יום ה’, 14:00: הפגנה במכון ויצמן

משהו מסריח קורה במכון ויצמן. משהו שכולל שבירת רגליים של פעילים חברתיים שבאים להזדהות עם עובדים מקופחים (במקרה זה: יוני וינרב מ”כח לעובדים”).

ביום חמישי הקרוב בשעה 14:00, תתקיים הפגנת הזדהות. אם אתם יכולים להגיע – עשו את זה.

פרטים נוספים אצל הני זובידה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אורי   ביום 18 בנובמבר 2008 בשעה 21:22

  מעניין אותי למה כל כך הרבה אנשים מקבלים את הסיפור שמציגים אנשי הארגון “כוח לעובדים” כאמת לאמיתה. כלומר – זה לא שאני חושב שהם משקרים, פשוט אין לי שום סיבה להניח שהם לא לא-משקרים (יכול להיות שהמשפט הזה מסורבל מדי? אני רוצה לומר רק שארגון “כוח לעובדים” הוא בהחלט לא צד נטול פניות בעניין הזה).

  יצא לי בימים האחרונים לקרוא בכל מיני מקומות את גרסת “כוח לעובדים” לאירועים האחרונים במכון ויצמן, ואפילו פעם אחת לא יצא לי לשמוע שמישהו ביקש את תגובת המכון (זכור לי שלפני זמן מה חנן כהן כתב פוסט של “עתונאות בלוג חוקרת” בעניין האיומים לסגור את ההוספיס בתל השומר. אולי מישהו ילך בעקבותיו, ירים את הכפפה וינסה לבדוק מה באמת הסיפור מאחורי הודעות יחסי הציבור של “כוח לעובדים” ושל הנהלת מכון ויצמן).

  כגילוי נאות, אומר שאני סטודנט במכון ויצמן. זה לא עושה אותי מקורב להנהלה בשום אופן ואני לא מרגיש שום מחויבות “פטריוטית” להגן עליהם. לרוב אין לי שום קשר עם הנהלת המכון, לפעמים אני חושב שהם עושים את העבודה שלהם נאמנה ולפעמים אני חושב שהם ראויים לביקורת. במקרה הספציפי הזה אני פשוט לא יודע את הפרטים. בהחלט ייתכן שראוי להפגין נגד המכון, אבל ייתכן גם שלא.

  לשם האיזון, אביא קטע מן ההודעה שהנהלת המכון הפיצה כאן בקרב העובדים. מבחינתי, עד שלא אדע יותר פרטים, אני לא מאמין להודעה, אבל גם לא לא-מאמין להודעה. ובינתיים אני חושב שכפי שראוי לשמוע את ההודעות של יחצ”ני “כוח לעובדים”, ראוי לשמוע גם את ההודעות של יחצ”ני מכון ויצמן. ובכן, כך הם אומרים:

  “באחרונה העלו כמה מעובדי הגן טענות שונות באשר לתנאי העסקתם. הנהלת מכון דוידסון … בדקה את הטענות ביסודיות. במקום שנמצא כי יש צדק בטענות, פועלת ההנהלה לתיקון כנדרש. … לעתים נדמה כי כמה מהעובדים והארגון הזר שלכאורה עומד מאחוריהם אינם מעוניינים רק בתיקון התקלות … ראוי להדגיש כי קבוצה מעובדי הגן הביעה בכתב את התנערותה מקבוצה קיצונית זו”.

  ובאשר לאירוע שבו נפצע אותו פעיל:

  “באחרונה ניסו שני עובדים, בליווי שלושה פעילים פוליטיים, לחבל באירועי מועצת המנהלים של המכון. החמישה חדרו שלא כדין לשטח המכון, תוך זחילה מתחת לגדרות. אנשי האבטחה של המכון בלמו אותם, ומנעו את החבלה באירועים, תוך שהם מפעילים את מינימום הכוח שנדרש לבלימת הפורצים”.

  (אגב, מהיכרותי, הדי השטחית, עם אנשי האבטחה של המכון, קשה לי להאמין שהם יפעלו באלימות מכוונת כלפי “עובדים סוררים”. הרבה יותר סביר בעיניי שאותם פעילים, שאינם עובדי המכון, הסתננו פנימה, ניסו לברוח מאנשי הביטחון ו/או להיאבק איתם. ומה לעשות, כשאנשים מתפרעים לפעמים אנשים גם נפצעים. אבל אחזור ואומר: זו רק ספקולציה שלי, ואקח את דבריי בחזרה אם אשמע דיווח אמין שסותר אותם).

 • שרון.מה   ביום 19 בנובמבר 2008 בשעה 1:03

  אורי שלום
  בהמשך לשאלות שאתה מעלה, אני מצרפת גרסה מקוצרת של המכתב ששלח נדב אהרוני, חבר נציגות עובדי גן המדע. כמובן שיותר מאשמח לשלוח לך או לכל דורש את הגרסה המלאה. אני חושבת שדבריו מדברים בעד עצמם:

  חופש ההתאגדות היא זכות דמוקרטית בסיסית המוכרת הן בפסיקה והן באמנות בינלאומית שישראל חתומה עליהן. כאמור, במשך 111 יום מכון ויצמן לא בוחל באמצעים בכדי למנוע מעובדיו זכות זו. “קומץ” העובדים הם רוב ניכר של עובדי גן המדע אשר מהווים התארגנות יציגה וחוקית על פי כל דין. ההנהלה מתנה פגישה עם העובדים שאינה מהווה מו”מ ואינה מהווה הכרה בהתארגנותם בכך שיפסיקו את סכסוך העבודה שלהם ויפסיקו את מחאתם.
  העובדים מעולם לא טענו כי “היו בדרכם לעבודה” שכן מזה כשלושה שבועות ההנהלה מונעת מלמעלה מ- 30 עובדים מאורגנים לעבוד עד אשר יתחייבו להפסיק לפעול לשינוי תנאיהם. ביום ראשון העובדים רצו למחות על גזילת פרנסתם בשטח מקום עבודתם, כפי שמותר לעובדים בסכסוך עבודה לעשות. לעובדים הצטרפו נציגים מטעם ארגון העובדים המייצג אותם שגם להם על פי חוק מותר להיכנס לשטח מקום העבודה. המחאה הייתה אמורה להיות שקטה ולכלול שני שלטים וחלוקת פליירים ולא “לחבל” באירוע כזה או אחר. אלה שנכנסו, ולא “פרצו”, זכו להיות מוטחים על הרצפה ע”י מאבטחים תוך שימוש מופרז בכוח ואלימות. שני מאבטחים שברו לאחד הפעילים את הברך וכעת הוא ניזקק לניתוח (“כוח מינימאלי”). ההנהלה אכן הזמינה משטרה למקום אשר עצרה את העובדים והפעילים ולאחר שלוש שעות שבהן מנעה מהם ליצור קשר טלפוני עם עורך דין או גישה לטיפול רפואי היא שיחררה אותם ללא כל אשמה.
  “הארגון הזר” הוא ארגון העובדים “כוח לעובדים” אשר נענה לפנייתם של עובדי גן המדע לסייע להם במתן ייעוץ משפטי.
  הסכסוך הנוכחי הוא מיותר בעינינו. הוא מעולם לא היה פורץ אם ההנהלה הייתה עושה את הדבר האלמנטארי ומגיעה עם התארגנות העובדים היציגה והחוקית להסדר מוסכם השם סוף לתנאי ההעסקה הפוגעניים של העובדים. אנו מוכנים לסיים את הפרשה הזו עוד היום אם ההנהלה תנסה להידבר עם העובדים במקום לנסות לשבור אותם באלימות.

 • רונית מ   ביום 19 בנובמבר 2008 בשעה 12:00

  מה קורה עם דב חנין, שוקי? אה, אופס, נגמר הקמפיין.

  אובססיבי.

 • עומר   ביום 22 בנובמבר 2008 בשעה 18:12

  בתגובתכם עשיתם בדיוק מה שאורי, כך נראה לי, לא רצה שתעשו, קרי – תוסיפו עוד קצת פרופוגנדה וטיעונים שאינם בגדר “ראיות” למדורה. אם אתם טוענים ששומרי המכון שברו ברכיים למישהו ללא התגרות מצידו הרי שזה דבר שצריך וראוי להוכיח אותו. אם אתם טוענים שהדבר אורגן ע”י ההנהלה או נעשה בעידודה -איה הראיות? אם יש טענה שההעסקה של עובדים בגן המדע נעשית בניגוד לחוק או לחוזה שנחתם עם העובדים – נא הביאו דוגמאות עם נתונים מגבים (להגיד שזה כך זה לא מספיק). כל מה שאתם עושים בינתיים זה ליחצ”ן עמדה מסויימת. זה בדיוק מה שעושה גם אתר “עבודה שחורה” שמתאר את דבריו של פרופ’ גייפמן כ”חסרי שחר” רק משום שמר נדב אהרוני טוען שהם כאלה.
  כל זה ממש לא רציני, ואם אתם רוצים לגייס לצדכם את עובדי המכון כדאי שתתחילו להציג מעט יותר ראיות ועובדות ולנפנף מעט פחות בידיים (ככה זה עם אנשי מדעי הטבע, עמכם הסליחה!). אם אינני טועה, לכך בדיוק כוונו דבריו של אורי!

 • תמי   ביום 19 בנובמבר 2008 בשעה 10:17

  מעולם לא ביקרתי במכון ויצמן ואני ממש לא מכירה את פרטי האירועים מעבר למה שקראתי ברשת. אבל מהטקסט שצירפת אני יכולה לומר לך דבר אחד, מנסיוני המר בסכסוכי עבודה ובנסיונות לעמוד על זכויות עובדים.
  צעד ראשון של הנהלה שעובדיה מעזים להלחם על זכויותיהם הוא לנסות וליצור פירוד בתוך הקבוצה, אפילו למראית עין, מה שעשוי להתבטא בהכרזה על חלקם כעל קיצוניים שהשאר מתנערים מהם, שבכלל לא רוצים לפתור את הבעיה אלא ליצור בעיות חדשות.. להגיד מילים כמו “הארגון שלכאורה מייצג אותם” רומז לאפשרות שהארגון הזה גם מנסה להשיג כאן משהו על גב העובדים עצמם וההנהלה כמובן…ולומר שהליקויים תוקנו אבל ללא שום פירוט והסבר על איזה ליקויים ואיך הם תוקנו. בקיצור, חשוד מאד, או כמו שדודו גבע אמר, זה נראה לי מודבק.

השאר תגובה