מעריב: התהפכות מגמה במחירי שכירות בתל-אביב

עבדכם הנאמן, שאינו מומחה לנדל”ן, אמר כבר לפני חודשיים את מה שאמור היה להיות מובן מאליו לכל מי שחיפש דירה מסוף הקיץ ואילך: בועת הדיור בתל-אביב הולכת להתפוצץ. המחירים בירידה והיא רק תתגבר.

היום אומרים את זה במעריב.

מעריב מתבסס על נתוני הלמ”ס, הבעייתיים כשלעצמם. מה זה אומר, למשל, ששכר הדירה הממוצע בתל-אביב הוא 3162 ש”ח? בטווח הקצר, שינויים בפלחים שונים של שוק הדיור בשכירות מתנהלים בקצב שונה. אם הממוצע הזה כולל אורוות חדר בשכונת שפירא וארמונות חמישה חדרים במגדל נווה צדק, אז הוא מלמד מעט מאד על המציאות בשטח.

מה שקורה בשטח, אגב, הוא הסטודנטים הצביעו ברגליים – בחודשים ספטמבר-אוקטובר כשהיו אמורים להגיע ולשכור כל מה שזז הם פשוט חזרו להורים. כתוצאה מכך, שלמעלה מ-600 דירות תל-אביביות (נכון לשלשום לפי yad2) עומדות להשכרה מיידית. זה לפחות פי עשרה מההיצע האופייני לעונה הזו של השנה והתוצאה הבלתי נמנעת, בעיקר על רקע המיתון, היא שהמחירים הולכים לצלול.

לפי הלמ”ס, ברבעון השלישי של השנה ירדו מחירי הדירות בתל-אביב ב-3 אחוזים. אם הלמ”ס היה עוקב ספציפית אחרי דירות 2-2.5 בלב העיר ובצפון הישן, הוא היה רואה שבאוגוסט הן הושכרו סביב ה-4500 ש”ח ובאוקטובר המחירים הגיעו לטווח של 3700-4200 ש”ח, כלומר ירידה של 10-20 אחוז.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • לא תל-אביבי   ביום 19 בנובמבר 2008 בשעה 0:29

  אני לא בטוח שסטודנטים הם קהל היעד של הדירות הללו, הרי עבור סטודנט גם 2,500 ש”ח לדירת שני חדרים זה יקר מאוד, ואין מה לדבר בכלל על 3,700 ש”ח.

 • שוקי   ביום 19 בנובמבר 2008 בשעה 2:48

  רוב הסטודנטים שבאים לתל-אביב גרים בשכירות עם שותף או בן/בת זוג בדירת שני חדרים. העניים והנועזים שבהם מחפשים דירות זולות (3500 ומטה) בשכונות המרוחקות. אלה שיש להם מקצוע נדרש או הורים עשירים מוכנים לשלם גם 4000 ויותר.

  אבל מעבר לזה צריך להבין – כשיורד הביקוש בפלח שוק אחד, בסופו של דבר כל השוק מושפע. לדוגמא, אם דירות שני חדרים מוזלות, אז הן מתחילות להתחרות בדירות 1-1.5 חדרים.

  ומצד שני, אם פער המחירים בין דירות 2 חדרים לדירות 2.5-3 חדרים הוא גדול מאד, יהיו יותר אנשים שיתפשרו.

  לכן, כאשר דירות מסוג מסוים מוזלות בהיקף גדול אז כל השוק יורד בסופו של דבר. או לפחות כך טוענים התיאורטיקנים של השוק החופשי.

 • לא תל-אביבי   ביום 20 בנובמבר 2008 בשעה 1:26

  הייתי משוכנע שדירת שני חדרים מיועדת לבודד או לזוג, ולא ידעתי שדירות כאלה מושכרות גם לשותפים. זה רק מראה כמה מעט אני יודע. עברתי על רשימת הסיורים שמוצעים באתר של עיריית תל אביב, ולאכזבתי הרבה לא מצאתי שם סיור בדירות תל אביב.

  אגב, הבנתי שאתה (והג’ינג’ית?) מחפשים דירה. נחלת יצחק באה בחשבון?

 • שוקי   ביום 20 בנובמבר 2008 בשעה 1:44

  אנחנו כבר מצאנו דירה, תודה לאל. אבל תודה על המחשבה.

 • omer   ביום 20 בנובמבר 2008 בשעה 23:31

  בתכלס, שוקי זה הונאה. כי אם אתה בודק את הדירות האלה אתה מגלה שהזולות ביניהן מחולקות או במצב לא משהו בכלל ולכן המחירים שלהן זולים. שלא לדבר על דירות שדורשים עבורן (עדיין) 4000 ש”ח כשהן לא שוות 3500.
  המצב רחוק מלהשתנות. בייחוד שיש מי שישלם.

השאר תגובה