הדוברים של אהוד ברק

1
מי שיודע לקרוא עיתונים, כלומר – יודע לקרוא בין השורות – כבר רואה את היפוך המגמה. אחרי ההתלהמות של הימים הראשונים עכשיו הטון כבר קצת שונה. מה שהרשו לעצמם לומר לפני יומיים יהונתן גפן ויגאל סרנה, אומרים היום גם בן כספית ועפר שלח – לא באותו אומץ, אמנם. במפתיע, הם דווקא כן למדו משהו – לא הרבה – ממלחמת לבנון השנייה, והפעם נדרשו להם רק יומיים כדי להפוך מדוברים של אהוד ברק לכמעט… עיתונאים.

שמונה שנים נוחתים טילים על שדרות ועל ישובי עוטף עזה. רוב הזמן הזה הם לא עניינו יותר מדי את אולמרט, שבחר לתקוף דווקא בלבנון איתה היה לנו גבול שקט יחסית (כמובן, היו התראות על כוונה לחטיפת חיילים, וגם בעניין הזה לא עשו כלום). שמונה שנים נוחתים טילים על שדרות ועל ישובי עוטף עזה, וברוב הזמן הזה ברק שתק, וגם כשהתחיל לדבר הוא לא דיבר עליהם – עד שבועות בודדים לפני הבחירות. פתאום נזכרו שיש כסף ושלחו 600 מיליון ש”ח למיגון שדרות, למשל.

בעיה אחת היא מה שנעשה בעזה – גם כותבי הפובליציסטיקה וטורי הפרשנות כבר מודים שאין מאחורי ה”מבצע” הזה יותר תכנון או חשיבה אסטרטגית מאשר מאחורי מלחמת לבנון השנייה. רוצה לומר – זה שמפוצצים ערבים זה לא כל-כך נורא, אבל זה שעושים את זה בלי תוכנית זה מדאיג.

בעיה אחרת היא גל הפאשיזם ששוטף את הארץ.

הכלל הראשון בפאשיזם הוא שהמדינה מעל לכל (כמו בפזמון הידוע “דוטישלנד דויטשלנד אובר אלס”). לא כמשרתת של תכלית גדולה יותר אלא כתכלית בפני עצמה. הכלל השני בפאשיזם הוא שמי שמוכשר לתפוס את השלטון בכוח, הוא מי שמוכשר לשלוט.

צמד האהודים, ברק ואולמרט, איש איש כשלעצמו, לא זוכים לתמיכה של יותר מאחוזים בודדים מהציבור. לעומת זאת, אם יצליחו לדחות את הבחירות ולהאריך את כהונתם בחודשים – או יותר – יהיו רבים שיריעו למהלך המחוכם, וישתכנעו שהם ראויים לכהן; או כך לפחות נראה שברק מאמין.

2
היום נודע שבועז טופורובסקי, יו”ר התאחדות הסטודנטים, הורה ליושבי ראש אגודות הסטודנטים “לפעול במהירות ובנחרצות” כלפי פעילי אגודה שהשתתפו בהפגנות נגד המלחמה (ynet). האסוציאציה הראשונה שלי – מצטער – הייתה התיאורים מ”סיפור של גרמני” (סבסטיאן הפנר, הוצ’ חרגול), כיצד הוחלפו בזה אחר זה עורכי-הדין שסביבו בפרקליטות המדינה הפרו-נאצית.

מעניין לציין שטופורובסקי, שמוכר למי שהיה מעורב במערכת הבחירות בתל-אביב בתור המייסד של מפלגת הצעירים רוב העיר, נחשב לא רק כמקורב של ראש-העיר רון חולדאי אלא הוא גם בן טיפוחיו של השר בוז’י הרצוג. הרצוג, כידוע, הוא איש אמונו של אהוד ברק. מעניק משמעות חדשה לביטוי “The old boys from school”. תודו.

ועוד הסתעפות מעניינת: ידידו של טופורובסקי ומחליפו בתפקיד יו”ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל-אביב, גיל גולדנברג, הוא זה שתמך בשם הסטודנטים במועמדותו של חולדאי, ועורר בכך זעם רב (כמובן שמפלגת רוב העיר היא היום חלק מהקואליציה של רון חולדאי, למרות שהוצגה במהלך מערכת הבחירות כמתנגדת לו ולמפלגתו. ואגב, ראובן אדלר – שעדיין מייעץ לקדימה – הוזכר בכתבה ב-TimeOut על רוב העיר, כמי ש”מסייע למפלגה”).

פתאום גם התערבותה הוולגרית של שלי יחימוביץ’ במערכת הבחירות האמורה, נראית ברורה מאד. ברק הוא הרי פטרונה. בימים האחרונים, אם לשפוט לפי הבלוג שלה, היא פשוט הפכה לדוברת שלו. נסו את זה למשל: “כולכם יודעים על ההבדלים ביני ובין אהוד ברק בכל הקשור בתפיסת עולם חברתית וכלכלית וגם בשוני המובהק בין אורח החיים שלי ושלו, אבל ברגעים האלה אני בטוחה שאין ראוי ממנו להנהיג משבר מסוג זה. בימים שיבואו כדאי שנזכור כולנו את ההתלהמות הדוחה של הליכוד שהפך למפלגת ימין קיצונית יחד עם פייגלין ליברמן ואיתם”.

לא שלי, בימים שיבואו כדאי שנזכור את ההתלהמות הדוחה שלך, ואת ההתלהמויות הדוחות של שאר הדוברים של אהוד ברק. לידכם, ליברמן ופייגלין נראים הרבה פחות כמו ימנים קיצונים.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ZivP   ביום 31 בדצמבר 2008 בשעה 19:59

  צבר זה לא החבורה העלובה שהשתמשה בתמונה של גלעד שליט כגימיק שיווקי?
  אכן, אנשים ברמה.

 • מתן   ביום 31 בדצמבר 2008 בשעה 21:25

  תודה שוקי, עוד פוסט חשוב.
  עוד עניין שקשור לעניין – באוניברסיטת תל אביב מתנהלת בימים אלה מערכת בחירות סוערת לאגודה, בה לראשונה זה שנים יש התעוררות של אופזיציה שמאלית רצינית להגמוניה הרקובה והמושחתת של תא מפלגת העבודה (“דור חדש”), שגיל גולדנברג, היו”ר הנוכחי שלו, החליף את טופורובסקי גם בראשות התא וגם בראשות האגודה.
  כחלק מהמהלך של הפקת רווחים פוליטיים מההרג בעזה ומההצטופפות של הישראלים סביב מדורת השבט וצה”ל, הם מובילים גם קמפיין של השמצות פראיות וסמי-פשיסטיות נגד התאים השמאליים – תא חד”ש ותא סולידריות. האמירות שם מרחיקות לכת אפילו יותר מאלה של טופורובסקי, והן באות ממש מלב הקונצנזוס. מפחיד.

 • עוז   ביום 31 בדצמבר 2008 בשעה 21:39

  אני מקווה מאוד שעוד אנשים יתעורר לנוכח הפשיזם הזוחל בארץ.

 • אביב   ביום 31 בדצמבר 2008 בשעה 21:42

  הבעיה היא לא ה”פאשיזם” ( = אנשים שמאמינים שהם ראויים להגנה?) אלא הבעיה, שהיא למזלנו עוד לא שכיחה למדי – של קבוצת אנשים שספגו טוב טוב תובנות פוסטמודרניות של מוסר (בעיקר אקדמאיים), האומרות שגם תפיסת העולם של האויב היא לגיטימית, ולא ניתן להכריע בין התפיסה שלך לבין התפיסה של האויב. מכאן שלא ניתן לפגוע בו בשום אופן. הצרה הגדולה היא כמובן שמולנו אין פוסטמודרניסטים כאלה, אלא דתיים פונדמנטליסטים שאין להם שום מושג של ראיית האחר, הבנת סבלו וכו’, והם מכונים להאבק למען האמת שלהם, שהיא איננה “אמת” ואיננה נרטיב אלא האמת בהתגלמותה. לכן, כאמור, מזל שתופעה זו לא לגמרי נפוצה. אחרת היו מחסלים אותנו לגמרי מאוד מהר.

  (כמובן שהדברים יחסית פשטניים, אבל אין צורך לכתוב כאן מאמר שלם בשביל להביע את הרעיון הבסיסי).

 • עמנואל, באר שבע   ביום 1 בינואר 2009 בשעה 0:22

  לשוקי – אכן אווירת הפאשיזם, שגם ככה קיימת כל הזמן, עכשיו ממש עולה לשמיים. רק היום כותב אחר ברשימות יצא בקריאה לסתום את הפה לכל מי שמעז לכתוב נגד המלחמה.

  אבל נקודה חיובית (ופה באה הפרסומת העצמית): היום הצלחתי להכניס מאמר לוואינט, והתגובות באופן מפתיע דווקא די שקולות. היו רק מעטים שקראו לגלות אחריות לאומית ולסתום לי את הפה. ואפילו היו גם לא מעט תגובות אוהדות.

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3648089,00.html

  לאיריס – אכן, כל המיגון במכללה הקסומה הוא על חשבונה. רק אני לא בטוח שהכסף הוצא בחוכמה. בשביל מה אני צריך דלת פלדה כבדה בכניסה לכיתה בבית הסטודנט, אם כשיש “צבע אדום” צריך לצאת מהכיתה למסדרון?! בשביל שהטיל לא יגיע מהצד, יראה את החלון פתוח, יעשה פניה של 90 מעלות, ויצא דרך הדלת למסדרון אליו אנחנו אמורים לצאת? שלא לדבר על זה שבהתחהל סגרנו את הדלת הזו, ולפתוח אותה מבזבז איזה 5 שניות.

  וכל זה, כשבלאו הכי האיום האמיתי הוא כשמישהו בחוץ. היה צריך לעשות הרבה יותר מקומות מסתור בחוץ, ובעיקר ליד החניות ובדרך אליהן. בתכלס, זה האיזור המסוכן.

  ופרסומת לעצומה של מרצ למען הפסקת אש לאלתר (אני יודע, אנחנו פה לא מסכימים על האם היה צריך את התחלת הפעולה בשבת, אבל כולנו מסכימים שכך או כך, צריך לסיים אותה במהירות, לפני שזה ייצא מכלל שליטה).
  http://www.atzuma.co.il/petition/meretzstrategy/
  והנה האתר הראשי של מרצ בנושא הפסקת האש. לקח זמן, אבל התעשתנו.
  http://newmeretz.org.il/campaigns/mashenahon/

 • מתן   ביום 1 בינואר 2009 בשעה 13:20

  עמנואל – כשאתה אומר “המכה הראשונה היתה מוצדקת” אתה מתכוון להרג של מאות שוטרי תנועה, פקחי עירייה, חוקרי מיסים, ילדים וילדות קטנים וכמה חיילים? או שאני ואתה קוראים עיתונים אחרים?

 • אלון דוד   ביום 1 בינואר 2009 בשעה 16:57

  היום פורסם טור ב’ישראל היום’ בו משפחת שליט מאשימה את מפלגת ‘צבר’ בניצול ציני וקר של מצבו של החייל החטוף לצרכיהם הפוליטיים ללא כל התייעצות עימם.
  בועז מיהר להתנצל מעומק ליבו על ה”טעות” והכריז על שינוי כיוון בקמפיין.

  כנראה שהעסקנון עדיין לא למד איך מתנהלים בזירה הארצית.

 • איריס   ביום 31 בדצמבר 2008 בשעה 19:19

  למען ההגינות, ביום שישי, עוד לפני המלחמה, הסביר עופר שלח בצורה בהירה וחדה מדוע הוא מתנגד נחרצות. בין נימוקיו – שאין מטרות, הצבא לא מוכן מבצעית, שמדובר על לבנון 2 בשידור חוזר.

 • טלילה   ביום 31 בדצמבר 2008 בשעה 19:25

  תודה

 • אייל גרוס   ביום 31 בדצמבר 2008 בשעה 19:57

  שוקי אותו בועז עומד בראש מפלגת צבר החדשה שהיא סוג של שינוי סוג ‘ז.

 • אסי סיקורל   ביום 31 בדצמבר 2008 בשעה 22:09

  כרגיל, דברים כדורבנות. בסעיף 1. בסעיף 2 אני לא מבין.
  כתבתי אצלי בפולמוס עם אייל גרוס על הנגב, אפליה והתחושה שלי עם המבצע הזה בהקשר הזה.
  כרגיל, לא סופרים אותנו.
  “מבצע רק לא ביבי” או “מבצע רק ברק” הם שמות ראויים למבצע הזה שצריך היה לבוא – בקטן, לפני חמש שנים.

 • אסתי   ביום 31 בדצמבר 2008 בשעה 22:27

  ולגבי הכסף שעובר עכשיו למיגון שדרות, אני יכולה להעיד ששוב ושוב הובטחו סכומים למיגון המכללה שלי, ובסופו של דבר אחרי כל השנים האלו וגם אחרי מותו של רוני יחיה (הסטודנט שלנו שנהרג), קופסאות הבטון למיגון שראית במכללה ושאר התוספות הממוגנות – הכל הכל בא מכספה של המכללה. גרוש לא התקבל מהמדינה.
  מעניין מה קורה עכשיו.

 • איתי   ביום 31 בדצמבר 2008 בשעה 22:42

  כתבי פוסט אורח בנושא הטוקבק לעיל לפרסום
  בעבודה שחורה http://www.blacklabor.org

  היתרון – הפוליטיקאים קוראים ומגיבים

 • אסתי   ביום 1 בינואר 2009 בשעה 13:35

  עבודה שחורה הוא מקום הקרוב לליבי. אשמח לכתוב. רק תגיד לי אם הבנתי אותך נכון – הנושא הוא אי מילוי ההתחייבויות של הממשלה בנושא המיגון המובטח למכללה?
  וגם, איך אני עושה את זה תכלעס. כלומר איך אני מכניסה את הפוסט.

  בברכת עופרת נמסה

 • עמית   ביום 1 בינואר 2009 בשעה 21:54

  לא ברור מדוע אתה משחית מילים על טופרובסקי, הבנאדם לא שווה את המאמץ. לגבי הלחימה- אם שר החוץ מצרי אומר שחמאס הזמין על עצמו את המתקפה לא ברור מדוע אתה מבקש לשחרר חמאס מאחריות למעשיו. מותר וצריך להשתמש בכוח מדי פעם כמו שמותר וצריך למצות את האפיק המדיני. לא אנחנו הכרזנו על סיום הרגיעה- להזכירך, לא אנחנו זרקנו את מתנגדינו הפוליטיים מגגות בניינים ולא אנחנו מטיפים להרג חפים מפשע ופיגועי הקרבה. שכחת קצת מי זה חמאס ומהי האידיאולוגיה שלו. לא ברור איזה שיח אתה רוצה לדבר איתם. אתה מסתכל על המלחמה הזו דרך המשקפיים של הקודמת ואני לא בטוח שזה נכון. לא כל הנחות היסוד שלך תקפות.

השאר תגובה