מה מפחיד את מרצ?

כולם יודעים שפוליטיקה היא דבר מלוכלך. מה שלא כולם יודעים הוא שלפעמים גם מפלגות “נקיות” הן בעצם די מלוכלכות מאחורי הקלעים. קחו כדוגמא את מרצ: כלפי חוץ, היא הדבר הכי נקי ויפה בעולם. אבל כשאף אחד לא רואה הם מפיצים דברים כאלה:

ברמה המקצועית, ההתלכלכויות של מרצ גורמות לי בעיקר קורת רוח. אם מפלגה וותיקה ומבוססת כמו מרצ טורחת לתקוף קמפיין של מפלגה חדשה וצעירה, אז זה אומר כנראה שלמישהו במטה מרצ משקשקות הביצים. ברמה האישית, אני מודה שעצוב לי קצת לגלות שגם מרצ – עם האנשים הנחמדים והאידיאולוגיה היפה – היא בסך-הכל עוד מפלגה מלוכלכת.

כי אם כבר לתקוף אז למה לא לקחת אחריות? למה בעילום שם? מה זו הפחדנות הזו? ועוד כלפי מפלגה שלא תקפה את מרצ ולא ניסתה (אבל כנראה הצליחה) לקחת ממנה מצביעים?

מעבר לזה, אני שואל את עצמי – האם לא ברור להם שהם יורים לעצמם ברגל? האם לא ברור להם שהכרזה הזו טובה כאלף עדים כדי להוכיח: מרצ מפחדת מהתנועה הירוקה-מימד. 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • זר   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 12:34

  צר לי אני לא רואה בכרזה הזאת משהו “מלוכלך” להיפך היא שנונה ביותר בעיני. זה בדיוק מה שאני אומר לחברי שעוד חשבו להצביע לתנועה הירוקה-מימד. מה לעשות שבריאל פוליטיק שנוצר להצביע לתנועה הזאת זה ממש כמו לזרוק את הקול לפח. מדברים על 15 מנדטים לליברמן… אני אישית יצביע חד”ש אבל לחברי שלא מוכנים עדיין לכך אציע בחום להצביע מרץ ולעזור בחסימת ליברמן.

 • שוקי   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 12:39

  מי שחושב שיש מה להתגאות במה שעשה טורח לחתום את השם שלו. לו החקיקה בישראל הייתה קצת יותר מתקדמת, זה גם היה לא חוקי – כי על חומר תעמולתי צריך לחתום.

  למען הסר ספק: הלכלוך הקטן הזה הוא לא יוזמה פרטית – הוא הגיע ישירות מתוך מטה מרצ.

 • אביעד   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 12:48

  “ועוד כלפי מפלגה שלא תקפה את מרצ ולא ניסתה (אבל כנראה הצליחה) לקחת ממנה מצביעים?”

  חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח

  תודה שוקי. זו באמת הבדיחה הכי טובה ששמעתי בזמן האחרון. עוד “לא נסיון” ו”לא תקיפה” כאלה ואבדנו

 • שוקי   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 13:03

  אולי כדאי, לפני שאתה קופץ כמו מפגר, שתבדוק מה היה סדר העניינים – מי תקף את מי ומי הגיב, די בנימוס בסך-הכל.

 • אביעד   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 13:14

  שוקי, אולי כדאי, שתנסח מחדש את הטקסט שלך כי סדר העניינים לא ממש רלוונטי ואולי גם כדאי שתבדוק עם כל המטקבקים המתנדבים שלכם (וד”ש לאירית שצצה בכל מקום. פעם אירית ופעם עירית) מדוע הם כותבים שמרצ לא עשתה כלום בתחום הירוק והאם לדעתם זו לא נחשבת תקיפה.

  מצד שני, יפה לך התמימות. כן. התנועה הירוקה היא הדבר הכי תמים ונאיבי שיש בשטח

  *אנחה*

 • שוקי   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 13:17

  ראשית: דיבורים על אחוז החסימה הם השיטה של מפלגות וותיקות לחסום את דרכן של מפלגות חדשות אל תוך הכנסת. בגלל סוג הדיבורים האלה מפלגות חדשות כמעט ולא עוברות את אחוז החסימה, וזו אחת הסיבות לסטגנציה בפוליטיקה שלנו.

  את מכירה את דעותיי ולכן יכולה לנחש שאשמח אם בבחירות האלה חד”ש ואפילו מרצ יתחזקו. אבל תי”מ יכולה לעשות מה שאף אחת מהשתיים הללו לא יכולה – למשוך קולות של מצביעי מרכז, לקבל קולות של מצביעים שאיבדו אמון במפלגות הקיימות, ולגרום לאנשים שתכננו לא להצביע ללכת לקלפי (ויהיו רבים מאד כאלה בתי”מ, אני מבטיח לך).

  בשום שלב לא הייתה שום כוונה של תי”מ לקחת קולות מחד”ש או ממרצ. למה לריב על 2-3 מנדטים שמתנדנדים ביניהן כשיש 20-30 מנדטים חופשיים?

  לפי סקר מהשבוע שעבר 47 אחוזים מבעלי זכות הבחירה לא החליטו למי להצביע, כך שיש מספיק לכולם. בסקר אחר נמצא שכ-50 אחוז מהמצביעים אומרים שנושא הסביבה ישפיע על ההצבעות שלהם – כך שאפילו על האלקטורט הסביבתי לא צריך לריב.

  אף אחד לא יודע מי יעבור את אחוז החסימה ומי לא. מה שידוע הוא שלמכוני הסקרים אין יכולת לזהות כשמפלגה חדשה עומדת להיכנס לכנסת, ובאופן כללי שיש הטיות ושיבושים בסקרים.

  לו היה אכפת למרצ באמת מגוש השמאל, הם היו שותקים, לכל הפחות – כדי לתת סיכוי לגוש הזה לגדול באמצעות כניסה של מפלגה חדשה, שהיא כרגע הפייבוריטית בין החדשות.

 • Saskia   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 13:20

  we know that you will vote MERETZ. It is written in your opinions: you were for this bloody Gaza attack and were able to say something only after you saw a murder of the 3 dauthters of a palestinian physician in live. That is your, like other MERETZ voters, threshhold. Just apalestinian pragnant women, who is not a physician and maybe do not use to work in Israel is not something that will make you to break your silence.
  Meretz supported this murders, becaseu like you they like dead Arabs and need some to stay alive for a good Humus here and there in ERETZ ISRAEL.
  PARZUFA SHEL HAMEDINA

 • שוקי   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 13:23

  פורסמה לא מזמן רשימה של חברי כנסת סביבתיים. אני מציע לך לעיין בה ולחפש את המפלגה שלך, שמציגה את עצמה כסביבתית ביותר.

  אני לא יכול לקחת אחריות על מה שעושים אנשים בהתנדבות – ונגד הוראות מפורשות שדאגתי שיופצו לכל מי שעמד איתנו בקשר. אני חושב שתגובות של פעילים ותומכים צריכות להיות חתומות בשמם האמיתי, ענייניות ככל האפשר, מגובות בעובדות ובלינקים. אבל מסתבר שגם לתי”מ, ולא רק למרצ, יש כמה מגיבים לא אינטליגנטיים.

  ואתה מבלבל בין נאיביות לבין תקווה ואמונה. בלי האמונה צסק”א לא הייתה אוכלת אותה ובני ישראל לא היו יוצאים ממצרים. אני חושב שלו המפלגה שלך הייתה קצת פחות צינית זה היה טוב לה אלקטורלית.

 • אורי   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 13:25

  הסכם עודפים אינו חל על רשימה שלא עברה את אחוז החסימה: היא אינה רשאית לצרף לקולות שקיבלה את עודפי הקולות של המפלגה שהתחברה אתה בהסכם העודפים, ואף אינה רשאית להעביר את קולותיה למפלגה כזאת שעברה את אחוז החסימה. בסופו של דבר, היא אינה שותפה כלל בחלוקת המנדטים.
  (מקור: ויקיפדיה)

  כלומר, אם התנועה הירוקה-מימד לא תעבור את אחוז החסימה (ואני כמובן מקווה שתעבור), זה כלל לא משנה אם היא חתמה על הסכם עודפים, ובמקרה זה הפרסומת הנ”ל דווקא מדויקת.

 • יוחאי   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 13:56

  ימים יגידו אם זה השיג את המטרה להסיט קולות מתי”מ או לעשות לה פרסומת חינם.
  לדעתי לגיטימי לחלוטין לתקוף את היריבים שלך בצורה כזאת. אני לא רואה בזה פרסומת מלוכלכת.
  אני לא אצביע מרצ בכל מקרה…

 • שוקי   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 14:00

  אישית (ובתור מי שהצביע ב-2003 למפלגה שקיבלה 872 קולות), אני חושב שהדבר הטוב ביותר שאנשים יכולים לעשות הוא להצביע למי שהם מאמינים בו. לו כולם היו עושים את זה הרבה יותר מפלגות היו עוברות את אחוז החסימה.

  אבל את טלי, שייכת לקבוצה קטנה של אנשים שמתלבטים (כמדומני) בין חד”ש לתי”מ, ולאנשים כמוך אני אומר מה שאני אומר לך: תצביעי לחד”ש.

 • יונית   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 14:32

  לגיטימי – אולי, אבל בוודאי שלא תוך טשטוש זהותך. לעניות דעתי, אגב, שאלת אחוז החסימה או גודל המפלגה זו שאלה צינית לגמרי ואנטי דמוקרטית. מעבר אחוז החסימה תלוי אך ורק במספר המצביעים, וכשאתה מתלבט בין מי שעובר אך לא מציע לך שום דבר חדש או בעצם שום דבר, ובין מי שעוד לא עבר אבל מציע לך את מה שאתה מאמין בו, נדמה לי שאין התלבטות. ולמען הסר ספק – אני לא מצביעה לתי”מ מאחר והם לא מספקים לי את הדבר שבעיני הוא החשוב ביותר במערכת הבחירות הנוכחית. מאותה סיבה בדיוק אני גם לא אצביע למרצ, רק שלמרצ יש לי עוד אלף אלפי סיבות לא לתת להם את הקול שלי. בעיני, לתת קול למרצ זה לזרוק את הקול לפח, אבל בצורה הרבה יותר מסוכנת מאשר לא לעבור את אחוז החסימה.

 • זר   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 15:21

  איזה פחד מוחמד ברכה יהיה בכנסת. או הו הו. נראה לי שיותר צריך להפחיד אותך הסיכוי הכמעט מוחלט שפשיסט כמו ליברמן יהיה בממשלה (לא בכנסת ממש שר עם תיק).
  אבל אני באמת לא רוצה להפריע ליהודים להמשיך לפחד בבתים שלהם.

  אל תצביעו חד”ש, עוד יהיהו בגללכם ערבים בכנסת!

 • גיל   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 17:18

  להגיד שברכה מיצג את הלאומנות של שנות ה30? זאת הגזמה פרועה.
  יש מפלגות ערביות לאומניות, וחד”ש היא לא כזו. ברכה שאף תמיד להסדר, וזה כבר מרחיק אותו יפה מהמופתי, חברו לדוגמה שבפיך.

  הלעזות מהסוג הזה אופייניות בתעמולה נגד חד”ש, וחבל – הן לא ענייניות. אמור “ברכה לאומי”, אולי אפילו “לאומן” – ואז מקסימום נתווכח על זה. אמור לאומן כמו המופתי – ואיבדת את הנקודה שלך. הוכנעת על ידי הפחד הנורא, הפחד מהערבי הלאומי, שלא אפשר לך לשקול מילים.

 • שוקי   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 17:19

  בוא ואנסה להסביר בצורה מסודרת:

  אני לא מטיף – אני אומר מהי דעתי ושכל אחד יעשה עם זה מה שהוא רוצה. אני לא יותר חכם, רק יותר אומר מה שאני חושב.

  לגופו של עניין – חד”ש, מרצ ותי”מ שלושתן מפלגות שמאל, אבל כל אחת מהן פונה לקהלים שונים. אני חושב שהתחרות שיש ביניהן כביכול היא פיקציה, ושהעיסוק בה הוא איוולת.

  אני מאד לא מעריך, בלשון המעטה, את הקו הנוכחי של מרצ – אבל הם בוודאי עדיפים בעיני על העבודה ועל קדימה. לגבי חד”ש – אני מפרגן להם, ואשמח לראות אותם מתחזקים קצת בכנסת הבאה, אבל אני עצמי לא אצביע להם.

  לגבי התנועה הירוקה מימד – זה לא מקרה שאני עובד איתם, ואני חושב שהם מביאים תכנים ואנשיה ראויים ונכונים. אבל לא כתבתי בשום מקום “הצביעו לתנועה הירוקה מימד”. את זה אני משאיר למתנדבים ולתומכים שאינם מקבלים כסף ואיש אינו יכול להאשים אותם שדעתם מוטה.

 • שוקי   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 18:57

  לאור המספר הרב של התגובות שלך כאן בשבועות האחרונים, ולאור העובדה שמעולם לא הגבת אצלי עד שהחלה מערכת הבחירות, אני אשמח אם תוכל לספר לי מי אתה. אני מבין שאין לך אתר, אבל גם אימייל אין לך?

 • שי   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 19:09

  עימנואל הוא איש מרצ.
  אני איש חד”ש
  השנה גם אני מצביע חד”ש – ואתה?

 • שוקי   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 23:01

  מה שמלוכלך זה שהם הפיצו את זה בעילום שם.

 • עמנואל   ביום 2 בפברואר 2009 בשעה 0:17

  מה שיוסי כתב הוא מדוייק.

  לעומת זאת מה שאתה כתבת ממש לא.

  בטוח שאני מגיב פה יותר בתקופת הבחירות, כי בתקופת הבחירות אתה כותב יותר על נושאים בהם יש לי מה לומר. אבל פה ושם תוכל למצוא תגובות שלי ממקודם, למשל כאן:
  http://www.notes.co.il/shooky/33211.asp

  גם לגבי האימייל אתה טועה. אני כמעט תמיד מצרף אי מייל לתגובות שלי. הוא לא גלוי לקוראים, אבל אתה אמור לראות אותו.

  ואם תרצה לדעת עלי יותר, אני תכף אשלח לך גם הודעה פרטית בפייסבוק.

  ואם יש משהו שאתה מנסה לרמוז, אז אנא אמור אותו במפורש, באופן פומבי או פרטי. לא מתאים לי משחקי הפולניות האלה.

 • שוקי   ביום 2 בפברואר 2009 בשעה 1:42

  אוקיי, ראיתי את פרופיל הפייסבוק שלך, אתה אמיתי. עמך הסליחה.

  אני פשוט מעדיף שהמגיבים שלי יהיו אמיתיים.

 • יוסי גורביץ   ביום 2 בפברואר 2009 בשעה 7:12

  א. איפה ההוכחה שמרצ מפיצה את הסטיקר הזה?
  ב. איפה ההתקפה? באמת, לא הבנתי. איפה ההתקפה?

 • ניורה   ביום 2 בפברואר 2009 בשעה 7:38

  והקטע של להפיץ תעמולה פחות נעימה שעליה לא חותמים בשם, גם הוא רווח ונראה לי שאין כמעט מפלגה שלא עושה זאת.

  ואני מצביעה ירוקה-מימד.

 • טל גלילי   ביום 2 בפברואר 2009 בשעה 9:27

  אני מקווה שתסלח לי – אבל ההודעה שלך פתאום הבהירה לי משהו שלא הבנתי קודם.
  מה שאתה בעצם אומר זה ש:
  1) מרצ בהכרח תעבור את אחוז החסימה.
  2) מרצ ותי”מ ישתפו פעולה.
  3) תי”מ עלולים שלא לעבור את אחוז החסימה.

  המסקנה המתבקשת מזה היא שעדיף לך (ולכמה שיותר מבוחרי מרצ) להצביע לתי”מ. ולא רק זה, אלא שעליך להפיץ לכמה שיותר מחבריך שעדיף שהם יצביעו לתי”מ.

  למה? בוא נחשוב על שני מקרים:
  מקרה א: אתה מצביע למרצ – ומשתתף בניסיון לתת למרצ עוד מנדט.
  מקרה ב: אתה מצביע לתי”מ ומשתתף בניסיון למנוע את זריקת הקולות של תי”מ לפח.

  במקרה א – אתה אולי מוסיף מנדט.
  במקרה ב – אתה מסייע להכנסה של שני מנדטים שלא יזרקו לפח. אשר אם המנדטים יישמרו, הן יסייעו למרצ (ואם יהיה הסכם עודפים, שיקבל תוקף אך ורק אם תי”מ יעברו את אחוז החסימה – אז רוב הסיכויים שהוא יהיה עם מרצ)

 • עמנואל   ביום 2 בפברואר 2009 בשעה 11:17

  שוקי – תודה. אני שמח שההדורים יושרו!

  לטל – הבעיה היא שאת מציגה שתי אפשרויות שהסיכון שלהן מאוד שונה. להשיג עוד מנדט זה הרבה יותר קל מלעבור את אחוז החסימה (הדי דרקוני לטעמי). לכן הסיכון בהצבעה לתי”מ הרבה יותר גדול.

  בשביל שיהיה שווה לי לקחת אותו אני צריך להיות הרבה יותר נלהב דווקא להצביע עבור תי”מ מאשר מרצ. אבל אצלי המצב הוא הפוך: בבחירות האלה אני דווקא מראש מרגיש מאוד טוב עם מרצ – גם עם המועמדים שנבחרו, וגם עם הכיוון שהם רוצים לקחת אליו את מרצ. מפלגות כמו תי”מ וחד”ש עדיין הן מפלגות שאני אסתכל לראות מה מצבן, ואשמח אם הן יצליחו, ושאם היתה שיטת הצבעה של דירוג, היו מקבלות תא הקול השני או השלישי שלי. אבל הפעם (בניגוד לקדנצהי הקודמת) ממש אין אצלי תחרות על המקום הראשון.

 • אורי פולגר   ביום 2 בפברואר 2009 בשעה 18:43

  אם כבר מלחמות השמאל, עד אז הסוף.

  לא נעים מתי”מ, אבל בואו נזכור מה מרצ (לא) עשו למען הסביבה.

  http://leftvsleft.co.il/environment.php

 • גרידג'   ביום 2 בפברואר 2009 בשעה 20:41

  איזה תינוק חמוד בפרסומת של תי”מ, יפה, בלונדיני וכחול עיניים (מזכיר קצת אותי בתחילת דרכי). אני מנסה להיזכר מי זו חוקרת התרבות הזו שרוטנת על השימוש בדוגמנים בעלי חזות אירופאית, והאם היא קשורה איכשהו למקום 42 ברשימת תי”מ לכנסת ה-18. אני לא יודע לגבי מקום 42, אבל לא מן הנמנע שתי”מ תצליח להכניס לכנסת שניים או שלושה נציגים. אם היה מובטח לי שזה יהיה על חשבון מושבה של גברת גלאון, אני הייתי מצביע לתי”מ בעצמי. אשר לפרסומת הנגד – לגיטימי לענ”ד.

 • גרידג'   ביום 2 בפברואר 2009 בשעה 20:44

  “אילו היה מובטח לי” ולא “אם היה מובטח לי”. ותודה לימימה עברון.

 • גילי   ביום 3 בפברואר 2009 בשעה 1:09

  כבר לא זוכר באיזה מן האתרים הגדולים, אבל לפתע צץ לו באנר של מרץ שמזהיר אותי לא לזרוק את הקול שלי לפח.

  למרבה הצער רוב הבוחרים לא יודעים שזה ספין, כל העניין הזה עם אחוז החסימה.

  למרבה השמחה, עולה מזה המסר שאכן יש סיכוי לתנועה הירוקה לעבור את אחוז החסימה.

  ואולי זה בכלל כבר שלב התירוצים

 • אורן שפיר   ביום 3 בפברואר 2009 בשעה 13:24

  אחת הבעיות עם רוב הפוליטיקה שהציבור מאס בה, ומרצ כנראה לא שונה בכך, זה המשחק על הפחד של האנשים
  מנסים להפחיד אותי שליברמן ישתלט על המדינה
  מפחידים אותי שהערבים ישתלטו על הכנסת
  ומרצ מפחידה אותי שהקול שלי ילך לפח ובגללי תהיה ממשלת ביבי ליברמן
  אז אני רוצה להגיד לכם – אני לא מפחד
  לא מליברמן ולא מהערבים
  והכי אני רוצה שהמעשים שלי ינבעו מתוך אמונה ותקווה, ולא מתוך פחד
  אז לכל מי שמצביע כי הוא מפחד ממשהו, אני אומר לו כמו אנשים אחרים פה לפני – לך עם מי שאתה מאמין בו. לפחות תהיה שלם עם עצמך. תבדוק טוב את כל המפלגות, בעיקר את המועמדים ולא את ההבטחות, ואל תפחד

 • טלי   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 12:37

  בלי קשר למשחקי ארגז החול בין המפלגות- האם יש משהו שמבטיח שמה שכתוב במודעה לא יתממש?

  האם התנועה הירוקה מימד חתמה על הסכם עודפים עם גוף אחר? מי?

  מה יקרה לקולות שלה במידה ולא תעבור את אחוז החסימה?

 • שרון   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 13:00

  הקמפיין של מרצ ( ואני מצביע למרצ) באופן כללי הוא גרוע
  מרצ עסוקה יותר מידי בלהצהיר שהיא לא תשב עם ליברמן, ביבי ושהיא תגן על המדינה מפני ש”ס. היא תוקפת את ליברמן כאילו שהיא מתחרה על אותו אלקטורט איתם. גם להתקיף את התנועה הירוקה זה לא חכמה. זאת מפלגה קטנה וחדשה שאין בה שום דבר רע. מרצ צריכה להדגיש מה היא מתכוונת לעשות, במה היא מאמינה ואם להתקיף אז רק את העבודה ובאופן ישיר. להתקיף את ברק ואת פואד במקום את ליברמן.

 • ח ל י   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 13:11

  בכל פעם שאני קוראת אותך מתגייס לקמפיין של מישהו, אני קצת מקנאה בטוטאליות שלך ובמי שהרוויח אותך לצידו, באמת, וקצת מצטערת לראות איך אתה הופך כל כך טוטאלי נגד האחרים.

  נ.ב. ואני אשאר עם מרץ 🙂

 • עמית   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 13:26

  שוקי- אם לקחת את ירושלים כפרומו, גם אצלנו מרצ (וגם אני, מכיוון) ניסו להוריד את “התעוררות ירושלמים” (אגב- סימן בקלפי: “הי”) ולשכנע את הציבור לא לזרוק את הקול לפח. ביום הבחירות היו דיווחים על קלפיות בהם פתקי מרצ כיסו את פתקי התעוררות, שבסוף נכנסה עם 2 חברים, מרצ שמרה על כוחה.

 • טלי   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 13:37

  אני מבינה מאוד את השיקולים האלה, ומבחינת האנשים שעבורם זה או תי”מ או כלום- אין ספק שאתה ואני מעדיפים שיצביעו לת”ימ.

  עקרונית, אני מקבלת לחלוטין את דבריך לגבי נסיונות החסימה של המפלגות הגדולות כלפי המפלגות הקטנות.

  ועדיין, אני שוקלת ברצינות את אופציית ההצבעה הזאת, והמכשול המרכזי מבחינתי, כרגע, הוא בדיוק הנקודה הזאת, של החשש שלא יעברו את אחוז החסימה ואבזבז את קולי.

  מבחינה זו, אני חוששת שתשובתו של אורי שסיפק לי מידע שלא ידעתי (ותודה (-: ), דוקא מרחיקה אותי מכם…

 • דוד   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 14:32

  מצד אחד, אתה מטיף להצביע עבור התנועה הירוקה-מימד, דבר שנראה לי לגיטימי לחלוטין משום שאני בעד הצבעה שנובעת מאידיאולוגיה ולא מאופורטוניזם (אם כי המחלה של הפילוגים קיימת גם במחנה הלאומי אלא שלמרבה המזל יש סיכוי מצוין שגם האיחוד הלאומי וגם הבית היהודי יעברו את אחוז החסימה).

  אבל מצד שני, אתה מטיף למי שמתלבט בין חד”ש לת”מ להצביע לחד”ש. זה לא ברור לי לחלוטין. אם אתה מאמין במסר של התנועה שלך, הרי תבקש לקחת כל קול מכל מפלגה. ואם אתה לא מאמין במסר של התי”מ, תמוהה בעיניי ההטפה העזה כנגד מרצ.

  אני חושב שראוי שבמידה שאתה נותן לתי”מ את שירותיך כאיש מקצוע, כדאי לך להישאר ברובד המקצועי ולהימנע מוויכוחים פוליטיים בשם התי”מ כאשר למעשה אתה שם בקלפי חד”ש.

 • דוד   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 14:37

  אני חושב שדב חנין ומיכאל מלכיאור הם פוליטיקאים מאוד ראויים אבל כשמישהו מצביע לחד”ש הוא גם מכניס לכנסת את מוחמד ברכה, בעוד שאם הוא מצביע לתי”מ הוא מכניס לכנסת את ערן בנימיני, ולכן מי שכבר שוקל להצביע לרשימה סביבתית מטעמים סביבתיים, הצבעה לתי”מ היא האופציה היחידה שמכניסה לקלפי גם ציונות וגם מחויבות לערכים חברתיים-סביבתיים.

 • דוד   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 16:26

  אין לי שום דבר נגד מוחמד ברכה בגלל לאומיותו כשם שאין לי שום דבר נגד אביגדור ליברמן בגלל מבטאו. מוחמד ברכה מייצג את הלאומנות הערבית של ימי המופתי משנות ה-30′ וליברמן מייצג את הקסנופוביה המכוערת נוסח ירג היידר. מטריד אותי שאדם כזה יישב בממשלה ולכן אני מצביע לליכוד וקורא לכל מי שרוצה ימין לאומי שמרני ברוח הימין האירופי והאמריקאי להצביע לליכוד. ליכוד חזק לא יזדקק לליברמן.

 • קורינה   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 17:18

  לא?
  מה אתה יודע על ברכה, שלא בורכנו אנחנו בידיעה כשלך?

  מתוך הנחה שאף מפלגה לא מושלמת – יש עדיין שתי דרכים לשקול ולהתבטא:
  אחת – להפחיד.
  השנייה, לבחון מה הוא הקו האדם ומהו הקריטריון החשוב ביותר, הקיומי – ועל פיו לבחור.

  מלבד זאת מר”ץ למיטב הבנתי ולאחר מפגש הבלוגרים עם ג’ומס עליו כתבתי ברשומה האחרונה –
  http://www.notes.co.il/corinna/52419.asp
  מר”ץ לא רואה בברק אויב פוליטי אלא בעל ברית, חלק מהשמאל הבלונדיני.
  מחד”ש היא לא חוששת, כי להערכת הסקרים והחושבים במר”ץ, חד”ש תקח ממר”ץ מקסימום אלפיים קולות.
  על כן המלחמה היא על אותם א/נשים – צעירים רובם – שמתוך אבדן אמון וייאוש החליטו שלא להצביע.
  אלה מונים כחצי מליון!
  אם הם יחליטו להצביע – יתנו את קולם למפלגה שלא מפחידה יותר מדי: בלי מועמדים ערבים, בלי אמירה ברורה באשר למלחמת תמרון עזה האחרונה, מפלגה שמתאימה לארץ חלב ודבש.

  מר”ץ לא מתבדלת מהתנועה הירוקה אלא בהבדל אחד: היא מן הסתם כן תעבור את אחוז החסימה.

  יעשה כל איש, תעשה כל מצביעה את חשבון נפשה.

 • נמרוד אבישר   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 17:35

  תמיד ידעתי שמרצ הם הכי צודקים, כל כך צודקים שאי אפשר לחשוב אחרת, המקבילה הליברלית של ליברמן בכל מובן שהוא. אבל זה שמרצ מתיימרת לחזות את העתיד, ויודעת להגיד לנו שאנחנו יכולים טרם הצבעתנו לדעת מי יעבור את אחוז החסימה, כשאחוז הטעות של כל הסקרים גדול מאחוז החסימה פי 2 ויותר, זה פשוט מדהים. מעשי נפלאות.

 • קורינה   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 17:50

  בעניין ברכה.

 • עמנואל   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 18:41

  מה שמפחיד את מרצ זה שאנשים טובים יגרמו לאובדן של 2 מנדטים שייזרקו לפח, וייתפזרו בגועליציה של ביבי-ש”ס-עבודה-ליברמן.

  למפלגה גדולה 2 מנדטים לא משנים הרבה. למפלדה כמו מרצ זה מאוד משנה. אם נהיה 8 במקום 6, דברים יכולים להראות לגמרי אחרת.

  אני אישית, אף פעם לא אמרתי מילה רעה על התנועה הירוקה, להפך. וזה גם מה שמרצ עושה. הרי איך נאמר עליהם מילים רעות אם רצינו אותם איתנו?

  יותר מזה, מה שאני אומר לאנשים שהנושא הסביבתי הוא מכריע לגביהם שהאופציה הראשונה שלהם זה התנועה הירוקה (ולא חו”ח מפלגת הגריונווש של ויסנר).

  אבל

  שיום לפני הבחירות הם צריכים לעשות הערכת מצב, ולראות האם אכן יש לפחות סיכוי סביר לתנועה הירוקה לעבור את אחוז החסימה. אם כן, אז זה שווה את ההימור. אבל אם הבאז לא עבר מהתקשורת לציבור הרחב, חבל על כל קול. עדיף להצביע לאופציה השניה. כי האוייב של הטוב, הוא הטוב יותר.

 • יוסי   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 19:26

  מהתגובות אצלי (על פי הזיכרון):
  עמנואל הוא מבאר שבע, מלמד במכללת ספיר וקורא לקסאמים צינורות מעופפים.

 • ד.ט   ביום 1 בפברואר 2009 בשעה 19:39

  אני לא חושב שיש משהו מלוכלך במיוחד בכרזה הזו. אמנם היה ראוי שמרצ יחתמו על פרסום מטעמם, אבל הטיעון הוא לגיטימי בהחלט.

 • איתי   ביום 2 בפברואר 2009 בשעה 13:24

  גם אני כתומך תי”מ אומר לחברים שמתלבטים בין תימ ובין מרצאו חד”ש וחושש מסיפור אחוז החסימה – שיצביע על בטוח, כי אני לא נביא.

  אני ממקד את מאמצי השכנוע שלי בשני קהלים –
  1. אנשים שהצביעו כמוני לעבודה ב-2006 בגלל המצע החברתי, לא מוכנים בשום אופן להצביע לברק
  אבל מרצ (ושמאלה מזה) זה יותר מדי שמאל בשבילם.
  2. אנשים שכבר הרבה זמן מרגישים שאין למי להצביע וחלקם מחרימים את הבחירות.

  כל קול שנלקח מהאוכלוסיות האלה לטובת תי”מ הוא קול טוב, וגם אנשי מרצ וחד”ש צריכים לברך עליו, כי הוא אינו על חשבונם.

  אם פעילי תי”מ רוצים לעזור לה – עליהם להציג את תי”מ כחלופה לא למרצ אלא ל-3 המפלגות הגדולות. היום התראיין אצל ירון דקל ברשת ב’ (שוקי, אני ממליץ להקליט מאתר רשות השידור) בחור אינטלגנט ורהוט שמתכוון להחרים את הבחירות כי הוא לא רוצה את כל 3 המועמדים לראשות הממשלה – שניים כשלונרים, אחת “פרווה”, ומעוצבן ששלושתם מדברים רק על ביטחון כל היום ושכחו את החינוך והרווחה (הקשבתי טוב הוא לא אמר כלום על איכות הסביבה!!).

  אם המהלך של תימ יצליח – מרצ וחד”ש ירוויחו שותפה נאמנה למהלכי חקיקה שלהן, וחיזוק המחנה החברתי בכנסת. אם המהלך ייכשל – אובדן הקולות למרצ וחד”ש יהיה זניח.

השאר תגובה