נכנסת לתל-אביב, שלם 140 ש”ח

אני ממליץ לכם לקרוא את מוסי רז ושרון מלכי בערוץ הדעות של ynet. למען הגילוי הנאות אומר כבר עכשיו – מלכי היא גם חברה וגם מועמדת למועצת העיר מטעם עיר לכולנו שבה אני תומך בכל לב. שאם לא כן, ולו הייתי נקלע לרגע של חולשת דעת, ייתכן שהצעתו (הפופוליסטית משהו) של מוסי רז להטיל “אגרת גודש” מייד, הייתה קורצת לי, במיוחד אחרי שהאוטו שלי עצמי נשרף

בכל אופן, ואם להיות רציניים לרגע – העומס בכבישי תל-אביב הוא באמת בלתי נסבל, ועבודות הרחבת הכבישים שעשה חולדאי בשנים האחרונות הן כמו לתת אקמול ליולדת. שלא לדבר על כך שההרחבות הללו מפקיעות מדרכות מהולכי הרגל והופכות את חזון שבילי האופניים לבדיחה עצובה.

אגרת גודש יכולה להיות פתרון טוב אחרי שתהיה אלטרנטיבה. אחרי שהתחבורה הציבורית בעיר תעבור שדרוג כך שלא נצטרך ללכת קילומטרים או להמתין שעות. עד אז זו סתם התעללות.

(מן הסתם, תכף מגיבי חולדאי יגיעו לכאן ויכתבו תגובות בהן הם יטענו שזה בלתי אפשרי. טענה שקרית כמובן. זה אפשרי ויש ערים שעשו את זה, בראשן קורטיבה. לא חייבים להיות ברלין, למרות שזה יכול היה להיות נחמד).

הבעיה, אם תשאלו אותי, היא לא האנשים שמגיעים לתל-אביב יפו ברכב, אלא המספר הגדול של תל-אביבים שמחזיקים רכב פרטי למרות שממילא אינם יוצאים מהעיר. כדי לשכנע אותם לחדול מההרגל הזה, פעלה עיריית תל-אביב יפו בשנים האחרונות בדרך היחידה שהיא יודעת: מתן דו”חות על כל צעד ושעל. ומהזמן שאני עצמי החזקתי ברכב אני יכול לומר שכבר שילמתי את “אגרת הגודש” בריבית דריבית (למשל, כשרציתי לצאת בערב למקום שאי אפשר להגיע אליו באוטובוס, חניתי במקום שנראה שמותר לחנות בו, וחטפתי את הדו”ח החמישים במספר. את רוב הדו”חות האחרים, אגב, קיבלתי ליד ביתי, בתקופה בה נבצר ממני להוציא תו חניה, אבל זה סיפור אחר).

ואגב: עיקרי תוכנית תחבורה לכולנו באתר של עיר לכולנו.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • איתי   ביום 11 בספטמבר 2008 בשעה 14:43

  שים לב שכניסה לת”א בתחבורה ציבורית, באופניים או ברגל לא עולות כלום.
  אם כבר – הכותרת של הפוסט היתה צריכה להיות “נכנסת לתל-אביב ברכב, שלם 140 ש”ח”.

 • שוקי   ביום 11 בספטמבר 2008 בשעה 15:49

  אתה סתם קטנוני.

 • גומי   ביום 11 בספטמבר 2008 בשעה 16:06

  בעיקרון מהרגע שאתה מקבל תו איזורי מבטלים לך את כל הדוחות שקיבלת לאותו איזור בחודשיים האחרונים.

  לי ביטלו ככה כמות די גדולה של דוחות, אלא שנשארו לי 2 שקיבלתי יותר מחודשיים אחורה. (גם ממני נבצר להוציא תו חניה איזורי)ביקשתי להישפט עליהם… נראה מה יהיה.

 • יעל   ביום 11 בספטמבר 2008 בשעה 17:11

  לא תרכב מאזור השרון למשל או מרחובות על אופניים, ולא תלך מהם ברגל. האופציות הללו טובות לתושבי תל אביב שממילא לא יחויבו באגרת הגודש המטופשת, ואולי אלו משולי רמת גן/גבעתיים.

  שאר הציבור מוגבל לרכב או לתחבורה הציבורית האיומה – רכבות מאחרות שתחנותיהם לרוב לא במיקום נוח (או נטולות קישור מהיר מספיק באוטובוס לחלקים אחרים בעיר), הפקקים האיומים באוטובוסים העירוניים, התשתית המקרטעת של אוטובוסים בינעירוניים. אוטובוסים ישירים לאזור השרון הופכים למאספים בשעה מוקדמת יחסית (19:00-20:30) באופן שבו הנסיעה מתארכת לשעה וחצי גם כשאין כמעט תנועה. רכבות מ/אל השרון כמעט לא קיימות במוצ”ש, ומשעה 23:30-חצות אין מה לדבר על תחבורה בכלל.

  תציעו אלטרנטיבה לפני עוד מס אידיוטי. הלא לו היתה מערכת תחבורה ציבורית יעילה, זולה ונוחה באמת לערי גוש דן והשרון, הבעיה היתה נפתרת כליל – איש לא היה טורח בדיעה שפויה לבזבז זמן וכסף על דלק וחיפושי חנייה, זיהום האוויר היה יורד, ושכר הדירה היה יורד גם הוא לאחר שיותר תושבים היו מעדיפים לחיות מחוץ לעיר ולהגיע אליה בנוחות בעשרים-שלושים דקות בלבד.

 • אחת עם שברולט   ביום 11 בספטמבר 2008 בשעה 21:29

  אתה מוכן להסביר מה זאת אומרת נבצר ממך להוציא תו חניה? איך הצלחת כאדם בוגר, לא כסטודנט מפונק ועצלן, להשיג חמישים דוחות חניה??
  אין ספק שתכנית השכרת האופניים צריכה לצאת לדרך, אבל אנשים בעיר לא רוכבים על אופניים פשוט כי הם עצלנים, ואין להם כח להזיע במזג האוויר שלנו, אפילו לא מפני שאין מספיק שבילים.
  על תושבי תל אביב יש להטיל אגרה כמו זו שמוטלת ביפן כמדומני, למחזיקי רכב. לפי כמות האנשים שנוסעים ברכב, גודלו והחניה שלך. אם אתה רווק שגר בבית ללא חניה אתה תשלם טונה כסף על החזקת ג’יפ ענק. משפחה של 5 נפשות תשלם פחות. למשל.
  הרי חצי מהסטודנטים בעיר מחזיקים רכב איתו הם נוסעים את ה3 קילומטר לאוניברסיטה.
  אנחנו מכרנו אחת משתי המכוניות שלנו מפני שזה לא משתלם להחזיק שתיים בעיר. אין מצב שזוגות שחיים בתל אביב בבניין ללא חניה יורשו להחזיק שתי מכוניות ולא לשלם על כך אגרה.
  ואין ספק שיש להטיל אגרה על אנשים שמכניסים עוד תנועה לעיר, אבל רק לאחר שיפור התחבורה הציבורית.
  אנשים מתלוננים פה כל הזמן, ולא מבינים שתל אביב היא כרך סואן כמו אחרים בעולם, ונכון – אין לנו מערכת הסעה המונית כמו בלונדון או ניו יורק או פריז, אבל למישהו מכם יש מוזג כמה עולה שעת חניה בלונדון? משהו כמו 60 שקל. בניו יורק שעת חניה עולה כמו דוח פה. משהו כמו מאה.
  ועדיין כולם נוסעים פה על מכוניות, חונים איפה שבזין שלהם ומתלוננים על הפקחים.
  אקנח בסיפור – היום מצאתי חניה מהממת ממש מול העבודה. ליד פינה שהוכרזה כחניית אופנועים, כדי “להחזיר את המדרגות לתושבים”. כולכם נורא טובים בלדרוש את הז אבל אם תחפשו חניה ויישבר לכם אח שם כמו גדולים, תאלצו את הטוסטוסים לעלות למדרכה ולחסום לי את הדרך עם העגלה והילדים. המקום, אגב, מול בית אבות. לכן רצוי שהמדרכה תהיה פנויה.
  כשאני חוזרת, חונה בחניית אופנועים מישהו. אני מסמנת לו שאני יוצאת ממש מקום מאחוריו, והוא עונה לי “זה בסדר, יש לי תו נכה”.
  כלומר כל מה שמעניין אותו זה אם ידפקו לו דוח או לא. על הזין שלו המדרכה, המקום שהוא חוסד וההגיון מאחורי זה. עלק נכה.
  בקיצור – כולם מתלוננים אבל חושבים בעיקר על עצמם. כשהם הולכי רגל יתלוננו על מצב המדרגות, וכשהם נוהגי אוטו – על מצב החניה.

 • איתי   ביום 11 בספטמבר 2008 בשעה 21:59

  שוקי – אני לא קטנטני. אני פשוט לא אוהב שכותבים כותרת רק כדי למשוך כניסות לפוסטים. מה מסובך כל כך בלכתוב כותרת שמתאימה לתוכן הפוסט?

  יעל – גם אני נכנס לת”א בכל יום ברכב. אני מוכן לשלם על ה”נזק” שאני גורם (זיהום אויר, חניה שאני תופס לתושבים וכד’). אני מוכן לשלם כי אני יודע שאגרת גודש תוריד את כמות התנועה שנכנסת לת”א. אני מוכן לשלם כדי לגרום לאחרים בעיה להכנס לעיר כדי שלי יהיה נוח יותר בעיר. מי שלא מחפש את הנוחות של הרכב יכול להשתמש בתחבורה ציבורית לא נוחה (אם הוא מגיע מחוץ לעיר) או באופניים והליכה ברגל אם זה בתוך העיר (וכן, אני מודע לעובדה שיש גם כמה קשישים בעיר שלא יכולים להשתמש באופניים או ללכת הרבה ברגל. למזלנו יש תחבורה ציבורית גם בתוך העיר).
  אגב, המס המדובר הוא לא כדי להקשות על הנכנסים לעיר (למרות שזו תופעת לוואי שלו). המס הוא כדי שהמזהמים וה”לא תושבים” ישלמו עבור שיפור התחבורה הציבורית הרעועה שאת מזכירה. הכסף מהמס ילך לשיפור התחבורה הציבורית כך שהבעיה הזו ככל הנראה תפתר לך בזכות המס (אלא אם את חושבת שהמצב הנוכחי של כניסת רכבים חופשית ויצירה של זיהום אויר, בעיות חניה ופקקים איומים, היא מצב תקין).

  למען הסר ספק (וכי פתאום שמתי לב שעלול להווצר כאן בלבול) – אני לא איתי מעבודה שחורה. אני איתי אחר.

 • שוקי   ביום 12 בספטמבר 2008 בשעה 4:01

  זה קרה בזמן השביתה הגדולה. משרד הפנים שבת, לא יכולתי לעדכן כתובת ולכן לא יכולתי להוציא תו חניה. במהלך חודש וחצי של שביתה קיבלתי דוחות על בסיס יומי.

  עברתי דירה כמה חודשים לפני השביתה ולא שמתי לב שבעצם עברתי מאזור 1 לאזור 2, כי זה ממש קרוב לגבול בין האזורים. אחרי השביתה הגעתי למחלקת חניה ואכיפה ואחרי שעות של המתנה בתור הסברתי וביקשתי שיתחשבו. ומה קיבלתי? זין בעין.

 • ליאור   ביום 11 בספטמבר 2008 בשעה 17:23

  אגרת גודש זה פיתרון מיושן, מעצבן ולא מעשי. אם באמת יישמו את זה יקומו ערים האחרות בארץ ויתחילו לגבות אגרה דומה מתושבי תל אביב שיבקשו להכנס אליהן. גם על זה צריך לחשוב. כזכור לי זה מה שקרה בפעם הקודמת שדיברו על הרעיון הזה.

  בכל הקשור לידידותיות לסביבה לא נראה לי שהקדישו לתוכנית הזאת מספיק מחשבה, אלא הסתפקו בהכנסת כמה באז-וורדס. זה אולי טוב בתור תעמולת בחירות אבל לא בתור תוכנית.

 • ליאור   ביום 11 בספטמבר 2008 בשעה 17:33

  “הפיכת צי הרכב של העירייה לידידותי לסביבה”

  “צי הרכב של העירייה, כולל הרכב התפעולי, יוחלף במהירות האפשרית למינוע היברידי או מינוע גז.”

  באמת שעדיף לא לכתוב כלום מאשר לכתוב כזה משפט. אני מתערב שלאיש שכתב את המשפט המעוות הזה אין שמץ של מושג בתחום. ככה זה נראה לפחות. אני לא יודע למה כל המומחים שמצוטטים שם לא אמרו משהו בעניין הזה.

 • לרמן   ביום 11 בספטמבר 2008 בשעה 18:46

  לא תהיה בתל-אביב אגרת גודש.

  כל הדיון בנושא הוא כדי להסיט את הדיון מהעובדה שהרכבת הקלה תקועה עמוק בבוץ, ושתוכנית השכרת האופניים בתל-אביב נגנזה אחרי שהובטחה לנו מעל כל דף עיתון.

  דרך אגב, ליוינגסטון הפסיד את הבחירות בלונדון בגלל אגרת הגודש שהוא השית על התושבים שם.

השאר תגובה