שובו של הפלוצקר

אחת לאיזה זמן עושה סבר פלוצקר, העורך הכלכלי של ידיעות אחרונות, תפנית מוזרה בהשקפותיו ובנושאי הכתיבה שלו. הפעם המגמה נראית כמו שבירה חדה שמאלה. בביקורת על הסרט אוואטר, הוא נזכר בשורשיו הסוציאליסטיים ומבכה את מיליארד הדולרים שהושקעו בסרט במקום בהצלת רבבות ילדים אפריקנים. 

נדמה לי שאפשר לברך על כל טקסט שמתפרסם במדיה המונית (אני משעשע את עצמי עם משחקי המילים שלי) שמזכיר לנו שבזמן שלמיליון ישראלים מת המוח כתוצאה מצפייה “באח הגדול”, ביבשת השחורה ישנם מיליונים שמתים ברעב.
 
בכל אופן, נדמה לי שהחבר פלוצקר קצת נסחף בלהט הכתיבה ועשה אי אלו טעויות בדרך. 
 
ראשית, מכיוון שמדובר על תושבי מדינות בהן אנשים משתכרים פחות מדולר אחד ליום, “רבבות” נשמע מעט מדי. מיליארד דולר יכולים היו להציל, כנראה, מליוני ילדים אפריקנים ולא רבבות.
 
שנית, לא צריך ללכת רחוק. גם בישראל מבזבזים מיליארדים על טכנולוגיות עתידניות, ומממנים זאת באמצעות קיצוצים בבטחונם וברווחתם של ילדים, קשישים ונכים. שלא לדבר על מה שעושים אצלנו לילדים אפריקנים או לאפריקנים בכלל.
 
מ-2006 עד 2009 גדל תקציב הביטחון של ישראל ב-43 אחוזים, מ-33.5 מיליארד ל-48 מיליארד שקלים ובשנת 2010 הוא יעמוד על 53 מיליארד. אם אתם חושבים שזו העלות הריאלית של הביטחון שמספקת לנו המדינה – אתם חיים בסרט. שלא לדבר על כך שבאופן מעשי הביטחון האישי של רובנו רק מתדרדר.

אז להשקיע מיליארד דולר בהפקת סרט זה באמת נשמע כמו בזבוז משווע, אבל עם כל הכבוד – מדובר על כסף פרטי. להיות “חברתי” בנוגע לאפריקה זה קל. האם נזכה לקרוא דברים חוצבי להבות כאלה ממר פלוצקר רק בביקורות סרטים או גם כשיבקר את ממשלת ישראל?

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • שי   ביום 11 בינואר 2010 בשעה 8:23

  וכמה ילדים אפשר להציל עם משכורתו של פלוצקר? והאם מכוניתו קטנה וחסכונית? וכמה עצים כורתת בעקיפין המעסיקה שלו ובכך הורסת שטחים במדינות שבהן חיים ילדים שאפשר לעזור להם?

 • סבר פנים   ביום 11 בינואר 2010 בשעה 9:05

  משכורות מבטאות סטטוס. ככה זה בחיים – אם אתה מוכשר תרוויח בהתאם. ואם אתה נודניק לא מוצלח אז כל מה שנשאר לך זה לנבוח בבלוג זניח ולקוות שמישהו יזרוק לך עצם.

 • אחת מכאן   ביום 11 בינואר 2010 בשעה 10:04

  אבל לא שכל, לא לב, לא רוח, וגם לא , מרבית הכישרונות…

 • אבנר   ביום 11 בינואר 2010 בשעה 10:58

  עוד משהו מרגיז על הסרט: את הרווחים האדירים עליו גורפת חברת ניוז קורפ, בבעלותו של רופרט מרדוק, שמפעילה גם את רשת הטלויזיה פוקס ניוז שתרומתה לחירחור מלחמות, עוני וסבל בעולם היא לדעתי חסרת תקדים. הסרט כאילו מבקר את האימפריאליזם האמריקאי, אך למעשה הוא מזרים המון כסף ישר לכיס שלו.

 • גרידג'   ביום 11 בינואר 2010 בשעה 17:10

  53 מיליארד ש”ח. ואם האוכלוסייה פה הייתה 15 מיליון תושבים הם היו מוצאים דרך לבזבז 106 מיליארד ש”ח.

 • רני   ביום 11 בינואר 2010 בשעה 20:15

  ואני לא חבר של פלוצקר. אבל הביקורת על פלוצקר כה עלובה כה צדקנית כה קיטצית, האם הוא אינו שמאלני מספיק עבורכם?. ועיתונאי הארץ, עבדי שוקן, מה הם? מתי תדברו על די מרקר ועל יתר שכירי שוקן

  דיברתם על עורכי עיתונים ומשכורות. למה הלכתם לעולם הגדול. השארו עימי, כאן בארץ. בעולם שבו שטרסלר ושוקן הנם שמאל שבשמאל השבוע שוקן הכניס לכיסו את הורדת המע”ם שהקפיטליסטים הבזויים זרקו לאזרח, על שיפלות זו ראיתם ביקורת? הייתכן שהמשכורת של הס ולוי משולמת גם בכסף שנגזל מאלו שחותמים על הארץ מכיסם לא ע”ח העסק?. מה לכם ולמשכורתו של פלוצקר. האם לשוקן יש פרוטקציה בגין לוי והס?

  חוץ מזאת כמה מחברינו, הכי שמאלניים, היו מתים להיות שותפים, עבור כסף טוב, לעשיית סרט זה בהוליווד. יש להם סיבה טובה לכך. מידע אישי, הלוואי ובארץ היו היוניונים של עובדי הסרטים ובכלל של יוצרי תרבות חזקים כמו שם. איני יודע מה המצב כרגע כשהכול התחרבש אבל לא מזמן היה גם יוניון בידיעות ומעולם לא היה דבר כזה בהארץ

  הרגעו קחו נשימה עמוקה. התבוננו בראי. למה לכם את רופרט מורדוך. יש גרועים לא פחות ממנו כאן מולכם, עטויים בנוצות של שמאל צדקני, מזוייף.

 • אזרח.   ביום 11 בינואר 2010 בשעה 20:52

  מהשמאל הצדקני והמזוייף.אשמח ,אם תסכים כמובן,לראות כמה בקורות שלך על הימין החזירי הקלקלי המקצץ בבטחונם וברווחתם של ילדים, קשישים ונכים.

 • רני   ביום 11 בינואר 2010 בשעה 22:13

  הנה אזרח כתב בלי הפניות ובלי לצטט, נפלא. כתבתי ואכתוב ביקורות על הימין החילוני והקלירקלי. ראה הערותי לא מזמן בבלוג של אחת הגברות הנכבדות על סיפור הכשרות והדתיים. על עשר המשפחות בועלות ישראל כתבתי גם כתבתי.

  ביחס להתנחלויות וכדומה, אישית איני עובר את הקו הירוק ככל שאני יכול, להוציא ירושלים. וגם זאת לא בשכונות המגורים אלא למטרות “רוחניות” בעיר העתיקה. מצידי? לא איכפת לי בהחלט לנסוע לכותל המערבי בדרכון. זה לא יגרע מקדושת המקום בכלל. אבל שיהיה לי חופש להכנס בדרכון כמו לקנדי לארה”ב. על התמורה הנאותה מהעם הערבי הפלשתיני תמורת שלום אמת מושלם כמו בין רוסיה לפולין על זה הויכוח שלי אתך ועם הדומים לך.

  על בכר וחבריו כביכול עובדי האוצר ולאמיתו של דבר סוכני עשר המשפחות בועלות המשק ושודדי הגימלאות והחסכונות כבר כתבתי. על העברת הגימלאות למלונות בלוס-וגאס ובתי בושת במקאו ולהיפך כתבתי גם כתבתי.

  השמאל שלי הנו קודם כל וראשית כל: התארגנות העובדים (כמו במניפסט!!), יוניון מקומי וארצי וברית ארצית כוללת של כל היוניונים. חוזה קיבוצי. שמונה שעות עבודה, שבת וחופשה שנתית בתשלום, הבראה ע”ח המעביד. גימלה צמודה לשכר ממוצע ולאינדקס. חשוב מאוד, מפלגה שהיא חלק מאותו יוניון ארצי כולל. עידוד ממשלתי וסובסידיה הדרכה ופיקוח להקמה מתמדת של קואופרטיבים יצרניים, שיווקיים כספיים. ויש עוד

  באשר לצה”ל ? את צה”ל אני מכיר היטב. ואחרי כל הביקורת הנוראה עדיין יש יותר קידום לנשים ולדרוזים בצה”ל מאשר בכל האקדמיה הישראלית. מה ההפרש במשכורת של קצינה וקצין ? גם קידומם של היהודים יוצאי ארצות האיסלם בצה”ל מהיר ובטוח יותר מבכל אוניברסיטה ישראלית או אפילו הקרנות השונות החל מבצל”ם וכלה בקרן החדשה לישראל ו/או כל קרן אחרת שתחשוב עליה. מה הדרגה הגבוהה ביותר של עולה אתיופי בצה”ל ומה גורלו באזרחות? מורכב מסובך ומושתק.

  בכל אופן קבלת התחלה של תשובה.

 • גרידג'   ביום 11 בינואר 2010 בשעה 22:55

  גם שבת? כלומר אתה אומר שיש לאסור עבודה בשבת. רעיון נהדר.

 • דניאל   ביום 12 בינואר 2010 בשעה 10:21

  אינם מתים ברעב כי אין מספיק אוכל בשבילם.
  הם מתים הודות למשטרים החשוכים ששולטים בהם, ומונעים מהאוכל להגיע.
  הם מתים מהעדר זכויות קניין על קרקע, שמונע מחקלאים לפתח אותה ולהשקיע בה.

  לגבי תקציב הבטחון,
  הרי שמ48 מיליארד האלה, רק כ38 מגיעים מהכיס של אזרחי ישראל. השאר תרומה של הדוד סם.
  זה סכום שזהה לכמות הכסף שמדינת ישראל משקיעה מדי שנה ב**ריבית** על החובות שלה.

  מדי שנה, מדינת ישראל משלמת 35 מיליארד שקל רק בריבית.

  מי מקבל את הריבית הזו?
  הבנקאים העולמיים ובעלי ההון, שקונים אגרות חוב ממשלתיות מפוליטיקאים שאוהבים להכנס לחובות כדי לקיים הבטחות בחירות.

 • ארז   ביום 12 בינואר 2010 בשעה 11:46

  מה חדש?

  פלוצקר אף פעם לא גילה עמוד שדרה ביחס למושאי כתיבתו.

  תמיד נדמה, כי הוא מתיישר בהתאם לאופנה השלטת;

  בשנות הבועה הוא היה קפיטליסט נלהב שהפנה מבטו אל עבר אירלנד;

  מאוחר יותר, הוא נהיה קפיטליסט רחום.

  עכשיו, הוא מצטרף בעוז לאופנת ההכאה על חטאי הקפיטליזים החזירי.

  בקיצור, עולם כמנהגו נוהג.

  הייתי מציע לכם לעשות חיפוש בגוגל “ביבי” + “סבר פלוצקר”

  שימו לב כיצד פלוצקר משנה את דעותיו וסגנונו בהתאם לשינוי העתים.

 • תוהה   ביום 25 בינואר 2010 בשעה 9:18

  כן. אנשים מעדיפים להשקיע מילארד דולר בסרט כדי להרוויח.

  כל אדם דואג למשפחתו תחילה.

  אי אפשר לדאוג לכולם ובמיוחד לאדם שאינו דואג לעצמו וזר לך.

  אז כן, מרווחים כסף וזה טוב! ללא הקפיטליזם האיום איפה הייתם היום? לכמה מכם הייתה פריוולגיה לגלוש באינטרנט?

  מי בכלל היה מסכים לעבוד תמורת שכר קומוניסטי?
  כבר היינו שם. אם אין תמריץ – לא עובדים!

  לעבוד לפי היכולת להרווחי לפי הצורך? אני יכול עובד 5 דקות ביום אבל אני צריך יאכטה.

  הכי קל לבקר – גם פלוצקר מבקר. מין גרסא יותר סבאית של ארץ נהדרת.

  אבל במעשיו אדם נבחן ומה הוא ואתם עשיתם?

 • עידן   ביום 11 בינואר 2010 בשעה 7:03

  שלא עשיתי שנים: לקרוא מאמר של פלוצקר עד הסוף.

  דבריך כמובן דורבנות. אבל אפשר להוסיף עוד דורבן אחד. רק בפיסקה הראשונה של המאמר מוזכרים הביזבוז של מיליארד דולר והמסכנים באפריקה. בשבע הפיסקאות הנותרות פלוצקר חובש את כובעו של מבקר קולנוע רגזן, ומתלונן על הסרט האיום שראה: אין עלילה, דמויות חסרות מבע, צדקנות, אסתטיקה איומה וכו’.

  כלומר: אלמלא היה הסרט איום כל כך, הכל היה בסדר. סרט מבדר ואיכותי בעלות של מיליארד דולר לא היה מעורר בנבכי הנפש הפלוצקרית שום חמלה פתאומית כלפי אומללי אפריקה.

  הו, הבזבוז. איך הוא ביזבז 45 שקלים על דבר כזה. זה הביזבוז שבעצם מוציא אותו מכליו. ומכיוון שהוצאות הביטחון הישראליות הן מבדרות ואיכותיות (הייתם בסרט החדש “כיפת ברזל”? זה טכנולוגיה! זה עלילה מרתקת!), אין מה להתלונן עליהן.

 • שוקי   ביום 25 בינואר 2010 בשעה 11:22

  בין קפיטליזם נאו-ליברלי לקומוניזם יש עוד כמה גוונים, בדיוק כשם שבין האפס המוחלט לאש הגיהנום יש עוד כמה טמפרטורות.

  התפיסה הדיכוטומית שבה כל ביקורת על הקפיטליזם נתפסת כתמיכה בקומוניזם, משקפת שטחיות ובורות או קיצוניות.

השאר תגובה