גבי אשכנזי הוא לא הבעיה

כמה אנשים, כמו וולווט למשל, שמו לב לקריצה בשער “הארץ”: מעל לידיעה על גניבת כרטיס האשראי של קצין בכיר, מופיעה הפניה לטור העוקצני של עמוס הראל תחת הכותרת “האשראי של אשכנזי הולך ומצטמצם”.

הכותרת האמיתית של הטור, אגב, היא “פרצת אבטחה מדאיגה בלב הצמרת הבטחונית” והוא עוסק בפרשת הכרטיס, שמאחוריה התגלה קן צרעות שלם של פעילות פלילית מסוכנת לרבות גניבת כלי נשק ומכירתם.

עריכת הדף הראשי של הארץ בעצם יוצרת את החיבור בין אשכנזי לבין שרשרת הפרשות המביכות במטכ”ל ומטילה עליו לראשונה את האחריות.

כשלעצמו, הרעיון של הטלת אחריות על ה”ראש” הוא חיובי מאד. כמו שהיה אומר המפקד שלי בצבא: “כשיש פאשלה, מישהו צריך לשלם על הפאשלה, והכי טוב שמי שישלם הוא זה שעשה את הפאשלה”. אז נכון, אשכנזי לא גנב את כרטיס האשראי והנשק ולא סיפק דיווחים שקריים על תאונות דרכים, אבל כל מה שקורה עכשיו בצמרת הצבא קורה “במשמרת שלו”.

מצד שני – ולמרות שאשכנזי לכשעצמו איננו חסיד אומות העולם – אשכנזי הוא לא הבעיה, ולהטיל עליו את מלוא האחריות למצב העגום של צה”ל תהיה טעות מרה. ההתעללויות, גניבות נשק, שימוש לא-חוקי ברכוש צה”ל על-ידי בכירים, וגם חיפוי וטיוח – כל אלו אינן תופעות חדשות בצה”ל. גם תאונות אימונים, לצערנו – גם לצערו של שר הביטחון אהוד ברק, שגם “במשמרת שלו” קרו כמה דברים לא נעימים.

אני לא יודע אם מה שהשתנה מאז כניסתו של אשכנזי לתפקיד הוא שנחשפים יותר פשעים או שיש יותר דיווח עליהם בתקשורת, אבל בכל מקרה זו מגמה חיובית – כל המעשים האלה הרי נעשו גם קודם, ואם רבים יותר מהם עוברים חיטוי באור השמש, אז יש לברך על כך.

כמובן שהציבור הישראלי, שצה”ל הוא בשר מבשרו, נאלץ להתמודד עם דיסוננס קשה כשאירועים כאלה מגיעים לתקשורת. בניסיון לדחות את התחושה הלא-נעימה, רבים מעדיפים שיהיה שעיר לעזאזל – מישהו שאפשר יהיה לחשוב שהוא אשם בכל הרעות החולות. 

האמת המרה היא שבתור פרה קדושה, צבא הגנה לישראל הוא כבר שנים גם בהמה חולה. הקדושה מרתיעה אנשים מלגעת בה ולכן גם המחלות הכי קלות הופכות אצלה למסכנות חיים – החיים של כולנו. 

בדיון הציבורי “האשם” לא יכול להיות אדם זה או אחר. למעשה, שאלת ה”מי אשם” היא הפחות חשובה בכל הסיפור; הרבה יותר מעניין לשאול מי מתאים לטפל במחלה. ומצד שני, צריך גם להבין שהמחלה פשתה לא רק בצבא אלא בכל המערכות. לדוגמא, אם שר במדינת ישראל מנסה להשיג חנינה לבן מפלגתו שהורשע בפלילים (שוחד, הפרת אמונים, קשירת קשר לביצוע פשע ושיבוש הליכים) איך אפשר לצפות מקצינים בכירים שיקחו אחריות על פשעיהם? 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • איריס   ביום 14 באוגוסט 2009 בשעה 23:34

  הסיבה ששמו נקשר היא כי כרטיס האשראי שנגנב הוא שלו, וגם האקדח. ניראה לי לגיטימי שיקשרו את שמו למחדל בנסיבות אלה, אף שהוא לא השומר של חדרו, זה בכל זאת הוא, אישית שהתרשל.

  אתה צודק, עם זה, בעיקרון. שכאשר מגיע מישהו שמנקה אורוות, הוא הופך להיות שק החבטות במקום קודמיו. מצד שלישי, לא ניראה שיש לזקוף קרדיט לזכותו, יש עליו לחץ לפעול בכיוונים האלה, וכל רמטכל אחר היה ניצב באותה סיטואציה. בלי להכיר, הוא עושה רושם סימפטי יחסית לכל השאר, מבע הפנים והדיבור.

 • שי   ביום 14 באוגוסט 2009 בשעה 23:38

  וואלה, זה אשכנזי הנגנב? למה לא מפרסמים את זה?

 • שוקי   ביום 14 באוגוסט 2009 בשעה 23:45

  אני רק רוצה להדגיש שעניין אשכנזי הוא ספקולציה שאיננה מבוססת על מידע, והבלוג הזה איננו עיתון וכו’.

 • איריס   ביום 15 באוגוסט 2009 בשעה 0:02

  פורסם ב”עניין מרכזי” בצורה מפורשת, רמי יצהר די אמין

 • רוני   ביום 15 באוגוסט 2009 בשעה 0:45

  חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח
  גדול!

 • גלעד   ביום 15 באוגוסט 2009 בשעה 1:56

  ובלי שום התייחסות למידת נכונות הפרסום של יצהר בנושא, מדובר באתר שמבייש את האינטרנט הישראלי.

 • כבשה   ביום 15 באוגוסט 2009 בשעה 12:22

  מפתיע אותי שאנשים מופתעים מהמעשים והמחדלים שמתגלים בצה”ל.

  הצבא הוא אולי פרה קדושה אבל הוא מורכב מפרטים בכלל לא קדושים. מאיתנו. האזרחים הרגילים במדינה.
  ומאחר ובחברה הישראלית – כמו בכל חברה – יש שקרנים, מתעללים, פסיכופטים, אנסים ואידיוטים מוחלטים – כך גם יש בצבא.

 • איריס   ביום 15 באוגוסט 2009 בשעה 19:29

  גם אם הוא מבחיל, ויש הסבורים כך בצדק, האתר שלו אמין, וזו היתה הנקודה שהעליתי. לא מצאתי אצלו עד היום, כמשך כמה שנים שאני עוקבת, אף לא פשלה אחת ברמה של דיווח אמת, בעיקר כאשר הוא היחיד שמפרסם משהו שאחרים נמנעים מלעשות זאת.
  אין זה אומר דבר על טיב האתר, אלא על ההתייחסות למידע מן הסוג הזה. אני אמרתי, ועומדת על כך, שרמי יצחהר כותב במפורש שהקורבן של גניבות האשראי והאקדח הוא גבי אשכנזי בעצמו. ובעיני זה בגדר עובדה, עד שיוכח אחרת.
  מי שרוצה להתפלפל על יצהר, לא מגיב לענייןץ

 • דרומי   ביום 16 באוגוסט 2009 בשעה 13:26

  אם הארץ היו רוצים להגיד שהאחריות המיניסטריאלית היא של אשכנזי – הם היו אומרים את זה במפורש. אין על זה צו איסור פרסום.
  הם רמזו כדי להגיד משהו שיש עליו צו כזה – שם ה’אישיות הבכירה’.
  זה גם נפלט לכרמלה מנשה, אגב.

 • ירון   ביום 14 באוגוסט 2009 בשעה 21:12

  התקשורת עכשיו יותר פעילה ויותר בודקת, אבל פעולתו של הרמטכ”ל מאפשרת את זה.
  בא רמטכ”ל שרוצה לנקות את השורות ולכן ב”משמרת שלו” מתבררים דברים, שחלקם הגדול הינם תופעה קיימת. עכשיו רק מגלים לציבור את העובדות.
  כל הכבוד לגבי אשכנזי.

השאר תגובה