אתרי הקש של רון חולדאי

עוד לא יבשו הפיקסלים של הפוסט על פורטל הבחירות המזוייף של חולדאי, והנה מסתבר שישנו גם אתר הויקי של חולדאי (הלינק עם nofollow ולכן לא מקדם את האתר בגוגל. אם אתם רוצים לקשר השתמשו בשיטה הזו ואם אינכם יודעים כיצד שאלו אותי) .

האתר הזה מציג את עצמו כ”אנציקלופדיה שיתופית, המאגדת ערכים שונים אודות העיר תל אביב-יפו [ו]מזמינה כל אחד ואחת מכם לחפש, לשנות ולהוסיף ערכים משלכם על תל אביב-יפו”. לכאורה, עוד פרוייקט וולנטרי שנועד לטובת הציבור הרחב ותו לא, רק שהוא מופעל על-ידי חברת ריפרש שעל פי הפרסומים בתקשורת אחראית על קמפיין הרשת של רון חולדאי.

nserver: ns1.refreshing.co.il
nserver: ns2.refreshing.co.il
validity: 18-05-2009

מעניין לציין שעל-פי תאריך פקיעת הדומיין נראה שהוא נרשם במאי 2008, כשהפרסום על תחילת הפעילות הרשמית של ריפרש עבור חולדאי היה רק באוגוסט.

ומה בעצם הבעיה עם סוג הפעילות הזה? אתן לכם דוגמא מהערך “שבילי אופניים”. הוא אומר בין השאר: “ברחבי תל אביב יפו נסללו עד כה כ-65 ק”מ של שבילים ומסלולים לאופניים. באמצעות האופניים ניתן להגיע לכל מקום במהירות המירבית.”

ובכן, מכיוון שבשבועות האחרונים אני עצמי הפכתי לרוכב אופניים אני יכול לומר שרוב “שבילי האופניים” שראיתי לא “נסללו”. אלו פשוט מדרכות רגילות שצוירו עליהן סמלים של אופניים. בחלק מהמקומות בהם עברתי (נסו לדוגמא את פינת כביש הטייסים ולה גרדיה) השבילים ה”סלולים” לא ראויים לרכיבה ואף עלולים לסכן את רוכב האופניים התמים שיסמוך עליהם. העירייה בראשות חולדאי לא טרחה לסלק מהשבילים הללו מפגעים שונים וכל העסק נראה כמו בדיחה גרועה.

התל-אביבים רוכבי האופניים יודעים את האמת ונושפים בבוז (לפחות אלו מהם שאני מכיר) כל אימת שמישהו מדבר על “שבילי האופניים” של חולדאי. אני חושב שחולדאי יודע את זה אבל סומך על בורותם של אנשים טובים שאינם רוכבים על אופניים בעצמם אך חושבים שכבישי אופניים הם דבר חשוב.

בקיצור: התחושה שאני מקבל (ומתגבבי חולדאי מוזמנים לתקן אותי) היא שכל הקמפיין של חולדאי נועד להוליך בכחש את הבוחר. אני מקבל את הרושם שחולדאי חושב שהתל-אביבים מטומטמים ומה שצריך כדי לנצח אותם הוא להקים אתרי קש, לגייס מגיבים מטעם, לארגן איזה קומבינה עם משרד הפנים (לכאורה), ועדר הכבשים כבר יעשה מה שצריך (כלומר: יצביע לחולדאי סולל השבילים או סתם לא יצביע). אני לא מרגיש את עצמי כבשה מטומטמת. מה אתכם? 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • איתי   ביום 11 באוקטובר 2008 בשעה 17:14

  אתה משקיע המון בלכתוב על חולדאי.

  בסדר, הבנתי. חולדאי לא טוב לתל אביב.
  אתה אומר שיש חלופה? תתחיל לספר מה טוב בחלופה שאתה מציע. מה עשה חנין, למשל, לטובת ת”א בשנים האחרונות?
  אתה יורד לרמה של מטה חולדאי ומסביר למה לא להצביע לחולדאי במקום לנסות ולהסביר למה כן להצביע למישהו אחר (חנין למשל).

  אתה חושב שחנין מתאים להחליף את חולדאי? אל תיתן 101 (או 112) קישורים שמראים למה חולדאי לא טוב. תן 101 קישורים (או אפילו 20) למה חנין כן מתאים להחליף את חולדאי.

  יש מספיק אנטי-חולדאי ברשת. מה שחסר כרגע זה פרו-חנין (והתמקדות בחנין-ת”א).

 • שוקי   ביום 11 באוקטובר 2008 בשעה 18:17

  דב חנין, תנועת עיר לכולנו, חזון התנועה ותוכניות העבודה שלה, מוצגים בפירוט גדול באתר המצויין של עיר לכולנו:
  http://www.city4all.org.il

  (זה אתר פחות יפה מהאתר של עיריית תל אביב, כי הוא נבנה בהתנדבות – כמו כל דבר בתנועה הזו. בצד החיובי של העניין, הוא לא עלה למשלמי הארנונה עשרות מיליוני שקלים.)

  מרגע שעלה האתר הזה לאוויר אני מקפיד לקשר אליו בכל הזדמנות. אני נותן מספיק קרדיט לאנשים שהם די אינטליגנטיים כדי להבין שמה ש*אני* עושה, הוא את חובתי האזרחית כפי שאני מבין אותה שהיא לשלוח אנשים לקרוא.

  לשם כך הצגתי את השקפותיי האישיות ואת דעותיי בעניינים כלכליים-חברתיים ואת הקשר להצבעתי עבור עיר לכולנו בפוסטים הבאים:
  http://www.notes.co.il/shooky/48315.asp
  http://www.notes.co.il/shooky/47886.asp
  http://www.notes.co.il/shooky/47818.asp
  http://www.notes.co.il/shooky/47621.asp
  http://www.notes.co.il/shooky/47150.asp
  http://www.notes.co.il/shooky/46819.asp

  כמו כן, כתבתי בעצמי על חנין והצגתי את עיר לכולנו, אנושית ורעיונית, בפוסטים האלה:
  http://www.notes.co.il/shooky/48207.asp
  http://www.notes.co.il/shooky/48336.asp
  http://www.notes.co.il/shooky/48353.asp
  http://www.notes.co.il/shooky/48186.asp

  וזו רק ההתחלה. יש הרבה דברים יפים בתנועת עיר לכולנו ואני אשתדל להראות כאן כמה שיותר מהם עד הבחירות.

  בכלל, עוד לא התחלתי…

 • איתי   ביום 11 באוקטובר 2008 בשעה 18:52

  הדוגמה הראשונה שלך מתייחסת לחולדאי (5 פעמים בפוסט מופיעה המילה “חולדאי”, 0 פעמים המילה “חנין”. ומדובר בפוסט די ארוך).

  הדוגמה השניה שלך מדברת על SEO ו-Google Bomb.

  הלינק השלישי שהזכרת מוביל לסרטון שמציג באופן פארודי כמה קשה למצוא דירה בת”א. הוא לא מדבר על חנין.

  הקישור הרביעי – “נכנסת לתל-אביב, שלם 140 ש”ח”. זה לא חנין. (וכבר הגבתי שם לגבי כמה הכותרת מטעה. רק מי שנכנס ברכב פרטי יאלץ לשלם. מי שייכנס בתחבורה ציבורית, ברגל או באופניים יחסוך את עמלת הכניסה וגם את “עמלת” החניה. זה גם ישאיר יותר חניה לתושבים).

  הפוסט החמישי הוא על חתולים. ועל זה שאתה מקווה שבתקופת חנין מצב הטיפול בבעלי החיים ישתפר. (אגב, “אם ייבחר” ולא “כשייבחר”. זה שאתה משתמש ב”עם בחירת דב חנין כראש עיר” לא מבטיח את בחירתו).

  הפוסט השישי מסביר שחנין “יעשה עבודה טובה. הוא חסר קסם אישי כפי שאמרה זוגתי החריפה, אבל הוא פרלמנטר יעיל ופעלתן, בעל חריצות וכושר ארגון. בנאדם שמזיז עניינים.”. אחלה טיעון – יש הוכחות?

  הלינקים השביעי והשמיני מובילים לסרטונים שמציגים מה עושים פעילי עיר לכולנו. הם עושים לא מעט וכל הכבוד להם. אותי מעניין מה עשה חנין בשנים האחרונות לטובת ת”א.
  הקישור התשיעי מוביל לתמונות אצל “חתול רחוב”. תמונות שמציגות בתים שתלו יריעות תמיכה בחנין. יופי שיש לו הרבה תומכים. מה הוא עשה למען העיר?

  הקישור האחרון מנסה להוכיח ש”סיכום ספטמבר | דב חנין 1 : רון חולדאי 0″. יופי שאתה רואה את זה ככה. אני עוד לא ראיתי את זה.

  ברורה לי הדיעה שלך לגבי חולדאי. ברורה לי הדיעה שלך לגבי חנין. מה שאני אומר הוא שאתה, כמו מטה חולדאי, מתמקדים בלהראות כמה היריב לא בסדר (הוא לא סולל שבילי אופניים, הוא לא עומד ב”תקווה”) ולא כמה המועמד בו הם תומכים הוא בסדר.

  יש מספיק תוכן ברשת שמעיד כמה חולדאי זבל של ראש עיר. יש מספיק תוכן ברשת שמעיד כמה חנין הוא חרא של בן אדם. מישהו צריך לכתוב משהו טוב על חנין וקשה לי להאמין שמטה חולדאי יעשה את זה. אולי הגיע הזמן שמישהו שתומך בחנין יסביר למה הוא טוב לת”א (ובניגוד לקמפיין של חולדאי – לא רק יציג הבטחות של כמה יהיה טוב אלא יציג גם עובדות למה שחנין כבר עשה למען העיר).

  שוקי – אני בצד שלך. אני רק אומר שדי כבר להתמקד בחולדאי. הגיע הזמן לשים את הפוקוס על חנין.

 • דורון   ביום 11 באוקטובר 2008 בשעה 19:19

  אני לגמרי עם איתי. ורק כדי שלא תגיד שלא ידעת, אני עומד להצביע עבור אורן שחור. לא חנין ולא חולדאי. הראשון מטיף להתפרקות המדינה מעקרונות היסוד של קיומה והשני קיבל כבר צ’אנס להוכיח שהוא אולי ראש עיר סביר, אבל לא הרבה יותר מזה, שלא לדבר על השגיאות שהוא ביצע בעיקר בתחום הנדל”ן למגורים. שחור, שניהל בשנים האחרונות את חברת שינוע הנפט מאילת לאשקלון (קצא”א) ניהל כבר מערכות גדולות יותר מגימנסיה הרצליה (חולדאי) או מהשום דבר בריבוע של חנין. עד כאן דברי התמיכה במועמד שלי.

  שוקי, אני מצטרף לדעת איתי. השיטות שלך אינן טובות בהרבה מאלה שמפעיל, לטענתך, האדון חולדאי. להצביע על המינוסים של המתחרה זה עניין שיכול להחזיק רק מעט מאוד זמן ורק במקרים קיצוניים במיוחד. בפעם האחרונה ששמעתי חולדאי לא היה עבריין פלילי, כך שכל הגזמה בעניין הזה אינה סבירה.

  לקשר לאתר של דב חנין זה גם בסדר, אבל זה אינו מחליף את הצורך של מי שקורא אותך לקבל ממך הסברים קצת יותר רציניים. אם לתמצת את הגישה שלך אפשר לתאר אותה כ”חולדאי חרא ואת כל מה שיש לי להגיד בעד המועמד שלי תקראו בעצמכם ותעזבו אותי בשקט”. זו גישה שעושה נזק למועמד שלך, כמו גם לחולדאי, אם תומכיו נוהגים בצורה דומה.

  מה שעצוב בכל העניין הזה הוא שדווקא דב חנין, שאתה תומך בו, מגבה בשתיקה את מסע ההשמצות הזה. רצוי היה שייקח דוגמה מג’ון מקיין, שבאסיפת בחירות שלו היום השתיק משתתפים בה שגידפו את אובמה והודיע במפורש שאינו רואה שום אסון בכך שייבחר לנשיאות אדם המחזיק בהשקפה שונה ממנו, הגם שלדעתו השקפה זו מוטעית. הנה כאן:
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3607600,00.html

  שבוע טוב לך.

 • שוקי   ביום 11 באוקטובר 2008 בשעה 19:23

  קמפיינים שליליים זה מלוכלך, אבל מי שפתח בקמפיין שלילי הוא המטה של המועמד השני (ומשת”פים ציניים שלו מהמפלגות הגדולות סייעו כידוע).

  זה שהבלוגרים שתומכים בחנין ובעיר לכולנו השיבו מלחמה שערה זה משום שמי שזורק עלינו אבנים דר בבית זכוכית.

  אני באופן אישי מציג את הדברים מנקודת המבט האישית והמחאתית שלי, עם התפיסה שלי לגבי איך צריך לפנות לאנשים שלפעמים היא נכונה יותר ולפעמים אולי פחות. בכל אופן, אני סומך על קוראיי שהם מספיק אינטליגנטיים כדי להקליק על לינקים.

  ולגבי הערותיך על הדוגמאות שלי:

  הדוגמא החמישית עסקה ספציפית במועמדותו של דב חנין.

  הדוגמא הראשונה והשלישית עסקו במשבר הדיור שאני מכיר אותו אישית. השנייה היא פוסט שנועד להמחיש שעיר לכולנו היא תנועת Grass roots. הדוגמא הרביעית עסקה במשבר התחבורה, השישית בבעיית החתולים, ובפוסטים אחרים עסקתי בנושאים אחרים.

  בדוגמאות השביעית עד העשירית הצגתי את האנשים – שזה מאד חשוב בעיני – ואת ההצטרפות המאסיבית של תנועות אזרחיות שחברו לעיר לכולנו. זה משום שחשוב לי להציג לקוראיי שמדובר בתנועת המונים אמיתית ולא בפיקציה שקיימת רק ברשת.

 • איתמר בויו   ביום 11 באוקטובר 2008 בשעה 19:43

  אבל שוב, כמו שכתב איתי- גם אני נכנסתי ללינקים שצירפת לתגובה ולא ממש מצאתי למה לתמוך בדב חנין מלבד האופנה

  ולציין עוד- מראש הקמפיין שלך (אני עוקב אחריו מההתחלה) היה שלילי לחולדאי- בוא נגיד שהרבה אהבה לא נטפה שם מהפוסטים הראשונים שהתחלת לפרסם

 • איתי   ביום 11 באוקטובר 2008 בשעה 20:14

  בדוגמה החמישית לא מצאתי את מה שאתה מתאר (אתה אולי מתכוון לקישור השישי, אבל גם שם לא מצאתי מה חנין עשה למען ת”א). בשאר הדוגמאות – אני לא חולק עליך שיש בעיות תחבורה או דיור כמו גם בעיות רבות אחרות בת”א.

  גם אין לי ספק שהתנועה והפעילים הם לא פיקציה. אני סמוך ובטוח שהתומכים בחנין הם אנשים אמיתיים שבאמת מאמינים בחנין ועושים זאת בזמנם החופשי וללא קבלת תמורה כלשהי. לא טענתי אחרת.

  אני לא חושב שזה שיש למועמד מסויים הרבה תומכים זו סיבה להצביע לאותו מועמד. אני לא חושב שכמות התומכים, המיקום של האתר הרשמי או של אתר התומכים של המועמד במנועי חיפוש, מספר התגובות לכתבות באתרי החדשות או זה שהוא עובד עם חברת שיווק זו או אחרת (שמקימה אתרים פיקטיביים ומגיבה בשמות בדויים – או שלא) יכולים להעיד על טיבו של מועמד זה או אחר.

  אמרתי את דעתי. אני חושב שאם תומכים במועמד מסויים כדאי להגיד גם למה (ולא להגיד “כי המתחרה שלו הוא קקה” או “כי למועמד הזה יש הרבה תומכים אמיתיים שעושים הכל בהתנדבות”).

  אני חושב שקמפיין שלילי הוא לא נכון, אבל זו דעתי בלבד. גם אם קמפיין שלילי היה דבר נכון אז לדעתי זהו – צריך להפסיק. שים לב שאפילו מטה חולדאי ניסה להגיב (בצורה עלובה) לפוסט “101 הלינקים” השלילי שלך ב-“105 לינקים” חיוביים שלו. יכול להיות שזה כי הם לא מצאו משהו שלילי על חנין ויכול להיות שהם הבינו שקמפיין שלילי בשלב הזה יזיק יותר מאשר יועיל.

  זה בלוג שלך וזכותך להחליט שאתה מאמין שאם “הם התחילו” אז זו סיבה מספיק טובה כדי לפצוח בקמפיין שלילי. זכותך גם להמשיך בקמפיין שלילי. אני רק הערתי את דעתי וזכותך גם להתעלם ממנה.

  אני מכיר את חנין כח”כ ואני יודע מה הוא עשה בתפקיד זה (ועל כך כל הכבוד לו). אני רק שואל – מה חנין עשה למען ת”א בשנים האחרונות?

 • אורן   ביום 11 באוקטובר 2008 בשעה 21:50

  באמת לא מבין מה הבעיה שלך. קודם כל, זה ויקי ואתה יכול לערוך אותו גם כן. עד שלא תוכיח שמונעים ממך לערוך ולציין עובדות נכונות ורלוונטיות אתה תצא מגוחך.
  דבר שני, כמו שכתבת בעצמך, הויקי הזה נרכש עוד לפני הכניסה של חולדאי לזירה האינטרנטית (שאתה טוען שהיא רק בעקבות ההצלחה [?] האינטרנטית של עיר לכולנו).
  דבר שלישי ואולי העיקרי – לפחות במבט שטחי על הדף הראשי ועוד כמה, אתר הויקי הזה לא מכיל שום תעמולה של חולדאי אלא עובדות היסטוריות על תל אביב ועוד כמה דברים שקורים עכשיו.
  אז כמו שאמר איתי וכל אלו שמעלי (וגם אני בפוסט היחיד שכתבתי בעניין ונטה דווקא לכיוון החניני) – אולי תתחיל להסביר למה חנין ו**איך** הוא יבצע ותפסיק להשחית מילים על חולדאי. האובססיה הזו לא מוסיפה רצינות לאג’נדה שלך.

 • שוקי   ביום 11 באוקטובר 2008 בשעה 23:31

  מתוך הכתבה: “‘Refresh היא חברת תוכן אינטרנטית ומיזם ויקי תל אביב הוא אחד הפרויקטים שאנחנו מריצים בימים אלה יחד ולמען קהילת הגולשים’, אמר בתגובה אדם שוב, מנכ”ל ריפרש…”

  “שוב מדגיש שלוויקי tlv אין קשר לעירייה או לחולדאי… מעיריית תל אביב יפו נמסר בתגובה: ‘מדובר ביוזמה פרטית וולונטרית שהעירייה מברכת עליה’.”

  לא שכנעה אותי הצניעות הנדירה שגרמה לכם לא לחתום על האתר הזה כפי שלא חתמתם גם על אתר הקש השני (ובניגוד לאתרים אחרים שהקמתם).

  לגבי הידיעה של עידו – זו לא הפעם הראשונה שהוא גילה משהו לפני, ואני לא מרגיש טיפש בגלל שהחמצתי את הידיעה שפרסם. כל הכבוד לו.

 • רוני   ביום 12 באוקטובר 2008 בשעה 0:00

  כפי שכבר כתב לך יוני לעיל הצצה פשוטה לאתר מגלה שאין שם שום שימוש למטרות פוליטיות.
  ההשתוללות שלך סביב חולדאי הופכת לבומרנג.

 • תמרי   ביום 12 באוקטובר 2008 בשעה 1:02

  אני אמנם לא שוקי, אבל בקצרה – מה דב חנין עשה למען תל-אביב-יפו, ולמען חיזוקן של רשויות מקומיות בכלל, בשנים האחרונות?

  כחבר כנסת הוא העביר שורה של חוקים המגדילים בצורה משמעותית את סמכותן של רשויות מקומיות: חוק האכיפה הסביבתית מקנה סמכויות אכיפה בנושאים סביבתיים לרשויות המקומיות, ותיקון 84 לפקודת התעבורה מעניק לרשויות מקומיות סמכויות של ממש בקביעת הסדרי התחבורה בעיר, ככלי למלחמה בזיהום אוויר.
  קרא עוד כאן ובלינקים משם – http://www.city4all.org.il/node/89

  חנין גם הגיש שורה של הצעות חוק תחבורתיות: חוק הפחתת זיהום אוויר מתחבורה בערים, חוק עידוד תחבורת אופניים וחוק עידוד תחבורה ציבורית. וכמובן, קידם שניים מן החוקים הסביבתיים החשובים ביותר במדינה – חוק אוויר נקי (חוק מורכב במיוחד, שהוגש בכנסת הקודמת, וחנין ריכז את הדיון בו בכנסת הנוכחית), וחוק “המזהם משלם”.

  נוסף על כך, כחבר כנסת הוא השתתף במאבקים חברתיים וסביבתיים רבים – נאבק בזיהום חופים, בתל-אביב-יפו ובכלל, סייע לתושבי כפר שלם המפונים, ניהל מאבקים על הזכות לדיור ונגד הריסת בתים, נאבק בשילוט החוצות בנתיבי איילון, פעל למען זכויות עובדי הקבלן (והבטיח כי עיריית תל-אביב בראשותו, לא תעסיק עובדי קבלן), קידם חקיקה למניעת הפרטת טיפות חלב ושירותי בריאות, פעל למען ילדים ונוער בסיכון, להגברת מיחזור, הפחתת פליטות גזי חממה, שיקום קרקעות מזוהמות ועוד.

  לאור העשייה שלו כחבר כנסת, וכיושב ראש ארגון הגג של ארגוני הסביבה, “חיים וסביבה”, לפני כמה שנים, ולאור הרכב רשימת “עיר לכולנו” למועצת העיר ורקורד העשייה המוכח של פעיליה, אני מאמינה כי הוא ימשיך לפעול כך גם בכהונתו כראש העירייה.

 • שוקי   ביום 12 באוקטובר 2008 בשעה 1:54

  אני מכבד את דעתכם אך תרשו לי לא מסכים. אם תעברו על 50 הפוסטים האחרונים שלי תמצאו עשרות לינקים למידע על עיר לכולנו ועל דב חנין. אם תקליקו עליהם תגיעו למידע שאתם רוצים (?) לקרוא.

  פועלים ברשת כמאה בלוגרים שונים שתומכים בעיר לכולנו ובדב חנין. אני עושה את מה שאני מבין, הם עושים את מה שהם מבינים. אם מה שאני כותב לא מעניין אתכם אז אולי אתם לא הקהל שלי ואני באמת לא מכריח אף אחד לבוא לכאן ולקרוא. הכל וולנטרי (אבל באמת, לא כמו הוולנטרי בקמפיין של חולדאי).

  עד הבחירות אני עוד אפרסם כאן הרבה פוסטים עם תוכן מעמיק יותר מאשר לצחוק על הקמפיין של חולדאי.

  יש בעיר לכולנו כ-200 אנשים שכבר שנה יושבים ועושים דיונים, מפתחים תוכניות ומנסחים מסמכים. ביניהם אנשי אקדמיה וגם אנשים כמוכם וכמוני שמייצגים את השכונות בהן הם גרים והאוכלוסיות מהן הם באים. על כל החלטות ומסמכי המדיניות מתקיימות הצבעות שכל מי שחבר בתנועה יכול להשתתף בהן. כל תושב תל אביב יכול להיות חבר בתנועת עיר לכולנו, גם אתם.

 • שוקי   ביום 12 באוקטובר 2008 בשעה 1:58

  אני מגחיך את עצמי? אני חושב שהאדם במטה חולדאי שקיבל את ההחלטה המוזרה להקדיש לי פוסט ולהגיב לי בבלוג, מגחיך את עצמו ואת המועמד שלו.

 • שוקי   ביום 12 באוקטובר 2008 בשעה 2:02

  אם אתה רוצה להעביר את השיחה הזו לאימייל אני אשמח לענות לך בהרחבה.

 • איתי   ביום 12 באוקטובר 2008 בשעה 2:04

  קודם כל – תודה על ההתייחסות.

  כפי שכבר כתבתי, אני יודע מה עשה חנין כח”כ ואני מעריך את פועלו בנושאי איכות הסביבה וזכויות העובדים וכבר קראתי על המאבקים החברתיים השונים בהם הוא השתתף.

  חוק האכיפה הסביבתית ותיקון 84 לפקודת התעבורה ככלי למלחמה בזיהום אוויר, חוק הפחתת זיהום אוויר מתחבורה בערים, חוק עידוד תחבורת אופניים, חוק עידוד תחבורה ציבורית, חוק אויר נקי וחוק “המזהם משלם”, מאבק בזיהום חופים ועזרה לתושבי כפר שלם(!) המפונים, ניהול על הזכות לדיור ונגד הריסת בתים (בת”א?) – כולם חוקים לטובת איכות הסביבה שנקבעו לערים השונות בישראל.

  הייתי מצביע לו אם היה מתמודד בראש מפלגה ירוקה לכנסת – אבל כראש עירית ת”א? מה הקשר? בנוסף – אני יודע וקורא אילו חוקים הוא הציע, מציע או תומך בהם ועדיין – היכן התוצאות?
  הוא יכול להיות אלוף בהעברת חוקים לטובת איכות הסביבה, תמיכה בחלשים או מה שלא יהיה – כל עוד אין שיפור באיכות הסביבה, כל עוד מסתובב נוער ללא בית ברחובות, כל עוד אין הפחתה בפליטת גז חממה ושיקום קרקעות מזוהמות, כל עוד הפליטים והקשישים וכמעט כל שכונת התקוה תלויים במתנדבים וארגונים שונים ולא בעיריה כדי לשרוד – כל עוד אין תוצאות לחוקים שעברו והוצעו, במה הועילו חכמים בתקנתם?

  ובנוסף – חנין הוא לא הח”כ היחיד שהציע חוקים לשיפור איכות החיים ותמיכה בחלשים בקהילה. זה לא אומר שכל אחד שהציע חוקים כאלה כח”כ ויבוא ויתמודד לראשות עיר מסויימת – אוטומטית העברת או הצעת החוקים תיחשב לו כיתרון על מועמדים שונים שעשו ועושים למען העיר במשך שנים. אני יכול להבטיח לך שגם אם הגב’ יחימוביץ’ היתה מודיעה על התמודדותה לראשות עירית ת”א הייתי תוהה מה הקשר בין החוקים שהעבירה לבין ניהול עיריה זו או אחרת.

  כמו שני רואה את זה, עדיין אין לי מושג במה מה תרם חנין לת”א יותר ממה שהוא תרם לפ”ת, חיפה, חולון, קרית שמונה, דימונה, ירושלים, אילת או סכנין.

  גיא –
  אני בהחלט חושב שהשאלה מה חנין עשה למען ת”א בשנים האחרונות רלוונטית למועמד לראשות העיריה ומבחינתי, לפחות, זוהי שאלה הוגנת. לפני 10 שנים לא הייתי קשור לת”א ולא היתה לי סיבה לבדוק מה חולדאי עשה לטובת העיר שאני לא נכנס אליה ומבקר בה רק כ”אתר תיירות”. היום מצבי שונה ואני חי ועובד בת”א באופן יום-יומי. השאלה הזו הפכה לרלוונטית מבחינתי רק בשנים האחרונות. אני יודע מה עשה חולדאי בשנים האחרונות (וקשה לי להזכר במשהו טוב שכזה) אבל להגיד, למשל, שהיתרון של חנין על חולדאי הוא בזה שחנין לא גרם לבריחה של הצעירים מהעיר לא נשמע לי כמו יתרון של חנין על חולדאי.

  שוקי –
  אין לי שום דבר אישי נגדך או נגד אף אחד מהפעילים שמנסים לקדם את חנין (להיפך!) וחבל לי שרוני לוקח את זה לכיוון אישי. לדעתי זה ממש לא לעניין.
  אם מה שהיית כותב לא היה מעניין אותי לא הייתי טורח להגיב. זה שהדיעה שלי שונה משלך לא אומר שמה שאתה כותב או אומר לא מעניין אותי. שוב – מה שאני כותב כאן היא דעתי האישית ואתה מוזמן לקבל את הביקורת או להתעלם ממנה.

 • תמרי   ביום 12 באוקטובר 2008 בשעה 8:09

  אם, לשיטתך, המדד לבחירת ראש העירייה הוא מה הוא עשה למען תל-אביב-יפו בשנים האחרונות, ברור שלפי ההיגיון הזה למועמד מכהן יש יותר סיכוי, לא?

  פה בדיוק נכנסות הרשימות של שוקי, שמסביר ומקשר ללא לאות מדוע המועמד המכהן, רון חולדאי, אינו ראוי לקדנציה נוספת. אני מניחה שהטיעונים למה לא חולדאי מוכרים מספיק (ואם לא, אשמח לפרט בתגובה בהמשך), אז אעלה נקודה נוספת, חשובה לא פחות, והיא הרשימה שבראשה חנין עומד. “עיר לכולנו” מורכבת מתושבים שעשו ועושים למען תל-אביב-יפו מדי יום – מגינים על השטחים הפתוחים בעיר ונלחמים להקמת עוד פארקים וגינות, מחפשים (ומוצאים) פתרונות ישימים למשבר הדיור, מקדמים שבילי אופניים אמיתיים ותחבורה ציבורית הולמת, פועלים לקידום החינוך בדרום העיר ובכלל, נלחמים בסמים ובפשיעה בשכונות מגוריהם, פועלים למען זכויות הנשים, לקידום קיימות עירונית ועוד. (בימים הקרובים יעלה פירוט על כל המועמדים באתר התנועה, ותוכל להתרשם בעצמך).

  עיר לכולנו היא תנועת פעילים שצמחה מן השטח, ומאגדת בתוכה תנועות רבות, מאבקים רבים, שכונות רבות בעיר. התנועה הזו מורכבת כולה מאנשים שפעלו, והביאו לשינויים – מעצירת תוכניות לבניית חניון בגן מאיר בשנות ה-80 ועד קידום נושא הדיור בר-ההשגה בשיח הציבורי, מפתיחת מרכזי סיוע לנפגעות תקיפה מינית, דרך סיוע לאנשי כפר שלם ושכונת התקווה ועוד ועוד.

  ובחזרה לחנין. לצפות מאדם שכיהן כח”כ מזה שנתיים לעצור את פליטות גזי החממה זה קצת מוגזם. אבל להתרשם מכמות ואיכות החוקים שהצליח להעביר בזמן כל כך קצר, כחבר כנסת מהאופוזיציה מטעם מפלגה שהיא בהחלט לא בקונצנזוס, בעבודה משותפת עם כל חברי הכנסת, מכל המפלגות – אפשר. תן לו חמש שנים כראש עירייה, שבא לתפקיד עם חזון עירוני דמוקרטי חברתי וסביבתי מפורט, כשהוא חדור ברוח עשייה ומלווה בתנועה מצוינת, ותראה אז למה הוא מסוגל.

 • איתי   ביום 12 באוקטובר 2008 בשעה 9:33

  אני אכן חושב שלתשובה על השאלה “מה עשית בשנים האחרונות כדי לקדם את העיר שלך” יש חלק עיקרי בהחלטה למי להצביע. וזה לא קשור דווקא לת”א או לעיר מסויימת אחרת. וזה לא קשור למועמד מכהן או לא. גם למועמד מכהן יש חברי מועצת עיר ואם תבדקי בערים אחרות תראי שמתמודדים רבים שאינם מכהנים עשו רבות למען העיר שלהם בקדנציה האחרונה ואף בקדנציות קודמות – מבלי שיכהנו כראש העיריה, אלא כחברי מועצת העיר.

  אני חושב שכבר ברורה הנקודה שחולדאי לא מתאים. אם תחזרו על זה שוב ושוב זה לא ישנה. או. קיי. חולדאי לא מתאים. מי מתאים, חנין? למה הוא מתאים? למה דווקא הוא ולא מועמד אחר? כי הוא מנסה לעצור את פליטת גז החממה? כי הוא מעביר חוקים רבים בכנסת?

  שוקי כתב בתגובה האחרונה שלו “אני עושה את מה שאני מבין, הם [בלוגרים תומכים אחרים] עושים את מה שהם מבינים”. מקובל עליי לגמרי. שוקי מתמקד בלהסביר למה חולדאי לא טוב (והוא עושה את זה לא רע בכלל). אני ממתין בסבלנות כדי לראות אם שוקי או האחרים יתנו לי סיבה הגיונית למה כן להצביע לחנין, כי מה שיש לי עד עכשיו אלו הרבה סיבות למה לא להצביע לחולדאי.

 • שוקי   ביום 12 באוקטובר 2008 בשעה 11:28

  אני אענה לך תשובה מסודרת ומפורטת מאוחר יותר.

 • איתי אשר   ביום 12 באוקטובר 2008 בשעה 11:29

  אורי אמיתי ערך ראיון לשקוף ועבודה שחורה עם דב חנין

  הראיון היה מצוין אך קשה לומר שהמראיין היה אובייקטיבי …

  אני חושב שמרתק לא פחות יהיה אם תצליחו לארגן ראיון עם חולדאי

  או חוג בית עם בלוגרים שיתועד עי הבלוגרים כ”א מנקודת מבטו

 • איתי אשר   ביום 12 באוקטובר 2008 בשעה 11:30

  שאני לא האיתי שמתדיין איתך למעלה

  אני חושב שאתה עושה עבודה מצוינת בעניין מע’ הבחירות המוניציפלית ומקווה שעיר לכולנו תצליח

 • שוקי   ביום 12 באוקטובר 2008 בשעה 11:44

  תודה (וכן, אני יודע שזה איתי אחר).
  רון חולדאי ממעט להתראיין ולדעתי בתקופה הספציפית הזו יועציו אף אסרו עליו להתראיין.

 • איתי אשר   ביום 12 באוקטובר 2008 בשעה 13:24

  מה שעבד אצל אהוד ברק בהחלט יכול לעבוד שוב ואי אפשר לתת לזה לקרות

  ממליץ לכם למצוא עיתונאים או בלוגרים שאינם מזוהים כמותכם עם עיר לכולנו לארגון ריאיון או אפילו עימות. בחיפה עורכת המכללה החברתית-כלכלית 4 מפגשים עם המועמדים המובילים וייתכן שניתן יהיה לגייס אותם לאירועים דומים בת”א

  אם עיתון רציני או קבוצת בלוגרים רצינית ובלתי מוטה פונה לחולדאי ומבקשת ראיון ונענית בשלילה זה כשלעצמו אייטם

  ואם עורכים עימות פומבי והכיסא של חולדאי נותר ריק (ע”ע עימות ביבי-ברק-מרדכי) גם זה אייטם

 • יטבת   ביום 12 באוקטובר 2008 בשעה 15:41

  לא נעים לי להזכיר לך אבל בעימות ההיסטורי ההוא, מי שנעדר ממנו היה גזם זה שניצח את הבחירות, כלומר אהוד ברק.

  מה שאומר שאם חולדאי ייעדר…:))

  ובלי קשר, הטוקבקיסט דורון צודק לגמרי. אף אחד לא הגיב לדבריו, אבל אני חושבת כמוהו, שוקי, שאתה כבר מזמן באובר-שוטינג.

 • גיל   ביום 12 באוקטובר 2008 בשעה 18:50

  היי שוקי,

  שמעתי את דב חנין בחוג בית לפני מספר שבועות. במשך כ-15 דקות הוא הצליח להעביר בצורה פשוטה וברורה את החזון שלו ושל עיר לכולנו, כמו גם את הדרכים המעשיות בהן הוא מתכוון לממש את אותו החזון. הייתה זו הפעם הראשונה בה אני נחשפתי לדב, וחייב לציין שיצאתי מוקסם.

  כמי שלקח לו למטרה לשכנע בכל יום לפחות 5 בוחרים להגיע לקלפי ב-11 לנובמבר (וכתוצאה מכך עורך מספר גדול של שיחות בנושא מידי יום), אין לי ספק כי אנשים רבים פשוט לא נחשפו לחזון הכל כך הגיוני ומעשי של דב ושל עיר לכולנו, ולא ממש מבינים איך הוא מתכונן לבצע אותו.

  לפיכך, אולי כדאי לנסות ולהפיק במיידי סרטון וידאו שיכלול את הדברים ישירות מפיו (אפשר ליצר סרטון כזה בעלות אפסית ובמהירות גדולה), ולהפיץ אותו בבבלוג שלך ובכל ערוץ מקוון אחר. לצערנו, קריאת מצעים פוליטיים של מפלגות היא דבר שגדול על מרבית האנשים, אך אין לי ספק כי סרטון קצר וישיר ייתן את התשובה הנכונה לכל אותם מתלבטים.

  ובלי קשר, כל הכבוד על הכניסה המרשימה לבלוג של האדונים חולדאי ושוב. כאשר מועמד כמו חלודאי מתייחס לבלוגר שתומך במועמד מתחרה (שהוא, לכאורה, לא מחשיב), אין ספק כי מישהו שם נמצא בלחץ גדול.

 • שוקי   ביום 12 באוקטובר 2008 בשעה 21:10

  כמו שכבר אמרתי, עד הבחירות עוד יעלו לרשת הרבה תכנים שקשורים לדב ולעיר לכולנו. רעיונות טובים ודיונים עליהם כדאי לקיים באימייל ואתה מוזמן.

 • שוקי   ביום 13 באוקטובר 2008 בשעה 0:15

  זה יפה מאד. פרסם את זה אצלך כפוסט, שלח לינק ותקבל הפניה.

  כמו שכבר הסכמנו, אנחנו ופטריק סרוסי – אני לא יודע לומר דברים חיוביים על אנשים. אני טוב רק בלזהות מאכערים שמנסים לגנוב בחירות בהולכת כחש ובזריעת בהלה בציבור.

 • איתי   ביום 13 באוקטובר 2008 בשעה 5:54

  אתה כותב “אז למה חנין” ואז מתחיל לפרט את כל מה שחולדאי עשה (ומנסה לתת דימויים. חולדאי לא “משפץ בית”). אתה אומר שחנין מציע להפסיק לחכות לרכבת (מציע, כן?) ומציע להוזיל את מחירי הדירות לזוגות צעירים (שוב מציע, כן?). גם חולדאי הציע והבטיח ובחן ופרסם והודיע וראינו לאן זה הגיע. זו הסיבה שאני מנסה למצוא איזה משהו שחנין עשה למען העיר (במובן של לעשות ולא לדבר, להציע או להבטיח).

  אני חושב שכדי לענות על השאלה “למה חנין” התשובה לא אמורה להכיל את המילה חולדאי בכלל. אני גם חושב שכדי להסביר למה חנין, התשובה צריכה להיות ברמה שאם תמחק את השם חנין ותחליף אותו בשם אחר – זה לא יעבוד.
  להציג משפט כמו “למה הצבעה בעד דב חנין היא אינטרס שלי? כי תל אביב-יפו זועקת לניעור, צמאה לדיור בר השגה, לשיוויון חברתי, למרחבים ציבוריים, לתחבורה נקייה, ל”תל אביביות” שלה. הפתרון לתל-אביב-יפו טמון בהכרה במהותה כמרחב לקדמה חברתית. וכשמישהו שמבין את זה ומאמין בזה יגיע לראשות העיר, התושבים ירוויחו ראשונים.” לא ממש מועיל כי אתה יכול לכתוב את אותו המשפט עם השם חולדאי וזה ישכנע אותי בדיוק באותה רמה (כלומר – לא ישכנע בכלל).

  שוקי פרסם פוסט שכלל 112 קישורים (מודה – לא ספרתי) כשהוא מציין כי “כל הקישורים הם לידיעות שפורסמו בכלי תקשורת רגילים – אף לינק לבלוג הפעם”. בתגובה היה נסיון פאתטי של מטה חולדאי לפרסם 105 קישורים לכתבות “חיוביות” לגבי חולדאי (בין היתר, כמו שצייין שוקי, שחולדאי “הבטיח” ו”הציע” וכד’). הייתי שמח לקבל מס’ קישורים לכתבות חיוביות לגבי חנין, כאלו שפורסמו ב”כלי תקשורת רגילים” ולא בבלוגים. זה לא חייב להיות 101 קישורים – יספיקו מס’ קישורים בודדים (משהו שלא נכנס לקטגוריה של “דיעות”).

 • איתי   ביום 13 באוקטובר 2008 בשעה 9:38

  “לפי ההיגיון שלך מי שצריך להצביע עבורו הוא תמיד ראש העיר המכהן” – ממש לא. חשבתי להביא דוגמה קונקרטית למה שאני מתכוון ומצאתי דוגמה קרובה מאד לתל אביב.
  תל אביב היא העיר השניה בגודלה מבחינת אוכלוסיה והיא נוסדה ב-1881. ראשון לציון היא העיר הרביעית בגודלה מבחינת אוכלוסיה והיא נוסדה כשנה לאחר תל אביב, ב-1882. שתי הערים נמצאות באותו איזור בארץ ותושבי עיר אחת משתמשים בשירותיה של העיר השניה באופן יום יומי (שימוש בתחבורה ציבורית, בחניה, במקומות עבודה, מקומות בילוי וכד’).
  ראש העיר הנוכחי של תל אביב, רון חולדאי, מתמודד לראשות העיר לאחר 2 קדנציות בעוד שבראשל”צ מתמודד מאיר ניצן לראשות העיר לאחר 5 קדנציות. בשני המקרים ישנם תושבים רבים ממורמרים לגבי ראש העיר המכהן הקוראים להחלפת ראש העיר ובשני המקרים המועמד המוביל כמחליף נקרא “דב”. בשני המקרים ה”דב” מצהיר כי נושא איכות הסביבה הוא בראש מעייניו ומגיש הצעות רבות לשיפור פני העיר תוך כדי שמירה על איכות הסביבה.
  אז מה עשה דב צור, אדם שלא מכהן כראש עיר בראשל”צ, עבור תושבי ראשל”צ? דב צור הוא סגן ראש עיריית ראשון לציון מדצמבר 93 עד פברואר 97 וחבר מועצת העיר מזה 15 שנה. כמו לחולדאי וחנין, גם לדב צור יש מצע בחירות ששמציג הבטחות לעתיד ורוד וטוב יותר. לא מעניין אותי הבטחות, מעניין אותי מעשים.
  בנוסף למצע בחירות עם הבטחות רבות, מציג דב צור גם רשימה ארוכה של מעשים
  http://tinyurl.com/4uqke7
  שהוא יזם כשהוא לא(!) היה ראש עיר מכהן.

  אז אנחנו יודעים שחולדאי לא בסדר ויש לנו הרבה קישורים שמוכיחים את זה. אנחנו גם יודעים מה צריך להיעשות כדי לשפר את איכות החיים בתל אביב ויש לנו מועמדים רבים שמבטיחים הבטחות רבות. כמו שכתבתי – לא מעניין אותי הבטחות, מעניין אותי מעשים.
  כשאני מחפש מה עשה חנין לטובת העיר תל אביב אני מחפש משהו בדומה לרשימה של דב צור. האם חנין, כשהוא ראה כמה מזיק חולדאי לעיר במשך תקופת כהונתו, דאג לשלוח שאילתות ולהיות מעורב כמו שדב צור היה מעורב בראשל”צ? האם כשחנין גילה שחיתויות בהתנהלות עירית ת”א וראש העיר הוא דאג להתריע בזמן אמת?
  האם מישהו יכול להציע קישורים דומים למעשים שביצע חנין (להבדיל ממצע הבחירות) לטובת העיר תל אביב? ניסיתי למצוא קישורים כאלה גם באתר של עיר לכולנו אבל מה שיש שם זה ארכיון שמציג כמה חולדאי לא בסדר במקום להראות כמה חנין כן עשה למען העיר.

 • שוקי   ביום 13 באוקטובר 2008 בשעה 11:55

  על קצה המזלג:

  דב חנין הוא יליד תל-אביב, מתגורר בעיר ובמשך השנים היה מעורב בהרבה מאבקים אזרחיים הקשורים בעיר כאדם פרטי וכפעיל חשוב בתחום איכות הסביבה. אליהם הצטרפה הפעילות שלו כחבר כנסת.

  הוא היה דמות מרכזית במאבקים נגד פינוי התושבים מכפר שלם ומיפו ונגד זיהום חוף תל-אביב. היה מעורב במאבקים של עובדי קופי טו גו וקופי בין, במאבק להסרת שלטי הפרסומת מנתיבי איילון ועוד.

  הוא אחראי לשורה של תיקוני חוק והצעות חוק חדשות, שחלקם כבר אושרו ואחרים בהליכים מתקדמים, וכולם רלוונטיים לתל-אביב. למשל: חוק איסור גביית דמי כניסה לפארקים עירוניים;
  חוק האכיפה הסביבתית; הצעת חוק איסור נהיגה בחוף הים; ועוד כ-20 חוקים שיש להם הקשר סביבתי-אורבני.

 • איתי   ביום 13 באוקטובר 2008 בשעה 14:58

  לא מצאתי בפוסט החדש או בתגובה האחרונה מידע חדש לגבי למה כדאי להצביע לחנין.
  צפיתי בסרט. אכן מרשים. קשה לי להאמין שאין בסרט כזה הטיה מסויימת אבל היות וגם אין לי הוכחה שיש הטיה אני מקבל את מה שמוצג שם. בכל אופן הסרט לא מתמקד דווקא בת”א (אם כי הוא קשור מאד) ואני חושב שכל תושב במדינה צריך לראות אותו.
  http://video.google.com/videoplay?docid=-6316014627472245560&hl=en
  (הקישור זהה לזה שבתגובה של האזרח דרור)

  עו”ד קלינגר פרסם פוסט בנושא “למה כן להצביע לדב חנין” (פוסט שאין בו את המילה “חולדאי” אפילו לא פעם אחת!).
  http://www.2jk.org/praxis/?p=1524

  לא מצאתי שם משהו חדש שלא ידעתי קודם אבל הרשימה אותי העובדה שהפוסט מציג פעילות של חנין שקשורה בתל אביב (תחבורה ציבורית בשבת, הטבות לעובדי קבלן, יחס אישי ואנושי של חנין וכד’), הסברים למה קלינגר בעצמו הולך להצביע לחנין ובעיקר עצם זה שהפוסט מכיל קישורי רבים לנושאים רלוונטיים.

  התגובה האחרונה של שוקי, הסרט “אגדה אורבנית” והפוסט של קלינגר מתחילים להראות את הכיוון שאותו חיפשתי. הם משכנעים הרבה יותר מכל קישור אחר שמציג את החולי שהביא חולדאי לעיר. נראה לי שהסברים על פעילותו של חנין, הסבר למה הכותב עצמו הולך להצביע עבור חנין (בניגוד לנסיונות שכנוע של הכותב לגרום לקורא להצביע לחנין) והימנעות מהתייחסות לחדלונות של חולדאי משכנעת, לפחות אותי, יותר ממאות קישורים ו”הוכחות” למה לא להצביע למישהו אחר.
  אני חושב שהפוסט הזה הוא התחלה מעולה לקמפיין חיובי ומקווה לקרוא עוד תוכן חיובי כזה (ומקווה שאם בכל זאת מזכירים את חולדאי לרעה – זה נעשה תוך כדי השוואה לחנין באותו נושא).

 • שוקי   ביום 13 באוקטובר 2008 בשעה 18:53

  הרבה לפני אחוזת בית נוסדו גם נווה צדק (1887) ושבזי (1896). למרות שאפשר להתווכח אם זו ההתחלה של תל-אביב או לא (היום הן נחשבות שכונות תל-אביביות אבל במקור קמו כשכונות של יפו).

  בכל אופן, אין מחלוקת על כך שגם כרם התימנים הקדים את אחוזת בית (הרחבתי על זה כאן
  http://humus101.com/?p=245). רשמית, הכרם קם ב-1903, שש שנים לפני אחוזת בית. אבל המתיישבים הראשונים של כרם התימנים, מאנשי “אעלה בתמר” שאכן הגיעו למקום ב-1881 כפי שטען איתי.

  הסיבה ההיסטורית לכך שהקמת אחוזת בית נחשבת לתחילת הישוב העברי של תל אביב היא לדעתי שהמפא”יניקים זיהו כ”עברי” רק מה שתאם את מודל “היהודי החדש”. טכנית, תל-אביב כבר בת 127.

 • איתי   ביום 13 באוקטובר 2008 בשעה 18:59

  ת”א אכן נוסדה רשמית ב-1909. הלכתי לפי זה:
  “ראשוני היהודים שיסדו את ההתיישבות החדשה מחוץ ליפו היו יהודי תימן, שהקימו שכונות גדולות שהיוו תשתית ראשונה לייסודה של תל אביב. כבר בשנת 1881 הקימו יהודים בתים מחוץ לחומות יפו, אשר הפכו מעט מאוחר יותר לכרם התימנים. בשנת 1896 הקימו את שכונת מחנה יהודה, וב-1904 את שכונת מחנה יוסף. לימים התאחדו שתי האחרונות לשכונה אחת בשם שכונת שבזי. ב-1887 הוקמה גם שכונת נווה צדק. רק לאחר ביסוסן של שכונות גדולות אלו מחוץ ליפו, החלה היוזמה לייסוד שכונת “אחוזת בית” מתוך כוונה מוצהרת להקים עיר חדשה, וממנה צמחה העיר תל אביב. אחוזת בית נוסדה בשנת 1909 כשכונת בתים נמוכי קומה מוקפים בגינות, על ידי קבוצה של יהודים ספרדים מיפו שהחליטה לצאת ממנה בשל הרצון לחיות חיים עבריים עצמאיים. קבוצת יהודים זו, שהתכנסה לראשונה ביולי 1906, התאגדה בשם “אגודת בוני בתים” (ששונה מאוחר יותר ל”אחוזת בית”). הקבוצה תכננה להקים שכונה חדשה ואיכותית מחוץ ליפו, על פי הדגם המערב אירופאי של סוף המאה ה-19. ב-11 באפריל 1909, כ’ בניסן התרס”ט, התכנסה קבוצה זו בחולות שמצפון ליפו כדי להקים באופן רשמי את העיר החדשה.” (ויקיפדיה)

 • רוני   ביום 11 באוקטובר 2008 בשעה 21:37

  כדאי מאוד שיקרא את מאמרו המנומק והאינטיליגנטי של עורך הארץ לשעבר חנוך מרמרי השבוע בטיים אאוט.

  http://tinyurl.com/4ylufu

 • רוני   ביום 11 באוקטובר 2008 בשעה 21:56

  אגב, גם במקרה הזה ריפרש אמרה מהרגע הראשון ובאופן רשמי שהיא עומדת מאחורי ויקי תל אביב. עידו קינן גם ציטט את המנכ”ל שלהם מדבר על זה בידיעה ההיא.
  איי יא שוקי יא שוקי, השנאה העבירה אותך על דעתך.

 • גיא   ביום 11 באוקטובר 2008 בשעה 23:06

  יש כמה דברים שבהם אני מסכים דווקא עם שוקי, ספציפית לגבי השאלה של” מה עשה חנין למען תל אביב עד היום”. השאהל הזו פשוט לא הוגנת. האם השאלה הזו נשאלה לפני 10 שנים כחולדאי נבחר? לא. בעיקר בגלל שלא היתה לו ההזדמנות לעשות משהו עבור תל אביב. הוא אפילו לא היה במועצה אז.

  מצד שני, אני חייב להסכים עם הטענה של איתי לגבי הלינקים שהעברת. הם לא אומרים דבר וחצי דבר על חנין. וזו גם הבעיה שלי עם הקמפיין האינטרנטי לטובת חנין. הוא ריק מתוכן. סבבה שאתם חוזרים על המנטרות שלכם שוב ושוב, אבל עדיין – הוצאתם את חנין כאיש ללא אישיות. אני עדיין לא שמעתי מהאיש מילה רצינית בחודשיים האחרונים, לפחות מאז שהוא הכריז על התמודדותו. מרוב עצים לא רואים את היער.

  אז כן, אני נגד חולדאי וכל מה שהוא עושה לתל אביב. אני חשוב שהאיש מבריח את האוכלוסייה שבזכותה תל אביב היא העיר שהיא. ויחד עם זאת, אני מרגיש שחסר לי מידע מפי הדב. השתיקה שלו מול הקמפיין האגרסיבי של תומכיו, בהחלט לא עושה לו טוב.

 • האזרח דרור   ביום 13 באוקטובר 2008 בשעה 0:13

  אני חושב שחנין הוא הדובר הכי רהוט של עצמו וכמה סרטונים איתו יכולים לשבור קצת קרח

  לדעתי יש כאן מעבר פאזה – בין הרבה אנשים שפשוט לא מבינים במה מדובר, (ועוד כמה אנשים שמעודדים את זה כדי שלא יהיה מובן)

  לשאול מה חנין עשה – הוא היה מעורב בהרבה מאבקים שהיו בעיר בשנים האחרונות- כך לפחות מפי עדות של אנשים שהיו מעורבים במאבקים האלה

  יותר מזה – קצת טיפשי לשאול – חולדאי החזיק קולאיציה מקיר לקיר כשרק 3 חוברי מועצה מתנגדים לו והעביר כל יוזמה שרצה – העיר פעלה בדיוק לפי מה שהוא רצה ככה שקשה להגיד שמישהו יכל לעשות משהו בניגוד לזה אלא אם זה איזה מאבק ציבורי שבמזל הצליח לזכות בהאדה תקשרותית – כמו נסיון מתן הערת אזהרה בטאבו לסמי עופר במוזיאון תל אביב

  ========
  אז למה חנין?

  תשובה קצרה שלי

  על חולדאי ופיתוח העיר:
  1. חולדאי באמת ביצועיסיט.
  2. אבל ראש עיר זה תפקיד פוליטי, הוא לא מנכ”ל העירייה. הוא צריך להתוות כיוון פוליטי, לתת חזון, לדחוף.
  3.את הכיוון הפוליטי של חולדאי קשה להרבה אנשים לראות. 1- בגלל שהוא לא דיבר הרבה. 2- כי אנשים לא ממש יודעים איך אפשר אחרת 3- כשיש הרבה כסף נראה שכולם מרוצים. כרגע ת”א היא עיר עשירה, חלקים ממנה נראים עשירים, היא יפה מבחוץ (דשאים, בניינים, מופיעים)- וחולה מבפנים.

  – חולדאי הוא כמו מישהו שמשפץ את הבית – עשה עבודת טיח קשה (שיפוץ ביוב שיפור רחובות וכו), וגם מסייד יפה (גינות, שדרות) – אבל לבית עם שלד חולה כל זה לא עוזר. אם למישהו יש מחלה, לא משנה כמה ניתוחים פלסטיים נעשה לו וכמה איפור נמרח לו – הבעיה לא תפתר.

  על הבדלים בין חנין לחולדאי
  תחבורה – חולדאי ממשיך לקדם את תחבורת הרכב הפרטי. הוא בעד תחבורה ציבורית ואופניים – כל עוד אלה לא מפריעים לרכב הפרטי יותר מידי, וכל עוד זה זול. בכל מצב אחר חולדאי בחר לתעדף רכב פרטי. (לדוגמה – הפסקת נתיבי תחבורה ציבורית משנת 2003, רעיון להכניס משאיות לנתיבי תחבורה ציבורית, מחלף קפלן שבו התחבורה הציבורית היתה אמורה לקבל את המנהרה, העדפות תקציביות, חניונים ועוד).

  זו נקודה קריטית להרבה מאוד דברים שהם בעייתים בעיר.

  חנין מציע להפסיק לחכות לרכבת וליישם מיד BRT – אוטובוסים מהירים בנתיבים יחודיים שמרכזים את התנועה מהשכונות ומייעלים בצורה דראסטית את התחבורה הציבורית.

  (כדי להבין טוב יותר את הנושא הזה וגם מרקם עירוני ממליץ לראות את “אגדה אורבנית”)

  מרקם עירוני – חולדאי מתייחס לעיר כאילו זה אוסף מקרי של בתים ואנשים. אם נשים יותר כסף נקבל עיר טובה יותר. האמת היא שעיר (כמו הרבה מערכות מורכבות) היא דבר בעל מרקם. עם תכנון לא נכון והתנהלות לא טובה העיר תהיה “חולה” בדומה למצב בו אדם שמתנהל לא נכון נהיה חולה – גם אם יש לו הרבה כסף לקנות תרופות.

  דוגמה לצעד שעוזר לבניית מרקם עירוני היא עירוב שימושי קרקע – דבר שהופך את העיר לחיה ותוססת ומקטין נסיעות במכונית פשיעה (המחשה – שוב – באגדה אורבנית)- חולדאי הולך בכיוון הפוך – 1 בבנייה של המגדלים 2 – בבניה של מתחמים סגורים לדיירים בלבד, 3 בבנייה של מתחמי בילוי 4 – בחיזוק הרכב הפרטי והפיכת העיר לבלתי נעימה להולכי רגל.

  דיור – חנין מציע להוזיל את המחירים בעיר לזוגות צעירים, לשכבות עניות ומעמד ביניים (כולן אוכלוסיות שחשובות למרקם עירוני בריא)

  א. על ידי בנייה של דירות שמתאימות להם
  ב. על ידי סבסוד מדיור יקר יותר וחברות עירוניות
  ג. על ידי הקטנת ביקוש למגורים במרכז בגלל שיפור תחבורה ציבורית
  ד. על ידי הרחבת “האזור המבוקש” – שיפור שכונות שהיום הן שכונות שינה שוממות (על ידי שיפור המרקם העירוני ושיפור תחבורה)

  דמוקרטיה שקיפות וצניעות.

  – דברים שאין לחולדאי – הרשימה שלו ממונה על ידו ולא על בבחירות, הוא סוגר ישיבות מועצה לציבור, רצה לתת לסמי עופר יכולת רישום הערת הזהרה בטאבו במוזיאון תל אביב, ו”נדהם” ו”לא יודע כלום” מפרשות שחיתות שיש אצלו (1, 2, 3), חוסר רצון לשתף את הציבור וחוסר סובלנות לדעות אחרות – אוסישקין רק דוגמה אחת).

  ויש לחנין – עיר לכולנו שבה התנהלות דמוקרטית מאוד (לדומגה בחירות) ואנשים בה באו “מלמטה” , מצע לגבי שקיפות ושיתוף ציבור, יכולת לשתף אנשים רבים בשאלה איך הם רוצים את העיר שלהם

  =============
  אז הנה כמה קישורים נוספים

  על קורטיביה והחזון העירוני של חנין http://cafe.themarker.com/view.php?t=577335

  אגדה אורבנית
  http://ecowiki.org.il/index.php?title=%D7%90%D7%92%D7%93%D7%94_%D7%90%D7%95%D7%A8%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%AA_(%D7%A1%D7%A8%D7%98)

 • האזרח דרור   ביום 13 באוקטובר 2008 בשעה 7:41

  לפי ההיגיון שלך מי שצריך להצביע עבורו הוא תמיד ראש העיר המכהן

  חנין הוכיח את עצמו אישית כאיש מעשה במספר מסגרות – כמנהל של חיים וסביבה, הן בפרוייקטים בהם עסק כמו ריכוז הדו”ח סימני חיים, והן בהיותו חבר כנסת מצטיין
  אפשר לקרוא על זה בויקיפידה

  הרעיונות והמצע של עיר לכולנו לא חייבים דווקא את חנין – הם היו עובדים טוב גם עם אנשים אחרים שמבינים אותם לעומק ויכולים לבצע אותם – חנין הוא למזלנו איש כזה

  אני כתבתי את התשובה לא כתגובה ישירה למה שאתה כתבת, ואני מנגיד בין חולדאי לחנין ולא רק מסביר מה החזון של חנין כדי להסביר את ההבדלים בינהם

  ===============
  אתה רוצה קישורים בודדים – הנה קישור בודד- תסתכל על הסרט אגדה אורבנית

  אם אתה עדיין לא מבין מה ההבדל בין זה לבין העשיה של חולדאי, יש לך כנראה בעיה רצינית – במיוחד שחולדאי אומר שמשום מה הוא מתנגד לרעיונות של לרנר

  http://video.google.com/videoplay?docid=-6316014627472245560&hl=en

  ולעצלנים

  הנה תקציר

  הסרט עוקב אחר השינויים שהכניס ז’יימה לרנר לעיר קוריטיבה בדרום ברזיל כשהיה ראש העיר שלה בשנות ה-70. הסרט נותן דוגמאות לצעדים מוצלחים שיושמו בערים “טובות” כמו פורטלנד, טוקיו וערים נוספות; הוא גם מביא דוגמאות לערים “לא מוצלחות” כמו לוס אנג’לס הסובלת מפרבור ומאפקט הבייגלה. ערים שהולכות לכיוון ירוק ומקיים יותר , עברו שינויים בתחומי התחבורה והתכנון. יש בהן שיפור במדדים רבים של בריאות עירונית כמו של הפחתת זיהום אוויר, הפחתת פליטות גזי חממה, שיפור המרקם עירוני, הפחחת פשיעה, תחבורה, טיפול באשפה, ושביעות רצון התושבים.

  הסרט נסוב סביב 3 צעדים שיישם לרנר בתחום הפיתוח העירוני, וכן בהשפעות החזקות שיש לצעדים אלה על המרקם העירוני ועל חיי התושבים. הצעדים הם:

  1. להשתמש פחות במכונית
  2. להפריד אשפה
  3. לגור קרוב לעבודה או לקרב את העבודה לבית

  על-פי הסרט צעדים אלה קלים יחסית ליישום, זולים מבחינה כלכלית ובעלי השפעה דרמאטית על תחומים רבים בחיי התושבים כמו גישה לפארקים, אי שוויון, ניידות, פשיעה, שיתוף זקנים בקהילה, וקהילה בריאה יותר. לטענת ז’ימה לרנר, ניתן להביא לשינוי עירוני משמעותי מאוד בתוך שנתיים שלוש, על ידי יישום מדיניות זו. בסוף הסרט יש ראיון עם לרנר בתל אביב-יפו, תוך התייחסות לבעיות שלה ולפתרונות שהוא מציע עבורה.

 • האזרח דרור   ביום 13 באוקטובר 2008 בשעה 12:04

  והפעם יש גם קישורים לחלק מהטענות
  http://cafe.themarker.com/view.php?t=669615

 • האזרח דרור   ביום 13 באוקטובר 2008 בשעה 16:00

  גם אני בעד קמפיין חיובי

  אני מייחס יותר משקל לתוכניות, יכולות, כוונות ויושר מאשר לביצוע ספציפי. אם יש צייר טוב שצייר חוגלה הוא גם יכול לצייר פיל

  אם ז’יימה לרנר היה מתמודד מול חנין וחולדאי אולי הייתי תומך בו – אפילו שהוא לא
  תל אביבי – אבל הדבר הכי קרוב לזה
  בעיני הוא חנין

  אגב, חנין עצמו איזכר את לרנר ואת קורטיביה פעמים רבות, (לדוגמה בראיון שלו עם שקוף) והיה צריך להיות גם ראיון שכולל את שניהם – אני לא אגיד למה זה לא התרחש בגלל שאמרנו שמתרכזים בקמפיין חיובי

  יש על זה עוד מידע לגבי ערים שעוברות שינויים דומים או מתונים יותר ולא נכללו בסרט – בבלוג של יודן רפא ובאקו ויקי בין היתר- בוגוטה, מלבורן, פאריס, ניו יורק

 • האזרח דרור   ביום 13 באוקטובר 2008 בשעה 16:01

  עוד מידע יש גם בפוסטים ישנים יותר של יואב לרמן

 • לרמן   ביום 13 באוקטובר 2008 בשעה 18:23

  לא מתכוון להאריך פה דברים, אלא לתקן טעות אחת שנפלה פה בשרשור.

  תל-אביב נוסדה כאחוזת בית ב-1909 ולא ב-1881 כמו שכתב איתי (מאיפה הבאת 1881?). ב-1910 נקבע השם תל-אביב באסיפת ועד השכונה.

  בשנה הבאה נחגוג לתל-אביב-יפו (שאוחדו ב-1949) 100 שנים.

השאר תגובה