רבים כנגד מעטים

“אבל יש סיכוי” הם שואלים אותי, “הרי לחולדאי יש המון כסף – אפשר בכלל לנצח אותו?”.
“כן”, אני עונה, “לחולדאי יש את הכסף. לנו יש את האנשים”.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • התוהה   ביום 5 באוקטובר 2008 בשעה 15:46

  הבלוג שלך הפך בחודשיים האחרונים למסע תעמולה על בסיס יומי למען דב חנין. אין לי בעיה עם אדם שמקדם את דעותיו, אבל פה זה כבר הפך לקמפיין שלם. השאלה היא, ויש לשאול אותה, האם ראוי שאתר “רשימות” יהווה במה לקמפיין תעמולה מאוד ברור למען מפלגה או פוליטיקאי מסוים. האם, למשל, היה מתקבל בברכה קמפיין כזה בעד ברק או ביבי?

  אני גם חושב שראוי שאורי ברוכין ואנשי “רשימות” ישקלו האם לא נחצה פה קו אדום בגבול שבין הבעת דעה לעבודת לובי מאוד מאוד אינטנסיבית, על בסיס יומי כמעט.

 • שוקי   ביום 5 באוקטובר 2008 בשעה 16:04

  אתה מוזמן להתלונן עליי. בהצלחה.

 • עמית   ביום 5 באוקטובר 2008 בשעה 16:14

  בעיניי לגיטימי לגמרי שמי שעומד לרשותו אמצעי תקשורת (ואפילו אם זה בלוג ב”רשימות”) יעשה בו שימוש לקדם את האג’נדה שלו – גם אם היא, רחמנא ליצלן, פוליטית-מוניציפלית.
  על מי אנחנו עובדים? מה שמותר לעיתונאים בכירים שעובדים בכלי תקשורת שאנחנו מממנים (מישהו אמר דן מרגלית?) אסור למי שמחזיק בבלוג באתר רשימות?
  מה שמפריע לי, שוקי, כקורא די קבוע של הבלוג שלך, הוא התחושה שמכותב שלא מוכן לקבל שום דבר כאמת מוחלטת (ובזה קסמך) הפכת למעריץ שרוף, שאומר “אמן” אחרי כל טענה או סיסמה של דב חנין.
  בעיניי סרטון התעמולה על בעלי הבתים הוא הפגנה של טעם רע (קודם כל מצד יוצריו, אח”כ מצד מי שעשה בו שימוש תעמולתי); הפוסט על “עיר לכולנו – מאחורי הקלעים” היה מופת של דמגוגיה של “השפה קובעת את התודעה שקובעת את ההוויה”, ובסך הכל, הצלחת יפה מאוד להציג את התעמולה של דב חנין, אבל כשלת במה שהוא, בעיניי, גדולתה האמיתית של הבמה שאתה מחזיק: היכולת להציג דברים שהם יותר מפאנץ’ ליין. כי להגיד “צריך דיור בר-השגה בתל-אביב” גם אני יודע. אבל להסביר איך אפשר לעשות את זה – אני לא יודע. אבל מקריאת הבלוג שלך עולה שגם אתה לא (ועצוב מזה: שמועמד האלטרנטיבה שאתה מקדם גם הוא לא).
  אף על פי שדעותיי הפוליטיות שונות מאלה של דב חנין כמעט בכל אספקט אפשרי, אני מלא הערכה לאיש הזה, שהוא איש ישר, הגון וכנראה גם איכותי, שמוכן ללכת עם האמונות שלו גם נגד הזרם. אני חושב שהפוסטים הדמגוגיים שלך, שוקי, עושים עוול לאג’נדה שחנין מייצג, וזה כבר חבל.

  עמית.

 • שוקי   ביום 5 באוקטובר 2008 בשעה 17:09

  קודם כל, תודה על התגובה שלך. כפי שבוודאי שמת לב, פורסמו כאן הרבה תגובות לא-ענייניות וזו שלך היא באמת משב רוח רענן. בניגוד למה שכמה מגיבים (אמיתיים או מטעם) טענו כאן אני לא מתרגז כשלא מסכימים איתי אלא כשאנשים שלא מזדהים בשמם תוקפים במקום לדבר.

  לגופו של עניין, הרשה לי לענות לטענותיך ראשון ראשון ואחרון אחרון.

  א. לא הפכתי למעריץ שרוף של דב חנין. פגשתי את האיש מספר פעמים (אחרי כשנתיים בהן עקבתי אחר פעילותו הפרלמנטרית) והגעתי למסקנה שיש לו את היכולת והרצון ושהלב שלו במקום הנכון.

  באופן כללי, אני לא עושה אידיאליזציה של אף מועמד ואף מפלגה פוליטית. הפוליטיקה הייתה ונותרה דבר מלוכלך, שאפילו אנשים שנכנסים אליו נקיים עלולים להתלכלך בו. בתנאים הקיימים, דב חנין ועיר לכולנו הם לא הרע במיעוטו אלא בפירוש משהו טוב שקרה בעיר.

  ב. מרגע שהחלטתי לתמוך בחנין, זוהי לא יכולה להיות תמיכה של 95% כפי שאי אפשר לשים בקלפי 95% פתק. בעיני הוא לא רק מועמד ראוי אלא המועמד הראוי היחיד לראשות העיר ולכן אתמוך בו בכל כוחי. מה שאני יכול לומר לך הוא שאני גם 100 אחוז שלם עם התמיכה הזו, אחרי שחקרתי – בין השאר – מספר אנשים שמכירים את חנין אישית במשך שנים.

  ג. הסיפור האמיתי הוא לא דב חנין – עם כל ההערכה אליו – אלא תנועת עיר לכולנו. בתנועה הזו, כמו בכל תנועה פוליטית, יש אנשים שאני מחבב ומעריך יותר וכאלה שאני פחות מתחבר אליהם, אבל לא פגשתי בה אף אחד שעורר בי תחושה של חוסר אמון.

  זו לא תנועה של עסקנים אלא תנועת Grass Roots אמיתית, שאת רוב האנשים שאתה פוגש בה מתחשק פשוט לחבק. אלה אנשים שנותנים מזמנם, מרצם וכספם, ומה שאני עושה בבלוג שלי דורש ממני מידה די סבירה של הקרבה בהשוואה לרבים מהם.

  ד. ושוב, אני לא חושב שאני קורבן גדול, אבל יש מידה מסויימת של הקרבה כשאתה מסכים (או מתנדב) להפיץ תעמולה פוליטית. תעמולה היא מטבעה שטחית, כי אי אפשר לפנות לאנשים רבים עם מסרים מורכבים. יש כאלה בשפע, אגב, באתר עיר לכולנו אליו אני מפנה לעיתים מזומנות. מצד שני, גם אם תסתכל על הבתים בתל-אביב תראה שהפלריגים שמופיעים עליהם כוללים מעט מאד מילים. מי שרוצה לדעת יותר – יכול.

  ה. אישית, אני מוכן לדבר עם כל מי שרוצה לקיים דיון ענייני ומוכן לענות על כל שאלה עניינית. אם תנסה, תמצא שאני בקיא מאד בתוכניות המעשיות של עיר לכולנו, שעל כל אחת מהן שקדה קבוצה של עשרות אנשים במשך חודשים רבים.

  רק שכרגע, המטרה היא לא לשכנע אלא להוציא את המשוכנעים מהבית ביום הבחירות. 76 אחוזים מבעלי זכות הבחירה בתל אביב לא הצביעו בבחירות הקודמות. ביניהם יש אנשים שאולי יקראו לראשונה אחד מהפוסטים שלי ביום שלפני הבחירות, ואולי זה מה שיצטרכו כדי לומר What the heck ולהצביע.

  אתה, ואנשים שכמותך, הרי יודעים מיהו דב חנין ומספיק אינטליגנטיים כדי לקרוא את התכנים באתר של עיר לכולנו, אבל לולא הקמפיין המציק שמתנהל ברשת ספק אם הייתם זוכרים שיש בחירות או מיהם המועמדים.

  ה. מצד אחד, לא נעים לי שקוראים לי דמגוג או שפוט וכדומה. מצד שני, קיבלתי באהבה את הפוסטים של כל מיני בלוגרים שאמרו משפטים כמו “נמאס כבר מהקמפיין למען חנין, הוא נמצא בכל מקום”. כי אם אנחנו “בכל מקום” סימן שאנחנו רבים ושאפשר לנצח וזה בדיוק המסר שרצינו שיעבור – בכל מקום בתל אביב יפו יש אנשים כמונו, ואם ב-11 לנובמבר נלך ונצביע בשביל עצמנו אז ננצח.

 • אזרח.   ביום 5 באוקטובר 2008 בשעה 19:26

  עיר לכולנו זה הדבר הנכון.

 • האזרח דרור   ביום 5 באוקטובר 2008 בשעה 16:37

  יכול להיות מושג באמצעות 2 דברים עיקריים

  1. תוכניות מתאר של העיריה שבהם יאושרו יותר דירות קטנות ולא דירות יוקרה – אי בניה של דירות כאלה במרכז העיר פרושו הגדלת הביקוש בלי גידול בהיצע. העירייה בראשות חודלאי בחרה לבנות עוד ועוד דירות יוקרה שהעלו את ערך הקרקע בכלל העיר אך לא סיפקו דיור מתאים לרוב האוכלוסיה

  2 – תחבורה ציבורית אפקטיבית שתוריד ביקושים למרכז העיר הנוכחי ותאפשר ליותר שכונות לפרוח

  חנין ואנשי עיר לכולנו מדברים על זה
  בראיון בשקוף
  http://www.shakoof.org.il/2008/09/22/1256/

 • אור ברקת   ביום 5 באוקטובר 2008 בשעה 17:11

  תוהה – ומה פסול בעבודת לובי אינטנסיבית של אדם למען דעותיו?

 • אמיתי סנדי   ביום 5 באוקטובר 2008 בשעה 18:44

  לדעתי אתה עושה עבודה טובה ורצינית.

  ולעמית – האם אתה באמת לא רואה את ההבדל בין הקמפיין שמנהלים שוקי ובלוגרים אחרים, ואנוכי ביניהם, לבין הקמפיינים של שאר המפלגות?

  בניגוד לקמפיין של הירוקים, שהוא קמפיין של משרד פרסום ומודעות בעיתונים, הקמפיין של עיר לכולנו מתקיים כולו על טהרת המתנדבים.
  הרי כל מי שרוצה יכול לגלוש לאתר עיר לכולנו ולקרוא שם את כל הפרטים על התוכניות, ויש תוכניות.
  כל מי שרוצה יכול להגיע לכנסים ולחוגי בית, לפגוש את חנין ואת שאר פעילי התנועה ולדבר איתם פנים אל פנים.
  מה שאנחנו עושים זה ליידע את הציבור בכל דרך העומדת לרשותנו שהפעם יש אלטרנטיבה רצינית.

  הרי אני, וכמוני רוב הפעילים בעיר לכולנו, לא הצבענו בבחירות המוניציפליות מועלם עד עכשיו – פשוט כי לא חשבנו שיש מועמד או תנועה ששווה להצביע בשבילה.

  הפעם, יש יותר ויותר אנשים שמרגישים שכן יש.
  אולי אנחנו טועים, כמובן, אבל נעשה הכל למען הסיכוי שאולי אנחנו צודקים.

השאר תגובה