קמפיין השקיפות – חולדאי מתחיל להתקפל?

לקראת הדיונים בתקציב 2010 של עיריית תל-אביב, שיעמוד על ארבעה ומשהו מיליארד שקלים, העניינים בעיר מתחילים להתחמם.

תנועת עיר לכולנו מפעילה צוות תקציב מיוחד, שעומל כבר חודשים על עבודת מחקר ועל חפירה בנתוני התקציב של השנים הקודמות. כמובן, בעירייה עושים כל מאמץ להקשות – כולל התחמקות תמוהה משחרור נתוני התקציב בפורמט דיגיטלי שמאפשר ניתוח והשוואה (נניח, באקסל).
 
מה אכפת לפקידי העירייה? מה אכפת לחולדאי? ובכן, אף אחד לא אוהב שמחטטים לו ובודקים לו ומעמידים את החלטותיו לביקורת ציבורית. רק שמדינת ישראל ישנו חוק חופש המידע שעוסק בדיוק בזה. התנהלות העירייה, גם אם אינה מנוגדת לחוק, היא בוודאי מנוגדת לרוח החוק.
 
המאמץ של העירייה להימנע משקיפות מנוגד לרוח החוק, לעקרון חופש המידע ולעקרונות היסוד של הדמוקרטיה.
 
הלחץ על העירייה מצד עיר לכולנו מופעל כבר כמה חודשים ובשבועות האחרונים הולך ומתגבר. בימים האחרונים התחלנו לראות תוצאות ראשונות – במקום תקציר באורך 10 עמודים של תקציב 2009, אפשר למצוא עכשיו באתר העירייה לראשונה את כל 562 עמודי התקציב.
 
יש עוד פער גדול בין המצוי (תקציב 2009 בפורמט PDF) לבין הרצוי (הצעת תקציב 2010 בפורמט פתוח ו/או באקסל), אבל השינוי האמור הוא סימן ראשון לכך שהלחץ עובד.

מה תוכלו לעשות

א. להביע הזדהות באמצעות חתימה על העצומה לשחרור נתוני התקציב.
ב. לשלוח חברים, לעשות Share בפייסבוק, לכתוב בבלוג שלכם אם יש לכם וכו’.
ג. לשלוח מכתב לעירייה (אפשר מאתר העירייה), עם אפשר אז עם עותק לעבודה שחורה. אתם גם יכולים לכתב את הנבחרים שלכם, בעיקר אם הם תל אביבים (כמו גדעון סער ואופיר אקוניס מהליכוד, שלי יחימוביץ’ מהעבודה, ניצן הורביץ ממרצ, דב חנין מחד”ש, וכו’).

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • נירשמן   ביום 18 בנובמבר 2009 בשעה 18:08

    שוקי,

    יש לי מישהו שממש יכול לעזור לכם.

    מדובר ברועי פלד מהאגודה לחופש המידע. דבר איתי אני אתן לך את הסלולר שלו, זה ה-בן אדם בכל מה שקשור בשיחרור נתונים תקועים מגופים ציבוריים.

    ניר

השאר תגובה