תל-אביב יפו אתמול: 130 בעלי דירות נואשים

כפי שכבר הסברתי כאן בפוסטים קודמים, שוק הדירות להשכרה בתל-אביב נמצא בימים אלה בהתדרדרות מתמדת, איטית אך עקבית.

באתרי הלוחות (הומלס, yad2, מד”ס ואחרים) גדל מספר הדירות הריקות בכל יום. מצאתי אתמול בטווח המחירים שבין 2500-4500 ש”ח כ-130 דירות שמודעות להשכרתן עודכנו/פורסמו לראשונה ביום אחד. רובן המכריע ריקות, חלקן נמצאות בלוחות כבר שבועות (בדקתי עבור דירות 2-3 חדרים בלבד. יש עוד כ-200 דירות ריקות בגדלים אחרים). במושגים של תל-אביב זה “מוכרים בלבד”.

מה הבעיה עם הדירה?

קצת פרספקטיבה אפשר לקבל מהאתר Baboo, שאוסף ומציג מודעות ממספר אתרים במקום אחד. הכיסוי שלו חלקי ויש עוד הרבה לשפר בו, אבל לצורך הבנת מצב השוק זהו מקור מידע יחיד במינו. מלבד תאריך העדכון האחרון של מודעות (שהוא מה שמציעים כל האתרים האחרים) Baboo מספק עוד שני פריטי מידע חיוניים:
א. מספר הימים שעבר מאז פורסמה המודעה לראשונה.
ג. שיעור השינוי האחרון במחיר הדירה.

כך גיליתי, למשל, שדירת ה-35 מטר ברחוב נתן, שהוצעה בשבוע שעבר להשכרה מיידית תמורת 2800 ש”ח, מוצעת עכשיו תמורת 2700 ש”ח. מעניין כמה רצו בשבילה ביולי – היא עומדת להשכרה ומופיעה בלוחות מזה 85 יום.

אפשר להניח שמאחורי דירה כזו יימצאו בעלים מיואשים, שלא מבינים איפה טעו שהם נתקעים עם הדירה ובלי שוכרים (רמז: 2800 ש”ח בשביל 35 מטר בשכונת התקווה? כאילו דאה!? מי צריך נוצות…). אבל במקרים רבים אתה מבין שהסיבה לכך שדירה מסויימת עומדת ריקה במשך זמן ארוך, ברגע שאתה רואה אותה ומגלה שהיא – סליחה על הצרפתית – פשוט מחורבנת.

לא עוזב את העיר (?)

בנקודה הזו בזמן, הבעיה בתל אביב היא לא שאין היצע מספיק של דירות – נכון לאמצע אוקטובר 2008, יש דירות פנויות בשפע – פשוט אין מי שיגור בהן.

יש משבר נדל”ן עולמי, יש ציפיות למיתון, והמחירים המטורפים של השכירות פשוט גרמו להרבה אנשים להרים ידיים ולעזוב את העיר – רק השבוע ראיתי שתי דירות שפינו אנשים כאלה ויש לי כמה חברים שעזבו את תל-אביב. לי עצמי היו רגעי חולשה בהם שאלתי את עצמי – שוקי, בשביל מה אתה צריך את כל החרא הזה? למה לגור בתל-אביב חייב להרגיש כמו אונס. סליחה… כמו עונש? 

בקיצור, החדשות הטובות למי שרוצה להישאר הוא שיהיה פה פחות צפוף. מגיעים אנשים חדשים, כמו תמיד, אבל עושה רושם שלא באותו קצב. וגם הצרפתים כבר לא מגיעים באותו קצב. יכול להיות שגם הפעם השוק יתאושש, ואז יהיה זול, והמון צעירים יבואו, ושוב תהיה בועה – וחוזר חלילה (אלא אם כן…).

משבר הדיור הפרטי שלי

ישנם בעלי דירות הגונים, שאינם רודפי בצע, והדירות שלהם שמורות ומטופחות ומושכרות במחיר סביר איכשהו (ראיתי אחת כזו). הם מעטים.

לא נעים לומר, אבל רוב בעלי הדירות בתל-אביב הם תואמי סקרוג’ (דודו העשיר והקמצן של דונאלד דאק). יותר מפעם הציג לי אחד כזה דירה עלובה, מוזנחת, לא בטיחותית, שהוזנחה במשך שנים, ודרש עבורה דמי שכירות ב”מחירי אוגוסט” (כלומר – מופרזים בעליל).

אז כן, קשה שלא לשמוח לאידם של אנשים כאלה כשדירתם עומדת ריקה והם מפסידים כסף, אבל אני, בימים האלה ממש, מנסה עם זוגתי למצוא דירה ראויה למגורים שנוכל לשלם עליה. יש מעט מאד כאלה. 

בעינינו, תוכניות דיור לכולנו היא תוכנית הצלה לעיר הזו, אבל אנחנו צריכים לפנות את הדירה שלנו עד סוף החודש כך שאין לנו זמן לחכות ליישום שלה (אם אתם שומעים על דירת 2.5 חדרים טובה באזור שקט, רצוי קומת קרקע עם מקום לקשור את האופניים, ספרו לנו).

איך כתבו על מגדלי Yoo המלוקקים… “אני אוהב את העיר הזאת, מגיע לה יותר”? זהו.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • תא   ביום 14 באוקטובר 2008 בשעה 6:27

  הרבה פעמים יש בהן איזשהו קאץ’ שלא רואים במודעה.

  לדוגמא: הדירה נמצאת ממש מעל רחוב ראשי שמתקיימות בו עבודות בלתי פוסקות של מע”צ, ובגלל ניסוח המודעה לא כל השוכרים הפוטנציאליים עולים על זה עד שהם באים לראות את הדירה. למשל, כתוב רחוב X ולא מציינים שזה שהדירה תלויה ממש מעל פינת רחוב Y שהוא רחוב ראשי ומרכזי ומתקיימות בו עבודות בלפתי פוסקות של מע”צ…

 • kenny   ביום 14 באוקטובר 2008 בשעה 7:15

  איכשהו יש לי הרגשה שאתה יודע את זה, אבל אף על פי כן אני מרגיש צורך לומר זאת . סקרוג’ דודו של דונאלד מבוסס על אבנעזר סקרוג’ – דמות הקמצן המרושע שדיקנס כתב ב”סיפור חג המולד” שלו כמאה שנה לפני סקרוג’ של דל קומיקס (ויותר מחמישים שנה לפני שמי שיצר את סקרוג’ המצויר נולד).

  http://en.wikipedia.org/wiki/Ebenezer_Scrooge

 • שירה ארד   ביום 14 באוקטובר 2008 בשעה 10:59

  שוקי,

  תודה שחשפת בפניי את האתר הזה. לא ידעתי על קיומו… אחלה דבר.

 • שוקי   ביום 14 באוקטובר 2008 בשעה 12:15

  נכון. ואבנעזר סקרוג’ של דיקנס שימש ככל הנראה גם השראה לדמותו של הדוד אבנעזר הקמצן והרשע ב”החטוף” של ר.ל.סטיבנסון (1893).

 • שוקי   ביום 16 באוקטובר 2008 בשעה 13:29

  רונן [אתר] בתאריך 10/16/2008 12:42:13 PM

  עיר לכולנו והבטחות דיור פופוליסטיות

  עוד לא האיש שהפך את לב ליבה של עיר גדולה במדינה חופשית למקום עם דיור בר השגה לכלל הצעירים. זו הבטחה פופוליסטית, חסרת כיסוי, מטעה, ומצביעה על השיטה שלכם כולה.

  אגב, ראיתי שאתם משמיצים את רון חולדאי גם בכל הקשור לטיפולו בנושאים ירוקים, אז ראוי שתקרא מה כותב “מר סביבה” הישראלי, יוסף תמיר, על פועלו של ראש העיר שלך בנושאים אלה.

  http://tinyurl.com/3wocwe

  וכן, הכפשותיך כבר צפויות: גם יוסף תמיר קיבל שוחד מחולדאי, אה ברור.

  וגם חנוך מרמרי, ושלי יחימוביץ’, והלל שוקן, ובכלל: כל מי שלא תומך במועמד האדום הרי הוא בחזקת משוחד, מושחת וגנב.
  יופי שוקה.

 • שוקי   ביום 16 באוקטובר 2008 בשעה 13:43

  העתקתי את התגובה שלך ופרסמתי מחדש ללא הלינק מהשם שלך (אתה באמת רוצה לקדם את הבלוג של חולדאי עבור המילה “רונן”?). מכיוון ש”רונן” הוא שם בדוי (תקן אותי אם אני טועה) ומכיוון שאתה מקבל כסף כדי לכתוב תגובות (כנ”ל), אני לא חושב שאתה זכאי ללינק.

  לגופו של עניין:

  א. ישנה בתל-אביב חברה עירונית ששמה עזרה ובצרון, שנועדה לאזן את שווקי הדירות למכירה ולהשכרה באמצעות השפעה על ההיצע. בתקופת חולדאי החברה הזו הפכה להיות חברת שיפוצים. לו הייתה משמשת לתפקיד לו נועדה, היקף הבעיה היה קטן יותר.

  זו רק דוגמא כמובן, מתוך שורה של מעשים ומחדלים בתקופת ראש העירייה שלוקח ממני כסף ומשלם לך כסף כדי שתכתוב את מה שהוא רוצה שאנשים יחשבו.

  ב. קראתי מה אמר “מר סביבה”, שקיבל אשתקד תואר מידיו של רון חולדאי. אינני מטיל ספק ביושרו אבל אני מטיל ספק באובייקטיביות שלו. אני גר בעיר הזו ורואה במו עיני שהיא מלוכלכת ומזוהמת ונחה בתוך ענן פיח, שמחסלים בהדרגה את האזורים הירוקים שלה – ועוד לא שכחנו את פרשת השפד”ן שהזרימו רבבות גלונים של ביוב לתוך המים בהם אני מתרחץ. אז מה, אתה רוצה שאתייחס ברצינות לדברים של “מר סביבה”?

  חשוב בעצמך: לו דבריו של יוסף תמיר היו נכונים, האם כל שוחרי איכות הסביבה היו מתנגדים בצורה חריפה כזו לחולדאי? האם אדם אחד, שאולי דעתו נגועה בשיקולים זרים, צריך לשכנע אותי יותר?

  ג. “הכפשות” זה כאשר שלי יחימוביץ’ משקרת בתקשורת או כאשר אתה וחבריך מעלים לרשת סרטון שבו דב חנין מוצג כתומך חיזבאללה. אתם הרי אלופי ההכפשות, מה זו הצביעות הזו.

  ד. כבודם של חנוך מרמרי והלל שוקן במקומו מונח (ואגב “אדומים”, הלל שוקן הוא שמאלן לא פחות מחנין, וכולם יודעים שחולדאי כרת ברית עם התנועה האיסלמית, אז בוא נרגיע חבר). על שלי יחימוביץ’ אתה יכול לחפש מה כותבים האנשים שהצביעו בגללה למפלגת העבודה ותמכו בה עד לאחרונה. כל הרשת מלאה בזה.

  מול חנוך מרמרי והלל שוקן, עמדו ויעמדו עשרות רבות של אנשי ציבור ואנשי אקדמיה, אמנים ואנשי רוח, שכבר הצהירו על תמיכה בעיר לכולנו ושעוד יצהירו. המאמץ שבו אתם מצליחים לגרד סלב פה וסלב שם (וגם נותנים לחלקם מקומות ברשימה של חולדאי, אגב הכיבודים שכבר הזכרנו), רק מעידה על מצבכם.

  אני מתפלא שלא הזכרת את שוקי זיקרי שגם הוא כמדומני ברשימה הסהרורית של חולדאי.

 • שוקי   ביום 16 באוקטובר 2008 בשעה 13:46

  רונן [אתר] בתאריך 10/16/2008 1:36:02 PM

  שוקה, זה הטריק החדש שלך?

  למחוק את התגובות של אוהדי חולדאי כמוני ו”להעלות” אותן כביכול מחדש כדי שלא יהיה קישור ישיר לאתר שמציג את ביצועיו של ראש העיר הטוב בכל הזמנים בתל אביב?

  ילדותי, נמוך, ניסיון לסמא את עיני הבוחרים ובעיקר: מאוד, אבל מאוד, לא אינטרנטי, מצד “בלוגר” כמוך.

  תתחיל להתעסק בעובדות ולא בהסרת קישורים חשובים כמו זה:

  http://tinyurl.com/3onndv

  וכן, זה לא ספאם של קישור, זה קישור סופר חשוב שיש בו הרבה מידע לכלל ציבור הבוחרים שאתה ושכמותך מנסים לבלבל להם את העובדות באמצעות כמה אמירות פופוליסטיות וחלולות.

 • שוקי   ביום 16 באוקטובר 2008 בשעה 13:51

  נהפוך הוא – אני ממש משתוקק שקוראיי יגלשו לבלוג הפתטי של חולדאי שהוקם בכספי מימון מפלגות (קדימה ועבודה) ו-12 מיליון ש”ח אחרים שאני מהמר שמבקר המדינה עוד יחקור מאיפה הגיעו.

  אחרי שנחשפו אתרי הקש שלכם ועיתון הקש שאתם מוציאים לערביי יפו בשיתוף עם התנועה האיסלמית (מעריב, גיליון ערב יום כיפור), אני חושב שממילא אף אחד לא מתייחס לדיבורים מהסוג שאתה מציג פה, אבל אתה מוזמן להמשיך.

  אגב, אני לא חושב שאתה יודע מה זה “אינטרנטי” ומה זה “בלוגר”, כי לו היית יודע לא היית עוסק בספאם תגובות ובהסתה ברשת שחוזרת אליכם כמו בומרנג.

 • שוקי   ביום 17 באוקטובר 2008 בשעה 13:55

  “יהונתן [אתר] בתאריך 10/17/2008 12:33:08 PM

  ביקורת על מצע עיר לכולנו

  למרות ששוקי סותם כאן פיות כמו “בלוגר” חופשי אמיתי, ולמרות שמחק את תגובתי העניינית הקודמת, אני אחזור כאן שוב ואגיב, והפעם גם אעשה פרינט סקרין ואפיץ לחבריו ב”בלוגוספירה” כדי שיראו אחת ולתמיד מי מפחד ממידע ומי מתנהג כבריון שכונתי באינטרנט מתוך חשש שהאמת העירומה תצוץ ותעלה. ”

  מי שבריון, מסית, מקים אתרי קש, כותב תגובות מטעם ומבצע ספאם תגובות – זה אתה וחבריך.

  ולגבי האיום שלך – אני מפציר בך, אנא לא!!!

 • חללית   ביום 18 באוקטובר 2008 בשעה 14:04

  עכשיו, מה אתה עושה עם הצרה הזאת של ירידת מחירי השכירות?

  זה לא עסק, חייבים להעלות אותם, לפחות עד ה-11 בנובמבר.

  מה יהיה על הרנט קונטרול?

 • שוקי   ביום 18 באוקטובר 2008 בשעה 14:13

  אין שום “צרה”. גם אחרי שירדו בכ-20 אחוזים עדיין מחירי הדיור בתל-אביב כפולים ומשולשים ממה שהיו בעשור הקודם. עדיין הטענה של חולדאי כאילו יש בתל-אביב דירות ראויות ב-600 דולר היא פארסה.

  ואגב, אם אנחנו כבר מדברים, המעסיק שלך לא שמע על חוק שעות עבודה ומנוחה?

  “אי מתן מנוחה שבועית לפי החוק הינו עבירה שניתן בגינה לקבל קנס מינהלי בסך 5,000 שקלים או כתב אישום שהעונש המרבי עליו הוא קנס בסך 12,900 ₪ בגין כל העבדה במנוחה השבועית ובגין כל עובד. על שאר העבירות בחוק זה, יוגש כתב אישום.”
  http://www.moital.gov.il/NR/exeres/34B7D85A-3AB8-4194-A2CE-FBDF0246D740.htm

 • חללית   ביום 18 באוקטובר 2008 בשעה 17:58

  שוקה, אתה מוציא לעצמך שם רע, כשאתה חוסם הודעות. אתה עיר לכולנו, אתה אמור להיות פלורליסט, לא צנזור. זה החולדאים שחוסמים, לא?

 • שוקי   ביום 18 באוקטובר 2008 בשעה 18:28

  if you can’t stand the heat get out of the kitchen.

  את מי שבא לכאן כדי לדבר אני לא מוחק. את מי שבא לכאן להציף או לכתוב תגובות דיבתיות אני מוחק בעונג רב. אם זה יוציא לי שם רע אז זה מחיר שאני מוכן לשלם על העונג.

 • חללית   ביום 18 באוקטובר 2008 בשעה 18:47

  פרסם את התגובה שלי שחסמת, ותן לקוראים שלך לשפוט אם מדובר בסתימת פיות, או בסיכול דיבה.

 • שוקי   ביום 18 באוקטובר 2008 בשעה 20:19

  נראה אותך נחשף בשמך האמיתי, כמו שאני עושה.

 • חללית   ביום 18 באוקטובר 2008 בשעה 21:06

  תגיד שזה התנאי לכניסה לבלוג, ולא אכתוב כאן יותר.

  ואם אין תנאי כזה, אני זכאי להתייחסות עניינית, ולא צנזורית – זה חלק מהחופש שאתה, אתה מטיף לו, בכל במה שאתה כותב בה.

  אתה גם כותב בווי-נט על התחומים האלה, נכון? אני כבר לא מדבר על זה שעיתונאי לא יכול להיות חבר במפלגה פוליטית, או להטיף לתמיכה בה, אני מדבר על זה שאתה פועל בניגוד גמור לעקרונות שאתה מטיף להם.

 • שוקי   ביום 18 באוקטובר 2008 בשעה 21:39

  שמע, אתה משעמם אותי ומבזבז לי את הזמן.
  (טיפ: אתה גם לא שולט בחומר.)

 • חללית   ביום 18 באוקטובר 2008 בשעה 22:06

  אם אני משעמם אותך, אל תענה לי.

  רק אל תצנזר אותי (אלא אם כן, אעבור על החוק, ולא אעבור. אני מבטיח).

  תן רק לקוראים הרבים שלך את ההזדמנות להתמודד עם עמדה מנוגדת משלך.

  אם אני לא שולט בחומר, הצבע בק”נ טעמים שאיני שולט בחומר, וזו תהיה התשובה המוחצת לקוראיך.

  רק אל תצנזר אותי, בבקשה.

השאר תגובה