שפעת החזירים: באג 2010

כן, שפעת החזירים היא ספין. לא מגפה ולא בטיח. קוראיי הוותיקים אולי זוכרים שטענתי בזמנו אותם דברים גם על ה-SARS ושפעת העופות, ולא נאלצתי לבלוע את הכובע, אז אסתכן גם הפעם ואומר את דעתי הלא-מלומדת: שפעת החזירים היא ספין של ארגוני הבריאות וחברות התרופות.  

בחודש שעבר נטען שכשליש מתושבי ישראל יחלו בה והציבור התחלחל. בשבוע שעבר פורסם כי מספר החולים שאובחנו וודאית כסובלים מהשפעת עומד על 1503 בלבד, קצת רחוק מהיעד. כדי לעודד בכל זאת את ההיסטריה, נטען שקצב ההתפשטות עומד על פי 3.6 תוך שבועיים. כלומר, תוך שלושה חודשים יתגשם האיום ושני מיליון ישראלים יחלו.

אבל אם ננסה לחשוב רגע בהיגיון – מכיוון ששפעת החזירים הגיעה ארצה כבר באפריל, עם שני חולים ראשונים, קצב התפשטות של פי 3.6 בשבועיים היה אמור להעמיד את מספר החולים נכון לעכשיו על כ-20 אלף. מכיוון שהמודעות ל”מגיפה” רק התגברה בזמן הזה וסביר להניח ששיעור האבחון רק גדל, אז המסקנה המתבקשת היא שמדובר במחלה הרבה פחות מדבקת ממה שמנסים לשכנע אותנו.

התחזית הקודרת לפיה 700 צעירים ימותו משפעת החזירים, מזכירה לי את התחזית של ג’ימי שוורצקופף מחברת המחקר מטה-גרופ, שלקראת סוף 1999 טען ש-700 ישראלים ימותו מנזקי באג 2000 (נדמה לי שאינני טועה בפרטים, לא בטוח כי עברו שנים מאז שמעתי את השטות הזו). גם אם זה נכון ומאות ימותו, מדובר במספרים דומים מאד לתמותה משפעות רגילות.

מה בכל זאת מיוחד בשפעת החזירים? ראשית: השם. חזיר היא חיה לא אסתטית ולא כשרה, וזה באמת מרתיע להידבר במחלה שכוללת את שמה – הרבה יותר משפעת רגילה. שנית, משפעות רגילות מתים בעיקר חולים כרוניים וקשישים ומשפעת החזירים מתים כולם במידה שווה – ואצלנו הרי לא אוהבים שוויון. עדיף שמישהו אחר ימות.

אז כן, יש מחלה ואנשים מתים ממנה (שבעה תוך שלושה וחצי חודשים. עוד רחוקה הדרך ל-700), אבל ממש לא בהיקף שמצדיק השקעה של 120 מיליון שקל בחיסונים רק אצלנו, ועשרות מיליארדים אם סופרים את כל מדינות המערב. רק תחשבו באיזו מהירות החליטה ממשלת ישראל להוציא את הסכום הזה, בימים בהם מקצצים בבשר החי בכל תחום אחר שקשור לרווחת הציבור ובריאותו.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • איריס   ביום 13 באוגוסט 2009 בשעה 15:25

  אתה לוקח לי את הפרנסה 🙂

 • דניאל   ביום 13 באוגוסט 2009 בשעה 16:35

  מפחידים אותנו מפני גניבת זהויות?
  חייבים מאגר ביומטרי.

  מפחידים אותנו מפני שפעת?
  חייבים לקחת בכוח כספים מהציבור כדי לממן חברות תרופות.

  מפחידים אותנו מפני “התחממות גלובאלית”?
  חייבים לקחת בכוח כספים מהציבור כדי שיהיו לו רק מכוניות ירוקות.

  מפחידים אותנו משפל כלכלי?
  חייבים להדפיס המון כסף(אינפלציה) ולקנות איתו בנקים כושלים.

  מפחידים אותנו מפני סעודים מרושעים שימוטטו את השקל?
  חייבים להתערב שרירותית בשער הדולר, כדי להיטיב עם העשירים והיצואנים, על חשבון שחיקת השכר של העניים ומעמד הביניים.

  בכל מקום שבו התקשורת מפחידה אותנו, חפשו את החירות שרוצים לקחת מאיתנו כדי “להגן עלינו”.
  אחרי זה תחפשו את הגוף הממשלתי או העסקי שירוויח מנטילת החירות הזאת

 • איתי   ביום 13 באוגוסט 2009 בשעה 17:09

  פשוט לדבר על קבלת החלטות מושכלת

  חכ דר רחל אדטו מקדימה
  ולשעבר סגנית מנהל ביח שערי צדק בירושלים

  http://www.blacklabor.org/?p=10927

 • דניאל   ביום 13 באוגוסט 2009 בשעה 18:29

  המילה קונספירציה זאת דרך יפה לפסול ולהגחיך דעות.

  מצב שבו בעלי הון מקדמים את המוצרים שלהם ומשכנעים פקידי ממשל להוציא כספי ציבור עליהם לא נקרא “קונספירציה”.
  זה נקרא שיווק ולוביזם.
  כשרוצים לקדם מערכת ליירוט טילים, החברה שמפתחת את המערכת מפעילה אנשי שיווק מתוחכמים, שבין היתר גם מייצרים באז בעיתונות והפחדה כנגד הטילים, העיקר לשכנע שיש הצדקה לקחת בכוח כסף מהציבור ולהשתמש בו כדי לממן את החברה הזאת.

  מצב שבו אנשי שלטון משתמשים בהפחדה כדי לקדם את עצמם נקרא “פוליטיקה”.
  שר הבטחון מפעיל את הרמטכ”ל, וכולם טוענים ביחד שבלי עוד כסף לתקציב הבטחון, נראה קריסה והשמדה של מדינת ישראל.

  כשמשרד הבריאות רוצה לצבור כוח פוליטי, הוא משתמש בטקטיקות הפחדה של “מה יהיה אם לא נקבל עוד כסף”.

  כנ”ל המורים, וכל גוף אחר שמנסה להצדיק את נטילת הרכוש שלנו בכוח כדי לממן את עצמו.

  גם האזרח הפרטי משחק במשחק הזה.
  ישנו סיכון מסוים למות משפעת החזירים, בדיוק כמו שיש סיכון להדרס, או למות בתאונת מטוסים.
  האזרח הפרטי צריך ליצור אצל נבחריו הפחדה ופאניקה, כדי להצדיק את השימוש בכספי הציבור כדי לספק לו חיסון, במקום שיקנה אותו בעצמו.

 • אסי סיקורל   ביום 13 באוגוסט 2009 בשעה 19:00

  אתה יודע שאני נוטה כמעט תמיד להסכים אתך.
  אני חושש ואני מקווה שאני טועה – אבל על סמך הנסיון שלי מהשבועות האחרונים, ועל סמך הידע שלי מההיסטוריה – קראתי שני ספרים היסטוריים על שפעת 1918, אני מציע לך לקרוא את הוויקי על שפעת 1918 http://en.wikipedia.org/wiki/1918_flu_pandemic
  בכדי לדעת מה אולי יכול להיות.
  בינתיים, מדובר בשפעת רגילה לגמרי, שמתנהגת רגיל, אלא מה? היא שונה, היא בקיץ כאשר כל התנאים נגדה ממשיכה להתפשט, והיא כאן.
  אם הכל יגמר בשפעת רגילה, קצת היסטריה וכמה אנשים שירוויחו מזה כסף – אני אשמח.
  אני חושב שתאוריה כמו שאתה מעלה מכפישה הרבה אנשים טובים שמנסים ללכת בין הטיפות של היסטריה והרגעה. אני חושב שניהול העניין הזה הרבה יותר טוב מניהול משברים אחרים – וצריך להעריך מאוד את התפקוד של משרד הבריאות, קופות החולים והעובדים בשטח על תפקוד יעילבתנאי חוסר וודאות גדולים. דרך אגב, מי הרוויח כסף מה SARS?
  אני מקווה מאוד שאתה תהיה צודק ויהיה מהומה רבה על לא מאומה, אבל, מאוד קל לעמוד כצופה מהצד במצב כזה ולהצליף ביקורת.
  מקסימום – במידה והשפעת תתפרץ ותהיה קשה, ואנשים ימותו תמיד יהיה אפשר לצעוק למה לא היתה הכנה מספקת, מודעות ואחריות של המדינה?
  בהערכה, אסי

 • שוקי   ביום 13 באוגוסט 2009 בשעה 19:52

  אני מצטער אם השתמע מהדברים שלי שאני חושב ש*כולם* מרמים אותנו. אני בטוח שכל האנשים במערכת הבריאות הישראלית, או לפחות הרוב המכריע, פועלים ממניעים כשרים – בין שמדובר בדאגה אמיתית לשלום הציבור או בכיסוי תחת.

  מצד שני, אי אפשר להתעלם מסכומי הכסף האדירים שהולכים על חיסונים ומהמחשבה מה אפשר היה לעשות איתם. בעיקר כשישנם מומחים שטוענים שאת רוב האנשים ממילא אין טעם לחסן.

  אני לא אומר שלא צריך לעשות כלום, אלא שמה שנעשה נראה על פניו לא סביר. שכמו במקרה של חלוקת מסיכות האב”כ, עושים מהלכים כדי להרגיע את הציבור ומצד שני כל הזמן יש מי שמלבה את ההיסטריה.

  אני לא משלה את עצמי שיכולנו לברוח מזה כי ההיסטריה היא בינלאומית. מצד שני, אם כבר החליטו לבזבז את הכסף, לפחות שיחסכו מאיתנו את החלק של ההיסטריה.

 • שוקי   ביום 13 באוגוסט 2009 בשעה 20:17

  אני רוצה רק להוסיף, בהמשך לדבריו של דניאל, סיפור קטן.

  בפורום “מובילי דעה” של מפלגת העבודה ב-2006 פגשנו אל עמי אילון. שאלו אותו אז על הרבה דברים ואחד מהם היה הגרעין האיראני. אילון נחר בבוז ואמר “גם אני יודע להפחיד כדי לקבל עוד תקציבים, הייתי שם”.

  גילוי הלב הנדיר הזה לא הוכיח את עצמו בדיעבד, אמנם, אבל אילון הוא לא היחיד שהעיד ש”השיטה” כבר מגיע למקומות שבעבר היו קדושים.

  אז כדאי להניח תמיד שיש אינטרסים אישיים ולשאול מי מרוויח. בדיעבד, זה לא כל-כך בלתי הגיוני לחשוב שאינטרסים פוליטיים וכלכליים גרמו למלחמת המפרץ השנייה, למלחמת לבנון השנייה, למלחמת עזה, להתנתקות, ועוד כהנה וכהנה אירועים משמעותיים בחיינו.

השאר תגובה