הזמנה: על קו העוני – בין קיסריה לא-זרקא

50 וקצת ק”מ מתל-אביב החוגגת 100, קיסריה היא מקום עם היסטוריה של 2300 שנה. זהו אחד המקומות היפים ביותר לא רק בארץ אלא בעולם כולו, בעיקר בזכות שלל תפקידיה ההיסטוריים של העיר מאז הייתה לבירה הרומית של ארץ-ישראל, בשנת 90 לפנה”ס.  
 
על המקום הזה נלחמו היהודים ברומאים, הצלבנים במוסלמים, העותמנים בממלוכים. בימינו, קיסריה היא לא מקום לקונפליקטים צבאיים, אבל בשכנות לחוף היפהפה ולאוצרות הארכיאולוגיים מתקיים ניגוד חריף ובלתי אפשרי בין עושר ושובע לעוני מחפיר.
 
הבעיה היא לאו דווקא בעובדה שהשכונות החדשות של קיסריה מאכלסות כמה מעשירי הארץ – גם העשירים צריכים לגור איפשהו. היא יותר בכך שבמרחק של עשרות מטרים מוילה האחרונה, ישנו ישוב בשם ג’סר א-זרקא שמי שמבקר בו נאלץ להודות שהוא “נראה כמו מדינת עולם שלישי” (הארץ).
 
האם זה בגלל שג’סר הוא ישוב ערבי וקיסריה היא עיר יהודית? ובכן, זה בוודאי לא בלתי-קשור, אבל קו העוני מפריד בישראל לא רק בין יהודים לערבים אלא גם בין היהודים לבין עצמם. ג’סר א-זרקא פשוט מציג בצבעים העזים ביותר את האסון החברתי הישראלי: אבטלה, בעיות דיור, התפוררות של השירותים העירוניים, של שירותי החינוך והרפואה.
 
בתור הישוב העני ביותר בישראל, ג’סר א-זרקא הוא המקום הכי מתאים למחאה נגד המצב החברתי. זהו גם המקום שבו הכי נכון להביע הזדהות עם המצוקה. כנגד כל הסיכויים, זהו גם ישוב מכניס אורחים שישמח לראות את הפרצוף שלכם בחוה”מ סוכות.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • הורדוס   ביום 26 בספטמבר 2009 בשעה 3:09

  מה הסיכוי שאם אני אבוא לשם, אני אראה אותך שם?

 • סיכוי   ביום 26 בספטמבר 2009 בשעה 11:28

  מה הסיכוי שאקבל נקר בעברי על יד ג’סר אל זרקא בכביש החוף

  לי זה קרה כבר שלוש פעמים.

  וההוא שנהרג מאבן שנזרקה עליו מהישוב שוחר השלום

  מסרב להיות אויב!?

 • אזרח.   ביום 26 בספטמבר 2009 בשעה 12:35

  יהודים וערבים מסרבים להיות אוייבים.

 • okok4   ביום 29 בספטמבר 2009 בשעה 14:40

  ג’סר א-זרקא ענייה ונחשלת כי משפחה מרובת ילדים נידונה לעוני ונחשלות והמקום מתפקע מכאלה. לערביותם אין קשר, בדיוק כפי שליהדותם של תושבי בני ברק אין קשר לנחשלות ולעוני בעירם.

  שפסיקו לעשות ילדים, זה השלב הראשון. עוד כמה שנים, כשהממוצע ירד ל-2.6 אז המדינה צריכה להכנס לשם ולהתחיל לשקם את ההריסות. לא דקה אחת קודם.

 • שוקי   ביום 29 בספטמבר 2009 בשעה 18:33

  בוא נצא מתוך הנחה שאתה צודק: הדרך היעילה ביותר לגרום לצמצום הילודה הוא להשקיע בהשכלת האם. השכלת האם, אגב, היא גם הפרמטר בעל המתאם הכי גבוה לכושר ההשתכרות של הילדים.

  אפשר אם כך להניח שהשקעה בחינוך בג’סר תועיל יותר מהשלכת קונדומים.

 • okok4   ביום 30 בספטמבר 2009 בשעה 11:41

  האם יכולה לכתוב דוקטורט בנושא חקר תאי גזע וזה לא יעזור לה כי שהיא תחזור הביתה ימתין לה שם בעלם שחושב שהרחם שלהם הוא מפעל לתינוקות. המגזר הערבי המוסלמי והבדואי, בניגוד לנוצרי ודרוזי, טרם הבין את הקשר (סיבה ותוצאה, לא כזה מסובך) בין ריבוי ילדים לעוני. למה? לא יודע. כנראה טיפשות כרונית.

  קראתי ראיון עם אישה מוסלמית מדיר אל אסד (נדמה לי) שקשרה את חצוצורותיה לאחר הלידה השלישית. בתכלס זה הפתרון. חלילה וחס בכפייה, בעידוד כספי – כן. אפשר גם לעודד אותן בהקלות מס. ולגברים לחלק קונדומים.

 • שוקי   ביום 30 בספטמבר 2009 בשעה 13:52

  אתה מדבר שטויות. הדרך היעילה היחידה לצמצם ילודה היא באמצעות חינוך וזה מגובה באינספור מחקרים. ובעניין הסיבה והתוצאה – מתאם הוא לא קשר סיבתי ובכלל לא ברור מהי הסיבה ומה התוצאה. אני למשל חושב שעוני ובורות גורמים לריבוי ילדים ולא להפך.

  אגב, למה אתה מתכוון כשאתה אומר “טיפשות כרונית”? זה גנטי? ויראלי?

  ובמגזר הרוסי, שבו מספר הילדים למשפחה קטן יותר – למה שם יש עוני?

השאר תגובה