השבוע זה קורה: הפרטת המכינות הקדם אקדמיות

בשבוע שעבר בשקט בשקט, רחוק מעיני התקשורת, החליטה קבוצה קטנה של פקידי מדינה להעביר לידיים פרטיות אחד מהנכסים הכי יקרים שלנו: המכללות הקדם-אקדמיות. נראה לכם רעיון טוב?

ביום שני הקרוב (כלומר מחר) תקיים ועדת החינוך של הכנסת דיון על הפרטת המכינות הקדם-אקדמיות.

טרם הספיקותי ללמוד את הנושא לעומק, אבל מה שלמדתי בינתיים די מרתק. הפרטים העיקריים:

 • אלפי סטודנטים מגיעים לאוניברסיטאות בישראל כל שנה מהמכינות הקדם אקדמיות, הקיימות מזה 40 שנה.
  מטרת המכינות היא לאפשר למי שתנאי הפתיחה שלהם פחות טובים, לסגור פערים ולהגיע לרמה שתאפשר להם לימודים אקדמיים. בין הקהלים האופיינים של המכינות: חיילים משוחררים, עולים חדשים, חרדים שרוצים להיכנס למעגל העבודה וכדומה.
 • מדינת ישראל עומדת להעביר את ניהול המכינות מהמלכ”ר שעשה זאת במשך 40 שנה (“האגודה לקידום החינוך”) לחברת אאוטסורסינג פרטית בשם “מרמנת”. מדף ה”פרוייקטים” ומרשימת הלקוחות של חברת מרמנת, אפשר להתרשם שהיא עובדת בעיקר עם מדינות מתפתחות בדרום אמריקה ומזרח אירופה, ועם משרדי ממשלה בישראל, בראשם משרד החינוך.
 • מרמנת נבחרה וקיבלה עדיפות על-פני האגודה לקידום החינוך, במסגרת מכרז שבו התברר שהפעלת המכינות דרכה תעלה פחות. נטען (טרם הצלחתי לאמת) שועדת המכרזים כללה 3 אנשים בלבד. מעניין מיהם אותם שלושה ומה השכלתם.
 • המכרז נערך אחרי ניסיון לא מוצלח לקיצוץ משמעותי של תמיכת משרד החינוך במכינות. 

לכאורה, מה יותר טוב מאשר לקבל אותו מוצר תמורת פחות כסף? כמובן, בהנחה שמרמנת אכן תספק מוצר זהה. האם ייתכן שהיא עד כדי כך יעילה שהיא יכולה לעשות את זה בעלויות נמוכות יותר ממלכ”ר ועוד להרוויח? או שאולי ה”יעילות” שלה אומרת התבססות על כוח עבודה זול יותר ו/או בעל פחות זכויות סוציאליות (לפחות בפרוייקט אחד שותפתה המרכזית היא חברת כוח אדם גדולה)? 

נשמע כמו משהו ששווה לבדוק. במיוחד בתחום כמו חינוך סוגר-פערים – משהו שכמעט כולנו מסכימים שעתידנו תלוי בו – הפרטה חפוזה היא לא דבר חכם לעשות וכל העסק מריח יותר מדי כמו ניסיון למחטף. לכן הצטרפתי לקבוצת הפייסבוק של מטה המאבק נגד הפרטת המכינות.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • חיפאית   ביום 6 בדצמבר 2009 בשעה 8:02

  ובאותה הזדמנות אפשר להזכיר גם את פרויקט היל”ה, להשלמת השכלה לנוער מנותק, שגם אותו הפריט משרד החינוך לפני כמה שנים, וה”זכיין” משלם תעריף מצחיק (עצוב) למורים.

 • שוקי   ביום 6 בדצמבר 2009 בשעה 14:49

  אתה צודק שזו לא הפרטה מהסוג שאנחנו רגילים אליו, אבל מהות ההפרטה (Privatization) היא במעבר לידיים פרטיות.

  אפשר להתווכח אם מלכ”ר שמעניק שירות למדינה הוא “ציבורי” באותה מידה כמו חברה בבעלות מלאה של המדינה, אבל אין ספק שמעבר ממלכ”ר כזה לחברה בבעלות פרטית מבוסס על אותו רציונל – שההון הפרטי יעיל יותר כי הוא מונע מכוח תמריץ כלכלי.

  אבל אם זה המצב, מדוע *להחליף* ולא *להוסיף*? זה נראה כמו עוד מקרה שבו בשם ה”תחרות” בעצם מעבירים מונופול מיד אחת לאחרת. מילא כשהמונופול הוא מלכ”ר אבל כשהוא חברה שפועלת למטרות רווח אז במה הועלנו?

 • א   ביום 6 בדצמבר 2009 בשעה 16:55

  אם אתה מכריז מראש שתלמד פחות מקצועות, זה נהיה יותר זול.כמה שאני יודע מרמנת התחייבו על 5 בלבד.

  ג”נ – אני מלמד במכינה בהר הצופים. חלק גדול מהתלמידים שלי השנה הם עולים חדשים מחבה”מ, אתיופיה ודרום אמריקה. המסלול שבו אני מלמד מיועד למתעניינים בכלכלה, מנע”ס וחשבונאות. אני מאמין שרובם לא היו מגיעים לחוגים יוקרתיים אלה ללא המכינה.

 • עמנואל   ביום 6 בדצמבר 2009 בשעה 18:10

  אני ממש לא מחובבי ההפרטות וממקדשי המכרזים. הרבה פעמים מכרזים יכולים להיות דבר מזיק.

  אבל אני לא בטוח שגם במקרה הזה חייבים להיות נגד.

  סה”כ במה עדיף המלכ”ר הנוכחי על החברה הפרטית החדשה? האם זה יפגע בלומדים? אני לא רואה סיבה להניח את זה. ומי יודע? אולי ניעור המערכת תתן שרות יותר טוב לתלמידים.

  האם זה ייפגע בעובדים? גם בזה אני לא בטוח. רוב מי שמלמד בפועל יוכל לעבוד גם בחברה החדשה. ובלאו הכי ממה שאני מכיר (בתחום של הפיזיקה. אולי בתחומים אחרי םזה אחרת) אלה לא עובדים קבועים אלא פרופ’ במשרה נוספת, וגם עובדים אחרים הם ללא קביעות אלא עובדים על בסיס חוזה של סימסטר או שנה. אז מבחינת העובדים ההשפעה תהיה בעיקר על הדרג הניהולי שמן הסתם יתחלפו.

 • נעמי   ביום 6 בדצמבר 2009 בשעה 18:59

  אין ספק שהעומדים בראש מערכת החינוך נותנים יד להפרטה שמשמעותה יצירת פערים.

 • א   ביום 6 בדצמבר 2009 בשעה 22:02

  http://www.blacklabor.org/?p=14238

  ובמסמך וורד הניתן להורדה כאן
  http://www.blacklabor.org/?attachment_id=14624

 • שוקי   ביום 7 בדצמבר 2009 בשעה 1:51

  כמו שכבר אמרתי בתגובות לפוסט קודם, אני לא חושב שהפרטות הן תמיד דבר רע. בישראל, באופן ספציפי, בדרך כלל הפרטות נעשות רע כי אותם אנשים שהיו אחראים לניהול הציבורי הכושל והמושחת (לעיתים) אחראים גם להפרטה הכושלת והמושחתת. אתמול הם מינו את אנשי שלומם כמנכ”לים ומחר הם יעבירו את כל האופרציה לחברים שלהם.

 • שוקי   ביום 7 בדצמבר 2009 בשעה 1:57

  יכול להיות שחברה פרטית יכולה לבצע את העבודה טוב יותר, בכל מיני מקרים ואולי אפילו במקרה הזה. אבל היית מצפה שההחלטה על כך, ביצוע המכרז, הצגת המועמדויות ובחירת הגורם המתאים, יתבצעו תוך כדי איזשהו סוג של דיון ציבורי.

  כל הזמן מסבירים לנו שהדבר הכי חשוב הוא החינוך ורק הוא יכול לסגור פערים. המכינות הן בדיוק דוגמא לחינוך סוגר פערים ולכן עדיף לבצע שינויים מתוך זהירות מופלגת ובעצה אחת עם מומחים. האם זה המקרה? ממש לא נראה כך.

 • קלאודיה טפר   ביום 8 בדצמבר 2009 בשעה 14:11

  המעבר כן פוגע בסטונטים מהסיבה המאוד פשוטה שמרמנת מתנערת מכל התוכניות הייחודיות שהקימה האגודה לקידום החינוך ובכך קל לראות למה היא יותר זולה
  התוכניות הייחודיות כוללים מכינות לעולי אתיופיה, למגזר הבדואי
  ללקוי למידה שמוכרים ע”י ביטוח לאומי
  למבוגרים רבים שלא סיימו בגרויות וכבר מעל
  גיל 30
  אתמול בדיון שהתקיים בכנסת כל ועדת החינוך התנגדה להפרטה
  גם מבקר המדינה והחשב הכללי של משרד העוצר
  לגבי המרצים הם עובדי המוסד שבו נמצאת המכינה
  אני מבטיחה לך שיש הבדל עצום ביין התשלום שהם מקבלים מאותה מכללה או אוניברסיטה למה שיקבלו על ידי חברה שבאופן כללי
  משלמת משכורות של עוני
  ועם לא מספיק בכך כל מכינה מתנתקת מהגוף שעד כה היה הבית שלה
  והופכת לקבלן של מרמנת
  עם לא הצלחתי לשכנע אותך ייתכן עד מאוד שאתה עובד בשביל אותה חברה שכבר מנהלת 17 פרוייקטים של משרד החינוך וכל התמתחותה בפדגוגיה היא אפסית
  אותה חברה זכתה במכרז לצילומי רישיונות נהיגה
  לרישום בטאבו
  לניהול של תוכנית ויסקונסין בנצרת ובחדרה
  לליווי של תלמידים לפולין
  לפיקוח של תוכנית ההזנה
  והשאלה של מיליון דולר היא
  מי מרוויח מבפנים מכל זה כי הרי העודים של מרמנת הם כוח עבודה זמני של מנפאור

 • אסתי   ביום 6 בדצמבר 2009 בשעה 6:12

  כי אני נוסעת לשם מחר.
  והדיון הוא לא רק על הפרטת המכינות הקדם אקדמיות אלא על ההפרטות בכלל במשרד החינוך כיח לידיעתך חברת מרמנת קיבלה לידיה 17 פרוייקטים שהיא מנהלת עבור משרד החינוך. זה לא סתם שהיא זכתה במכרז. השמועות אומרות אגב שהיא זכתה כי הגישה הצעה שנמוכה כולה ב100,000 שקל מההצעה של האגודה לקידום החינוך המתחרה היחידה באותו מכרז.

 • מרק ק.   ביום 6 בדצמבר 2009 בשעה 10:24

  אם קודם מה שלא יהיה הנושא נוהל על ידי מלכ”ר אז כבר קודם זה היה מופרט.

  מלכ”ר להזכירך זה לא בדיוק מוסד שאנשים עובדים בו בהתנדבות….

 • אסתי   ביום 6 בדצמבר 2009 בשעה 10:48

  דובר כאן במקצוענות, בהבנה בחינוך בנסיון של 40 שנה בתחום.

  לימוד מבוגרים לא יכול להעשות ע”י חברה פרטית שכל עניינה רווח. מדובר כאן בהשקעה של זמן, סבלנות, ידע ורצון. אלו דברים שלא נושאים רווח. מעולם לא נשאו. ברגע שמעבירים את זה לידיים פרטיות שנמצאות שם כדי לעשות כסף (וזה בסדר גמור, רק שלא מתאים למקרה דנן) התוצאות הן אסון.

 • מרק ק.   ביום 6 בדצמבר 2009 בשעה 21:24

  נראה לי שהשאלה החשובה יותר היא מה החברה מבטיחה ויודעת לתת לעומת המלכ”ר. אני לא יודע אז לא רוצה לנקוט עמדה, אבל עם החברה יכולה לתת יותר, אז למה בעצם לא, רק בגלל שיש מסורת? יש גם תלמידים שרצוי שיקבלו את הטוב ביותר (שוב, כלל לא יודע ולא נוקט עמדה).

השאר תגובה