ההוספיס בתל-השומר

על המחלקה לחולים סופניים (ההוספיס) בתל-השומר אני לא יודע הרבה יותר מכם, אם להודות על האמת. התחלתי לקרוא על הנושא אחרי שכמה אנשים הפנו אותי לעצומה נגד סגירת ההוספיס.

בסופו של דבר חתמתי ואני ממליץ גם לכם לחתום. 

על-פי הידיעה הזו באתר Scoop בית-החולים תל-השומר מאיים להפסיק לקלוט חולים חדשים בתוך כחודש, ולסגור סופית את ההוספיס בסוף יוני. הסיבה, לדבריהם, היא סירוב משרד-האוצר להקצות תקנים נוספים לצוות הרפואי של המחלקה, בניגוד לסיכומים. 

סקופ גם מצטט את תגובת משרד הבריאות: “בחודשים האחרונים נערכו מספר דיונים בהשתתפות אגף התקציבים באוצר, ביה”ח והנציבות. לצערנו, לאחר שהוסכם על פתרון שבו משרד הבריאות יתקצב במשותף יחידה חשובה וחיונית זו, חזר בו האוצר מהסיכום. כרגע אין פתרון. משרד הבריאות פנה לממונה על התקציבים כדי שייתן פתרון לאלתר וזאת כדי למנוע פגיעה במשפחות ובמטופלים”.

אני מניח שאם יישאלו פקידי האוצר על העניין הם יאמרו שבתל-השומר יוצרים משבר שלא קיים ושאין להם באמת צורך בעוד תקנים. ויודעים מה – ייתכן אפילו שזה נכון. אבל אם למדנו משהו מהתנהלות המדינה בנושא מרפאת הפליטים, אז המשהו הזה הוא (שני דברים בעצם):
א. שבאוצר לא יבחלו בשום שקר כדי לחסוך שני שקלים.
ב. שבמשרד הבריאות יושבים אימפוטנטים.

ואגב משרד הבריאות – כבר למעלה משבועיים שאני מחכה לתשובתם על המכתב השני לשר יעקב בן יזרי בנושא סגירת מרפאת הפליטים. חשבתי שאולי השר עסוק, ולכן שלחתי את המכתב הזה גם לאנשים הבאים
מנכ”ל משרד הבריאות, פרופ’ אבי ישראל [email protected]
מ”מ ראש מנהל רפואה, ד”ר מיכאל דור [email protected]
טל הראל, יועץ התקשורת של בן יזרי [email protected]
וכמובן – עותק לאתר “עבודה שחורה[email protected]

ולמה דווקא לפקידי משרד הבריאות ולא לפקידוני האוצר? קודם כל – כי זו האחריות שלהם. אם משרד האוצר אשם זה לא מנקה אותם – שיצעקו, שילכו לתקשורת, שישבתו, שבן יזרי ייכנס את סיעת הגימלאים. וואטאבר. 

וגם כי האוצר נשלט על-ידי כת (יש הסבר מנומק לטענה הזו בלינק). להסביר לאנשים במשרד האוצר מדוע חשוב להקצות כסף לטיפול בפליטים (שהם “לא הבעיה שלנו”) או בחולים סופניים (שממילא הולכים למות), זה כמו להסביר לאנשי כת הסיינטולוגיה מדוע יש אנשים שכן צריכים לקבל תרופות פסיכיאטריות.

למעשה, הייתי אומר, שאין אנשים שכל-כך זקוקים לתרופות פסיכיאטריות כמו הסיינטולוגים. ולמי שמשחק עם גורלם של חולי סרטן בהוספיס אני יכול רק לאחל שיידרש לשירותיו של ההוספיס.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • קרוסלה   ביום 13 במאי 2008 בשעה 8:57

  האחד,למה שלא לפנות לכמה שיותר בעלי תפקידים? מה מונע ממך ומשאר הפעילים לכתוב מכתבים לכל משרדי הממשלה הרלבנטים?
  השני, אני למען האמת לא יודעת הרבה על הסיינטולוגיה, וקשה לי להתייחס ברצינות לדת שהמציא הג’ינג’י מהפי דייז, אבל, אני לפחות מסכימה איתם בדבר אחד- הרבה יותר מידי אנשים בעולם המערבי לוקחים תרופות (כל סוגי התרופות, לא רק תרופות פסיכיאטריות) שלא לצורך, וזה מזיק להם. כמובן, יש גם כאלה שלוקחים את התרופות לצורך. זה מזיק גם להם, אבל אצלם הטיפול חשוב יותר ומועיל יותר מאשר הנזק הנלווה של התרופות, ולכן ללא ספק, הם צריכים להמשיך עם התרופות, אפילו שזה לא כיף.
  מה שאני אומרת בעצם זה שלפחות בנוגע לתרופות, יש בדבריו של הג’ינג’י משהו, כמובן, עם ההסתייגות המתבקשת, וזה כמובן לא נותן לאף אחד לגיטימציה להוציא משהו מסל התרופות, או להערים קשיים בדרכים של מי שצריכים לקבל את התרופה.

 • גיל   ביום 13 במאי 2008 בשעה 9:30

  הבחירה שלך לפנות בעיקר לפקידי משרד הבריאות היא עצובה. אפילו מקוממת.
  הציפיה שלך שפקידי משרד הבריאות ינהלו קמפיין בסוגיית מרפאת הפליטים היא לא מציאותית במשטר ביורוקרטי. פקידי ממשלה לא אמורים ללכת לתקשורת. הם אמורים לקבל החלטות במסגרת המערכת הביורוקרטית. יש להם הרבה מאוד בעיות. מרפאת הפליטים היא אחת ממאות בעיות. מבחינתם לא לכל בעיה יהיה פתרון מוצלח. זו המציאות הביורוקרטית.
  פקידי האוצר, מסיבות כאלו ואחרות שיקצר להן המקום כאן, הם הפקידים העומדים בראש הפירמידה הביורוקרטית. הם ניזונים מאינפוטים של משרד הבריאות, אבל הם הדומיננטים בקבלת ההחלטות.
  מאחר והציפיה התמימה/מיתממת שפקידי משרד הבריאות ינהלו קמפיין לא תתממש, ומאחר ולשר הבריאות יש עדיפויות משלו, הרי שאם נושא מרפאת הפליטים באמת חשוב לך – יש רק פתרון אחד – לנהל מלחמת תכתובת מול אותה הכת במשרד האוצר.

 • שוקי   ביום 13 במאי 2008 בשעה 12:05

  אני חושב שהרבה רופאים נותנים תרופות יותר מדי בקלות. מצד שני, יותר אנשים בעולם מתים מאכילת המבורגרים של מקדונלדס, אותם אפשר לקנות בלי מרשם.

  כת הסיינטולוגיה, גם אם חלק מהטענות שלה צודקות, פועלות בשיטות לא לגיטימיות. חוץ מזה, שאני לא יכול להתייחס ברצינות לכת שמייסדה אמר בפירוש “הדרך הכי טובה להתעשר היא להקים דת חדשה” ושמאמינה בביאת משיח-חייזר.

 • שוקי   ביום 13 במאי 2008 בשעה 12:09

  אתה יכול לכתוב מכתבים בדיוק כמוני, לשלוח אותם גם לעבודה שחורה בדיוק כפי שאני עשיתי, וגם אשמח לתת לינק לכל מכתב כזה ולהוסיף את הדברים החמים שיש לי לומר על פקידות האוצר.

  במקום להתקומם תעשה.

  בכל אופן, הדברים שלך על הבירוקרטיה ועל הברגים הקטנים שפועלים בה, מאד מטרידים בעיני. לשיטתך, אנשים שפועלים בתוך בירוקרטיה חופשיים משיפוט מוסרי. זה בדיוק מה שאמר אייכמן במשפטו וזו ההגנה של כל מי ששותף לפשע ממוסד. האנשים הכי חזקים במערכות בירוקרטיות הם אלו שחותמים על טפסים, כי בלעדיהם כל הדברים הרעים לא יכולים לקרות.

 • איתי   ביום 13 במאי 2008 בשעה 13:13

  ולא רק בנושא ההוספיס ומרפאת הפליטים אלא כמעט כל נושא תקציבי

  לכן את המכתב שלי שלחתי לבר-און

  http://www.blacklabor.org/?p=2616

  גם מי שחושב שמכתבים לא מועילים ורוצה הפגנות ובריקדות צריך לתקוף את המבצר של האוצר ולא את הסמרטוט התורן במשרד הבריאות (או החינוך או הרווחה)

  ספציפית באשר להוספיס אני מאמין שבן-יזרי אינו מעוניין לחסלו, וזאת בניגוד למקרים אחרים בהם השר הממונה שותף מלא לדרך האוצר
  למשל הרצוג והפרטת שירותי רווחה לידי עמותות

 • איתי   ביום 13 במאי 2008 בשעה 13:16

  גיל, במקום לחלק עצות תעשה

 • איתי   ביום 13 במאי 2008 בשעה 14:55

  אחרי כמה ימים של חילופי האשמות בין האוצר לבריאות (סוקרו באתר גלצ) פתאום נמצא תקציב וההוספיס לא ייסגר
  – תודה לחנן כהן על העדכון בטוקבק באתר עבודה שחורה

  בקיצור – הפרשה הספציפית הזו כבר לא רלוונטית

  שאלה מעניינת אם למחאה ברשת היה משקל מלבד לחצים פוליטיים ולחצים בתקשורת ההמונית (עמוד הבית בווינט היום)

 • שוקי   ביום 14 במאי 2008 בשעה 1:52

  אכן, עוד לא יבשו הפיקסלים והפוסט שלי הפך לא רלוונטי.

  אני לא חושב שכדאי לעסוק בשאלה עד כמה אפשר להשפיע, רק בשאלה מה משפיע יותר.

 • טלי   ביום 13 במאי 2008 בשעה 12:43

  גם אני כתבתי על זה משהו (וגם חתמתי, כמובן)-
  http://www.notes.co.il/tali/43898.asp

 • ALC   ביום 14 במאי 2008 בשעה 6:19

  כמו שאיתי ציין – לחץ חברתי וציבורי מגיע בסופו של דבר לעמודים הראשונים של YNET (ויום לפני כן “הארץ”) ובסופו של דבר מצליח להביא לשינוי והאוצר חזר בו מהחלטתו לגבי ההוספיס.

  לצערנו – החלטת האוצר שלא להעביר את 75 מיליון הש”ח שהתחייב להעבירם לסל התרופות – עדיין לא השתנתה. אולי בגלל שעד עתה רק כ-800 איש חתמו על העצומה (לעומת מעל 40,000 בעניין ההוספיס) ורק כ-20 בלוגרים כתבו רשומות על העניין שעדיין לא הגיע למודעות אמיתית של הציבור (גם לא נעשו על כך כתבות טלויזיוניות כלשהן).

  אני אישית די מאוכזב מכך שאפילו הבלוגרים הדעתניים באינטרנט לא הצטרפו בהמוניהם לתמיכה בנושא – ואם כך – מה לנו לבוא בטענות על האדישות של הציבור הרחב, שמן הסתם סבור “לי זה לא יקרה” לגבי אפשרות שיזדקק לתרופה מצילת חיים שלא יהיה ביכולתו לממנה.

  אנצל בהזדמנות זו כדי להודות לאיתי על המאמר החשוב שנכתב ב”עבודה שחורה” לתמיכה בעניין. נשמח אם תכתבו גם אתם. כל המידע ורשימת הבלוגרים התומכים מתעדכנים ומתועדים ברשומה אחת כאן:

  http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=1241567

השאר תגובה