סוף תקופת רון חולדאי.

כן, יש יותר משמץ של פרובוקציה בכותרת שלי, שמשקפת לא רק ניתוח רציונלי אלא גם משאלת לב. אני רוצה, ממש משתוקק, שרון חולדאי לא יהיה ראש-העיר שלי.

אתם מבינים, בניגוד לכל מיני אנשים שגיבשו את דעתם על הפוליטיקה המוניציפלית כשקיבלו את צ’ק המקדמה, אני מאסתי בחולדאי וייחלתי להחלפתו כבר לפני שנים. כבר לפני חמש שנים כתבתי כאן על חיבתי למחלקת החניה בפרט ולעיריית תל-אביב יפו של תקופת חולדאי בכלל. כבר שנים אני חש שראש העיר “שלי” רואה באנשים כמותי גורם מפריע, לא אזרחים להם הוא אמור להעניק שירות. אנחנו לא תושבים מבחינתו – אנחנו נתינים.

תנועת עיר לכולנו מציעה משהו שונה לגמרי, שגרם לי לראות בה אלטרנטיבה, מעצם זה שהיא תנועה אזרחית שקמה מהשטח. אלו לא פוליטיקאים עם מימון של מפלגות ובעלי הון, כרישי נדל”ן וטייקוני חניונים – אלו אנשים כמוכם וכמוני שחשו שהגיעו מים עד נפש, שאין להם גרוש על התחת, ושבחרו כמי שיעמוד בראשם את הפוליטיקאי הכי חנון וישר-כסרגל בישראל.

בוש ואולמרט

האם יש ספק בכך שג’ורג’ בוש הבן הוא הנשיא הגרוע בתולדות ארה”ב? האם יש ספק בכך שאהוד אולמרט הוא ראש הממשלה הגרוע בתולדות ישראל? גם אם אין, אזי ברור שאזרחי ארה”ב וישראל (בהתאמה) חושבים כך.

בוש הואשם על-ידי מייקל מור בהאשמות חמורות בהרבה מהמעשים בהם אהוד אולמרט נחשד, אבל זה לא משנה – האמריקנים מאסו בו לא בגלל מעשי שחיתות או פשע, אלא בגלל הכלכלה, בגלל עיראק, ובגלל החוקים ה”פטריוטיים” של תקופת שלטונו – איש איש וטעמיו. הישראלים מאסו באולמרט בגלל המדיניות הכלכלית, בגלל מלחמת לבנון ובגלל שהוא וחבריו (הירשזון, רמון ולהבדיל – פרידמן) הפשיטו את “הדמוקרטיה היחידה במזרח-התיכון” מנכסים מוסריים ובירוקרטיים שמונעים ממנה להתפורר.   

וגם משום שבוש ואולמרט הם אנשים עשירים, שיש להם חברים עשירים, ושמתקבל הרושם שהפתרון שלהם לכל בעיה הוא להעביר עוד כסף מהעניים לעשירים. אפשר להתווכח אם זה נכון ואפשר להתווכח האם ההשקפות הניאו-שמרניות, “הקפיטליזם-החזירי” שלהם, נותר במישור המדיניות או גלש למישור הפלילי. אי אפשר להתווכח עם זה שבישראל, כמו בארה”ב, יש היום הרבה יותר עניים מאשר לפני מספר שנים. כי אולמרט, כמו בוש, לא רואה אותם ממטר, כפי שאינו רואה אתכם ואותי ממטר – אלא אם כן אתם לובשים ארמני.

חולדאי

יש אפשרות כזו – אני לא פוסל אותה – שרון חולדאי הוא איש טוב ונחמד ונקי מרבב. למעשה, יש מי שטוענים שהבעיה איתו היא לא שהוא ציני לחלוטין כמו אולמרט, אלא שהוא מאמין אמיתי כמו בוש. אגב, זוכה פרס נובל פרופ’ ג’וזף שטיגליץ טוען שזו בדיוק הבעיה עם כל הניאו-שמרנים (כולל ביבי ופישר): הם באמת מאמינים שהמדיניות הכלכלית שלהם היא הטובה ביותר למרות שיש אינספור ראיות לכך שהם טועים.

צמיחה לא צריכה לבוא על חשבון סעד – זה שקר. דה-רגולציה, הפרטה וריסון תקציבי הם כלים כלכליים נכונים למצבים מסויימים – לא לכל מצב. אבל יש מי שמאמינים שהתקציב קדוש יותר מכבודם של ניצולי שואה, ויש מי שחושבים שעדיף לעזור לבעלי הון מאשר לעזור לנרקומנים, למרות שהשכל הישר אומר אחרת.

אז אני לא יודע אם חולדאי הוא אדם ציני מאד או סתם טועה מאד, אבל אני יודע שהוא לא פועל בשבילי. לתפיסתי, האיש הזה עשה לתל-אביב יפו מה שעשו בוש לארה”ב ואולמרט לישראל – כלומר, חוץ מזה שלא סיבך אותנו במלחמה. כן, הוא שתל פרחים וחפר בורות, אבל זה עלה לנו הרבה יותר מדי ביוקר בזמן שמיליארדים זרמו לכיסי הקבלנים. לכן, אחרי שאולמרט ובוש יסיימו את תפקידם, נראה לי מתאים מאד שגם חולדאי ילך הביתה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ערדי   ביום 12 בספטמבר 2008 בשעה 2:30

  ברק, פרץ, חנין.

 • שוקי   ביום 12 בספטמבר 2008 בשעה 3:56

  וואלה התגעגעתי.

 • דרומי   ביום 12 בספטמבר 2008 בשעה 7:19

  א. ההנחה שכל תומכי חולדאי יושבים על צ’ק שחתום עליו אדם שוב, היא לא נעימה ויותר מכך – מסוכנת. אתה עלול לגלות בנובמבר שהרבה אנשים בעצם לא קיבלו משכורת, והם הלכו לקלפי ושמו חולדאי.
  אני בהקשר הזה מעדיף את גישת ה’עדיף אלף מגיבים בשכר שלא זוהו על פני מגיב תמים אחד שזוהה כמגיב בשכר’. הופך את הדיון להרבה יותר מכבד, לפחות מהצד שמכבד אותו, הצד הלא-רפרשי.

  ב. אולמרט הוא לא ראש הממשלה הגרוע ביותר בישראל. לא שהוא איזה להיט, אבל שרון לוקח אותו בכיס הקטן בכל מישור – החל מהשחיתות ועד לנזק שהוא גרם לבטחון ישראל (התנתקות מישהו?)

 • אזרח.   ביום 12 בספטמבר 2008 בשעה 7:24

  אלה המאמינים בדת הקלקלה,ויהי מה.

  http://www.kibbutz.org.il/hazan/eco-dror_reshef.doc

 • איריס   ביום 12 בספטמבר 2008 בשעה 10:37

  ותמציתי

 • אזרח.   ביום 12 בספטמבר 2008 בשעה 18:39

  מעריך את שאתה כותב מסביר ועושה.

 • נדב כהן   ביום 12 בספטמבר 2008 בשעה 19:39

  עכשיו הכל מובן לי. שוקי חטף דוח חנייה אז צריך להעיף את ראש העיר ששולח את פקחי החנייה לדפוק לו קנס. הנה סיבה מספיק טוב לבחור בדב חנין: הוא עוד לא הכניס לשוקי מתחת לווישר שום דוח. ושוקי מת שחולדאי יעוף, משתוקק ממש. החולדאי הזה הרג לך את הרציונל ומוציא ממך תחושות בטן בלבד, אה?

  ודרך אגב, להביא את מייקל מור כהוכחה לכישלונו של בוש זה בערך כמו להסתמך על הפוסטים שלך כהוכחה לכישלון חולדאי. פרנהייט 911 נחשב היום לאחד מסרטי התעודה הגרועים והמניפולטיביים ביותר שנעשו מאז תחילת העשור. אפשר להטיח טענות צודקות בבנאדם גם מבלי לעוות את העובדות. מור שכנע עוד יותר את המשוכנעים ממילא. נראה לי שזה בדיוק טיבה של ההצלחה שלך ושל חבריך בקמפיין הזה.

  אני מניח שתמחק אותי, אבל כשאני קורא את זה זה בדיוק מה שאני מבין כאן: דב חנין הוא המלאך המושיע של תל אביב ומי שלא מבין את זה הוא או פאשיסט (שלי יחימוביץ למשל) או אידיוט (רוב האחרים). ההסברים המופלאים האלה משכנעים בדיוק את הבלוגרים שתומכים בדב חנין ושמשוכנעים כבר ממילא.

 • שוקי   ביום 16 בספטמבר 2008 בשעה 1:09

  קמפיין הבלוגרים למען דב חנין:
  http://www.notes.co.il/shooky/47681.asp

 • kunh   ביום 12 בספטמבר 2008 בשעה 15:58

  מדהים כמה הזיכרון האנושי קצר, כמה מהר הוא מסוגל להאמין מחדש בשיטה. לתלות את כל האשם במנהיג או מנהיגים הקודמים, ולחפש אליל חדש. ולהאמין, באמת להאמין שאיתו זה יהיה אחרת.

  אבל שמסתכלים אחורה ומנסים לחפש מנהיג “טוב” – לא משנה אם זה ראש עיר, ראש ממשלת ישראל, נשיא ארה”ב או אפילו יו”ר אגודת הסטודנטים – לא בדיוק מסתדרים. אלא אם כן נותנים לנוסטלגיה לעשות את העבודה ונזכרים באיזה מישהו מלפני 40 שנה – אז הכל היה טוב וורוד, וברור שזה לא ככה.

  הגיע הזמן להתבגר ולהבין שהתקווה האנושית הזאת, להעניק למישהו כח, ולקוות שהוא ישתמש בו לטובתך, לטובת הכלל, ולא לטובתו, היא מטופשת.
  הכח משחית, בייחוד שהרבה ממנו מרוכז אצל מעט אנשים.

  כנראה שגם אני אצביע לדב, אבל לא שיש לי אשליות. נראה שהרבה אנשים בעיר לכולנו מבינים את העניין הזה, שהגיע הזמן לשתף את הציבור, לתת לציבור להיות באמת הריבון, ולא לאפשר לו רק לקבוע אחת למס’ שנים מי ישלוט עליו.

  אבל זה לא מספיק, יש צורך במהפכה אמיתית, והיא לא יכולה לבוא בדמות מפלגה או מנהיג סטנדרטים.
  השינוי שלו אני מייחל הוא תשתיתי, חוקתי. וממש כמו שגם מלך יכול להיות נחמד לפעמים, ואפילו יכול להחליט שמידי פעם בא לו לשאול את הנתינים שלו מה הם רוצים שיהיה, זה נחמד, זה יפה, אבל זה פשוט לא זה.

  הכל כבר קיים כדי ליישם עכשיו שיטת שלטון דמוקרטית באמת.

 • האזרח דרור   ביום 12 בספטמבר 2008 בשעה 16:25

  א. אזרח – תודה על הפרומושן, יש גרסה מעט יותר מעודכנת ויותר מקושרת
  כאן
  http://ecowiki.org.il/index.php?title=%D7%94%D7%9B%D7%9C%D7%9B%D7%9C%D7%94_%D7%9B%D7%93%D7%AA#.D7.94.D7.A2.D7.A8.D7.95.D7.AA_.D7.A9.D7.95.D7.9C.D7.99.D7.99.D7.9D

  צור קשר – השלב הבא אחרי ביקורת הוא הצעת חלופות ובזה (בתחום התאורטי) אין ממש תחרות טובה

  ב. אני חשוב שהמגיב מעלי צודק במידה רבה
  דב חנין הוא אחלה בחור -אני יכול להעיד על זה כמעט בצורה אישית, אבל הבעיה בפוליטיקה היא לא רק האנשים הגרועים שהוזכרו
  אלא גם המבנה המוסדי (של עסקים ומסודות פוליטיים)
  שמתגמל את המושחתים
  ומתגמל לרעה את הלא מושחתים

  מי שלא מושחת צריך לשחות עם הזרם, המושחתים שם בגלל שהלא מושחתים התייאשו (נניח שהשמועה אומרת בני בגין)

  מה שחשוב לי לגבי עיר לכולנו זה לא רק המצע שלה, אלא קודם כל ההתנהלות הפנימית שלה
  ככל שזה יהיה יותר שקוף, יותר דמוקטרי יותר פתוח לקהל ולביקורת – קודם כל לקהל שמזדהה עם הרעיונות ואחר כך לשאר הקהל – ככה זה יהיה טוב יותר – ככה יהיה קל יותר ללא מושחתים וקשה יותר למושחתים

  מה מונע מדב חנין, בהנחה שיבחר, להזכר נגיד בדוד שאין לו והלפריט את כל תל אביב עוד יותר מהר?

  1- האידאולוגיה שלו
  2 – היושר הפנימי שהוכיח בעבר

  זה נחמד ויפה – אבל דב חנין מוקף בעוד אנשים, עוזרים וכו’ – שלגבים אנחנו פחות בטוחים בזה נכון?

  לכן יש צורך שהמנגנון הפנימי הפוליטי של מפלגות יהיה כמה שיותר שקוף ודמוקטרי ושהן יקדמו ויישמו כל הזמן דמוקרטיה שקיפות והשתתפות

  לפי הערכה שלי עיר לכולנו היא הדבר הכי דמוקרטי שיש כרגע -עם הכי פחות קשר למליונרים, ועם הכי הרבה תמיכה עממית
  עם תקנון דמוקרטי ועם עדות של חברים שלי (שבוא מבחוץ) שהם עובדים על כל דבר בצורה דמוקטרית מלמטה למעלה

  – הנקודה היא להדגיש את החשיבות של זה באופן
  כללי, כנקודת יתרון לעיר לכולנו,
  וגם כדבר כללי שדורשים ממפלגה וממועמד

  ומצד שני לנסות לסנדל אותם כמה שיותר לכיוון דמוקטרי
  – אחרת הם מתישהו בעתיד (היותר רחוק יש לקוות) יסתאבו ויהיו כמו הדוגמאות שהוזכרו

  ועוד משהו – אני היחד שמתלהב מהטקטס הזה
  http://myvote.org.il/index.php?title=VOXPOLITICS_MANIFESTO

  שמתממש לנו ממש מול העיניים?

השאר תגובה