מה חולדאי יכול לעשות 1: פלורנטין

בעוד כשבועיים צפויה הקואליציה של רון חולדאי לאשר הצעת תקציב נוספת, שתכלול מעשי בזבוז חסרי אחריות לצד קיפוח נבזי של שכונות הדרום. שכונת פלורנטין תישאר, כרגיל, בחוץ

כתבתי כאן לאחרונה על מצב החתולים בעיר – שבאזורים מסויימים כבר מגיע לכדי שואה אקולוגית זוטה – אבל בסופו של דבר פני הדור כפני החתול. מצבו של היונק השני בשכיחותו בעיר גרוע, כשם שמצבו של היונק השכיח יותר הוא לא מי יודע מה.

את שניהם לא רואים ממטר, אלא אם הם גרים בבית שנמצא מצפון לארלוזרוב – וגם זה לא בטוח. לחתולים בפלורנטין אין איפה לחרבן כמו שלבני-האדם אין איפה לחנות ובהדרגה גם לא נשאר איפה לגור.

הבעיות הן אותן הבעיות – כשאין שטחים פתוחים ואין חצרות, כמו שקורה בפלורנטין, אז צפוף לאנשים וצפוף גם לחיות אחרות. לחתולים אין איפה לקבור את צרכיהם, ולכן יהיה להם קשה יותר ויותר לחיות כאן. לילדים אין איפה לשחק, ויש רק גן ילדים אחד, ולכן הורים צעירים לא נשארים לגור כאן.

פלורנטין, הפנינה הצבעונית והסקסית של דרום העיר, היא שכונה שחשרת עננים מתקדרת מעליה. זהו חוד החנית של עיר הנמצאת על מסלול של התרסקות.

 

יש מספיק כסף

רון חולדאי, כראש-העירייה וכמי שמחזיק בביצים ועל משכורת את ראשי רוב סיעות המועצה, אינו כל יכול בעיר – אבל הוא הדבר הכי קרוב לזה. מתוך תקציב עירייה בן כ-4.5 מיליארד שקלים, הוא היה יכול – לו רצה – להקציב פרומיל, נניח, לשכונה הזו. שכונה שמאכלסת אם אינני טועה כמה אחוזים טובים מאוכלוסיית העיר.

הוא יכול, למשל, לזנוח את התוכנית המטורפת שתעלו לנה מיליארדים, להקים רכבת תחתית (שיתחיל מנתיבי תחבורה ציבורית ראויים, ומשימוש בסמכויות שמקנה לו החוק כדי לשדרג את תשתית האוטובוסים). או שהוא יכול לדחות בשנה את הרכבת, שממילא לא התקדמה הרבה מאז ימי גולדה.

אבל גם בתקציב הקיים, על 4.5 המיליארדים שלו, כמעט, יש מספיק כסף לכמה דברים קטנים שחולדאי יכול לעשות בפלורנטין, כבר השנה.

מה חולדאי יכול לעשות?

חולדאי יכול, אם ירצה, לקנות את מעט המגרשים הפנויים והבתים ההרוסים שמצדי רחוב פרנקל, ולהפוך אותם לגינות ומגרשי משחקים. בכך הוא יסב שיפור עצום באיכות החיים של תושבי האזור, העומד הרבה מתחת לתקן השטחים הפתוחים שקבע המחוקק.

הוא יכול לקנוס בעלי בניינים על קניבליזציה של חצרות, בניגוד לחוק, והצמדתן לדירות קרקע מאולתרות ליצירת “דירות גן”. באותה הזדמנות, הוא יכול לכופף את ידיהם כדי שיטפחו את מעט החצרות שנותרו.  

חולדאי יכול לדאוג שיהיו ברחוב בו אני גר יותר מ-6 פחים ל-44 בניינים. שלא לדבר על פחים למחזור נייר (באזור גימנסיה הרצליה מסתתר אחד כזה בכל מסתור פחים. בפלורנטין הופיע הפח הראשון לפני כשנה, ולא רבים הגיעו בעקבותיו).

חולדאי גם יכול לעקור כמה מרצפות פה ושם, לחשוף חול ולשתול צמחיה – הרבה פחות חפירה דרושה לשם כך מאשר זו שנעשית כל שבוע באבן גבירול. יש אלף דברים שאפשר לעשות כשרוצים.

עניין של סדרי עדיפויות

כל זה לא יקרה אם זה תלוי ברון. בפועל, הדברים העיקריים שמגיעים מהעירייה לתל-אביב הם מכוניות זבל ופקחים – או לפחות אין ראיות לכך שמגיעים דברים נוספים. המדרכות שבורות, הניקוז בחורף כושל ויש הצפות קשות, חסרות הנמכות למדרכות עבור עגלות ילדים ועגלות נכים. הכל אומר: אל תגורו פה.

בשבע השנים בהן גרתי צפונית לארלוזרוב, ראיתי מדרכות מוחלפות בין לילה ועובדי עירייה מגיעים בין רגע – בעיקר אם מי שמזמין אותם היא קשישה פולניה, כלומר מצביעה פוטנציאלית.

בעל עסק וותיק סמוך למקום מגוריי הקודם, תומך ידוע של חולדאי, אמר לי במהלך מערכת הבחירות: “כשאני מתקשר לעירייה ואומר ‘יש פה לכלוך כזה או מפגע כזה’ באים תוך כמה שעות. אני אפילו לא אומר להם שזה אני…”.

ובכן, נסו להתקשר לעירייה ולספר לה שברחוב בו אתם גרים בפלורנטין בדיוק עכשיו אין אף פח אשפה, ותראו כמה זמן ייקח עד שמישהו יגיע. או שצינור התפוצץ, או שערימת זבל עצומה חוסמת את פינת הרחוב שלכם, או שבנייה בבית סמוך מזהמת וחוסמת את המדרכה. מצד שני, אם תתקשרו ותגידו שהפאב שמתחתכם מרעיש, בעליו יקבלו דו”ח תוך שעה לכל היותר – ואת כל זה אני מספר מניסיון. מי שגר כאן יודע.

הכל נמצא בתקציב

בעיריית תל-אביב יפו מתקיימת מדיניות קיפוח מכוונת כבר שנים. לא רוצים שם לשקם את שכונות הדרום – מעדיפים לקבור אותן. את החייאתן העתידית משאירים לבעלי הון ונדלניסטים, שיבנו מגדלי רפאים שיכניסו כספי ארנונה של יהודים מצרפת.

מדיניות הקיפוח הזו, והפער העצום בין הדרום לצפון, היא הסיבה להצלחה הפנומנלית של דב חנין בפלורנטין בבחירות אשתקד (למעלה מ-80 אחוז), בניגוד לשכונות עבר הירקון בהן חולדאי זכה לניצחון מוחץ.

המציג אינו חתול רחוב.

בעיריית תל-אביב יפו לא מאמינים בטיפוח הקיים אלא בהרס שלו ובניית אחר תחתיו – תולדה של גישה אדריכלית משנות השבעים, שהוכיחה עצמה כהרסנית בכל מקום בו יושמה. הם מאמינים ביצירת “מתחמים” במקום בעירוב שימושים, שיטה שמצליחה מאד באירופה כבר כמה וכמה דורות.

ברוח הזו – כנגד ההיגיון והניסיון והשכל הישר – העירייה תחת שלטון חולדאי מנסה להרוג את חיי הלילה של פלורנטין, קונסת עסקים ומנסה לטרפד מסיבות רחוב. איש לא עושה אחד ועוד אחד, כדי להבין שבאופן כזה הם יבריחו את הצעירים, נשמת אפה של העיר והסיבה שאנשים רוצים לחיות בה או לקנות בה דירות.  

זה נשמע מחוכם, לאכלס את העיר באוכלוסיות מבוססות ולדחוק החוצה את הסקטור שהכי עויין אותך; אבל כשהצעירים ילכו העיר הזו תאבד את קסמה, תשקע ותתנוון, ואת זה אפילו חולדאי לא יהיה חזק מספיק כדי לשנות.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דניאל   ביום 22 בדצמבר 2009 בשעה 8:47

  שהחתולים שלך לא יכולים לעשות את צרכיהם בשטח ציבורי?

  כנראה שהוא גם לא אוהב ונדליסטים חולדאי, כי עם כל התאורה ברחובות בפלורנטין, ממש קשה לרסס גרפיטי בלי להתפס.

  שוקי, תכיר,
  http://en.wikipedia.org/wiki/Litter_box

  אין לחתולים שלך “זכות” לחרבן בשטחים ציבוריים.

  לגבי התלונות שלך על זמינות העירייה,
  אני גר לא רחוק מרחוב העליה.
  פעמיים יצא לי לפנות לעיריה לפנות ערב פעם בנושא על פתח ביוב דולף, ופעם בנושא בעיה עם תאורת הרחוב. הבעיות תוקנו כבר לפנות בוקר.

  מגדלי הרפאים שלך יקטינו את בעיית הצפיפות.
  הם יאפשרו לפנות קרקע למטרת חניונים ולמטרת הפארקים שלחתולה שלך כל כך חסר.

  אלולא שמאלנים הזויים שמתנגדים בתוקף לקידמה ולבניה, ומעניקים כוח אדיר ל”ועדות תכנון עירוניות”, השכונה שלנו הייתה יכולה להראות אחרת לחלוטין.
  כרגע, משום מה אנשים כמוך מעדיפים לגור בדירות שלושה חדרים מרופטות, בבנייני 3 קומות מתפוררים, ולשלם על זה אלפי שקלים בחודש, העיקר שלא יהיו צרפתים מניאקים שיקנו לידנו דירות.

 • שוקי   ביום 22 בדצמבר 2009 בשעה 11:59

  אתה לא חושב שכדאי שתבין קודם את הטיעונים לפני שאתה מנסה לסתור אותם?

  א. לא דיברתי על החתולים שלי – הם מחרבנים בארגז מיוחד שנמצא אצלי בבית. דיברתי על חתולי הרחוב. לו היית טורח לגלול אחורה ולקרוא את הפוסט הרלוונטי היית מבין, אבל לך הרי חשוב להשמיע את קולך לא לשוחח.

  אתה, שחושב שאסור שהמדינה תיתן כסף לזקנים כדי שלא ימותו, כי זו פגיעה בזכות הקניין שלך, כמובן לא תבין מה אני מתעניין בחתולים שלא שייכים לאף אחד.

  ב. אני יודע לספר על החוויות שלי ושל חבריי עם העירייה. לא יודע מה הסיפור שלך ולא יודע מה אמת ומה בדיה במה שאתה אומר וגם לא מתכוון לבדוק.

  ג. מגדלים אינם פותרים את בעיית הצפיפות. התוספת השולית של מספר האנשים שניתן לדחוס ליחידת שטח הולכת ויורדת מעל לקומה העשירית בגלל מגבלות הבנייה של מגדל. ראה מאמרו של האדריכל נחום כהן “הקרב על הגובה”
  http://www.architecture.org.il/art_arch_gova.php

  הסיבה שבונים יותר מעשר קומות היא כדי להגדיל את תשלומי הארנונה לעירייה, לא כדי לפתור את בעיית הצפיפות.

  מגדלי רפאים (= שלא גרים בהם, רק קונים בהם דירות. הבנת הנקרא דניאל) בוודאי לא פותרים את בעיית הצפיפות. הם מגדילים אותה. עבור ליד מגדל נווה צדק בלילה ותראה ש-80 אחוז מהדירות ה”מאוכלסות” שלו מוחשכות.

  בכל מקרה, אם בונים לגובה, נדרשות תשתיות שבאזור הדרום לא קיימות. עדיף לבנות לגובה באזור “הגוש הגדול” בצפון, אבל לזה מתנגדים בוחריו של חולדאי. עדיף לבנות מגדלים ליד איילון, כפי שבאמת עושים, כדי שיהיה מאיפה לרכבים של דיירי המגדלים (אם יאוכלסו) לצאת ולהיכנס. ראה מה קרה לרחוב הרצל בגלל מגדלי המשרדים סביב רוטשילד, למשל. המדיניות של חולדאי היא לבנות מגדלים בכל מקום, וזה הרסני.

  ד. שמאלנית הזויה אמא שלך. אתה כותב בתגובות שלך כאן ובמקומות אחרים יותר מכל המגיבים האחרים יחד וזה מבריח אנשים. שלא לדבר על זה שאתה משכפל תגובות זהות לבלוגים שונים, שזה ממש ספאם. אם יש לך כל-כך הרבה להגיד, פתח בלוג משלך ובנה לך קהל קוראים משלך – אלא אם אתה חושש.

 • דניאל   ביום 22 בדצמבר 2009 בשעה 12:32

  אתה חושב שמותר לך לפגוע בזכות הקניין של בני אדם,
  כדי שלחתולי רחוב יהיה איפה לחרבן?

  יש בעולם הזה הרבה מאוד אנשים שעושים ותורמים את זמנם ואת כספם כדי לעזור לחתולים ולכלבים שלא שייכים לאף אחד.

  ויש את מי שיושב בבלוג, ודורש שאחרים יעשו, ומצפה שהעיריה תקח כסף בכוח מאנשים אחרים כדי לטפל בהם.

  עירייה, יודעת לטפל בחתולי רחוב בדרך אחת ובדרך אחת בלבד.
  וזה לא על ידי יצירת מקומות בשבילם לחרבן.

 • שוקי   ביום 22 בדצמבר 2009 בשעה 14:30

  מי לעזאזל אמר לך שאני “יושב בבלוג ודורש שאחרים יעשו”? זה הדבר הכי מטומטם ששמעתי לאחרונה. אתה יודע בכמה חתולים טיפלתי במשך השנים?

  עזוב, אל תענה לי.

 • דניאל   ביום 22 בדצמבר 2009 בשעה 16:37

  אם אתה לא רוצה לשמוע את מה שיש לי להגיד.

  אתה רוצה לטפל בחתולים? עשה זאת בכספך ובזמנך.
  אל תגיד לשכנים שלך שהם חייבים לשמור על חצר רק כדי שהחתולי רחוב יוכלו לחרבן שם.

 • איתמר   ביום 22 בדצמבר 2009 בשעה 16:49

  שוקי, שטפו לשיראלים במשך שנים את המוח עם הפנטזיות הפרועות על בורגנות של שיש ומגדלי דירות עם טויטה בחנייה, ועכשיו צריך הרבה בלוגים והרבה טקסט כדי לשטוף החוצה את כל הטימטום הזה.

  לדניאל – העירייה קירצפה לך את המוח והקפיטליזם הפריט את מה שנשאר, חפש בויקיפדיה את ההבדל בין ‘חברת ניהול נכסים’ לבין ‘שלטון עירוני’. שאלוהים ירחם על כולנו.

 • דניאל   ביום 22 בדצמבר 2009 בשעה 17:18

  אני לא יודע מי שטף לישראלים את המוח במשך שנים,
  אבל בהחלט מגיע כל הכבוד למי שהצליח לשכנע אותם לשלם 3000 שקל בחודש על דירת שני חדרים משנות ה30, שמסריחה מעובש ומתקלפת מבחוץ.

  כשכל הערים שמקיפות את תל אביב הבניינים יותר גבוהים מאשר בתל אביב עצמה.

  יכול להיות שבתור מי שגדל בעיר בינלאומית בקומה ה12, עם איכות חיים שתל אביביים יכולים רק לחלום עליה, פספסתי את השטיפת מוח הזו.

 • דניאל   ביום 22 בדצמבר 2009 בשעה 17:23

  לתמונה הזו מברודווי:
  http://en.wikipedia.org/wiki/File:75thandbroadway.JPG

  אני מניח שאתה באמת היית מעדיף לגור בראשון.
  אני לוקח את הקפיטליזם של השני בכל יום.

 • שי   ביום 22 בדצמבר 2009 בשעה 17:46

  יש כנס מחר – יום רביעי – בעניין התקציב שלנו ומה עושים איתו.
  http://meida.org.il/?p=731

השאר תגובה