אהרון מדואל, העובדות

אחד מהצדדים היותר מכוערים של מערכת הבחירות בתל-אביב היא מסע ההשמצה האישי נגד אהרון מדואל, מספר 3 ברשימת עיר לכולנו. את הדברים הבאים כתב ד”ר חררדו לייבנר, איש אקדמיה מוערך, פעיל חברתי וותיק ואחד האישים הבולטים בעיר לכולנו. 


הגיע הזמן לשים סוף להשמצות של גורמים בעיריית תל אביב כלפי אהרון מדואל וכלפי כלל תושבי כפר שלם.

א. אהרון מדואל הוא מזכיר וועד כפר שלם. באמצע שנות ה-90 כאשר חלק מבני משפחתו פונו מבתיהם בכפר תמורת פיצוי הולם, העדיף אהרון מדואל, חבר פעיל בוועד הכפר הנבחר, לא להגיע להסדר על פינוי-פיצוי עד להסדרת הפיצויים והזכויות של יתר תושבי הכפר הותיקים.

במלים אחרות: מדואל כנבחר ציבור העדיף את האינטרס שלמענו נבחר על-פני האינטרס האישי שלו. מדואל נשאר לגור בביתו ולא ניצל הזמנות לקבלת פיצוי כספי. הוא עמד בכבוד בסוג הפיתויים שהרבה נבחרי ציבור לא עומדים בהם.

ב. הבית והקרקע ממנה פונו בני משפחתו של אהרון מדואל סמוכים לביתו. חברת חלמיש (חברה חצי-עירונית שקבלה הסמכות לניהול תהליך הפינוי של כפר שלם הישן) לא דאגה לגידור או לשמירה על הקרקע הפנויה. נוכח ההתרשלות של חלמיש, מדואל סימן חלק מהשטח הצמוד לביתו, מבלי לבנות – או “לפלוש” אליו, כפי שנטען – וזאת כדי למנוע פלישה מצד גורמים חיצוניים.

הדברים נעשו בידיעה ובהסכמה של חלמיש. לא חל שינוי במצב זה במשך שנים רבות וחלמיש מעולם לא טרחה להגיש תביעה כלשהי כלפי מדואל, אשר בכל אותם שנים ייצג בפניה במשא-ומתן בסוגיות שוטפות את עניינם של תושבי הכפר הותיקים.

ג. במהלך 2007 וועד כפר שלם ניהל מערכה כנגד המדיניות של חברת חלמיש ועיריית תל אביב כלפי תושבי הכפר הותיקים. במסגרת אותה מערכה אהרון מדואל הציג בוועדות הכנסת נתונים שמצביעים על כך שחברת חלמיש לא רק שינתה שלא כדין קריטריונים לפיצוי תושבים המיועדים לפינוי מבתיהם, אלא גם מכרה קרקעות לחברות בנייה גדולות באזור כפר שלם רבתי במחירים נמוכים באופן משמעותי ממחיר השוק. עם או בלי קשר, מנכ”ל חלמיש דאז קיבל לאחר פרישתו משרה באחת מחברות הבנייה הגדולות.

במלים אחרות: נראה שלגורמים שונים בחלמיש ובעיריית תל אביב יש סיבות טובות לדאגה מכך שאהרון מדואל ייבחר למועצת העיר ויהיה בעמדה בה יוכל לפקח אחר התנהלותם הכושלת, התמוהה וככל הנראה, גם מושחתת.

להלן קישור לפרוטוקול של ישיבת וועדת הכלכלה של הכנסת בה הועלו הטענות כלפי חלמיש
והמנכ”ל לשעבר.
העניין נמצא כעת בבדיקה של משרד מבקר המדינה, בעקבות העלאת הנושא על-ידי מדואל גם בפני וועדת ביקורת המדינה של הכנסת.

ככל הנראה, יש גורמים בעירייה הסבורים שהדרך הטובה ביותר להתמודד עם הנתונים שחשף מדואל היא להכפיש אותו ובדרך הזאת לנסות לבלום את דב חנין ואת רשימת עיר לכולנו.

ד. ההתקפות הישירות והעקיפות על אהרון מדואל משקפות כמובן את הלחץ שבו נתון הממסד העירוני המושחת לנוכח ההתחזקות של תנועת עיר לכולנו. יש בהן גם ניסיון מחודש ללבות דעות קדומות וסטריאוטיפים אודות תושבי כפר שלם ורבים אחרים בשכונות המקופחות של דרום תל אביב ויפו. הגיע הזמן לשים זה סוף!

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • נמרוד ברנע   ביום 31 באוקטובר 2008 בשעה 20:53

  וזה שמדואל הוא ליכודניק מוצהר שרוצה שביבי יהיה ראש הממשלה הבאה.
  איך בדיוק מתיישבת תפיסת העולם שמעדיפה רווחה על פנים רווחים בזירה המוניציפלית עם תפיסה של קיצוץ אכזרי בהוצאה הממשלתית ברמה הלאומית?
  לא ברור.
  מכיוון שאני הולך להצביע לדב חנין לראשות העיר אני לא חושב שאפשר לחשוד בי כנציג הממסד העירוני.

 • שוקי   ביום 1 בנובמבר 2008 בשעה 2:08

  מכיוון שאתה לא כותב בשם בדוי אלא בשמך האמיתי, ומעלה ביקורת לגיטימית ובצורה מכובדת, אז אני לא חושד בך שאתה שליח של אף אחד.

  לגופו של עניין: יש הבדל גדול בין לתמוך בעמדות המדיניות של הליכוד לבין לחשוב שהנאו-שמרנות הביביסטית היא דבר טוב. בדיוק כשם שלא כל הליכודניקים הם שונאי ערבים או פאשיסטים. זה שמישהו הוא ליכודניק לא אומר שהוא פסול. ודב, בפעילות הפרלמנטרית שלו, שיתף פעולה גם עם ח”כים מהליכוד ומפלגות נוספות.

  אהרון מדואל הוא קודם כל פעיל חברתי ומנהיג אותנטי של ציבור אזרחים שבחר להגן על זכויותיו באופן דמוקרטי. כנציגו, הוא בחר להיות חלק מעיר לכולנו ולא מרשימת הליכוד, וזה אני מניח כי רב השווה על השונה בינו לבין חברים אחרים בתנועה.

  העקרונות של עיר לכולנו ברורים מאד (אפשר לקרוא באתר) ואהרון מדואל מחוייב להם כמו כל חבר אחר בעיר לכולנו. למרות מיקומו הגבוה ברשימה, ולמרות שהוא חבר בכיר ועתיר זכויות בתנועה, לעניין יישום מדיניות במסגרת תפקידו לכשייבחר הוא אינו שונה מאף אחד מהמועמדים של עיר לכולנו למועצת העיר.

  חברי המועצה מטעם עיר לכולנו יקיימו רוטציה ויפעלו בהתאם להחלטות הסיעה המורחבת המונה 22 אנשים שנבחרו באופן דמוקרטי על-ידי התנועה. האנשים האלה מגיעים משכונות שונות, משכבות אוכלוסייה שונות, ומצד שני הם מביאים איתם גם מטען אידיאולוגי שאיננו רלוונטי לניהול עיר.

  דב חנין לא יחלק את תל-אביב ומדואל לא יפתח במלחמה נגד לבנון, כי לא בזה עוסקת עירייה. שני האנשים האלה ושותפיהם לתנועה, רצים למועצת העיר ולראשות העיר כדי להפוך את תל אביב לעיר שלכולנו יהיה טוב יותר לגור בה.

 • איתי אשר   ביום 4 בנובמבר 2008 בשעה 13:55

  גם אני נתקלתי בהשמצות האלה ולא האמנתי
  ביקשתי תגובה כבר לפני חודש

 • איתי   ביום 4 בנובמבר 2008 בשעה 19:00

  תל אביב היא לא רמת גן ולא ירוחם. בתל אביב מתכנסות הרבה מאוד מהבעיות של כל המדינה, ולכן הדעות הפוליטיות של מועמדי הרשימות דווקא כן משנים.

  מדואל ליכודניק. כיצד יתנהל מדואל אם חלילה יתקלחו מהומות ביפו? כיצד יצביע בנושאי זכויות ההומואים והלסביות? מה דעתו על העובדים הזרים, שהמרכז החברתי והתרבותי שלהם נמצא בתל אביב? אי אפשר לדעת מראש, כמובן, אבל השיוך המפלגתי שלו מראה על עמדות אידאולוגיות שאני מתנגד אליהן, ושאפשר ליישם אותן בתל אביב.

  אולי בערים אחרות השיוך המפלגתי פחות משנה, וצריך פשוט איש ישר שידאג לתושבים. בתל אביב אני מעדיף רשימה עם שיוך מפלגתי ברור. מר”צ היא הפתק שלי למועצת העיר.

 • דני   ביום 5 בנובמבר 2008 בשעה 19:50

  למיטב הבנתי אף אחד לא טען שמדואל הוא לא נבחר ציבור ו/או שהוא לא דואג לאנשי השכונה ו/או שהוא לא מעלה סוגיות מעניינות בועדה כזאת או אחרת של הכנסת. הכל טוב ויפה רק שזה לא נושא הדיון.
  הטיעון נגד מדואל הוא פשוט מאוד – שהוא פלש לקרקע שלא שלו. בין השורות של הפוסט שלך אפשר להבין שהטיעון הזה כנראה נכון. האמנם? למה שלא תאמר בכנות שזה נכון עובדתית לפני שאתה נכנס לטיעונים אחרים?
  במילים אחרות – האשימו מישהו שהוא עבר על החוק – אם זה נכון על מה יש להלין? ממתי צריך להתלונן על פרסום אמת על אנשים שרוצים להיבחר לתפקיד ציבורי. ואם זה לא נכון – כדאי שהדברים יאמרו במפורש בלי לעבור לדיונים על מה שמבקר המדינה בודק או לא.

 • שוקי   ביום 5 בנובמבר 2008 בשעה 20:40

  אהרון מדואל לא ביצע כל עבירה על החוק. אני מבין שהבנת הנקרא זה לא הצד החזק שלך.

השאר תגובה