בעלי מקצוע מומחים מסוגם

אני לא זוכר אם היה זה ביבי או אולמרט שאמר פעם על אנשי האוצר (או אולי על פקידות התמ”ת?) שהם “בעלי מקצוע מצוינים”. משל דובר על נגרים או צבעים או טכנאי מזגנים.

זה דומה מאד לאופן שבו מכתירים לפעמים רופא זה או אחר כ”בעל מקצוע מעולה”, ומצד שני מטופליו מכנים אותו לגנאי בשמות של בעלי מקצוע מתחומים אחרים – נגר, טכנאי, קצב. בדרך-כלל זה משום שהאיש איננו יודע להיות רגיש, להפגין חמלה, ולהעניק למטופל שלו את התחושה שאכפת לו ממנו ושהוא רואה גם את האדם שהוא ולא רק את ה”קלקול”, המחלה.

חשבתי על זה כשקראתי את דבריו של סטנלי פישר על “רשת הביטחון” של משרד האוצר (שאגב, מנוגדים לדברים שאמר וכתב לפני ימים בודדים). כשמונה פישר לתפקידו כינה אותו שר האוצר לשעבר בייגה שוחט, “בעל מקצוע מהמעלה הראשונה” (דווקא במסגרת ביקורת על המינוי, אגב).

פישר, שאיש לא חולק על הידע שלו ככלכלן, הוכיח לאורך כהונתו כנגיד (וגם לפני) שאין בו לא רגישות ולא חמלה ושהוא לא רואה אנשים אלא רק מספרים (אלא אם מדובר בעובדי בנק ישראל, שבשנה הבאה יקבלו עוד בונוס שמנמן בזמן שאנחנו נקבל קדחת). בדיוק כמו חברו נתניהו.

אני, שאינני כלכלן, זוכר במעומעם איזו רפורמה של משרד האוצר שהנגיד תמך בה ושלדעת רבים הפכה את המגזר הפיננסי בישראל להרבה יותר פגיע. לכן, תרשו לי להטיל ספק גם בטענה שאלו אכן בעלי מקצוע. לטעמי אלו בעלי מקצוע חסרי רגישות וחמלה, שלא רואים אתכם ואותי ממטר.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • לא תל-אביבי   ביום 1 בדצמבר 2008 בשעה 22:24

  מאוד עצוב לדעת שהפוליטיקאים ממשיכים למכור לפרטיים ומוסדות את הזכות לגבות מסים מילדיו של אמיתי סנדי, בטרם נולדו, ובטרם מישהו שאל אותם אם הם מוכנים לעבוד שעות נוספות כדי לממן את חטאי דור ההורים.

 • אזרח.   ביום 1 בדצמבר 2008 בשעה 22:37

  ” יהיה טוב יותר
  כך אמר סטנלי PISHER .

  http://www.nrg.co.il/online/16/ART/940/171.html

  הוא מקצעון,אמר הנוכל השני.פושט הרגל מ AIG .

  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?itemNo=525176&contrassID=2

  על המינוי עצמו אמר פרנקל כי “זהו מינוי מצוין של אדם מקצוען ממדרגה ראשונה

  http://mymoney.nana10.co.il/Article/?ArticleID=597823&sid=130

  מיהו מר Pisher?

  איש ה”וושינגטון קונסנזוס”.

  http://www.cid.harvard.edu/cidtrade/issues/washington.html

  http://ofersitbon.blogli.co.il/archives/88

  Pisher גרם להרס המשקים המקומיים בעשרות מדינות ברחבי העולם. מרוסיה ופולין בצפון, ועד לארגנטינה וברזיל בדרום. Pisher קיצץ בקצבאות, הפריט חברות, פגע קשות בקשישים, בילדים ,ובמובטלים. יידרש דור שלם ,על מנת לתקן את ההרס החברתי שPisher הותיר אחריו.Pisher עמד גם מאחורי המדיניות הכלכלית של ממשלת ארגנטינה, שפירקה בהתמדה את מדינת הרווחה ,והפריטה את ה-כ-ל. הוא שב ודרש בסוף שנות ה-80 ,ועד לפרישתו ב- 2001 ,שארגנטינה תכבד את תשלום החוב החיצוני לבנקים האמריקאים, חוב שנצבר בעיקרו בעת הדיקטטורה הרצחנית ששלטה בארגנטינה בין השנים 1975 ל-1983. על מנת להבטיח את תשלום החוב, חייב Pisher את ממשלת ארגנטינה ליטול עוד ועוד הלוואות בריביות גבוהות (בין 12% ל-14%! לשנה). תשלום החוב “הישן” והלוואות החדשות, היו לסעיף הוצאות המרכזי של תקציב המדינה. הכל קוצץ כדי לשרת את החוב. הכל הופרט ,כדי לגייס משאבים לטובת תשלום החוב.

  המדיניות הכלכלית שנקטה ממשלת ארגנטינה, על פי עצותיו של Pisher, בעת כהונתנו של הנשיא פרנאנדו דה לה רואה, הוגדרה על ידי פרופ` חוליו גמבינה מאוניברסיטת בואנוס איירס, כ”העמקת המגמות שהחלו עוד במשטר הצבאי ב-1976. משק קפיטליסטי, שכל הרציונאל שלו הוא לשרת את האינטרסים האמריקאיים., יהיו אלה תשלומי החוב, או ההפרטה המסיבית לטובת הפירמות הרב-לאומיות האמריקאיות”. פרופ` גמבינה כתב דברים אלה בספטמבר 2001 ,עם פרישתו של Pisher מתפקידו בקרן. כעבור חודשיים, דה לה רואה נאלץ לעזוב את משכן הנשיאות בעזרת מסוק צבאי, בעת התקוממות עממית (הארחנטינאסו) ,שגבתה עשרות קורבנות בנפש, וששמה קץ לממשלתו.אגב, היה מועמד פוטנציאלי נוסף לכהונת נגיד בנק ישראל. אף הוא “יהודי חם”. חתן פרס נובל לכלכלה, בשם ג`וסף סטייגליץ. סטיילגיץ אף הוא היה מבכירי קרן המטבע וכיהן במשך שנים ,כמנהל מחלקת המחקר של המוסד הבינלאומי. אבל לסטייגליץ יש חסרון אחד.הוא פרש מקרן המטבע ,על רקע חילוקי דעות חריפים עם הבוס שלו. סטנלי Pisher. כי לדעת סטייגליץ, הקרן גרמה נזקים קשים לכלכלה ולחברה, בכל המדינות בהן היא פעלה. אמנם סטייגליץ הוא יהודי אמריקאי וחתן פרס נובל, אבל עמדותיו הכלכליות והחברתיות ,אינן עולות בקנה אחד, עם המגמה להפוך את ישראל לפורטו ריקו של המזרח התיכון.

 • עומר   ביום 2 בדצמבר 2008 בשעה 10:51

  ניהול קרנות הפנסיה בשיטה הקודמת לא הניב שום רווח (אלא אם כן התמזל מזלך לאסוף את כספי הפנסיה שלך לפני שהקרן קרסה). אגרת חוב ממשלתית זה נייר שדור העתיד יצטרך לשלם את ערכו לנושים, קרי – זה משכון העליה באיכות החיים לטובת פנסיה. כדי להעריך כמה הפנסיות הקודמות היו שוות ביחס לנוכחיות צריך להביא את העניין הזה בחשבון. מן הסתם, מרכז אדווה וחברם הטוב דן שפרינצק לא טרחו לעשות זאת. למזלנו החשבון כבר נעשה בעבר; לפני מספר שנים קרסו קרנות הפנסיה והחשבון הוגש, אחר כבוד, לציבור. מדובר היה אז בכיסוי מיידי של 80 מליארד ש”ח מהכיס של כולנו. או, בחשבון פשוט – התשואה השנתית
  ובתוספת – על פניו החשבון שם שגוי; אם ניקח את הודעתה של שפריצק לעיתונות הרי שלפי דבריה אם ניקח את התשואות הריאליות של הקרנות מאז 2004 נמצא עצמנו בהפסד, ואילו התשואה הנומינלית היא של 2.3%. הבעיה עם זה היא שאת נתוניו של שפרינצק אפשר לשחזר בקלות רבה עם עושים חשבון ממוצעים – הצמיחה הממוצעת היתה כך וכך בשנה, הירידה הממוצעת היתה כך וכך מוציאים לוגריתם מחלקים במספר השנים ומעלים מחדש בחזקה. מה הבעיה? הבעיה היא שזה חשבון של מפגרים! אי אפשר לעשות הערכה כזו לפי ממוצעים (שהם אפילו לא ממוצעים משוכללים, כאלו שלוקחים בחשבון את גודל הקרנות, אלא ממוצעים חשבוניים!). הכסף של רוב הציבור נשא תשואה נמוכה מעט יותר אבל גם ירד הרבה פחות. רוב התשואה השלילית הגיעה ממי שהשקיעו באפיקים מנייתיים מובהקים וממילא אנשים אלה צריכים לקחת אחריות על הסיכון במקום לזרוק אותו על מישהו אחר.
  כך שאם יש מישהו בן 60 שלפני 5 שנים החליט לשים את כספו בקופה ששמה “קרן הצבי מנייתית ריסקי ביסקי” – זבש”ו! אבל ממילא רוב הציבור אינו כזה.
  ולבסוף – אפילו אם התשואה היתה 2.3% בשנה, הרי שריאלית עם המדדים שהיו מאז 2004 המדד של 2008 צריך להיות כ-8% כדי שהתשואה תהיה שלילית. לא נראה לי שאנחנו שם, כך שעם כל מומחיותו של מר שפרינצק, הרי שפסק הדין הוא שהוא מקשקש בקומקום!

 • עומר   ביום 2 בדצמבר 2008 בשעה 10:53

  בסוף צריך להיות: התשואה השנתית היתה שלילית. שלילית מאוד!

  נ.ב. – אזרח. עזוב אותך משטיגליץ. מה עם איזה ציטוט טוב מאדם סמית’?

 • אזרח.   ביום 2 בדצמבר 2008 בשעה 14:20

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1042532.html

  מה באמת קרה לפנסיות מאז שבנימין נתניהו היה שר האוצר

  http://mymoney.nana10.co.il/Article/?ArticleID=597823&sid=130

  משרד האוצר עוסק בפולחן פגאני חסר כל קשר למציאות לשוק ההון, משקר לנו באמצעות משחק במספרים וחצאי אמיתות.

 • איתן   ביום 29 בדצמבר 2009 בשעה 22:27

  אם רק היינו משכילים להבין כמה חשוב לתת לפעמים מבלי לחשבן ולעבוד קצת יותר על relationship marketing עם הלקוחות אז לא היינו חושדים בכל אדם, נותן שירות.
  לצערנו- רק בישראל

 • אמיתי סנדי   ביום 1 בדצמבר 2008 בשעה 18:57

  בדיוק היום התפרסם בהארץ הסבר על מי האשם בהפסדי הענק של קרנות הפנסיה במשבר הנוכחי: מסתבר שהיה זה ביבי, שהספיק לשנות את הרכב הקרנות מ-30 אחוז מניות ו-70 אחוז אג”ח ממשלתיות בריבית קבועה לההיפך.
  ההסבר המלא כאן:
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1042532.html

 • האזרח דרור   ביום 2 בדצמבר 2008 בשעה 14:54

  ” ” ההחלטה שהפנסיה תהיה בשוק ההון ובבורסה לא היתה מוטעית. נהגנו כמו בכל מקום אחר בעולם. לא ניתן לייבש את שוק ההון”.”

  זו הסיבה האמיתית לרפורמה ולא כל הלופטגשפט מסביב,

  כל טענה שאתה יכול להציב מול אג”ח ממשלתי אתה יכול להציב כפל כפליים מול אג”ח מנייתי או סתם מניות

  (תזכורת מאדם סמית – תאגיד שהוא בערבון מוגבל אינו נושא באחריות על הנזק שנגרם בגלל פעילות בו מעל להשקעה במניות – לכן סמית התנגד למוסד הזה)

  וכי מי מממן את הקריסה של בנקים וחברות פיננסיות או אחרות? בנון ישלם?

  בועות פיננסיות זה עסק ישן מאוד, אין שום סיבה להכניס לכל הקלחת את הנושא של הפנסיות

  ובקשר למשבר – אני חושב שאנחנו עוד רחוקים מקיצו – הלוואות לכמה אדונים נכבדים מאוד במשק הרי לא יחזרו כבמטה קסם ומתישהו זה ישפיע על המשק

 • האזרח דרור   ביום 2 בדצמבר 2008 בשעה 15:26

  כתב בשעתו על

  הפקרת מערך הפנסיה של מדינת ישראל
  http://cafe.themarker.com/view.php?t=630431

  היתרון שהוא כתב את זה עוד לפני הנפילה

 • שוקי   ביום 30 בדצמבר 2009 בשעה 14:38

  אם רק היינו משכילים לבקש לינקים במקום להכניס אותם בתגובות.

השאר תגובה