רון חולדאי בחשבון הבנק שלי

אם אתם תל-אביבים, אז זה כנראה רק עניין של זמן עד שתגלו את הקלות הבלתי נסבלת שבה העירייה יכולה לשלוח יד לחשבון הבנק שלכם. זה קיים כבר שנים, אבל בזמן האחרון נשברים גבולות חדשים של חוצפה

אתם פשוט חייבים להאזין לקטע האודיו המצורף, במיוחד אך לא רק אם אתם תל-אביבים.

בקטע, מתוך התוכנית של קרן נויבך, מספרת תל-אביבית אחת איך גילתה יום אחד שעיקלו את חסכונותיה בגלל חוב לעיריית תל-אביב עליו אפילו לא ידעה. כמובן שאיש לא טרח ליידע אותה, לא העירייה ולא הבנק. כמובן שהעיקול לא בוטל כששילמה, אלא היה עליה להתקשר ולבקש – כי רק העיקול אוטומטי, לא ביטול העיקול.

המוני תל-אביבים מוצאים את עצמם במצב דומה בימים האלה, בדרך-כלל מסיבות מטופשות – אני שומע את זה מכל עבר. לדוגמא, חברים שדילגו בטעות על חשבון ארנונה ושילמו את זה שאחריו, וכמה חודשים אחר-כך עיקלו את חשבונות הבנק של שניהם. חבר שעיקלו את חשבון הבנק שלו על דו”ח סך 100 ש”ח, אותו מעולם לא קיבל. וכן הלאה וכן הלאה.

הרבה עיריות ורשויות מקומיות פועלות באופן דומה, אבל עיריית תל-אביב יפו מפעילה מדיניות קיצונית וחסרת עכבות במיוחד. לפי הפרשנות של עו”ד דב אבן אור (שגם אותה תוכלו לשמוע בקטע), הטענה המקובלת כאילו עיקולים כאלה הם חוקיים אינה נכונה – הוא טוען שהם בלתי חוקיים בעליל, ומנמק את הדברים בפירוט רב. בימים אלה הוא עומד במרכז מערכה נגד שיטת הגבייה הבזויה הזו.

עוד מרואיינת של נויבך, היא תמר זנדברג, חברת מועצת העיר תל אביב-יפו מטעם סיעת מרצ. מדבריה של זנדברג אתם עשויים להשתכנע שהיא לוחמת צדק אמיתית, כזו שממש אכפת לה. מה שהיא שכחה לציין הוא:
א. שחבר מועצה אחר, עומר סיקסיק מסיעת יאפא, הגיש הצעה לסדר בנושא בישיבת המועצה האחרונה.
ב. שהיא עצמה לא רק חברת מועצה אלא חברה בקואליציה של חולדאי, שאחראית על המדיניות הזו.

אולי מוטב שזנדברג הייתה משמיעה את הביקורת העניינית עד מאד שלה, בישיבות המועצה – או שאולי היא חוששת להרגיז את יו”ר הסיעה שלה, שמקבלת משכורת (בסך 30 אלף ש”ח לחודש אם אינני טועה) בזכות הישיבה בקואליציה. תקשיבו, מרתק:

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ziv   ביום 7 בדצמבר 2009 בשעה 1:47

  ואל תשכח שמי שמנהל לעירית תל אביב את הגביה הבריונית ביותר, הוא לא אחר מאשר שר המשפטים לשעבר משה שחל, בתור שותף במשרד סנדרוביץ’.

  למי שלא הבין מהבת של ברק, גבית חובות אמיתיים ומומצאים בשביל העיריות – זו הפנסיה האמיתית של מיטב מושחתי מפלגת העבודה.

 • ziv   ביום 7 בדצמבר 2009 בשעה 1:47

  ואל תשכח שמי שמנהל לעירית תל אביב את הגביה הבריונית ביותר, הוא לא אחר מאשר שר המשפטים לשעבר משה שחל, בתור שותף במשרד סנדרוביץ’.

  למי שלא הבין מהבת של ברק, גבית חובות אמיתיים ומומצאים בשביל העיריות – זו הפנסיה האמיתית של מיטב מושחתי מפלגת העבודה.

 • חגי   ביום 7 בדצמבר 2009 בשעה 7:47

  סילחו לי על הבורות אבל – כיצד העירייה יודעת איזה חשבון לעקל?
  האם הבנקים משתפים את מאגרי המידע שלהם עם העירייה?

 • אסתי ירושלמי   ביום 7 בדצמבר 2009 בשעה 8:44

  זה בדיוק מה שקרה לי עכשיו עם חשבון מלפני הרבה זמן כשהארנונה היתה על שמו של הדייר הקודם. הם לא מצאו את הדייר הקודם ולכן עיקלו לי את חשבון החיסכון שלי. וגם אני לא ידעתי כלום עד שבדקתי באופן אישי את החשבונות שלי. שילמתי ולא ביטלו את העיכול עד שהלכתי לעיריה. כמובן שלא קיבלתי הודעה מאף אחד, הכל נעשה בשושו מתחת לאף שלי. הם מראש יוצאים מנקודת הנחה שאני עבריינית , ומעבר לחוקיות או האי-חוקיות של הנושא, יש כאן התנהלות ברברית וחסרת ההתחשבות בתושבים.

 • תמר   ביום 7 בדצמבר 2009 בשעה 10:24

  האם אפשרי לתבוע אישית את המגלומנים היושבים בראש מנהל הכספים, אגף חיובי ארנונה ומים, אגף גבייה?

 • עמית   ביום 7 בדצמבר 2009 בשעה 10:49

  לא לגבי העיקולים – זה נכון. אלא משהו טכני וקטן –
  ההחלטה על העיקולים היא לא בידי המועצה. המועצה היא לא הממשלה, וחלוקת הסמכויות והאחריות בתוכה שונה לחלוטין.

  ההחלטה על הגבייה והעיקולים היא בידי פקידות העירייה – מנכ”ל, אגף גביה וכו’. האם זה לא חוקי? קטונתי. אני לא עו”ד. אבל בטח אין צורך להאשים אף אחד מחברי הקואליציה, כביכול, או האופוזיציה (לא כביכול, הם באמת אופוזיציה).

 • עירית לס   ביום 7 בדצמבר 2009 בשעה 12:02

  וללכת לגור במקום שבו העירייה מתנהלת בצורה קצת יותר רצינית. לא מבינה את ההתעקשות שלכם להישאר ולגור בעיר שרק לפי מה שאתה כותב מתייחסת אליכם בצורה כזו. חולון ובת ים נראות היום כאופציה טוב יותר.

 • שוקי   ביום 7 בדצמבר 2009 בשעה 13:06

  סלח לי שאני אומר לך את זה, אבל אתה מדבר שטויות.

  פקידות העירייה כפופה לראש העירייה ומבצעת את הוראותיו. רון חולדאי יכול לשנות את המדיניות הזו בטלפון אחד.

  יש בהחלט מה להאשים את חברי הקואליציה, בעיקר ממרצ, הירוקים ורוב העיר, שמעניקים לחולדאי גיבוי מוחלט בישיבות המועצה ומצביעים פה אחד איתו בכל עניין.

 • שוקי   ביום 7 בדצמבר 2009 בשעה 14:01

  תיאוריה לחוד ומציאות לחוד. שום דבר בעיריית תל אביב לא נעשה בניגוד לדעתו של רון חולדאי. לראייה, מדיניות האכיפה הנוחה למדי במהלך הבחירות או מדיניות היד הקשה הנוכחית בשכונות “סוררות” כמו פלורנטין, שאת חיי הלילה שלה מנסים לחסל באמצעות סיטונאות דוחות.

 • דניאל   ביום 7 בדצמבר 2009 בשעה 15:12

  אף אחד מאנשי השמאל הנאורים לא מצליח להבין כמה זה נורא שאנחנו מאפשרים לפוליטיקאים ובירוקרטים שליטה כל כך גדולה על החיים שלנו.

  הבעיה היא לא בשיטת הגביה.
  הבעיה היא בעצם הגביה.
  הבעיה היא שאנחנו עבדים לעיריות ולרשויות שלא משרתות אותנו, אלא משרתות את עצמן.
  לוקחות את כספינו, משלמות למקורבים, ממציאות תפקידים, ממררים את חיינו, ומדי פעם זורקים לנו עצם בדמות זיקוקים ביום העצמאות, כדי שנרגיש טוב עם הכסף שנגזל מאיתנו.

 • שוקי   ביום 7 בדצמבר 2009 בשעה 17:04

  אין בינינו ויכוח. אני רק לא מבין מה קשורים לזה ימין ושמאל.

  אנחנו יכולים להסכים, אתה ואני, שישנם מוצרים ציבוריים שראוי שעירייה תספק, למשל: כבישים, מדרכות, פינוי אשפה, סילוק מפגעים.

  במדינת ישראל, בצדק או שלא, העירייה אחראית גם על תקציבי חינוך, בריאות וכו’. ייתכן שראוי היה לעשות זאת אחרת, אבל אני מניח שאין בינינו ויכוח שחינוך ובריאות גם מוצרים ציבוריים – לפחות עד לרמה מסויימת.

  ויש עוד כמה דברים שאפשר להתווכח עליהם, האם העירייה יכולה ואמורה לטפל בהם או לא.

  בכל מקרה, אתה ואני מסכימים – העירייה נועדה לתת שירות, לא לשלוט בנו. את התקציבים יש לנצל אך ורק לטובת תושבי העיר ואיכות חייהם, באופן שוויוני ככל הניתן ובלי לתת עדיפות לקבוצה מסויימת.

  זו תמצית הרעיון מאחורי עיר לכולנו והסיבה שהצטרפתי לתנועה הזו.

 • בעל עסק קטן   ביום 10 בדצמבר 2009 בשעה 19:37

  לפני מספר שנים חטפנו עיקול כזה בלי שנדע עליו בגין חוב ארנונה של חודש אחד בדיוק ב 10 לחודש. התוצאה הייתה שלא התכוננו לזה ושיקים של משכורות ותשלומים קטנים לספקים חזרו.

  הבנו את זה כאשר התקשרו אלינו מהבנק.

  התקשרנו לעיריה ואומר פקיד בלי למצמץ “נכון, אנחנו מטילים עיקול ובצ’יק צ’ק רצים לשלם.

  את נזק המוניטין של העסק בפני העובדים והספקים אי אפשר לכמת.

 • דני   ביום 14 בדצמבר 2009 בשעה 11:54

  הייתי צריך למשוף כסף מהבנק ואמרו לי שיש עיקול. בדקצי ואמרו לי עיריית תל אביב. התקשרתי מיוזמתי העבירו אותי לעורך דין. מקנס של 80 שקל שלא ידעתי עליו נאלצתי לשלם 860 שקל כולל שכר לעורך דין!!!!! בשום מקום בעולם אין דברים כאלו. שהעיריה צריכה להחזיר לך 80 שקל היא לא תחזיר לך לעולם 860 ש”ח.
  אבל מה שמקומם שעברה שנה וקצת ושוב יש לי לפתע עיקול על החשבון. לתדהמתי יש לי עוד קנס פתוח אבל שפניתי לעירייה בעיניין הקנס הקודם הם לא ציינו שיש לי חוב נוסף – הרי מדוע לגלות לי זה צובר ריביות מטורפות שאינני יודע אם הן חוקיות בכלל. מהעיירה אמרו לי שכל קנס הוא מקרה בפני עצמו. בטח – בשביל שתשלם ריביות כפולות ומכופלות ושהעורך דין ירוויח פעמיים כי הוא עושה עיקולים פעמיים.

 • איריס   ביום 7 בדצמבר 2009 בשעה 7:59

  נושא חשוב. כתבתי עליו הרבה. יש כמה היבטים, וזה הפוליטי שאתה עוסק בו הוא אולי המרכזי.
  עם זאת, גם לשכת עורכי הדין משתפת פעולה, וגם ההוצאה לפועל, שני גופים שהמשטרה צריכה לחקור את מעורבותם בנוהל הבלתי חוקי הזה. הכנסת נדרשה לבעיה לפני כמה שנים, והסתפקה בהצהרתה של הפרקליטות שהיא מתקשה לאכוף את החוק על הרשויות המקומיות שמפרות אותו בסיטונות. שפתיים יישקו.

  יגאל שפירא, אחד מהאבות המייסדים של ה”שיטה”, אכן, מגרש המשחקים של מושחתי “העבודה”.

  יבמה כסף, כמעט כמו מכרות יהלומי דמים בסיירה לאונה, העיקר שיש כושים…

 • איריס   ביום 7 בדצמבר 2009 בשעה 7:59

  נושא חשוב. כתבתי עליו הרבה. יש כמה היבטים, וזה הפוליטי שאתה עוסק בו הוא אולי המרכזי.
  עם זאת, גם לשכת עורכי הדין משתפת פעולה, וגם ההוצאה לפועל, שני גופים שהמשטרה צריכה לחקור את מעורבותם בנוהל הבלתי חוקי הזה. הכנסת נדרשה לבעיה לפני כמה שנים, והסתפקה בהצהרתה של הפרקליטות שהיא מתקשה לאכוף את החוק על הרשויות המקומיות שמפרות אותו בסיטונות. שפתיים יישקו.

  יגאל שפירא, אחד מהאבות המייסדים של ה”שיטה”, אכן, מגרש המשחקים של מושחתי “העבודה”.

  יבמה כסף, כמעט כמו מכרות יהלומי דמים בסיירה לאונה, העיקר שיש כושים…

 • איריס   ביום 7 בדצמבר 2009 בשעה 13:19

  אמת שראש העיר שולת כביכול, אבל ראש אגף הגבייה, לפי חקיקה די חדשה (כמה שנים) קיבל מעמד על של מיופה כוח מטעם היועץ המשפטי לממשלה, כלומר מעין “תובע עצמאי”, ויכול תיאורטית להתעלם מראש העיר והמועצה גם יחד, הוא כפוף מקצועית לפרקליטות.

  אני מניחה שראש העיר יכול לאגף את אגף הגבייה, ולקבוע תקנות לנושא הגבייה שיחייבו התחשבות באזרחים, אבל למשל הנושא של ביצוע העיקולים כבר לא בידיו אם לא נדרש אליו בתקנת משנה וכולי.

  כדאי להפנות את הנושא גם ליועץ המשפטי לממשלה, וגם לועדת חקיקה של הכנסת. כמובן שאם ראש אגף הגבייה קשור בכלל לגורמים פרטיים מחוץ לעיריה, אז בוא נגיד שיש בלגן גדול.

 • איריס   ביום 7 בדצמבר 2009 בשעה 14:43

  בידי ראש העיר, ובודאי בידי ראש העיר והמועצה הנבחרת כלים רבים ליישם מדיניות גם בנושא אכיפת התקנות ואף בנושא אופן האכיפה. אבל חשוב לציין שההדרדרות הקשה במצב הגבייה התרחשה לאחר תיקון החוק (לבקשת ראשי הערים…) באופן שאין צורך בבית משפט, אלא לראש מחלקת הגבייה יש יפוי כוח ישיר לפעול כמו בפקודת המיסים (למשל מע”מ). ניראה לי שיש מקום לפעול במישור הפוליטי (כפי שאתה עושה בכשרון רב) וגם במקביל לפעול לשינוי החוק או לביטול השינוי, שזה מול השלטון המקומי והכנסת. וכן, מול מערכת המשפט שמאפשרת את החינגה. התקיים דיון בכנסת במיוחד לעניין זה, בקשר לעיריות “עברייניות”, נידמה לי שאז תל אביב לא היתה ביניהן, בעיקר ירושלים, כאשר התברר שהם פועלים במפגיע בניגוד לחוק,תחת יפוי הכוח הזה. הדיון הוא דיון מופת לאזרח המתחיל על רפיון ואזלת יד. פשוט הצהירו ש”מתקשים” לכפות את החוק על העיריות הגדולות. קבעו שהן צריכות לפנות לאזרחים ולהחזיר כספים שניגבו שלא כדין (עיקולים כאלה בדיוק), והאם אתה חושב שהם פנו והחזירו ? :))))))

 • זהר   ביום 20 בדצמבר 2009 בשעה 8:14

  זה קרה גם במחוזותיי:
  http://yofitirosh.blogli.co.il/archives/189

השאר תגובה