למכירה: העיר תל-אביב

עם שוך מערכת הבחירות התפניתי קצת לעניין המוניציפלי (“התפניתי” אולי מילה קצת חזקה… בכל אופן, לרמן בדיוק נופש עם זוגתו המקסימה, ומישהו צריך להיות מוניציפלי פה לקראת סוף השבוע).

יש הרבה מה לעשות ויש הרבה שכבר נעשה, וחשרת העננים מעל תל-אביב ממשיכה להתקדר. אם אתם תל-אביביים, לא רק אך במיוחד עם הצבעתם לעיר לכולנו, אז דעו לכם: העיר צריכה את עזרתכם (סליחה, סליחה על הפאתוס. זה קורה לי לפעמים).

מה קרה בזמן שישנו

אם אתם רוצים להבין את חומרת המצב, פנו לעצמכם 10 דקות וקיראו בעיון את הדו”ח החדש שעלה לאתר עיר לכולנו: דו”ח דמוקרטיה ושקיפות מישיבת מועצת העיר ב-16 לפברואר.

כמה אנקדוטות מאותה ישיבת מועצה, שמתועדות בדו”ח:

א. פגיעה חמורה בזכויות התושבים. עיריית תל-אביב, בשליחות רון חולדאי, עושה כנראה מאמץ גדול למנוע מתושבי העיר לממש את זכותם הדמוקרטית ולצפות בישיבות המועצה. בכל חודש נוספות גזירות חדשות, ונאכפות באופן שעל גבול הבריונות. למשל, התושבים שמגיעים לישיבות המועצה נדרשים להפקיד את תעודות הזהות שלהם, בניגוד לחוק. בישיבה האחרונה, מספר תושבים לא הוכנסו לאולם משום שלבשו חולצות אדומות (ללא כל זיהוי פוליטי). הכל נעשה, כמובן, בליווי סדרנים גברתנים.

ב. התנהלות לא-שקופה. העירייה מונעת הכנסה של מצלמות וידאו וסטילס, אחרי שכבר התירה זאת בעבר. אולי משום שפעילי עיר לכולנו העלו ליוטיוב תיעוד של מה שנעשה באותן ישיבות (עידוק, איפה אתה?). דוברי חולדאי טוענים כל העת כי העירייה מאמינה בשקיפות, אבל נראה שהם עושים כל מה שניתן כדי להסתיר מעין הציבור את התנהלותם הלא-דמוקרטית שלעיתים היא, כאמור, גם לא-חוקית.

ג. השתקה של נציג נבחר של תושבים. בישיבת המועצה האחרונה נמנע מחבר המועצה מטעם עיר לכולנו אהרון מדואל, לשאת דברים הקשורים לכפר שלם, בטענה כי זהו ניגוד אינטרסים. לעומת זאת, חבר המועצה מטעם סיעת הירוקים דן להט הנדל”ניסט, העלה הצעה ל”הלבנת” הלופטים (בדו”ח של עיר לכולנו, מצויין גם שלבוס של להט, פאר ויסנר, יש לופט). אגב, במקום מדואל דיבר חבר המועצה ארנון גלעדי (ליכוד), שמעורב בענייני כפר שלם לא פחות ממדואל (גר שם, היה מנכ”ל חלמיש, ובאופן כללי מחזק את טענות התושבים. חולדאי היה מת שגם הוא ישתוק, אבל הוא בקואליציה שלו. אז השתיקו את מדואל).

ד. חלוקת מינויים חשודה. במחטף, שאת מטרתו אפשר רק לנחש, אישרה העירייה השבוע רשימה ארוכה של מינויי דיירקטורים לחברות העירוניות. העירייה הציגה את רשימת המועמדים לחברי המועצה 4 שעות לפני קבלת ההחלטה, וזאת למרות שלפי החוק עליה לעשות זאת לפחות 48 שעות לפני. את הסיבות לאופן ההתנהלות הזה (מי אמר מינויים פוליטיים…) אפשר רק לנחש.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • reut   ביום 20 בפברואר 2009 בשעה 0:58

  אשמח מאד לדעת למה העיריה לא אוכפת את חוק העישון, בעוד בארים מצפצפים על החוק בגלוי. זה מעורר ריח מאד לא טוב של קומבינה. בינתיים, שומרי חוק שסובלים מעישון לא יכולים ללכת לבארים. מצב בלתי נסבל בעיני

 • דני   ביום 20 בפברואר 2009 בשעה 1:24

  האם מטרתם בחירתם של אנשים כחברי מועצה נועדה רק לצעוק

  מתמיהה העובדה שהעיסוק העיקרי הוא בפעולות כאלו ואחרות של העיריה בשקיפות, כניסה למועצה וכו’

  אך לא למה נעשה בפועל ברחבי העיר

 • שוקי   ביום 20 בפברואר 2009 בשעה 2:22

  או שאתה לא מבין או שאתה מיתמם. אי אפשר לקדם שום דבר כשאין התנהלות דמוקרטית ואין שקיפות, כשמונעים מחבר מועצה לדבר וכשמגלגלים נושאים שונים לוועדות שפעילותן לא חשופה לעיני הציבור. קרא את הדו”ח באתר עיר לכולנו אחרי זה תמשיך להתווכח.

 • אורי   ביום 20 בפברואר 2009 בשעה 9:57

  אבל מה אפשר לעשות?

 • שוקי   ביום 20 בפברואר 2009 בשעה 13:21

  מה שאפשר לעשות זה קודם כל להגיע לישיבות המועצה, לעקוב אחרי מה שנעשה שם ולהוציא את זה החוצה. צריך ליצור לחץ ציבורי לא (רק) על חולדאי ותל-אביב 1, אלא על חבריהם לקואליציה שחלקם מתקשים לזכור מה הבטיחו לבוחר (מיטל להבי, למשל, שקטה מאד בישיבות).

  הביקורת הציבורית גם תעודד אנשים מתוך המערכת לדבר. אני בטוח שכשפקידי עירייה שונים יספרו את מה שהם יודעים לתקשורת, לחולדאי וחבריו יהיה הרבה יותר קשה לעשות כל מיני דברים שהם עושים היום.

  ישנם גם ערוצי פעילות במישור המשפטי. נאסף חומר ויוגשו עתירות, ואני בטוח שעיריית תל-אביב גם תככב בדו”ח מבקר המדינה הקרוב. אבל מעל לכל, המחשבה של חברי קואליציית חולדאי על עתידם הפוליטי האישי היא מה שיגרום להם להרים יד נגד. הם צריכים לדעת שהם עומדים לביקורת הציבור, ולכן כל-כך חשוב להשתתף בישיבות המועצה.

 • להב   ביום 20 בפברואר 2009 בשעה 18:35

  כשאתה לא יודע מה לעשות, תמצא משהו לעשות ותעשה אותו.
  אפשר לבוא לישיבות מועצה, עדיף בחולצה אדומה. זה יפה.
  אפשר לבוא לפארק בקריית ספר בימי שישי בשתיים.
  אפשר לבוא לביקור בכפר שלם.
  אפשר לצאת למרפסת ולהביט החוצה ולראות מה אפשר לעשות.
  אפשר להבין שאם נעשה את כל הדברים הללו האנשים שעומדים היום בראש הפירמידה ידעו שעוקבים אחריהם, שיודעים מה הם עושים, מה הם אומרים ואיך הם מצביעים.
  אפשר, דני, בדיוק ככה להבין(דרך הצבעה שמית, שאנחנו הכנסנו למועצה כנוהל)מי הם נבחריך והאם הם עומדים בהבטחותיהם וכך ללמוד טוב יותר, ממקום יודע ומעמיק יותר למי נכון להצביע בפעם הבאה.
  אפשר להצטרף לעיר לכולנו ולהשפיע.
  ורק דוגמא לסיום, ראה את דוגמת פאר ויסנר והירוקים המכובסים שלו. בדיוק סוג העשייה הזה הוא שלאורך זמן חשף וחושף את פרצופו האמיתי וגרם למפלגתו לקבל 12,000 קולות בבחירות האחרונות.
  ללא זאת היה היום כבר תופר את חליפת השר לאיכות הסביבה. צמרמורת..

 • עמיצי   ביום 20 בפברואר 2009 בשעה 22:04

  עד כמה שאני שם לב העיריה לא שולחת פקחים יותר אבל אם תתקשרי ל-106 אז ישלחו פקח. לכן אם יש לך תכנוני יציאה בערב לאיזה מקום, תתקשרי קודם וכך תהיה לך אוירה נעימה ונקייה פחות או יותר.

 • להב   ביום 21 בפברואר 2009 בשעה 10:48

  יא מלשן

 • שוקי   ביום 21 בפברואר 2009 בשעה 11:10

  לגמרי

 • מתן   ביום 21 בפברואר 2009 בשעה 19:06

  מאבק נגד חוסר השקיפות וההתנהלות הבלתי דמוקרטית של עיריית תל אביב הוא בהחלט אחת המטרות המרכזיות של הפעילות של נציגי עיר לכולנו במועצה. זה חשוב, ושוקי ולהב ועמיצי הסבירו כאן למה זה יכול גם לשנות.

  אבל שים לב – אנחנו עושים הרבה יותר מזה. נח עפרון, חבר מועצה מטעם עיר לכולנו, מסכם את הפעילות האופוזיציונית היוזמת והיוצרת של עיר לכולנו כאן:
  http://city4all.org.il/node/246

 • אסתי   ביום 20 בפברואר 2009 בשעה 7:01

  אז תגיד שוקי – הם יכולים ככה יום אחד לצבוע את כל הצד השמאלי של המדרכה ברחוב שלי באדום לבן (אזור עם מצוקת חניה איומה) ולהתחיל לחפור בצד הימני – ככה בלי להודיע לא למה (חופרים), לא כמה (זמן זה יקח), לא מתי (זה יסתיים)?

  זאת אומרת הם יכולים – הם עושים את זה. אבל אנחנו התושבים, מה אנחנו יכולים לעשות ?

 • נינה   ביום 20 בפברואר 2009 בשעה 12:53

  ובאמת: מה אפשר לעשות?
  אי-אפשר לתבוע, למשל,? אולי תביעה ייצוגית?

 • אילן   ביום 20 בפברואר 2009 בשעה 15:10

  אבוא לישיבה הבאה.

השאר תגובה