בוטוקס, האמת המטרידה

באתר מאקו פורסמה בתחילת החודש כתבה נוספת שמהללת את השימוש בזריקות בוטוקס למניעת מיגרנה. בתור מישהו שסובל לפעמים ממיגרנות, וכבר קרא על סוג הטיפולים הזה לא מעט, ואני חייב לומר שנדהמתי מהאופן שבו מנתחים פלסטיים ממשיכים לשווק אותו. זאת משום שלא רק שהטיפול הזה איננו בטוח כפי שטוענים, אלא גם כלל לא בטוח שהוא עובד (על כך בהמשך).

רק כדי שנבין על מה אנחנו מדברים: בוטוקס (Botox) הוא שם מסחרי של תכשיר שמבוסס על החומר הרעיל ביותר הידוע לאדם (בוטולינום טוקסין). השימוש בכמויות מזעריות של החומר גורם לכך שהמטופל לא מת תוך שבריר שנייה בהתקף עוויתי. במקום זה, נגרם סביב אזור ההזרקה שיתוק זמני של רקמות שריר, שגורם – למשל – לכך שקמטי ההבעה נעלמים, פשוט כי יש פחות הבעה.

השימוש בבוטוקס להחלקת קמטים, כתחליף זול ולכאורה בטוח למתיחות פנים, זכה לפופולריות עצומה לאורך רוב העשור האחרון. ב-2007 העריכו את השוק העולמי של טיפולי הבוטוקס בכמיליארד דולר. אבל היצרנית ואנשי השיווק שלה (המנתחים הפלסטיים) עושים הכל כדי לשווק את הבוטוקס גם בתחומים נוספים, במיוחד על רקע העובדה שמדי פעם זולג לתקשורת מידע אמיתי על תוצאות הזרקת הרעל.

במשך השנים פורסמו ממצאים של עשרות מחקרים, אמינים יותר או פחות, שבדקו את השימוש בבוטוקס כאמצעי לטיפול במגוון בעיות בריאותיות, כולל עוויתות שרירים, פזילה, פרקינסון, כאבים ראומטיים, פיסורה, בעיות נאורולוגיות שונות ואפילו שבץ. העיתונות – עם עזרה מתעשיית יחסי הציבור – לא הפסיקה להלל את החומר הפלאי.

גם על השימוש בבוטוקס לטיפול במיגרנות סיפרו ניסים ונפלאות – ותמיד טרחו להדגיש כמה הטיפול בטוח ואין לו תופעות לוואי – עד שבתחילת השנה שעברה אנשים התחילו למות מהטיפולים האלה, וה-FDA הוציא הודעות אזהרה. מאוחר יותר, התפרסמו תוצאות של מחקר שקבע חד משמעית שהבוטוקס – בניגוד למה שנטען קודם לכן – לא נשאר באזור ההזרקה אלא מתפשט לשאר הגוף.

ואם לא די בזה, אז לבסוף פרסמה האקדמיה האמריקנית לנוירולוגיה (AAN) הודעה לפיה בוטוקס לא עוזר למיגרנה, חד וחלק. מה שלא מפריע למנתחים הפלסטיים בישראל להמשיך לצחוק כל הדרך אל הבנק.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • איריס   ביום 25 באוגוסט 2009 בשעה 18:37

  עיתון הארץ פרסם את תגובתם של הורי הבחורה הצעירה שמתה באסף הרופא משפעת החזירים
  “ורד היתה נאיבית, היא האמינה לרופאים”

  נידמה לי שזו צריכה להיות כותרת השנה.

 • שוקי   ביום 25 באוגוסט 2009 בשעה 18:57

  דווקא הדוגמא הזו אולי פחות טובה. לא ברור ממה שפורסם אם הייתה רשלנות או לא, אבל די בטוח שמה שלא היה שם זה ניסיון לעשות כסף קל על חשבון אדם סובל.

 • עומר   ביום 25 באוגוסט 2009 בשעה 19:34

  גם עגבניה, גם גלידה, טלוויזיה ואינטרנט. תלוי במינונים

 • חמקור   ביום 25 באוגוסט 2009 בשעה 22:14

  אבל אף אחד מהם הוא לא “הרעלן החריף ביותר לאדם, החוסם את שחרור האצטילכולין בסינפסות ועשוי להרוג אדם אף בריכוז של 1 ננו־גרם (החלק המיליארד של גרם) לק”ג משקל גוף.”

 • שוקי   ביום 25 באוגוסט 2009 בשעה 22:53

  אדם בוגר יכול לצרוך פרצטמול (אקמול) בכמות של 1-2 גרם ליום בלי שיקרה לו כלום.

  חצי גרם של בוטלונום טוקסין מספיק כדי להרוג את כל אוכלוסיית ישראל.

  עם כל הכבוד לתועלות האפשריות של חומר כזה, לא נראה לך הגיוני יותר *לא* להשתמש בו?

 • עומר   ביום 25 באוגוסט 2009 בשעה 23:25

  אבל וודאי הנה שיטה מהפכנית יותר שפושה במכוני הפלסיטקה:

  לוקחים דם מהאישה או האיש, מפרידים את הכדוריות האדומות מהלבנות, ונותרים עם נוזל שמכיל את אחת הכדוריות, לא זוכר איזה, בריכוז גבוהה.

  את התרכיז מזריקים או מפעפעים לעור הפנים, כדי לבנות אותו מחדש

  כמה אלפי שקלים לסשן. שווה לכל נפשה

 • גרידג'   ביום 26 באוגוסט 2009 בשעה 16:29

  “חצי גרם של בוטלונום טוקסין מספיק כדי להרוג את כל אוכלוסיית ישראל.”

  הסבר?

 • שוקי   ביום 26 באוגוסט 2009 בשעה 18:34

  מה לא מובן?

 • גרידג'   ביום 26 באוגוסט 2009 בשעה 20:33

  לא מובן כיצד חצי גרם של בוטלונום טוקסין מספיק כדי להרוג את כל אוכלוסיית ישראל.

 • יונתן שחם   ביום 29 באוגוסט 2009 בשעה 17:01

  http://en.wikipedia.org/wiki/Botulinum_toxin

  תעשה חישוב ותקבל שצריך בערך 0.4 ג’ כדי להרוג בוודאות חצי מ-7.4 מיליון איש.

השאר תגובה