שבילי אופניים @ תל-אביב

בשבועות האחרונים אני עושה את צעדיי הראשונים כרוכב אופניים תל-אביבי מהשורה. בזמן האחרון אני ממש מתחיל ליהנות מזה – מגיע מהר יותר למקומות וגם עושה כושר ופוגש חברים בדרך – אנשים שלא הייתי פוגש לו נסעתי ברכב פרטי, מונית, או באוטובוס מחורבן. גם כיף במיוחד לראות את כל הכרזות של עיר לכולנו על המרפסות (ולדעת שאף אחד לא מקבל כסף על תלייתן).

כמובן שכל הגוף כואב לי. לא בגלל שאני מאמץ את השרירים אלא בגלל כל המכות והשריטות שאני חוטף, כי שבילי האופניים של תל-אביב מזמנים לך הרבה מפגשים בעמודים, פחים, שיחים לא גזומים ובני אדם. 

עכשיו, לפני שתמשיכו, צפו בוידאו המשובח הזה:

התל-אביבים לא הפנימו ששביל אופניים אמור להיות פנוי לתנועה – והם הולכים עליו, מחנים עליו ווספות, מכוניות, עגלות, ארגזים וילדים קטנים (על שום מנהגי שלא לדרוס אותם, אני בדרך-כלל מתנגש בעץ או בעמוד הסמוך).

אפשר להבין אותם באיזה מקום, כי השבילים האלה – שעלו למשלם המיסים העירוניים 33 מיליון ש”ח – הם תמצית הישראבלוף. גם אם הם היו פנויים לגמרי ממפגעים אנושיים, עדיין הם משובשים ומסוכנים ומובילים אותך לתוך תחנות אוטובוס (ממש כואב, למקרה ששאלתם את עצמכם).

חברי, הפסיכופת הכשרוני מישל דור (ynet), עלה על זה כפר לפני שנה בערך (והוא בכלל גר בשרון) וצילם סרטון שמדגים היטב את האבסורד של שבילי האופניים. כתבתה של דלית ניצן בהארץ, שפורסמה רק לאחרונה, מציירת תמונה דומה, ובין שני אלו פורסמו כמה וכמה כתבות דומות. כתבו על הנושא גם בלוגרים תל-אביביים בולטים, כמו יואב לרמן (סתם בלוגר תל-אביבי), חנית כהן (אח”י דקר), יודן רופא (“סביבות”) ואחרים.

תוכנית התחבורה של עיר לכולנו עוסקת, בין השאר, גם בנושא הזה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • איתי   ביום 17 באוקטובר 2008 בשעה 8:24

  הקישור האחרון שגוי…

 • דורון   ביום 17 באוקטובר 2008 בשעה 10:18

  שים לב…

  וחוצמזה הסרט באמת מייצג את החוויה של נסיעה לאורך אבן גבירול, הרחוב שכביכול תוכנן בקפדנות לנוסעי אופניים (כן ממש). אני נוהג לצעוק על אנשים שירדו מהמסלול ואף נוסע במהירות לקראתם כדי שיבינו שלא יהיה נעים להתנגש זה בזה. אבל אין מה לעשות עם תחנות של מפעל הפיס, פחי אשפה וטוסטוסים חונים חוץ מלהתעצבן ולקלל.

 • תמרי   ביום 17 באוקטובר 2008 בשעה 11:25

  הנה הלינק הנכון –
  http://www.city4all.org.il/traffic

 • שוקי   ביום 17 באוקטובר 2008 בשעה 16:40

  אני מפרסם כאן שוב את תגובתך ומוחק את מה שגבולי.

  “גיל בתאריך 10/17/2008 2:59:39 PM

  ללא נושא

  כמו לכל רשלנות פושעת, גם לתכנון ולביצוע הלקויים של השיפוץ באבן גבירול (ש”שבילי האופניים” הם רק חלק מהם), יש שם: במקרה הזה קוראים לו עמי יפה. האדון, שבאופן אישי סביר להניח ש…

  [האשמה שדורשת הוכחות. ש.ג.]

  …בעקבות הפרויקט (אותו הוא מכנה כ”גדול והמסובך ביותר שנעשה אי-פעם בתל אביב”), מסמל בדיוק את כל מה שרע בראש העיר המכהן (לעוד 24 ימים בדיוק).

  זחיחות, יהירות, גסות והתעלמות מכל דעה אחרת מובילות לתוצאות מגוחכות מסוג זה. מי שבאופן קבוע…

  [ טענות על ביצוע עבירות תנועה וחניה לכאורה שטוב היה לו היו מגובות בצילומים או בתצהיר, ועד אז הן בחזקת “שמועה” ש.ג.]

  …לא יכול לראות את רוכבי האופניים והולכי הרגל ממטר.

  אבל, האחריות המינסטריאלית למחדל הזה היא של מי שבחר באדון עמי יפה: מנהל מינהל בינוי ותשתית בעירייה, ד”ר בני מאור, וכמובן, ידידו הטוב, מר חולדאי, שהבחירה ביפה נעשתה בדמותו ובצלמו.

 • אסתי   ביום 17 באוקטובר 2008 בשעה 8:32

  מוכשר וחכם הבחור.

השאר תגובה