פרישת ביל גייטס – הסיפור האמיתי

תסלחו לי אם במקרה הזה לא אטרח לתת לינקים – פשוט אין בשביל מה.

את לב הסיפור בטח שמעתם, על כרחכם: בשבוע שעבר עזב ביל גייטס את תפקידו האחרון בחברת מיקרוסופט ועכשיו הוא יתרכז בעשייה פילנתרופית.

לסיפור הדי-פושר הזה, אנקדוטה ששווה לכל היותר ידיעה, הקדישו כמה כלי תקשורת גדולים בעולם ובארץ סיקור מורחב, עם ידיעות, פרשנויות, כתבות מגזין ומה לא. חלק מהם הגדילו לעשות והפציצו עם כותרות בסגנון “המיקרוסופט שאחרי גייטס”, “איך תשפיע הפרישה על החברה” וכו’. כאילו שלפרישה הזו יש באמת משמעות. רגע, מה, אין לה?! לא, אין.

תסלחו לי שאני כזה ספקן, אבל מדובר ב”פרישה” השלישית לפחות שאני זוכר של גייטס ממיקרוסופט. במהלך השנים האחרונות ראינו את המייסד האגדי נכנס לדינמיקה המוכרת – אחת לאיזה זמן הוא מקבל טייטל עמום חדש. בהרצאות שהוא נותן הוא לא מחדש כלום – שמעתי אחת כזו לפני כשנתיים והתאכזבתי לשמוע את הדברים הכי שחוקים שיצאו ממחלקת שיווק באותה תקופה.

בסך-הכל מתקבל הרושם שהאיש לא באמת היה מעורב בניהול החברה בשנים האחרונות והתפקידים שהחזיק היו ייצוגיים לחלוטין. אדרבא – אם הוא כן היה מעורב, אז נראה כאילו איבד את הקסם, כי לפחות בשנתיים האחרונות מיקרוסופט לא ממש הבריקה או חידשה. גייטס, מצדו, שרוי עמוק בעסקי הצלת העולם כבר כמה שנים.

אז למה “לפרוש” עכשיו? כנראה שבמחלקת יחסי הציבור של מיקרוסופט חשבו שזה יעזור לתנופת ההתחדשות שהם מתכננים. הכל בשביל לשפר את הדימוי של החברה ולתת תחושה שהיא באמת משתנה ויוצאת מהסטגנציה שבה היא נמצאת. אבל זה לא נושא לכתיבה במוספי הטכנולוגיה – אולי במדורי הפרסום והשיווק.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יאיר   ביום 3 ביולי 2008 בשעה 3:06

  נשמע נכון.
  עם זאת, רוב הכתבות שתקרא בעיתון מקורן ביחסי ציבור כאלה ואחרים.

 • מ   ביום 3 ביולי 2008 בשעה 6:51

  עשיית טוב ולא עשיית כסף.
  מופת ודוגמה.

 • ערדי   ביום 3 ביולי 2008 בשעה 7:38

  גייטס שינה תפקיד פעם אחת ממנכ”ל – תפקיד בו החזיק 25 שנים – ליו”ר וארכיטקט ראשי, בשנת 2000, ועכשיו (לפי תוכנית שהוכרזה לפני שנה) הוא יוצא לגמרי ממיקרוסופט.

  לא “אחת לכמה שנים”, לא “טייטלים משונים” ולא נעליים.

  מספיק לבדוק ויקיפדיה בשביל לדעת את זה – והעובדה שכלי תקשורת קצת יותר רציניים מווינט חשבו שהאירוע ראוי לציון צריכה לרמוז לך ששווה לבדוק את זה.

  לגבי ההרצאה שלו, אשמח לדעת מתי שמעת מישהו בתפקיד דומה נותן הרצאה בפורום שאתה נמצא בו שאינה חזרה על הססמאות של מחלקת השיווק. הרי זה בדיוק גם מה שג’ובס עושה, רק בהרבה יותר כשרון.

  (למען הסר ספק, התגובה הזו נכתבת על מקבוק ואני לא נוגע במקל בתוכנות של מיקרוסופט. אבל ראבק, מינימום של עבודה עתונאית וענווה לפני שאתה כותב בנחרצות כזו כאלה קביעות מופרכות)

 • דרומי   ביום 3 ביולי 2008 בשעה 8:22

  באמת כל הכבוד לביל גייטס.
  אחרי שהקים תאגיד עסקי טורפני, שלקח את המושג ‘אגרסיביות עסקית’ למחוזות חדשים, ועשה מספיק כסף כדי שיהיה לי קשה לספור אותו גם אם יסדרו אותו בערימות של מליון – עכשיו האיש טוב הלב הזה מפסיק לעשות כסף ופונה לעזור לעולם.
  מה אני אגיד לך, ואו.

 • סטיב באלמר   ביום 3 ביולי 2008 בשעה 19:26

  זה נחמד שאנשים כותבים כשיש להם מידע. נחמד, אבל מסתבר שלא ממש הכרחי. דיברת עם גייטס? עם באלמר? עם מישהו מהמטה של מיקרוסופט? מהיח”צ? מיהו הגרון העמוק שפגש אותך בחניון ברדמונד וגילה לך את פריט המידע המהמם הזה? אולי סרגיי טילפן? לארי שלח מייל?
  אין, שוקי, אתה תותח על.

 • שוקי   ביום 3 ביולי 2008 בשעה 23:07

  ביל גייטס שימש כ-CEO עד ינואר 2000, כ-CSA משנת 2000 ועד יוני 2006.

  מיוני 2006 ועד יוני 2008 הוא שימש כ-Chairman, תפקיד שנשא בו כבר משנת 1981 במקביל לתפקידו כדיירקטור. טכנית, הוא לא החזיק בתפקיד ביצועי בשנתיים האחרונות. אני לא יודע לכמה ישיבות דירקטוריון הגיע. מצד שני, אני לא יודע לכמה ישיבות דירקטוריון יגיע בעתיד.

  מראה מקום:
  http://investing.businessweek.com/businessweek/research/stocks/people/person.asp?personId=181600&symbol=MSFT

  ועם כל הכבוד לך, בפעם הבאה חפש מקור רציני יותר לפני שאתה קופץ.

 • שוקי   ביום 3 ביולי 2008 בשעה 23:19

  חבל שלא חתמת על התגובה האווילית שלך בשם אמיתי, וזו רק דוגמא אחת להבדל בינינו.

  זהו בלוג, אני כותב בו את דעותיי על דברים, וכמו בטורי דעה שאני כותב על במות עיתונאיות אני לא מבקש עליהן תגובות.

  החוק ותקנון האתיקה של מועצת העיתונות לא מחייבים לקבל תגובה על טור דעה או על פרשנות, גם כשהם מתפרסמים בעיתון.

  אם דעותיי אינן מעניינות אותך או מעצבנות אותך, אתה יותר ממוזמן לגלוש הלאה.

 • ערדי   ביום 4 ביולי 2008 בשעה 0:35

  נדמה לי שההבדל היחיד ממה שכתבתי הוא שלפי ביזנסוויק גייטס ארכיטקט ראשי עד 2006 ולא עד עכשיו.

  משנה תפקיד אחת לכמה שנים? לא ממש. טייטלים עמומים? ראיתי עמומים מאלה בסטרט אפים של עשרה עובדים. פרישה שלישית ממיקרוסופט? ודאי שלא. “למען יחסי ציבור”? נו באמת. לנוכח הבצועים של באלמר עד היום ברור שפרישתו של גייטס לא ממש מרגיעה את בעלי המניות.

  ציניות זו הגישה הכי קלה שיש. היא גם מספיקה בקלות לאיזה מאמר בווינט וכדומה. השאלה אם זה מספיק לך?

 • שוקי   ביום 4 ביולי 2008 בשעה 4:05

  לא, לשיטתך הוא כיהן בשני תפקידים בלבד מאז 1981 וב-Business Week פירטו ארבעה במהלך 8 השנים האחרונות. ואם תטרח לקרוא את הביוגרפיה שלו, תראה שהוא כיהן במספר תפקידים נוספים במקביל.

  ציניות היא אכן הגישה הכי קלה שיש, ובתגובות שלך כאן ובבלוגים אחרים נקטת בה יותר מפעם.

 • גיל   ביום 3 ביולי 2008 בשעה 4:02

  זה נכון שהוא היה מעורב פחות, אבל הוא עדיין היה מעורב בתיכנון הויסטה ובתיכנון חלונות 7. בלי קשר, זה לא שהוא פרש פתאום. אני חושב שתאריך הפרישה נקבע לפחות לפני שנתיים.

השאר תגובה