תוכנית ויסקונסין: בזבזנית, נבזית, כושלת

שר התמ”ת פואד בן אליעזר מנסה בכל כוחו להרחיב את תוכנית ויסקונסין, למרות שהיא נכשלה כשלון חרוץ. לציבור מספרים סיפורי מעשיות. בקרוב ההכרעה בכנסת

“אני רוצה לעשות חשבון נפש. ייתכן שהבחירה בתוכנית ויסקונסין לעידוד התעסוקה היתה בחירה בתוכנית הלא נכונה.. מדובר בתוכנית שהיא יותר שיטורית מטיפולית, ולא ברור כיצד נכנסנו אליה כשמחקרים במערב כבר הוכיחו שהיא פחות טובה”.

את הדברים האלה אמר, כבר באפריל 2004, בני פפרמן, מנהל הרשות לתכנון כוח-אדם במשרד התמ”ת.  

מאז כבר פורסמו מחקרים, ניירות עמדה ומאמרים אינספור, שהוכיחו את דבריו אך ללא הועיל – בכל פעם התוכנית הזו נעטפת מחדש בעטיפה נוצצת ונמכרת לציבור כהצלחה.  

המוסד לביטוח לאומי, מחלקת המחקר של הכנסת, מבקר המדינה, מכון ברוקדייל, מרכז אדווה, וגורמים רבים אחרים – כולם הציגו נתונים שלא משאירים מקום לספק: תוכנית ויסקונסין מספקת פחות תעסוקה, תמורת הרבה יותר כסף.

שוב, לאט: אנחנו משלמים יותר כדי להחזיר פחות אנשים למעגל העבודה.

כמה יותר בדיוק? תלוי איך מחשבים. במסמך החדש הזה מביאים אסמכתאות לכך שמדובר על פי 14 (המסמך הוא פרי של עבודת קודש שנעשתה באגודה לזכויות האזרח, רבנים למען זכויות אדם, הקשת הדמוקרטית המזרחית ועמותת סינגור קהילתי).

הכסף הולך, כמובן, לידיים פרטיות – ומדובר על מאות מיליונים.

כיצד משרד התמ”ת נותן יד לחרפה הזו? אני מניח שהתשובה הלא מפתיעה היא: שחיתות. מדוע העיתונות לא קורעת את תומכי התוכנית? אני מניח שזה קשור ליחסי הציבור המשומנים היטב, לדיסאינפורמציה ולסתימת הפיות לה זוכה מי שמעז להזכיר את התוכנית בהקשר שלילי.

מחר בבוקר יעלה אתר המאבק בתוכנית ויסקונסין. האתר הזה יחשוף לקהל הרחב את הנתונים האמיתיים. בינתיים אפשר למצוא עוד פרטים בפוסט חדש בעבודה שחורה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אזרח.   ביום 23 בדצמבר 2009 בשעה 6:57

  http://www.shelly.org.il/taxonomy/term/1049

  כמה כסף מקבלות החברות על השמה של אדם אחד? 34,000 שקלים לאדם אחד!

 • איל   ביום 23 בדצמבר 2009 בשעה 9:13

  שיש מפלגת עבודה, ובשביל מה היא קיימת.

 • רני   ביום 23 בדצמבר 2009 בשעה 12:50

  ששוקן יסד בראשות שטרסלר בכל הסיפור הזה. פיתחו “הארץ” וספיחיו וקיראו. אולי הגיע זמן לדון בכלל במילה המפוארת הזו “שמאל” ולנסות לטהר את השפה העברית

 • אזרח.   ביום 23 בדצמבר 2009 בשעה 14:11

  http://www.the7eye.org.il/notes/Pages/150608_amos_shocken_defending_Haaretz.aspx

  על האג’נדה הכלכלית של “הארץ” ו”דה-מרקר” כתב שוקן באריכות יתרה. בין השאר כתב: “לפני שהיו שטחים, לפני שהיה כיבוש, אף אחד לא אמר שאנחנו עיתון שמאלני, אלא אמרו שאנחנו עיתונה של הבורגנות הישראלית […] ‘הארץ’ […] תמך בעידוד היוזמה החופשית, בסילוק הממשלה ממעורבותה במשק ככל האפשר, בחשיפת תוצרת הארץ לתחרות ייבוא […] בהחלשת האיגוד המקצועי ובסילוקו מבעלות על אמצעי הייצור ועל קופת-חולים. מבחינה זאת ‘דה-מרקר’ לא מחדש ב’הארץ’ כלום […] היינו העיתון היחיד בישראל שתמך, בכל הכוח, ברפורמות הקפיטליסטיות והגלובליות של בנימין נתניהו. אני חושב שהיום הוא (ואנחנו) יכולים לטפוח לעצמנו על השכם”.

 • רני   ביום 23 בדצמבר 2009 בשעה 16:04

  אז בעל העיתון הנו שר הביטחון של צבאו. העורך הרמטכ”ל ושמות הקצינים והחיילים מוכרים לנו. איך, מתי והיכן סורבה פקודה בצבא הזה? את מה תומך, מעודד, מסלק, חושף, מחליש, מסלק, בועל ולא מחדש צבא זה מכתיב כבוד השר ומבצעים החיילים תחת הסוואות והערמות שונות ומשונות. כידוע למי שעוקב אחרי איוש צבא זה חיילים לא ממושמעים סולקו ממנו יותר מהר מסילוק חמץ בבני ברק ערב פסח. אז כפי שאמרתי בואו נטהר את השפה. שנדע לפחות על מה מדברים כשמדברים.

 • שוקי   ביום 23 בדצמבר 2009 בשעה 16:42

  שוקן הוא לא איש שמאל ומעולם לא היה. זה האיש שמייחסים לו את המשפט “עיתונאי רעב מביא סיפורים טובים”. קבוצת שוקן היא – לדעתי הצנועה – מופת של יחסי עבודה נצלניים, ועל-פי השמועה גם ארגון שמצטיין במוסר תשלומים ירוד. להיות בעד הקמת מדינה פלסטינית זה לא להיות שמאל – גם ביבי כבר בעד “סיום הכיבוש”.

 • מני   ביום 24 בדצמבר 2009 בשעה 12:03

  תוכנית רעה ביותר!

 • מני   ביום 24 בדצמבר 2009 בשעה 12:03

  תוכנית רעה ביותר!

 • מני   ביום 24 בדצמבר 2009 בשעה 12:03

  תוכנית רעה ביותר!

 • מני   ביום 24 בדצמבר 2009 בשעה 12:03

  תוכנית רעה ביותר!

 • נפגעי תוכנית אג'נס   ביום 24 בדצמבר 2009 בשעה 12:30

  אנו משתתפי תוכנית ויסקונסין, קוראים מעל במה זו,לסגור לאלתר, ולהשליך אל פח ההיסטוריה את תוכנית ויסקונסין,
  תוכנית ויסקונסין אג’נס ושלל שמותיה, נועדה להכשיל ולמלכד את המשתתף בה. ולגרום לו להיפלט מהתוכנית, ע”י הערמת קשיים מכוונים,כדי לבטל לו את קצבת ההבטחת הכנסה הזעומה.

  לכבוד:

  ארגוני זכויות אדם

  קריאה דחופה, ודו”ח קשה, בנושא תוכנית התעסוקה החדשה הנקראת: “אורות לתעסוקה” -ע”פ חוק ההסדרים במשק התשסד’ 2004 של ממשלת ישראל- המנוהלים ע”י חברת פרטית בשם “אג’נס” -”אמין”- ישראל.

  אשר תכנית זו פוגעת ברוב מקבלי קצבאות הבטחת הכנסה וכמו כן גרמה לשלילת קצבתם החודשית, ושאנשים אלו נמנים על האוכלוסיות הקשות ביותר במדינת ישראל. אשר מציאות זו גורמת לפגיעה חמורה ביותר, בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, וזכויות אדם המקובלות ואמונות בכל המערכות הגלובליות הבינלאומיות.

  פרטים: רצף המאורעות עד להקמתה של התוכנית החדשה לתעסוקה.

  בערים כגון, חדרה , נצרת,נצרת עילית, ירושלים,נתניה תוכנית זו כבר פועלת.-בעבר, דורש עבודה היה ניגש פעם בשבוע ללשכת התעסוקה הממשלתית בדרישת עבודה, במידה ולא נמצאה לו עבודה מתאימה,או שנמצא לא מתאים, נתמך ע”י המוסד לביטוח לאומי ע”פ חוק, במתן דמי קצבה הבטחת הכנסה, המאפשרים לו כדי קיום.

  קצבת הבטחת ההכנסה מהביטוח הלאומי, היא המבטיחה ע”פ חוק לאזרח הנזקק, סך כספי לדאגתו ולצרכיו.

  המציאות החדשה:

  על פי חוק ההסדרים החדש 2004 במשק הישראלי, נחקק חוק חדש שמעבירה סמכות ממשלתית לידי ידיים פרטיות של חברה פרטית בשם- אג’נס, המנוהלת כלשכת תעסוקה לכל דבר, ואשר האצילו בידיה מעמד ותוקף חוקי וסמכותי, מאת הממשלה.

  מציאות זו זה המנוהלת בתכנית החדשה מקשה בעליל על האוכלוסיות הקשות במדינת ישראל, ולפי הראיות שבידנו, גרמו לרוב אוכלוסיית הנזקקים הנ”ל לשלילת הקצבה הכספית המגיעה להם ע”פ חוק עבור מחייתם.

  יש לציין גם את אוזלת היד הממשלתית אשר האצילה סמכות לחברה פרטית עד שלמעשה מדובר על הפרטתם של לשכות התעסוקה הממשלתית בכל רחבי הארץ לידי ידיים פרטיות.

  לגופם של דברים:

  חלק ממאורעות רבים בדבר כשלים ראשוניים של לשכות התעסוקה החדשה, אשר הובילו לשלילת קצבאותיהם של אלפי נזקקים.

  על דורש העבודה לגשת אל היועץ התעסוקתי שלו, בכדי שימצא לו עבודה, ויפנה אותו למעסיק.

  1.אולם כדי להיכנס אל היועץ התעסוקתי צריך להמתין “בחדר המתנה” ופקידות הקבלה אשר יושבות שם, מדווחות ליועץ התעסוקתי על המופנה שהגיע, ואין אפשרות כלל להגיע ישירות פנים אל פנים אל היועץ התעסוקתי. עד שהיועץ מגיע ישירות אל דורש העבודה.

  אנשים רבים התלוננו בפנינו בדבר שעות המתנה מרובות, וזאת רק כדי לקבל הפניה לעבודה, או רק כדי להיכנס ליועץ התעסוקה,כדי לדווח על מצבו, הרבה התייאשו ונאלצו ללכת לענייניהם, ובעקבותיה נשללה קצבתם.

  ישנו את הרושם שחדר ההמתנה למעשה הפך כחדר “התשה” “וחדר טרטור” “וזלזול” בדורש העבודה, מה שלא היה עד היום בלשכות התעסוקה הישנות.

  מה עוד שישנו למעשה חשש חמור בדבר עדיפות סמויה ואפליה מכוונת של היועץ, בטיפול מהיר לאותו דורש, למשל אם אותו דורש עבודה מסווג כ “בעייתי” או בעל מוטיבציה נמוכה, או בעל קשיי הסתגלות וכו’, הרי שהיועץ יעדיף לטפל באדם אחר ללא הבעיות, והנ”ל ימתין ויחכה שעות רבות בחוץ, רק כדי להיכנס אל היועץ ימתין שעות רבות, דבר אשר מקשה בעליל על אותו נזקק, וגורם לו להתייאש מהר, ולהרגיש דחוי, עד כדי כך שנוטש את הלשכה מחוסר התחשבות, ובעקבות מעשה זה נשללת קצבתו.

  2. ע”פ החוק החדש על דורש העבודה להגיע יום יום ללשכת התעסוקה החדשה, ולהתייצב שם על מנת להפנותו לעבודה. מדובר בין 3 ל6 שעות שעל דורש העבודה לשהות שם, תלוי במצבו.

  ברוב המקרים שעות רבות אלו מתבזבזות על שעות המתנה! ולא במציאת עבודה, במקום לטפל ולתת הפניות עבודה עדכניות באמצעות מחשב מהיר, (כגון ההתיצבומט) במהירות ובזריזות, הנזקק ממתין שעות רבות רק כדי לדווח על מצבו בפני היועץ.

  במידה ולא נמצאה עבודה, ניתנה סמכות ליועץ התעסוקתי להפנותו, בכוחות עצמו, לחפש עבודה, המתחיל בחיפוש עבודה רגלי ממקום למקום ומחנות לחנות, וכלה, בהפניה לחברות כוח אדם, על דורש העבודה לדווח בטופס שבידיו על כל מקום שנכנס ואף להחתימו ע”י אחראי המקום.

  דא עקא שהרי על לשכת התעסוקה מוטלת החובה למציאת עבודה לאותו דורש, והיא זה שמתוקצבת ע”י הממשלה בתקציבי ענק כדי לנהל את אותם לשכות תעסוקה, ולשם כך פנו אליה דורשי העבודה, ולא כדי שלשכת התעסוקה החדשה תפנה אותם לחברת כוח אדם,שתפנה אותם למעסיק. גלגל שאין לו סוף. ושמוכח באמצעות מעשים אלו שמטרתם להתיש את הנזקק,ולמלכדו בחוסר אונים. כי למעשה יש את הרושם בשטח, שלשכת התעסוקה החדשה מתנהגת בפועל כחברת “כוח אדם” לכל דבר. ולא כלשכת תעסוקה שאמורה לטפל במצוקותיו של דורש עבודה שנתמך בהבטחת הכנסה!

  במידה ודורש עבודה לא נמצא מתאים, מופנה הוא לג’וב קלאב, הג’וב קלאב פירושו “חדר עבודה” הקיים בלשכת התעסוקה החדשה, שבו ישנן עמדות מחשב המחוברים לרשת האינטרנט, עיתונים שונים ומגוונים, ועמדות טלפונים, דורש העבודה מתבקש לחפש עבודה דרך אתרי האינטרנט, או לחפש בעיתונים המוצעים שם לרוב, לערוך קורות חיים, ולתאם עם מעסיקים וכד’.

  דא עקא שברוב המקרים, אותו נזקק שהיה בג’וב קלאב, הוצרך להיות 4- 5 שעות ואפילו יותר, רק כדי לחפש עבודה, סגור ומסוגר בחדר זה, ואסור לו לצאת ממנו, ללא שום מענה הולם למצוקתו האישית,ולצרכיו האישיים, ובמידה והנ”ל יצא משם לפני הזמן שנקבע לו, הרי תישלל קצבת הבטחת הכנסה שלו.

  במקרים רבים ישנן אף כשלים של היועץ התעסוקתי בדיווח לביטוח לאומי על מצבו של דורש העבודה, דבר הפוגע קשות בקבלת קצבתו של הנזקק.

  ישנן אף כשלים בהפניות לעבודה, במצבים אלו כגון: שדורש העבודה מופנה לעבודה שאיננה מתאימה לו, והיועץ מפעיל עליו לחצים כדי שייקח עבודה זו, בצורות שונות,למשל אל תגיד למעסיק שאתה חולה במחלה זו, או שיש לך בעיה נפשית מסויימת, הכל כדי להחליק את המציאות ולהציגה,שאכן “התכנית” מצליחה,אם הנ”ל מציג את מצבו הבריאותי בפני המעסיק,ללא רשות הפקיד, מיד תישלל קצבתו.

  3.יש כאלו שאף הופנו לעבודות בעיתיות ע”י היועץ התעסוקתי, עבודות בעיתיות פירושן:

  שעל המופנה לעבודה לחתום על חוזה התחייבות למעסיק לעסוק חצי שנה במקום העבודה, ותו לא. והרי במצב זה נפגעת בעליל זכותו של דורש העבודה, שחפץ לעבוד בכל מרצו לאורך זמן, ללא שום תנאי וסייג, והרי הוא “מוטל בין הכיסאות” ללא שום אפשרות לטעון שעבודה זו אינה מתאימה לו, כלפי היועץ התעסוקתי, כי הרי זה סירוב עבודה כלפי לשכת התעסוקה, ותישלל קצבתו מיד!.

  יש גם תנאי לקבלת העובד לעבודה הנ”ל והיא: שיחתום על חוזה ההתחייבות לחצי שנה!, ובזה ניתנת אוטונומיה מוחלטת וסמכות מוחלטת, למעסיק. והמעסיק יכול לפטרו מיד בתום החצי שנה, או במידה ודורש העבודה לא המשיך בחצי השנה, הרי הוא מחויב להחזיר למעסיק סכום כסף מסוים עבור “קורסי הדרכה” שקיבל, וכד’ (גם במצבים אלו נתקלנו).

  כאשר דורש העבודה טען שעבודה זו אינה מתאימה לו מסיבה זו, כי הוא מעוניין לעבוד יותר מחצי שנה, לא נעשה כל מאמץ למצוא לו עבודה חלופית הולמת, ומיד נשללה קצבתו על סירוב .

  במידה ולא נמצא מתאים דורש העבודה מכל סיבה שהיא, או שנעדר ליום אחד, או שלא הוגדר מצבו במחשבו של היועץ המעדכנו תדיר בכל פרט שעל “המופנה”, או שהמופנה לא עדכן את מצבו בפני היועץ, או לחלופין שהיועץ התרשל בדבר עדכונו במחשב. מיד הופעלו עליו סנקציות של “נעדר ללא סיבה” באיומים מיידיים לשלילת הקצבה, דא עקא גם איחור של 10 דקות על פי התכנית “החדשה” הרי הוא “נעדר ללא סיבה” והיועץ מנצל את סמכותו לשלול את קצבתו של הנזקק-תכנית זאת פוגעת בעליל במקבלי קצבאות הבטחת הכנסה, עקב הממצאים,והעובדות הנ”ל יש להפיק לקחים, ולגנוז תכנית זו אל דפי ההיסטוריה.

  לסיכום:

  ישנן רצף כשלים, תמיהות, וקושיות, והדבר המפליא ביותר בסוף כל שורה, איך יתכן שנתנו לחברה פרטית תוקף חוקי שבאפשרותו למעשה לפגוע בזכויות מקבלי קצבת הבטחת הכנסה?

  בדבר שלילת הקצבאות נוצר למעשה כאן מהפך אבסורדי שבמקום שהתקציבים האמורים של ההבטחת הכנסה מכספי האוצר יועברו לידי הנזקקים והעניים שבמדינת ישראל, הם מועברים בדרך אחרת לידי חברה פרטית ועסקית המנוהלת כלשכת תעסוקה! (ראה דו”ח מבקר המדינה) הממשלה העדיפה לתת תקציבים חודשיים לחברה פרטית! מאשר להתחשב ולעזור לקצבאות החודשיות של הנזקקים .

  למעשה הממשלה חתמה חותמת אש על העדפתה את שלטון העסקים וההון על פני העניים – נזקקי קצבאות הבטחה הכנסה, עד כדי רמיסת זכויות אדם בסיסית.

  הפרטת לשכות התעסוקה הישנות, נגועה בעליל באינטרסים שעיקרן כלכליים, חברה המתוגמלת והמתוקצבת ממשלתית בתקציבי ענק, ואשר ישנו חשש שגורמים אינטרסנטיים השפיעו על הקמת תוכנית זו עד שלמעשה הממשלה העדיפה לתקצב כל חודש בחודשו ידיים פרטיות!.

  לחברה הפרטית ישנן אינטרסים מובהקים להיות מתוקצבים מהממשלה, אשר כספיהם מובטחים מהמדינה כל חודש בחודשו.

  חברה פרטית המתנהלת כלשכת תעסוקה בתוקף חוקי,ואשר ניתנו להן סמכויות ממשלתיות מהווה סכנה חמורה, בדבר זכויות נזקקי קצבאות הבטחת הכנסה, ובכלל לזכויות אדם, נוצר מצב חדש ומסוכן מאד, לזכויות בני אדם, מה שלא היה עד כה. מצב זה אשר הפך את עצמו לביטול זכויותיהם, ולביטול בעקיפין של חוק הבטחת הכנסה של ביטוח לאומי, וכש”כ לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, ושוויון הזדמנויות בתעסוקה, שחירותו נלכדת ומכוונת ע”י אנשי עסקים וכלכלנים.שפוגעים ישירות פגיעה קשה וחריפה מאד באותם נזקקים, וזכותם לחיות בכבוד.

  הממשלה מעדיפה לתקצב “בקצבאות” את אותה חברה פרטית, שלמעשה נוהגת כעסק לכל דבר, מאשר לתת קצבאות מחייה לחם ומים, חודשיות, לציבור חלש, שהם העניים והנזקקים במדינת ישראל.

  יש את הרושם, נוכח מצב זה, שמציאות זו שנוצרה, והמוצגת בפניכם, נועדה מלכתחילה להכשיל ולמלכד את הנזקק, במציאת פתרונות קלושים ואוויליים, ועל ידן לשלול את הקצבה הכספית המגיעה לו ע”פ חוק. שלל החוקים החדשים, והפתרונות הללו אטומים לחלוטין, מהמציאות בשטח, והונחו ע”פ אינטרסים כלכליים קרים ומנוכרים, שהוצבו מראש, ללא כל התחשבות מינימאלית בקושי, ולפתרון מציאותי לדורש עבודה, ולאוכלוסיות הקשות ביותר במדינת ישראל.

  האטימות וחוסר ההתחשבות הנ”ל, והחוקים והפתרונות של התכנית הזאת, משרים רושם רע, כבד, ואווילי, על כל המצבים שהובילו להוצאתה לאוויר העולם , בכל המישורים.

  בד בבד אנו פונים בדחיפות לארגוני זכויות אדם, עיתונאים, ואנשי אקדמיה וכו’. ולכל מי שיש בכוחו לקדם,ולעורר את המודעות בנזקיה של תכנית זו, עד כדי לביטולו של חוק זה, ולפעול מידית ע”פ חוק בהגשת תביעה מהירה לבג”ץ, נוכח מצב מסוכן זה.

  מאות אלפי הנזקקים אין להם ועד או ארגון, וכל שכן פה ומענה תקיף לשטוח את כל הבעיות, דבר זה מהווה אבן נגף ורמיסת זכות קיום בסיסית לכל אדם, בכל המישורים!

  מצב מסוכן זה, יגרום לקריסת מערכות כלליות בכל הקשור לכלכלת מדינת ישראל, ולפיתוחה המהיר והישיר למדינת עולם שלישי מהגרועות שבמדינות הנחשלות, הרס עצום בכל פינה ומקום.

  בכבוד רב:

 • אלי   ביום 31 בדצמבר 2009 בשעה 15:29

  עצומה נגד תוכנית ויסקונסין-אג’נס הרעה!

  http://www.atzuma.co.il/maspik/1000/
  לחתום נגד התוכנית הפוגעת בעניים ובנזקקים ולעצור אותה מיד!

השאר תגובה