האם עיר לכולנו = תל-אביב? סוגיית SEO

אם טרם נתקלתם בקמפיין הקידום בגוגל של עיר לכולנו, אתם מוזמנים לבקר שם ולקרוא במה מדובר. אני אמשיך בהנחה שקראתם.

***

פרקטיקות של SEO (“קידום אתרים”) נתפסות בעיני רבים כמשהו מלוכלך ולא אתי. דרך נכונה יותר להסתכל על זה, לדעתי הענייה, היא ש-SEO יכול להיעשות בדרכים אתיות ובדרכים לא-אתיות. הוא יכול להתבצע עבור כסף או מתוך אמונה במטרה, כמו במקרה הזה.

זו, אגב, גם גישתה של Google. גוגל לא מתנגדת לקידום אתרים, ואפילו מעודדת אותו – ובלבד שייעשה בצורה אתית ולגיטימית.לשיטת גוגל הדרך להבדיל בין מה שהוא אתי או לא אתי בקידום אתרים, היא לשאול את עצמך: האם כשתידרש בדיעבד להסביר מה עשית, תוכל לעשות זאת בלי להתבייש? האם מה שאתה עושה משרת את הגולש?

להביא את האתר של תנועת עיר לכולנו לראש תוצאות החיפוש עבור הביטוי תל-אביב זו משימה לא פשוטה, אבל זו לא אומר שלא צריך לנסות (לפנחס שדה היה משפט דומה…). ואני יכול ואוכל להסביר בדיעבד מה ולמה עשיתי, בלי להתבייש ובלי לחשוב שלתת לינק כזה פגע בגולשים.

נהפוך הוא – לטעמי ולאמונתי, עיר לכולנו היא מייצגת אותנטית יותר של אזרחי תל-אביב מאשר עיריית תל-אביב שאתרה ניצב כרגע במקום הראשון בתוצאות החיפוש. מי שחושב שתל-אביב היא הבניינים, מחלקת החניה, הארנונה או “דבר ראש העיר” (ראה התמונה), מוזמן לתת לינק לאתר העירייה. מי שחושב, כמוני, שהעיר היא האנשים שלה – כל האנשים שלה – מוזמן לתת לינק לאתר עיר לכולנו.

***

באופן כללי יותר אפשר לומר שמבחינת גוגל כל מה שעוזר למנוע החיפוש שלה “להבין” מה חשוב ומה מעניין, הוא “טוב”.

ומי קובע מה חשוב ומה מעניין? בקידום כמו זה שמציעים בבלוג הדב, מי שיקבע הוא הציבור באופן דמוקרטי. אמנם, כשהמוני גולשים טענו שגורג’ בוש הוא “כישלון עלוב” באמצעות לינקים שאמרו זאת, גוגל לא כל-כך אהבה את תשומת הלב השלילית (תוכלו לקרוא על זה בערך Google Bomb בויקיפדיה). מצד שני, כשמסתכלים על הדברים בדיעבד – האם יש למישהו ויכוח עם הטענה שבוש הוא כישלון עלוב? 

“הפצצת גוגל” יכולה להיות פסולה, אבל לא חייבת להיות פסולה. אני, למשל, חושב דברים לא כל-כך טובים על ראש-העירייה הנוכחי ולכן פרסמתי את הפוסט רון חולדאי 101. הפוסט הזה כולל הפניות ל-101 ידיעות וכתבות שפורסמו על רון חולדאי ועל מעשי ומחדלי העירייה בראשותו במהלך השנים האחרונות. לדעתי, מי שיראה אותו וילך לקרוא, לא ירצה להצביע לחולדאי. ואני בטוח שאם אתם חשים כמוני, לא תהססו לקשר לפוסט הזה, כדי שאנשים נוספים יזכו לאפשרות לקרוא. אז מה, האם גם אני מפציץ?.

אתם יכולים לחשוב על זה כך: להפנות לאתר של תנועת Grassroots שמשתתפת בבחירות המוניציפליות עם שם העיר, זהו שירות לתושבי העיר שמחפשים אלטרנטיבה ולא מוצאים אותה – בגוגל.

תומכים בעיר לכולנו? בואו להתנדב ביום הבחירות!

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • איתי   ביום 19 בספטמבר 2008 בשעה 8:02

  כדי לקדם את “עיר לכולנו” הקישור צריך להופיע עם הטקסט “עיר לכולנו”, כדי לקדם את “דב חנין” הטקסט צריך להיות “דב חנין”. זה מקובל ואני בטוח שמצב כזה לא היה מפריע לאף אחד. זה קידום נכון כי הוא גורם למי שמחפש משהו בגוגל לקבל תוצאה רלוונטית במיקום גבוה יותר.

  זה שעיר לכולנו מנכסת לעצמה מיקום גבוה במנועי חיפוש על המושג “תל אביב” זו הבעיה. עיר לכולנו היא לא “תל אביב”. מי שמחפש “תל אביב” לרוב לא רוצה להגיע לאתר עיר לכולנו ומה שבעצם הקמפיין הזה הוא לדחוף זבל למקום גבוה בתוצאות. זה לא רחוק מספאם שנשלח בדוא”ל.

  אתר עיר לכולנו לא מקבל מספיק תנועה ממנועי חיפוש במילים רלוונטיות לאתר אז הוא מנסה לקבל תנועה ממילים שהן לא בהכרח רלוונטיות. מה שהאתר מקבל הוא תנועה לא ממוקדת (ואני בטוח שאם בעל האתר יבדוק לא רק את כמות הכניסות לאתר אלא גם את ה-Bounce Rate הוא יגלה שגם זה גדל ביחד עם כמות הגולשים שמגיעים לאתר).

  מה השלב הבא? לנסות לקשר את המילה “סקס”, “ויאגרה” או “משכנתא” לאתר עיר לכולנו? SEO צריך להיות הוגן וכדי להיות כזה הוא צריך להשתמש במילים רלוונטיות לאתר היעד (והמושג “תל אביב” קשור לתל אביב כמו שהמושג “ויאגרה” קשור לזה שהגולש הוא גבר).

  זה לא יפריע לאף אחד (שתומך בחנין) לשים קישור אצלו לאתר עיר לכולנו עם המילים “עיר לכולנו” או “דב חנין”. הבעיה היא לא מתן הקישור. הבעיה היא המושג שעיר לכולנו מנסה לנכס לאתר שלה.

 • ערדי   ביום 19 בספטמבר 2008 בשעה 8:39

  למי שמכיר את האתרים המקבילים בארה”ב, הירידה ההולכת ומקצינה מהפסים של תומכי דב חנין מתחילה להזכיר את התומכים הפנאטים של רון פול.

  וחבל, כי חנין סה”כ אדם חיובי והכוונה שמאחוריו נכונה, גם אם הבטחות כאילו הוא יוריד את שכר הדירה מציאותיות עוד פחות מההבטחה של אובמה להתנתק מצריכת נפט תוך עשר שנים.

  בכל אופן בתור איש מחשבים אתה צריך לדעת שגוגל לא מעודדת כלל קידום אתרים בדרך הזו, היא אפילו נלחמת בזה ואם צריך גם מוחקת מהתוצאות שלה אתרים שמפעילים את זה. אם באמת תצליחו ביוזמה הזו, סכוי לא רע שזה בדיוק מה שיקרה. בתור אדם הגיוני אתה גם צריך לדעת שסביר שרוב המשתמשים שמחפשים “תל אביב” מעדיפים את אתר העיריה (או ויקיפדיה או מה שלא יהיה) על אתר של מפלגה כלשהי.

  אתה רוצה לנסות לתחמן את גוגל, לך על זה, אבל אל תתיימר שאתה עושה מעשה טוב או שגוגל מעודדים את זה וודאי לא שהאתר של עיר לכולנו – תנועה שזוכה, אם אני לא טועה, לפחות מעשרה אחוזים בסקרים – מייצג את “כל האנשים” של תל אביב.

 • שוקי   ביום 19 בספטמבר 2008 בשעה 12:22

  ראשית, אני לא יודע כמה תנועה מקבל האתר של עיר לכולנו וגם החבר’ה של CityDov לא יודעים. היוזמה היא שלהם – לא של עיר לכולנו, ואפילו לא שלי. כשאתה בוחר את מי להשמיץ תשתדל לדייק.

  לגופו של עניין, ומכיוון שהצגת עניין וידע רבים כל-כך ב-SEO:
  א. אם ה-title tag של האתר תואם את תוכן האתר, אז האתר ייפול בשלב ה-CTR וה-bounce rate שלו לא ישתנה. לעומת זאת, אם יתברר שמי שמחפש “תל אביב” כן מתעניין באתר, אז יהיה גם CTR גבוה וגם באונס נמוך.

  ב. גם “תל אביב אחת”, מפלגתו של חולדאי, אינה תל אביב ואולי לא מעניינת את מי שמחפש “תל אביב”. עצם הופעת השם בכותרת הבלוג של חולדאי גורמת לכך שהבלוג הזה נחשב רלוונטי לביטוי “תל אביב”. האם גם זה מזכיר לך “סקס” ו”ויאגרה”?

  ג. ב-SEO המטרה היא לא להופיע בחיפושים של השם שלך אלא בחיפושים פופולריים שקשורים לתחום העיסוק שלך. כך אתה נחשף למי שלא שמע עליך אבל עשוי להיות מעוניין במה שאתה מציע. “עיר לכולנו” היא תנועה תל-אביבית, שרצה בבחירות בתל-אביב ופונה לתל-אביבים. אני חושב שיש לה רלוונטיות גדולה לביטוי “תל אביב”.

 • שוקי   ביום 19 בספטמבר 2008 בשעה 12:25

  גוגל עשתה בשנה שעברה שינוי באלגוריתם שלה שהמטרה שלו היא לחסום הפצצות גוגל. האלגוריתם הזה מסנן החוצה מהתוצאות דפים שהתוכן שלהם לא מתאים ל-Anchor של הקישורים (“תל אביב” במקרה שלנו).

  כלומר, אם דף הבית של עיר לכולנו לא היה מכיל את הביטוי “תל אביב” אז האלגוריתם היה מסנן אותו. זה לא המצב.

 • עמרי גילאון   ביום 20 בספטמבר 2008 בשעה 18:59

  אתה לא רחוק מהאמת. שוקי וחבריו גילו דת חדשה ויש לה אל חדש, נביאים חדשים ומעריצים חדשים. האנשים שמטיפים להתנהגות נאותה ברשת מנסים לתחמן את גוגל בגלוי ודנים על כך בפומבי. כל זה, במקום להסביר למה חנין אפשרי וחולדאי לא. באורן שחור הם בכלל לא נגעו. נראה מה יקרה אם גם הוא יביא כמה אחוזים בסקרים.

  יש לי עוד רעיון. למה שלא תייצרו SEO שמביא את מי שמקיש את המלים רון חולדאי לאתר שלכם? זה יכול לבלבל את האויב עוד קצת, לא?

  יצאתם מדעתכם לגמרי. ההערצה לחנין מעוורת את עיניכם.

 • שוקי   ביום 21 בספטמבר 2008 בשעה 18:14

  אני לא מעריץ את דב חנין, אל תהיה ילדותי.

 • אחת שתיים נסיון   ביום 21 בספטמבר 2008 בשעה 22:46

  לדוגמה:
  בנו של דב חנין משתמט מהסוג הכי נחות שיש
  בנו של דב חנין משתמט מהסוג הכי נחות שיש
  בנו של דב חנין משתמט מהסוג הכי נחות שיש

  זה יעבוד?

 • אורן   ביום 19 בספטמבר 2008 בשעה 8:06

  סטאלין הוא שמש העמים
  ודב חנין הוא תל אביב.
  אתם באמת לא רואים מה אתם עושים כאן?! קצת ריסון וטעם טוב לא יזיקו. חובבנים.

  (רון, את הצ’ק תשלח לתא דואר 1234 ולא לתיבת הצור קשר בבלוג)

השאר תגובה