלט, על רקע סגירת המרפאה של ארגון רופאים לזכויות אדם (להלן: רל”א) לפני כשבועיים.

[אם הנושא חדש לכם, מומלץ לפנות לפוסטים הקודמים]

באתר הכנסת לוקחים את הזמן, ועוד לא העלו פרוטוקול הדיון, אבל נציגי רל”א שנוכחו בו עקבו ורשמו. אלו עיקרי הדברים.

החדשות הרעות: משרדי הממשלה (הבריאות, האוצר והרווחה) עדיין לא רואים ממטר אתכם, אותי ובוודאי שלא את הפליטים. מנכ”ליהם לא חשבו שמדובר בדיון חשוב מספיק כדי להופיע. פקידי האוצר ניצלו את המצב כדי להמשיך ולהערים קשיים; שבשבוע שעבר טענו שאין כסף (במשרד הבריאות נוקבים בסכום של 42 מיליון ש”ח). עכשיו הם נתלים בהוראתו של ראש-הממשלה אולמרט ואומרים שאין צורך לטפל בפליטים כי ממילא יגרשו אותם. כל זה די צפוי, אגב.

החדשות הטובות: נציגי ההסתדרות הרפואית (הר”י) הצטרפו לדרישת רל”א למדינת ישראל לקחת אחריות על הפליטים, וקבעו כי יש להחיל על הפליטים את חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הר”י הוא לא גוף עם סמכויות, אבל הוא גורם משפיע.

חברי-הכנסת שנוכחו בדיון היו, באופן כללי, אוהדים לעניין הפליטים. נציג משרד הבריאות הודיע באופן רשמי שהמשרד רוצה להעניק טיפול רפואי לפליטים, וטוען שהבעיה נמצאת במשרד האוצר שמסרב לאשר את העברת הכסף.

יושב-ראש הוועדה המשותפת, ח”כ גלנטי (גימלאים), חתם את הישיבה בהודעה זו: “הוועדה תובעת ממנכ”ל משרד ראש הממשלה, ומנכ”לי משרד הבריאות והאוצר לדווח לכנסת בתוך שבוע על החלטתם בעניין טיפול רפואי בפליטים ובעניין פתיחת מרפאה למהגרים“.

דיווח וסיכום מלא של תוכן הדיון אפשר למצוא באתר של רופאים לזכויות אדם.

כדאי לעיין גם בשאילתא שהגיש בנושא ח”כ ביילין למשרד הבריאות.

המשך המאבק: מה עושים הלאה? 

במידה רבה אפשר לומר שדבר לא השתנה. כלומר – דרוש לחץ ציבורי וישנו לחץ ציבורי, אבל צריך ללחוץ עוד. כל התגייסות לעניין יכולה להואיל, ובלבד שתהיה ממוקדת.

מאבקים חשובים לא מוכרעים בין לילה, וגם לא תוך שבוע. השבועות הבאים יכללו הכרעות שישליכו על דמותה של מדינת ישראל. כל אחד מכם יכול לחשוב בעצמו, האם זה חשוב מספיק כדי שיקדיש לעניין דקות מזמנו או שעות. בכל אופן – כשאנשים רבים מוכנים להשקיע אפילו מעט מזמנם למען מטרה משותפת, יש להם כוח לשנות. האינטרנט פשוט הופכת את הקשר בין האנשים האלה לפשוט יותר. 

זה מה שתוכלו לעשות:

א. 95 בלוגרים (נכון למוצ”ש) כבר הצטרפו לקמפיין למען הטיפול הרפואי בפליטים. כתוצאה מכך, נחשפו לעניין רבבות אנשים. ביניהם לא מעט אנשי תקשורת, פוליטיקאים, ואולי גם פקידים במשרד האוצר שאולי מפאת גילם הצעיר לא מבינים שהם עוסקים בדיני נפשות. אם יש לכם בלוג – השתמשו בו.

ב. ישנה גם קבוצת פייסבוק. אם אין לכם בלוג אבל יש לכם הרבה חברים שאכפת להם מעתיד המדינה, אז אתם יודעים מה לעשות.

ג. וישנה האפשרות, שבשלב הזה היא אקטואלית במיוחד, להשתמש בשירותיו של האתר עבודה שחורה, כדי לכתוב מכתבים למשרדי הממשלה, לשרים ולח”כים. זה השלב להציק, להאיץ, לשדל, לבקש, להתריע.

ואפשר גם להגיב כאן ובמקומות אחרים, לספר לאנשים נוספים ולהפנות אותם לדברים שנכתבו, לכתוב למערכות העיתונים.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יוחאי   ביום 8 באפריל 2008 בשעה 23:23

  כל עוד הנושא בכותרות, יש סיכוי שלאט לאט יתגבש פתרון חיובי.

 • איתי   ביום 8 באפריל 2008 בשעה 23:58

  http://www.blacklabor.org/?page_id=182

 • שוקי   ביום 9 באפריל 2008 בשעה 1:44

  איתי – תוקן
  יוחאי – צודק

 • שי פסבדונים   ביום 9 באפריל 2008 בשעה 5:12

  אם רק היו מגיעים הבלוגרים שאכפת להם למקלטים. אם רק.

 • שי פסבדונים   ביום 9 באפריל 2008 בשעה 5:22

  אני מתכוון לרוב הבלוגרים.

 • שלו   ביום 9 באפריל 2008 בשעה 10:57

  http://news.walla.co.il/?w=/10/1261857

  שים לב איך משטרת ישראל חוסכת בהוצאות.

 • איתי   ביום 9 באפריל 2008 בשעה 16:21

  תשאל את אלישבע

 • איתי   ביום 9 באפריל 2008 בשעה 17:59

  חשוב להבין שרפורמה בביטוח הבריאות לפליטים משמעה שכסף רב שהולך היום לחברות ביטוח פרטיות יילך אל הממשלה ויאפשר מתן שירותי רפואה לפליטים שלא על חשבון אזרחי ישראל

  לכסף יש ריח וגם משקל כבד בהחלטות כאן ועל זה צריך לדבר – על הקופון שגוזרות חברות הביטוח

 • לינוי   ביום 10 באפריל 2008 בשעה 5:19

  רוב הפליטים כבר הועברו לפני כשבוע לאילת, כך שכל פתרון רפואי צריך להיות גם באיזור הזה.

השאר תגובה