10 סיבות בגללן אני תומך בעיר לכולנו

בכוונה אמרתי בכותרת עיר לכולנו ולא דב חנין. ראשית, כי תמכתי בעיר לכולנו הרבה לפני שחנין הציג את המועמדות שלו. שמחתי על המועמדות הזו כשהגיעה, אבל עם כל הכבוד וההערכה שיש לי לחנין, הוא לא הסיבה. אז למה בכל זאת? אלו הסיבות:

1. האנשים. עיר לכולנו, לפני כל דבר אחר, היא תנועה של אנשים אמיתיים, כמוכם וכמוני. זו תנועה אזרחית אמיתית שצמחה מהשטח, שלא קמה במשרד של איזה אדלר או נדחפה על-ידי עסקנים מנוסים. באתי למפגשים של התנועה וגיליתי פרצופים מוכרים – שכנים, חברים, קולגות, אנשים שפגשתי בפעילויות וולנטריות שונות. המון אנשים טובים, המון צעירים איכפתניקים, המון נשים. נוף אנושי שעושה טוב על הלב.

2. האידיאולוגיה. יש בעיר לכולנו אנשים עם דעות שונות ומגוונות, חלקם כאלו שבמישור של הפוליטיקה הלאומית מזדהים עם מפלגות ותנועות כמו הליכוד, העבודה, מימד, מרצ, חד”ש. מה שמשותף לכולם, אני חושב, היא האמונה בערכים של דמוקרטיה ושוויון, בחשיבות של שלטון החוק, של ערבות הדדית, כבוד האדם. הרבה אנשים בתנועה הזו מציגים תפיסה חברתית-סביבתית שפויה ומאוזנת ומלכדת.

3. הגיוון. צעירים וקשישים, פרופסורים ותלמידי תיכון, דרומיים וצפוניים – זו תנועה שיש בה הכל מהכל וכולם פועלים למען מטרות משותפות.

4. הצעירים. ועדיין, הכי שובי-לב מבחינתי הם בני הנוער שמתנדבים בעיר לכולנו. חבר’ה בני 17-18 שהולכים להצביע בפעם הראשונה וכבר יש להם מודעות פוליטית מפותחת, והם מוכנים להזיע בשבילה הרבה.

5. ההתנהלות הדמוקרטית. בניגוד לרוב המכריע של התנועות והמפלגות בפוליטיקה המוניציפלית, בעיר לכולנו הכל נעשה בצורה דמוקרטית – מבחירת המועמדים למועצה (שלא יכהנו 5 שנים אלא יוחלפו ברוטציה), דרך אישור פריטי המצע של התנועה, ועד לאחרון המהלכים של שיתוף פעולה עם תנועות מוניציפליות אחרות.

6. היסודיות והמקצועיות. קרוב לשנה לפני הבחירות כבר ישבו פעילי עיר לכולנו ב”פורומים” נושאיים ודיברו. שוחחו, התייעצו, חקרו, גייסו אנשי אקדמיה עם רקע מתאים, למדו מה עושים בעיר הזו ובעיר ההיא ואיך אפשר באמת לפתור את הבעיות של תל-אביב יפו. עשו דוקטורט על העיר הזאת. התנועה הגיעה למערכת הבחירות עם תוכניות עבודה מסודרות, מגובות בידע, שמביאות לראשונה בחשבון גם את הצרכים של התושבים וגם את הניסיון שהצטבר בארץ ובעולם מיוזמות שהצליחו וכאלו שנכשלו. הם באו במטרה לשנות.

7. הרעיונות. כשאתה מדבר עם האנשים של עיר לכולנו אתה מבין שלא צריך להמציא את הגלגל בשביל לפתור את הבעיות של העיר – צריך לעשות דברים שכבר הוכיחו את עצמם במקומות אחרים בעולם. ומצד שני מקוריות ויצירתיות לא מזיקות, ומהן יש בתנועה הזו בשפע.

8. רוח ההתנדבות. כל מי שפועל למען עיר לכולנו עושה זאת בהתנדבות. גם אלו מהם שיהיו חברים במועצת העיר יעשו זאת ללא שכר, ועם רוטציה ביניהם. אנשים שיש להם על הראש עוד דברים, נותנים את הנשמה בשביל משהו שהם מאמינים בו.

9. ההתרחשות. כל יום קורים דברים חדשים. מגיעים אנשים חדשים, מופיעות עוד כרזות על מרפסות, תנועות אזרחיות ואנשי ציבור מכריזים על תמיכתם. אני מדבר עם אנשים והם אומרים לי “אה, בטח, הבן שלי פעיל בעיר לכולנו”, “אשתי פעילה בעיר לכולנו”, “ברור ששמתי כרזה על המרפסת”. כל היום אני מקבל באימייל לינקים לבלוגרים, כתבות וידיעות באתרי התוכן, סרטונים, פורומים. בכל מקום אני רואה תגובות של אנשי עיר לכולנו שאני אפילו לא מכיר, או סתם אנשים שמצהירים על תמיכה, בלי שביקשו מהם.

10. ריח הניצחון. תמיד נעים להצטרף לצד המנצח.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • שירה ארד   ביום 15 באוקטובר 2008 בשעה 0:43

  !

 • דובי מורן   ביום 16 באוקטובר 2008 בשעה 11:47

  הפעם החלטת לעזור לנו בספירה 🙂

 • מודאג   ביום 16 באוקטובר 2008 בשעה 23:56

  מתפרסמים (במכוון?) סקרים מרתיחים. נראה כי לרוב האנשים לא ממש מזיז והם מצביעים לחולדאי מתוך קוצר ראיה. נראה כי יש עוד המון עבודה בעיקר בקרב המבוגרים, אנשי הצפון והדרום… האם האדישות והעוורון ינצחו?

 • שוקי   ביום 17 באוקטובר 2008 בשעה 0:48

  ראיתי כמה “סקרים מדאיגים”. אותי הם לא מדאיגים, כי א) סקרים תמיד נכונים לזמן עריכתם. ב) סקרים לא תמיד נכונים.

  הסקרים שראיתי ואלה ששמעתי עליהם, היו סקרים שמתמודדים אחרים שילמו עליהם + סקר בבית אבות + סקר שנערך לפני שדב חנין הכריז על מועמדותו.

  אני צופה רוח גבית חזקה מניצחון אובאמה (טפו טפו) בארה”ב. אני צופה אחוזי הצבעה גבוהים דרמטית מאשר ב-2003. אני צופה שאתה, והרבה חברים שלי, ורבים אחרים שאני מכיר, יקומו ויצביעו גם ברגליים וגם בקלפי.

 • האזרח דרור   ביום 14 באוקטובר 2008 בשעה 22:36

  איפה כל אלה שמבקרים אותך על קמפיין שלילי
  ?

  הנה אפשר חיובי

השאר תגובה