גלעד שליט – פרשנות אחרת

החובה הראשונה של מדינת ישראל היא לגלעד שליט – אם יישארו חשבונות לסגור עדיף שתטפל בהם אחרי שתחזיר אותו. באופן כללי יותר, כדאי לבחון את כל הקונספציות מחדש – תראו לאן הן הביאו אותנו עד כה

אני מנסה להתחמק מהסיקור החדשותי של סיפור הקלטת של גלעד שליט, אבל את הסרטון עצמו ראיתי – בעיקר כדי שאוכל לשפוט מה מהמידע שבכל זאת איחשף אליו הוא שטות גמורה, ומה נכון ומדוייק.

לטובת אלו מכם שחשים כמוני, אני רוצה לפתוחח בכך שאומר מה אני (חושב ש)הבנתי מהסרטון:

גלעד שליט לא נראה כאילו מתעללים בו, וזה דבר שאפשר כמובן רק לברך עליו. הוא גם לא נראה מפוחד. למעשה, לאורך הסרטון נדמה שהוא מתאפק לא לצחוק מהטקסט הבנאלי שנתנו לו להקריא. 

נדמה לי שמותר להסיק – או לקוות – ששוביו או לפחות האנשים ששומרים עליו, אינם חיות אדם אלא מתייחסים אליו במידה סבירה של אנושיות.

האם פרסום הקלטת עוזר לחמאס או לישראל? מגדיל או מקטין את המחיר? תגדל או תקטן המוטיבציה לחטוף? בדיוק על דיבורים כאלה אמר ג’ון קליז: “What kind of talk is that?!”. בתרגום חופשי: באמא שלכם, כמה אתם מנפחים את הראש.

חבל להמשיך לבזבז זמן

נראה ששוביו של שליט אינם מפלצות. מצד שני, לאותם אנשים יש מפקדים שחלקם אינטרסנטים, פוליטיקאים או להפך – אידיאליסטים שמחזיקים באידיאולוגיות קיצוניות. לכן אסור שפרסום הקלטת הזו ישכיח מאתנו שמדובר באזרח ישראלי ובחייל שהיה באחריות צה”ל והמדינה, שערבים לחייו וחייבים לעשות כל מה שניתן כדי להציל אותו.

הם מחוייבים גם לשאר אזרחי המדינה, וגם לשאר חיילי צה”ל, אבל הפתרון הוא לא להפקיר את שליט ולא למשוך את המו”מ לנצח. בסופו של דבר, המחיר בעיקר עלה עם הזמן ולא ירד, כך שכבר ניכר שנעשה מקח-טעות.

בקיצור: תסגרו עיסקה ותחזירו את גלעד שליט. אם אתם חושבים שהעיסקה לא הוגנת תסגרו חשבון אחרי.

המוטיבציה לדבר שטויות

הדיבורים על “המוטיבציה לחטוף” הם שטויות. מוטיבציה הייתה תמיד – ע”ע מעלות, אנטבה, מינכן, משגב עם, אקילה לאורו, קו 300, אילן סעדון, נחשון וקסמן, ועוד ועוד ועוד. מה שהשתנה הוא לא המוטיבציה לחטוף אלא המעבר ממודל טרוריסטי של פיגוע-מיקוח למודל כמו-צבאי של שבי וחילופי שבויים.

אצלנו נוהגים להתייחס בצורה מאד אמוציונלית לטענות שאוייבינו אינם טרוריסטים אלא צבא-עם לגיטימי. טכנית, היתרון המוסרי העיקרי שלנו עליהם הוא שיעור האזרחים מבין אלו שהרגנו בהם – וזה על-פי נתוני דובר צה”ל האמינים לחלוטין – או לא.

אבל מה לעשות, שחטיפת חייל על-ידי האוייב היא טקטיקה צבאית, שלעיתים קרובות גם מנוצלת בדיעבד למטרות מדיניות אסטרטגיות. הסובייטים עשו את זה, האמריקנים עשו את זה, וייתכן שאפילו ישראל עשתה את זה, פעם או פעמיים.

במקום להתייחס אמונציונלית, כדאי להתבונן ולראות ש”האוייב” בסך-הכל החל להתנהג כמי שרואה את עצמו כמדינה בעלת צבא. אנחנו חטפנו (או שבינו, או אסרנו) אנשים מהצד השני והם עושים את זה לנו.

איך מורידים את המחיר

העובדה שגלעד שליט, מלבד חייל בצבא הגנה לישראל, הוא גם ילד חמוד – בשר מבשרנו – היא הטרגדיה שמאחורי העובדות היבשות. אבל כך זה תמיד: כל שבוי מלחמה הוא אדם שיש לו גם חיים, ומשפחה ושיסבול שארית חייו מטראומה.

חובת המדינה – אותה כבר הפרה במקרה מדחת יוסוף וביציאה של ברק מלבנון, וכן אפילו במקרה פולארד – היא להיות נאמנה למי ששירת אותה (יש גרפיטי ברחוב שלי, תגובה לחוק הנאמנות: “המדינה לא נאמנה”. זה בדיוק העניין). לעשות הכל כדי להגן עליו וגם כדי להצילו אם יש צורך בכך. לכן, אין ברירה: צריך לשלם גם מחיר גבוה.

הסיבה למחיר הגבוה היא פשוטה: היצע וביקוש. אנחנו שבינו יותר. זה סוד ידוע שבבתי כלא ומחנות מעצר בישראל ישנם אלפים רבים של אסירים ואסירות, חלקם קטינים, שאינם מגה-טרוריסטים אלא יותר בכיוון של ילדים שזרקו אבן. תאוות השבי שלנו הייתה כנראה קצת מופרזת ויצרנו אינפלציה. לכן, הדרך להוריד את המחיר היא לשחרר כמה שיותר שבויים – את כל מי שאפשר.

כל שבויינו האיומים והנוראים


ממש מדהים כשחושבים על זה – שמדינה מנסה בכל הכוח לזרוק מתוכה פליטים ועובדים זרים, שכל מה שהם רוצים זה מקום בטוח לחיות בו, ובאותה עת מתעקשת להחזיק בשטחה אלפים או רבבות של אנשים שהיא רואה אותם כמסוכנים, במקום לזרוק אותם מעבר לגבול ולהיפרד לנצח.

בין השבויים בישראל ישנו בין השאר מרואן ברגותי, שידיו לא הכי נקיות אבל לא הרבה יותר מלוכלכות מכמה ראשי ממשלה לשעבר שלנו. יונית אומרת, ואני נוטה להסכים, שמרואן ברגותי קיבל בדיוק את מה שרצה – הוא הופך בכל יום יותר לנלסון מנדלה הפלסטיני שהוא רוצה להיות.

ומהצד השני של הסקאלה, כמו שהתברר בחילופים השבויים האחרונים עם החיזבאללה, אנחנו גם שומרים הרבה גופות של “חיילי אוייב” (אתם יכולים לקרוא להם לוחמי חופש, טרוריסטים או אידיוטים שקיבלו נשק, זה לא באמת חשוב לצורך הטיעון). מתי הפכנו לנקרופילים לעזאזל?

ואי אפשר לשכוח את מקרה אחמד יאסין – כשחטפנו אותו הוא לא הביא תועלת וכששחררנו אותו טענו שזה גרם נזק, אז האם הלקח הנכון איננו שלא היינו צריכים לחטוף אותו מלכתחילה?

חטיפה ושבי הן טקטיקות צבאיות גרועות – את זה אמר כבר גדול המצביעים, סון צו. הוא המליץ להרוג במקום לשבות. בימינו, מותר לשקול פתרונות נוספים.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ראובן   ביום 2 באוקטובר 2009 בשעה 20:51

  השיגי החמאס. זה לא מאזן מוחלט או או. בהנחה שאתה צודק ויהיו עוד חטיפות נקבע הבדל בין שבוי חי לשבוי מת. ראוי לזכור שהרבה יותר קל ובטוח לשובה/חוטף לשמור מת מחי. אסור ליצור מצב שישראל תסכים להתייחס במשא ומתן לשבוי ישראלי חי כאל גופה או לגופה כאל שבוי חי. כך היה מול לבנון. מבחינה זו הוכיחו הקיצונים הפלשתינים שהם פחות אכזריים ושפלים משליטי לבנון ויש להדגיש זאת ולפקוד רעה על הרעים ביום חשבון ולרשום את המעשים הלא רעים. או ייתכן שהמתווכים מוצלחים יותר, אבל מה זה משנה. על כל פנים נראה כי מעכשיו בכל מקרה של חטיפת ישראלי יהיה כדאי לצד החוטף להשאירו בחיים ובמצב גופני ונפשי טוב. והדיון יהיה אחרי הבטחה חד משמעית שהשבוי/חטוף “בסדר”. לדעתי זה הישג לשני הצדדים. נקווה ששניהם ימצאו דרך להמשיך בכך. באשר לשימוש במילה “מחיר” על ידך נאמר על ידי אחד המתווכים הפחות הגונים “אם ישראל רוצה את שליט שתשלם את המחיר”. אומר כי ניתן להרשיע ולומר: “אם הפלשתינים רוצים לשמור את שליט שישלמו את המחיר” למרות שנאת ישראל והצביעות של התמחסדים היותר והפחות שפלים ישראל הקפידה לא להגזים במחיר. נקווה שיהיה טוב. כמתנגד מעמקי הוויתו לביבי וברק אני רואה בכך הצלחתם ומקווה לזמנים טובים ושיהיה טוב. חג סוכות מבורך לכולנו.

 • ניר   ביום 2 באוקטובר 2009 בשעה 20:55

  “בנאום שנשא היום ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, הודיע לקהל תומכיו: “נחטוף עוד שליט ועוד שליט ועוד שליט, עד שלא יישאר בבתי הכלא הישראליים ולו אסיר פלסטיני אחד””

  http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/949/244.html?hp=1&loc=4&tmp=8098

 • jof   ביום 2 באוקטובר 2009 בשעה 20:55

  הוא גם לא נראה מפוחד??????

 • אזרח.   ביום 2 באוקטובר 2009 בשעה 22:50

  דוגמא קטנה של שני אחים נערים פ’לסטינים שאני מכיר באופן אישי ,אשר נמצאים במאסר בישראל.אחד מהם בן 17 ,ואחיו בן 15 .בן ה 17 נאסר לפני שנתיים,בגלל שנכנס לעבוד ללא היתר בישראל.הוא ישב חצי שנה בכלא,וקיבל חצי שנה על תנאי.לאחר שריצה את עונשו,החזירו אותו לשטחי הגדה.לפני כמה חודשים באו אליהם כוחות צבא ישראלים באמצע הלילה ואסרו את שני האחים.מה העילה ? הצבא טוען שמישהו סיפר ששני הנערים גנבו רכב וסחרו בנשק.החיילים הפכו את כל הבית ולא מצאו כלום.בכל אופן הם לקחו את הנערים לכלא.את הגדול השאירו בכלא (הוא קיבל 8 חודשי מאסר,למרות שלא היו כל ראיות מעשיות נגדו.נאמר למשפחה שעו”ד טוב יכול להוציא אותו מהתיק.למשפחה אין כסף כדי לשכור עורך דין.מדובר במשפחה קשת יום החיה על 40 שקלים הכנסה ביום.אימו אמרה לי בציניות: לפחות הוא אוכל ושותה טוב על חשבון מדינת ישראל.) ואת הקטן שחררו לאחר שבועיים.אתמול נודע לי שבאו פעם נוספת אל ביתם ולקחו את בן ה 15 למאסר.העילה ? סחר בנשק.לא מצאו כלום,אין הוכחות שהילד סחר בנשק,וכעת הוא בכלא בתוך ישראל.שמעתי את אחד הפ’לסטינים מדבר באחת מתחנות הרדיו הפ’לסטיני כאשר הביאו את האסירות המשוחררות לתוך שטחי הגדה.הוא אמר: ישראל משחררת עכשיו 18 בחורות,אבל ישראל תמלא את החסר (את מס’ האסירים המשוחררים ) פי חמישה עד הערב.

 • אחרת   ביום 3 באוקטובר 2009 בשעה 11:32

  מה זאת אומרת לא מתעללים בו? המצב שבו הוא מוחזק – מצב שאי אפשר לראותו פיזית – הוא התעללות איומה ונוראה.

 • מתי   ביום 2 באוקטובר 2009 בשעה 21:22

  קודם המדינה כבשה את אדמת פלסטין (תירגעו אני מכיר במדינת ישראל אבל חושב שיש עוול שאי אפשר להתעלם ממנו), אחר כך, אסרה את המתנגדים לכך, לא אפשרו משפט צדק, הם עברו עינויים ולבסוף כולם מדברים על שליט ובצביעות אינסופית ומרמה שוכחים את זכויות אסירי העם הכבוש, איפה הצדק, איפה האמת, איפה החסד?
  ישוחררו כל האסירים הפוליטיים בישראל

  “עניינה הפנימי של ישראל”: הפלסטינים אסירי-ציון
  ענת מטר /

  http://www.adalah.org/newsletter/heb/apr09/Anat_matar_hebrew.doc.

  ועד לשחרור האסירים
  http://www.hagada.org.il/hagada/html/modules.php?file=article&name=News&sid=3855

  ****

  גם בהנחה ששחרור גלעד שליט הוא התכלית של הצעות החוק בעניין החמרת תנאי הכליאה של אסירים פלסטינים, די בעובדה שהאמצעי שנבחר למימושה פסול מעיקרו, כדי להופכה לבלתי חוקתית ובלתי מוסרית.

  ישראל כבר מפירה את אמנת ז’נווה בכך שהיא מעבירה את הפלסטינים מהשטח הכבוש וכולאת אותם בשטחה. העברה זו יוצרת ממילא חובה מוגברת לאפשר להם להיפגש עם משפחותיהם בתנאים ובתדירות סבירים. בפועל, העברה בלתי חוקית זו היא הסיבה העיקרית לכך שאלפים מהאסירים לא זכו לפגוש את בני משפחתם במשך שנים – בשל האיסור המוטל על משפחות רבות להיכנס לישראל.

  זאת ועוד, הימצאות של אלפי כלואים פלסטינים בישראל מחילה עליהם את חוקי היסוד של המדינה. מכאן, שדינם כדין כל אסיר אחר מבחינת תנאי כליאה מינימליים, לרבות הזכות לביקורי משפחה סדירים, לחיי משפחה, לקשר עם העולם החיצוני ולענישה הולמת, לא אכזרית וודאי שלא קולקטיווית.

  יותר מ-8,000 פלסטינים כלואים כיום בישראל. רובם נעצרו ונשפטו במערכת המשפט הצבאית, המושתתת על עקרונות של כיבוש וחוסר צדק. כ-10% מהם מוגדרים כאסירים מינהליים ומעולם לא זכו למשפט. עונשים כבדים מושתים על מי שנשפטים ואת העונש הם מרצים במערכת כליאה, המפלה בינם לבין אסירים אחרים על ידי תיוגם כ”ביטחוניים”.

  בפועל, ובלי להזדקק להצעות “חוק שליט”, ישראל משתמשת בכלואים הפלסטינים כקלפי מיקוח. משטר החיים בכלא והיחס אל הכלואים הפלסטינים הם המשך של משטר החיים המוטל על הפלסטינים מחוץ לכלא.

  עביר בכר

  עו”ד בארגון עדאלה ומנהלת הקליניקה לזכויות אסירים באוניברסיטת חיפה

  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?itemNo=1104567&contrassID=1&subContrassID=14&sbSubContrassID=0

  ****

  ולבסוף מכתב אסירים פלסטינים לסרקוזי

  ארגון פלסטיני למען האסירים הפלסטינים, הנמצאים בבתי הכלא בישראל, שלח אתמול (שני) מכתב לנשיא צרפת ניקולא סרקוזי בדרישה, שינהג בצדק ובשוויון עם האסירים הפלסטינים כפי שהוא נוהג עם החייל החטוף גלעד שליט. זאת בעקבות מכתב ששיגר סרקוזי השבוע למשפחת שליט בו הבטיח לפעול ללא הרף להשבת בנם.

  “לא הוגן שאתה כותב מכתב למשפחת שליט לרגל יום הולדתו של גלעד ואינך כותב לקרובי משפחותיהם של כעשרת אלפי אסירים פלסטינים”, כתב הארגון הפלסטיני ‘תומכי האסירים’ לסרקוזי. “הרי בכל יום יש יום הולדת לאחד מהם, ולעיתים ביום אחד חוגגים שלושה, ארבעה ואף חמישה אסירים את יום הולדתם”.

  “הבטחת להוריו של שליט לפעול לשחרור בנם אך לא הבטחת לאימהות של האסירים הפלסטינים לשחרר את אלפי בניהם”, התלונן הארגון. “מאות אסירים פלסטינים נעצרו בזמן ששליט היה בכלל בבטן אימו והם עדיין נמצאים בבית הכלא. עליך לנהוג בצדק, אדוני הנשיא, בכך שתעמוד לצד כל האסירים באופן שווה ותדרוש את זכויות האדם של כולם”.

  פרסומת
  הארגון סיים את מכתבו בהבעת הבנה לסבל משפחת שליט וקרא לשחרר את בנם ולהשיבו להוריו, “לא לפני שהעולם יבין את סבל אסירינו בבתי הכלא הישראלים, ולא לפני שהם ישובו לבתיהם ולמשפחותיהם, בעיקר אלו הנמצאים בכלא מזה עשרות שנים”.

  http://news.walla.co.il/?w=/2/1568715

השאר תגובה