משלוחים מהרשת: עכשיו גם עוגיות

מאפה בעוגיה הוא אתר חדש שמאפשר להזמין עוגיות בשעות הערב לתל-אביב והסביבה. הוא לא נראה מרשים מדי, אבל זה מן הסתם כי עומד מאחוריו עסק זעיר. לא ניסיתי, אבל נראה טעים.

אני מאמין גדול של יזמות זעירה ברשת, ואני לא מדבר על MFA (אתרי Made For Adsense) או פרובלוגינג, שגם זמנו יגיע (חברי יוחאי, הלכה למעשה, הוא כרגע הפרובלוגר הראשון בישראל). אני מדבר על ממש ליצור משהו, ולמכור אותו ברשת בלי חנות או דוכן, למשל.

כבר באמצע שנות התשעים היו בארה”ב אלפי (ואולי רבבות) עסקים מקוונים כאלה שלא היו אסטנציה של עסקים קיימים אלא אינטרנטיים לגמרי. מאז נפלו עלינו כל מיני צרות – הבועה, התפוצצות הבועה, וכו’, ורבים לא זוכרים או לא שמעו שיש באינטרנט קיום גם לעסקים קטנים (לא לפעילות שיווקית או למסחר בפיננסים אלא לפעילות עסקית ממש), אבל אני רואה אתרים כאלה באנגלית כל הזמן, ויש לי הרגשה שמדובר בתחום די משמעותי שפשוט לא זוכה ליחסי ציבור.

באופן תיאורטי מאד, יתרון הגודל מאפשר לעסקים להיות יעילים יותר מאשר אנשים בודדים, והתחרות בשוק גורמת לכך שהעלות השולית של ייצור היחידה האחרונה תהיה זהה למחיר השוק שלה (או משהו כזה, עבר הרבה זמן…). באופן מעשי, מכיוון שאנחנו חיים במדינה של מונופולים, קרטלים וקומבינות, יש “פער תיווך”. מעסיקים רבים משלמים לעובדים שלהם הרבה פחות ממה שיכלו.

לכן אני מאמין שעסקים, שותפויות קטנות וקואופרטיבים, יכולים להיות רווחיים מאד ועדיין תחרותיים בהרבה שווקים. אם יש פער גדול בין השכר שלי + סך העלויות התפעוליות לבין הכנסות העסק, אז אם אפעל כעצמאי הפער הזה יכול להתחלק בין היצרן (אני) והצרכן. שנינו נרוויח על חשבון המתווך.

הסרת שכבת המתווכים מתרחשת – בהדרגה ובאיטיות אבל בעקביות – לאורך כל העשור האחרון. המתווכים לא נעלמו ולא ייעלמו מהר כל-כך, אבל יותר ויותר מוצרים נרכשים ברשת ישירות מהיצרנים והיבואנים. חיפוש דירה או מכונית משומשת, נראה היום אחרת לגמרי מאשר לפני מספר שנים. מתישהו יגיע גם תורה של היזמות הזעירה – כולל מכירת עוגיות ישירה.

המשמעויות הכלכליות

משלוחים של אוכל הם תעשיית B2C קלאסית. אתרי משלוחים פונים בעיקר לאוכלוסייה של צרכנים פרטיים ופחות לעסקים. עסק זעיר המבצע משלוחים של עוגיות משתייך לסקטור חדש של C2C או C2B אם תרצו – האנשים שבדרך-כלל היו רק בעמדת הצרכנים, הם עדיין “C” ברוב הסטטיסטיקות הכלכליות, רק שעכשיו הם גם יצרנים.

שוק עם יותר עסקים – גם זעירים – הוא שוק מגוון יותר וכזה שבו יש היצע גדול יותר גם במונחים של כושר ייצור. לכן, בטווח הארוך, עסקים זעירים שקמים באינטרנט דוחפים את השוק בכיוון של ירידת מחירים. זה דומה מאד, גם אם התהליך איטי יותר, למה שהכרנו במהלך העשור האחרון, כשנוצרו סקטורים חדשים של מסחר אלקטרוני מסוג B2C וחוללו שינוי בשווקים למוצרים מסויימים.

לדוגמא, שוק מכשירי ה-DVD לא יהיה שוב אותו הדבר אחרי 2002, השנה שבה הגדיל האינטרנט את מכירותיו במאות אחוזים, והוריד את מחיר רמת-הכניסה לאזור ה-300 שקלים.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יניב   ביום 6 באוקטובר 2009 בשעה 9:34

  לפי מה שאני רואה החבילות מתנה כוללות יין ועוד דבר אלו עוגיות טריות יש לזה משקל במחיר

 • יניב   ביום 6 באוקטובר 2009 בשעה 15:30

  אני לא מכיר מישהו שמכין עוגיות טריות

 • זו ש   ביום 6 באוקטובר 2009 בשעה 20:47

  זה אכן נראה כמו שירות חמוד. סתקרנתי לבדוק, מסתבר שהם עדיין לא פעילים כי יש להם בעיות עם חברות האשראי. זה חבל, כי הם למשל מבזבזים את הלקוחות שהגיעו עכשיו דרכך (אם כי האיש היה מאוד נחמד והבטיח לסמס כשיתחילו ממש ואף הבטיח פיצוי). זו טעות להעלות אתר ולפרסם שירות שעוד לא קיים. וגם בינינו, אם הם ממילא עושים משלוחים, הם יכולים לקבל מזומן ולהריץ את העסק כבר עכשיו. בנוסף, אם מגיע אליהם קהל מהרשת ויש להם בעיות עם הסליקה, היה אפשר לתת (בתהליך קצר ופשוט) אפשרות לתשלום בפייפאל, שרבים מאזרחי הרשת מחזיקים ממילא, ומרגישים הרבה יותר בנוח לשלם דרכו ולא לתת פרטי כרטיס אשראי באתר שמי יודע מי עושה להם אבטחת מידע אם בכלל.

 • ליאורה   ביום 7 באוקטובר 2009 בשעה 0:06

  המחיר ממש לא ידידותי
  חוץ מזה פחמימות בלילה
  ממש לא

  וגם בת”א אין בעיה להגיע למאפיות שעובדות בלילה

 • מיכאל ז.   ביום 6 באוקטובר 2009 בשעה 9:23

  125 ש”ח לקילו של עוגיות שוקולד צ’יפס + עלות
  נוספת על משלוח ?
  מחירים לא הגיוניים, שלא לומר מטורפים. לא מכיר הרבה אנשים שישלמו 130 ש”ח עבור קילו עוגיות

 • מיכאל ז.   ביום 6 באוקטובר 2009 בשעה 9:44

  לקילו עוגיות+בקבוק יין.

השאר תגובה