מי יקים את פארק קריית ספר

“פארק קריית ספר” הוא חלקת אדמה לא גדולה בלב תל-אביב, לא הרחק מפינת הרחובות אבן-גבירול ויהודה הלוי. כבר שנים מתנהל מאבק על השטח הזה, פיסת האדמה הציבורית האחרונה בלב העיר שיכולה להפוך לפארק (כפי שרוצים התושבים) או לפרוייקט נדל”ן (כפי שרוצים הנדל”ניסטים).

ראש-עיריית תל-אביב רון חולדאי כבר הבטיח, בהזדמנויות שונות, להגשים את משאלתם של התושבים ולהקים במקום פארק. רבים מבין חברי מועצת העיר – ביניהם דורון ספיר (תל אביב 1) מיטל להבי (מרצ), פאר ויסנר (הירוקים), אסף זמיר (רוב העיר) ואחרים – הביעו תמיכה ברעיון, והסבירו כמה נכונה וצודקת הדרישה להקים פארק ולא מגדל נוסף. רק שכצריך ממש לעשות משהו קשה למצוא אותם.

בשנה האחרונים החלו תושבי השכונה לקיים במקום פיקניק שבועי ולטפח את הפארק לעתיד לבוא. הם שתלו צמחים במתחם, קישטו אותו, הניחו ספספלים ואף בנו פסל סביבתי בהשתתפות של ילדי השכונה ובהנחיית אמן מקומי.

לא מדובר ב”פלישה” או הסגת גבול – העירייה מבטיחה פארק כבר שנים, ישנן החלטות של וועדות תכנון שונות, ולפני כחודשיים הוחלט לבצע במקום עבודות גינון. כל חברי המועצה שהוזכרו קודם, ונוספים, הגיעו לפחות פעם לפעילויות בפארק קריית ספר, הביעו אהדה ואישרו בנוכחותם את העובדה שמדובר בשטח ציבורי.

למרות זאת, לפני כשבועיים התבצע במקום מעשה ונדליזם מכוער על-ידי פקידות העירייה – באופן אירוני למדי, על-פי הוראה של מנהל מחלקת “שיפור פני העיר”. ואגב, זה לא המקרה הראשון מסוגו, אם כי במקרים הקודמים היה מדובר ביזמים ונדלניסטים שונים, שניסו לתפוס בעלות על השטח בניגוד לחוק.  

אני חושב שעוד מגדל או קניון על קריית ספר לא יעלו ולא יורידו כלום, וכל בר-דעת מבין שלהפוך את המקום הזה לגינה מטופחת הוא מהלך הרבה יותר הגיוני. בזמנו היו ויכוחים על העלות הנדרשת – אם מדובר על 0.2% מהתקציב השנתי של העירייה, או קצת יותר מזה, כפי שטענו המקטרגים. בכל אופן, מכיוון שאזור לב תל-אביב לא עומד בתקן הקיים לשטחים פתוחים, זה לא רק המעשה הנבון להקים פארק אלא גם חובת העירייה, אם תשאלו אותי.

מכיוון שיש החלטת עירייה בנושא , עוד מלפני החגים – וההחלטה היא להתחיל בעבודות גינון – פניתי לראש-העירייה רון חולדאי במכתב כדי לבקש ממנו להאיץ את הביצוע. הופתעתי לגלות שבבלוג שלו אין קישור ליצירת קשר, אבל היה כזה באתר העירייה. שלחתי את המכתב, עם העתק ל”עבודה שחורה”. אפשר לקרוא כאן.

אני חושב, ושאמרתי זאת במכתב – לא במילים אלה – שמי שיקים פארק חדש בלב העיר ייזכר לטובה הרבה יותר ממי שיוסיף בו עוד מגדל. לו אני חולדאי הייתי קופץ על ההזדמנות.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • תושבת האיזור   ביום 11 בנובמבר 2009 בשעה 15:03

    והונדליזם שכתבת עליו רק ממחיש את אטימות המערכצ כלפי צרכי התושבים וההרגלים הטבעיים שלהם.

השאר תגובה