תל אביב: 700 דירות עומדות ריקות

בשבועות האחרונים, במקביל לחיפושי הדירה של זוגתי ושלי, הפכתי בעל כורחי מומחה למצב שוק הדיור בשכירות בתל-אביב.

מכיוון שאני שונא לאסוף מידע שאין לי מה לעשות איתו – ועד לפני שבועיים היה לי מידע רב, מעודכן בזמן-אמת, שלא הביא למציאת דירה – כתבתי כאן כמה פוסטים על מצב הדיור בעיר ועל חוויותינו מסמרות השיער. גם העליתי את מחירון הדירות להשכרה, שמדי פעם עוד אוסיף לעדכן אותו.

העובדה המעניינת ביותר שנוגעת לשוק הדירות להשכרה בתל-אביב בימים אלה היא שמספר הדירות הפנויות עולה כל הזמן. הקדשתי לכך פוסט ראשון לפני כשלושה שבועות (130 בעלי דירות נואשים). בזמן שחלף גדל מספר הדירות המוצעות להשכרה מ-130 לכ-780; בהנחה הטעונה הוכחה שמתחילת השבוע כ-80 מהדירות שהוצעו להשכרה אכן הושכרו (אני מוכן לשים את ראשי שהרבה פחות מזה), אז יש בתל-אביב כרגע כ-700 דירות ריקות.

שימו לב שהנתון מבוסס על המודעות ב-yad2 בלבד ומכיוון שישנם עוד אתרים, לוחות, משרדי תיווך וחברות נכסים, אז סביר להניח שהמספר האמיתי עוד גדול בהרבה (שלא לדבר על דירות ריקות שבעליהן פשוט לא טורחים להשכיר אותן, ופגשתי לא מעט כאלה. גם כאלה). בכל אופן ובכל מקרה, מדובר במספרים גדולים פי 10 לפחות מהממוצע העונתי, וזה כתוצאה גם מהציפיות למיתון וגם מהנטישה ההמונית של הצעירים את העיר.

גם בעלי הדירות נפגעים

בשבועות האחרונים הרביתי לדבר כאן על ההשלכות של משבר הדיור על הדיירים בשכירות ובמיוחד על הצעירים, השכבות החלשות ומעמד הביניים. אבל אי אפשר להתעלם מכך שגם בעלי הדירות נפגעים מהמצב. לדוגמא, אחת מהדירות שראינו ולא לקחנו, הייתה דירה מוצלחת ויחסית לא יקרה, שפשוט קרובה מדי לאתר בנייה של מגדל. במצב של ירידה מתמשכת בביקושים אין פלא שדירה כזו לא מושכרת בקלות, כפי שהיה אולי קורה כמה חודשים מוקדם יותר השנה.

הדינמיקה שמאפיינת את שוק הדיור בשכירות מאז תחילת העשור, לא רק אך בעיקר בתל-אביב, היא של עליות מתמשכות בביקושים ובמחירים שמובילים בכל פעם לקריסה ולתקופות של צניחה בביקוש. זה קרה ב-2002, 2005 וכעת גם ב-2008. לאורך זמן הביקוש והמחירים ממשיכים לגדול, ולכן תוכנית דיור לכולנו היא כל-כך חיונית בעיני. בכל אופן, עבור בעלי דירות שחיים מדמי השכירות (לדוגמא, קשישה שממנת את הדיור המוגן שלה בכספי שכירות על הדירה בה גרה בעבר) כל תקופת שפל היא צרה אמיתית.

בחודשים הבאים נראה כנראה תהליך מואץ של שיפוץ דירות שיחד עם המשך ירידות המחירים יוביל להתאזנות הדרגתית של השוק. הניחו שלקראת סוף החורף תוכלו למצוא דירת 2 חדרים טובה ומשופצת במרכז העיר תמורת 3500 שקלים או פחות – עדיין יותר מדי אבל הרבה יותר הגיוני מה-4500 שקלים שדירה כזו עלתה באוגוסט.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

השאר תגובה