אם תרצו – ברור שזה פאשיזם

יו”ר תנועת אם תרצו, זו שממומנת בין השאר על-ידי אנשים שטוענים ש”היטלר מילא את רצון האל“, מאיים לתבוע את מקימי קבוצת הפייסבוק שטוענת שהתנועה שלו פאשיסטית (ראו כאן).

דעתי הלא-משפטנית היא שמדובר ברעיון מגוחך, כי לטעון שאם תרצו היא תנועה פאשיסטית היא קודם כל הבעת דעה. מכל מקום, אם איום הסרק הזה יתגבש לכדי תביעה יהיה מעניין לעקוב אחריה, במיוחד אחרי תשובת אם תרצו להגנת ה”אמת דיברתי” הדי מתבקשת. זה מהטעם הפשוט (וכמובן שגם אני מביע כאן את דעתי הצנועה): אם תרצו היא אכן תנועה פאשיסטית.

די בעיון קצר בדף האודות של התנועה כדי להבין זאת. נסו למשל את סעיף 2: “אנו בתנועת ‘אם תרצו’ סבורים כי הרצון הלאומי והאמונה בצדקת דרכו של המפעל הציוני הם הנכסים החשובים ביותר של העם היהודי ומדינת ישראל”. וגם סעיף 3.2: “עיקרון הלאומיות הוא עיקרון נכון, צודק ומוסרי אשר על פיו יש לחלק את העולם”.

יש שיאמרו שעצם העלאת הלאומיות למדרגת ערך היא ראייה פאשיסטית כשלעצמה. אפשר להתווכח על זה, אבל בואו נתעכב רגע על הטענה ש”הרצון הלאומי” הוא אחד משני הנכסים החשובים ביותר של העם היהודי ומדינת ישראל.

אישית, לו הייתי מרכיב רשימת אינוונטר של נכסים יהודיים חשובים, נדמה לי שאת “הרצון הלאומי” היו מקדימים ברשימה כמה דברים אחרים, כמו ספר הספרים, שפת הקודש, ההיסטוריה בת 3500 שנה של מחשבה ופילוסופיה ויצירה, האמונה בבורא עולם, הצ’ולענט.
 
בעוונותיי, אני מודה, גם חשבתי שהנכסים הגדולים של מדינת ישראל הם השיעור הגבוה של המהנדסים, הפירות ש”נתברכה בהם הארץ”, הנשים היפות, ואבו חסן – שאמנם איננו חלק מהעם היהודי אבל הוא כן, תודה לאל, חלק ממדינת ישראל. הרשימה הזו חלקית, כמובן.

בתור קורא אדוק של הטקסטים הציוניים, לרבות ובמיוחד אלו של בנימין זאב הרצל, אני גם חושב שכמה מהם בפירוש יכולים להחשב לנכסים. למעשה, השימוש במטבע הלשון “אם תרצו” הוא בעיניי ניסיון נואל – או לפחות טיפשי – לנכס אחד מאוצרות הרוח שלנו לצורך הנמקה רופפת של תפיסת עולם שהיא ביסודה לא רק פאשיסטית אלא גם רדודה וילדותית (הרחבה מאלפת אצל יונית).

זו זכותו של יו”ר התנועה הקיקיונית הזו לתבוע את עלבונו בבית המשפט. למרבה הצער, אין בית משפט בו ניתן לתבוע את העלבון לאינטליגנציה.

הערה: אם אין לכם דברים ענייניים לכתוב בתגובות אז תחסכו את זמנכם ואל תגיבו. למען הסר ספק – תגובות שעוסקות בי לא נחשבות “ענייניות”.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ראובן משעלי   ביום 12 במרץ 2010 בשעה 12:18

  אני תוהה קודם כל אם אתה מקדם את הרעיון הזה כי אתה מאמין בו, או סתם כי משלמים לך

  ואגב עלבונות, אהבתי את הדוגמאות שלך. “השיעור הגבוה של המהנדסים” ומולו “הנשים היפות” כדי שיהיה למהנדסים מה לעשות בערב, כנראה

 • אזרח.   ביום 12 במרץ 2010 בשעה 13:27

  על ההסבר המצויין.

  http://www.notes.co.il/roy/40825.asp

  ראה תגובה מס’ 1 .

  http://www.oldamericancentury.org/14_pts/14ptsGOP.htm

  http://www.ellensplace.net/fascism.html

  הכוחות השמרנים (חברתית-פוליטית-כלכלית) הפועלים בישראל, מקבלים השראה והון מהימין (החברתי-פוליטי-כלכלי) של ארה”ב.
  ישראל צועדת לשם.

 • שוקי   ביום 12 במרץ 2010 בשעה 13:28

  יש סוג של טמטום ורשעות ששום סכום שהיו משלמים לי לא היה שווה שאסבול אותו.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)   ביום 12 במרץ 2010 בשעה 13:29

  וזה ניכר היטב בשטויות שכתבת. לדעתי אגב (ואני כן משפטן) גם בחומוס אתה לא ממש מבין.

 • שוקי   ביום 12 במרץ 2010 בשעה 13:33

  אבל אני כן מבין מה זה אומר כשלמישהו אין אומץ להיות חתום על הדברים שהוא כותב בתגובה.

 • שאול סלע   ביום 12 במרץ 2010 בשעה 15:27

  ניחשול וקיפוח מזרחים זה דבר שהיה והרבה נכתב על כך. לספר נשלחו מזרחים בלבד,את העיראקים ניסו להפוך לפועלי טקסטיל ולא הצליחו ,את המרוקאים הצליחו בצורה מרשימה

  חלק גדול מהציונים אשכנזים עסוקים בנסיון למחוק מהתודעה ההיסטורית את קיפוח המזרחים ומנסים לשכתב היסטוריה לנוחיותם.

 • עידו לם   ביום 12 במרץ 2010 בשעה 16:24

  האם ראית את הבולגרים מפקפקים בוסילי לבסקי אבי תנועת הלאום הבולגרית? האם ראית את האיטלקים בזים למאציני וגריבלדי? ואם לא אז למה לעשות את זה לגבי הציונות? למה לא להאמין בצידקת הדרך?

 • עומר   ביום 12 במרץ 2010 בשעה 17:32

  תחליף את השעועית בחומוס וחיטה, זה הרבה יותר טעים

 • אבי   ביום 12 במרץ 2010 בשעה 17:55

  ראשית, בוודאי שהשמאל באיטליה מזלזל ובז למאציני וגאריבלדי. השמאל האוסטרלי לדוגמה, ששולט שם כעת, התנצל רשמית על יחסה של אוסטרליה לאבוריג’ינים (ההתנצלות הייתה של רה”מ אוסטרליה מטעם השמאל). רה”מ שבדיה מטעם הסוציאל דמוקרטים כבר התנצל לסאמי (שאנו קוראים להם לאפים) על יחסה של שבדיה אליהם בעבר.
  בקשר לאטספקט המשפטי, כדי לתבוע דיבה בישראל צריך להוכיח נזק כלכלי שנגרם ולדעת לכמת אותו. איזה נזק כלכלי נגרם ל”אם תרצו”?
  דוד, מה עם הטרוריסטיים הישראלים מהשמאל שהבטחת לנו מזמן? אני עוד מחכה אחרי שהבטחת לנו שבעקבות הפסדו של חנין יקומו טרוריסטים שמאלניים מסוכנים.

 • רני   ביום 12 במרץ 2010 בשעה 18:32

  1) השמאל האיטלקי יכול לבוז אבל גם היום אין למעשה “איטליה” ובלי מאציני גריבלדי ודומיהם גם לא הייתה. זרים היו שולטים בה עד היום. ומסכסכים בלי הרף בין פלגיה. איטליה עדיין מתאחדת וראה ספרד. אכן הדימיון קיים לשמאל הישראלי שבז לציונות. בלי ציונות הרי לא הייתה ישראל וספק רב אם היינו עכשיו כותבים בעברית. אז כל הדבר שאני והקורא עושים ברגע זה לא היה קיים. זה כמו שצאצא יגנה את הוריו על שקיימו יחסי מין. אילן פפה הסיק את המסקנות המתאימות מתורתו ואפשר להמשיך.

  2( ההשוואה לסאמי ולאבוריגינים מגוכחת ודימגוגית. אם הציונות וישראל היו עושים לערביי פלשתין את שעשו השוודים לסאמי והאוסטראלים לאבוריגינים היה על מה לבקש סליחה ונתחיל בשפה השנייה החינוך בשתי השפות ההתרבות הטבעית האדירה של הפלשתינים ואפשר עוד להמשיך. מה מצב השכרות למשל אצל האבו. והפלשתינים. כמה ספרים נכתבים באיסטרליה בלשונות אבוריגיניות. כמה אצל הפלשתינים בלשונם. כנ”ל סאמי ושוודית מה המצב באוניברסיטאות?

  3. העמדה הבסיסית של חוגים דתיים נרחבים גם יהודיים גם בישראל היא שהשואה היא מעשה האל והנציזם הנו עונש מהאל. ראה בתנ”ך ” מטה הוא בידם זעמי” גם הרב עובדיה אמר דברים דומים וגם חסידי סאטמר ואחרים. פשוט הכסף של הקרן החדשה בישראל מעל 35 מיליון דולאר יוצר הרבה ספינים וכ”ו. אם הם נאלצו לנפח ולנפח אווילות זו סימן רע הוא להם. אין להם תחמושת טובה מכך והם באמת מתערבים התערבות סלקטיבית בישראל. בסוף היום זה כסף של קרנות עם עבר של קשרים עם הימין האמריקאי המטורף פורד ועם כל מיני גופי ממשל בארה”ב חשאיים פחות או יותר. תשאלו את צומקסקי על כך. גם לקאסטרו בקובה, צ’אווס בונצואלה ולולה נשיא ברזיל המבקר בישראל וגם לכמה נכים
  בצילי יש מה לומר על כסף עלום מקרנות אמריקאיות. הנטייה של השמאל הישראלי להתעלם מכך כשנוח להם רק מראה שיהודים ואחרים בשמאל וימין אוהבים כסף וכח ויחסי מין שכסף קונה. תשאלו את סופרי “הארץ.,.

 • אזרח.   ביום 12 במרץ 2010 בשעה 21:51

  זו חייבת להמחק מדפי ההסטוריה.

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1156019.html

  מאז הפרטת השירות מתקשים עיוורים לקבל דמי ליווי

  http://www.nrg.co.il/online/16/ART1/801/386.html

  שוד הפנסיה הגדול

  https://secure.haaretz.co.il/hasite/spages/1154781.html

  כלום לא בוער, ניצולי השואה יחכו לתרופות.

  http://www.notes.co.il/idanl/65157.asp

  עידן הביא לקט של אירועים.

  ועוד ועוד.

 • עידו לם   ביום 12 במרץ 2010 בשעה 21:53

  אם זאת אלומיות ערבית או האיסלם הן צריכות לא לא להיעלם מבמת ההיסטוריה אלא לא לעלות עליה מלכתחילה.

 • עידו לם   ביום 12 במרץ 2010 בשעה 22:55

  הם לא רוצים ציונות בכלל.

 • מאור   ביום 12 במרץ 2010 בשעה 23:56

  כפי שמיושמת במאמר הזה תראה כל ביטוי של לאומיות כפאשיזם. אם עצם העלאת הלאומיות כעיקרון הוא פאשיזם, ברור שהציונות היא פאשיזם, אבל כך גם כל תנועה לאומית בהיסטוריה, וכך גם התנועה הלאומית הפלסטינית… אפשר אולי במקום לראות את הפאשיזם (קרי “לאומנות”) כדיכוטומיה (אתה פאשיסט או לא?), לדבר על השוואות מידתיות (עד כמה אתה פאשיסט?). מבחינה השוואתית, הציונות יוצאת די נמוכה במדרג הפאשיזם יחסית לתנועות לאומיות אחרות. אפשר גם בתוך הציונות לדרג את הזרמים והתנועות לפי מידת הלאומנות-פאשיזם שהם מייצגים. במקרה זה ייתכן ואם תרצו תהיה קצת מעל הממוצע.
  ובכל מקרה, עדיף להימנע משיח כזה שמוריד את המושגים שמייצגים תופעות שליליות וזוועתיות מההיסטוריה האנושית לזנות.

 • שוקי   ביום 13 במרץ 2010 בשעה 0:56

  אלברט איינשטיין אמר: “המדינה נועדה עבור האנשים – לא האנשים עבור המדינה”.

  מדינה איננה ערך אלא אמצעי, וכאשר מעלים אותה למדרגת ערך בפני עצמה זהו פאשיזם. כמובן, בצורתו הטהורה של הפאשיזם המדינה היא לא רק ערך אלא הערך העליון והיחיד שהכל כפוף לו.

  הלאומיות היא אמצעי שמשרת אמצעי, ובתור שכזו איננה בלתי-חשובה אבל גם איננה הדבר החשוב ביותר.

  לכן, לומר שהלאומיות היא הנכס הכי חשוב של עם ישראל, זה בעיניי בהחלט פאשיזם. זה לרוקן את הלאומיות מתוכן ולומר שהיא עומדת בפני עצמה. בגלל זה גם מדובר במסמך עמום שאי אפשר להבין ממנו מהי ציונות – רק שהיא מאד חשובה.

  אז תגיד לי, ברצינות – האם זה הנכס הכי חשוב שלנו? האם התנ”ך או מורה נבוכים, המצאת המונותיאיזם או הפילוסופיה של שפינוזה, אינם הישגים חשובים יותר של העם היהודי מאשר הלאומיות? במיוחד לאומיות נבובה מהסוג הזה.

  הלאומיות של הרצל הייתה דבר אחר. בעיניו הציונות הייתה האמצעי להשגת תקומה לעם היהודי – שיחיה במדינה נאורה בה יש יום עבודה בן 7 שעות וכל העובדים זכאים לזכויות סוציאליות ולפנסיה ממלכתית. למרבה הצער, אנחנו לא חיים במדינה שחזה הרצל.

 • ירדנה ה.   ביום 13 במרץ 2010 בשעה 11:02

  מעניין שאת המדקדק בפירוש המילה “פאשיזם” כאן, אבל משתמש חופשי בצירוף האבסורדי “איסלאמו-פאשיזם” בבלוג שלך. אתה כותב כאן “ההשקפה הפשיסטית רואה במדינה – ולא בלאומיות – ערך עליון”. איך זה בדיוק הולך עם האחים-המוסלמים או עם אל-קאידה? איזה מדינה הם מקדמים?

 • עידו לם   ביום 13 במרץ 2010 בשעה 11:21

  הם מקדמים לא מדינה כי אם חליפות איסלאמית ענקית שחוקי השריעה הם הקובעים בה. ואת צודקת לקרוא לחבר’ה האלה פשיסטים מעליב את פרנקו ומוסליני הם הרבה יותר גרועים וחשוכים מהם.

 • ירדנה ה.   ביום 13 במרץ 2010 בשעה 11:41

  כלומר הם לא מקדמים מדינה, אלא אימפריה ענקית המורכבת מעמים רבים. אז הם לא פשיסטים. או שאני לא מבינה משהו?

 • עידו לם   ביום 13 במרץ 2010 בשעה 12:01

  הם לא פשיסטיםהם גרועים הרבה יותר, פרנקו בפרספקטיבה היסטורית היה מנהיג לא רע בכלל ומוסליני היה רחוק מלהיות מפלצת ואלמלא הפדיחה שלו במלחמת העולם השנייה שהוא חבר להיטלר הוא לא היה נחשב לנוראי כול כך. המשטרים האיסלאמיסטים לעומת זאת הם נתעבים ביותר ראי ערך המשטר באפגניסטן ויחסו אל נשים.

 • ירדנה ה.   ביום 13 במרץ 2010 בשעה 12:44

  הרי לא מדובר בכלל על “מדינה” איסלאמית, אלא על מעין קונפדרציה של מדינות שמה שמאחד אותן הוא הדת של האזרחים בהן. אתה עצמך כתבת ש”ההשקפה הפשיסטית רואה במדינה – ולא בלאומיות – ערך עליון” – אבל כאן אין מדינה אלא דת מסויימת כערך עליון. אני מבינה שיש כמה מאפיינים מקבילים לתנועות פאשיסטיות מהעבר, אבל השימוש במילה הזאת נראה לי דמגוגי ולא מדוייק.

 • שוקי   ביום 14 במרץ 2010 בשעה 0:17

  מחקתי את התגובות שהשמיצו אותך כמו שביקשת. המחיקה גרמה לי קורת רוח רבה, אז מחקתי גם את התגובות שלך.

 • לבורנט   ביום 25 במרץ 2010 בשעה 1:01

  יש לחקור את הקשר של אכילת חומוס עשיר בכוליפורמים צואתיים לבין ראיית עולם אנטי ציונית
  הקשר הנסיבתי כבר ברור

 • שוקי   ביום 25 במרץ 2010 בשעה 11:46

  אם אתה מתכוון אליי אז ראיית העולם שלי היא יהודית וציונית. ואם תטרח לקרוא את הטקסטים היהודיים והציוניים לא תמצא שם שום דבר מהאשפה ש”אם תרצו” ודומותיה מנסות למכור כ”ציונות”.

 • נדב   ביום 29 במרץ 2010 בשעה 8:45

  ירדנה, את בכלל טורחת להתווכח עם מי שטוען שהאדם ששימר את המדינה הלא-דמוקרטית ה(לפני) אחרונה באירופה, והשאיר את הארץ שלו מחוץ לתנופת הפיתוח של פוסט-מלחה”ע 2 שהורגשה בכל אירופה, היה ‘בפרספקטיבה היסטורית היה מנהיג לא רע בכלל’?

 • קורינה   ביום 12 במרץ 2010 בשעה 19:26

  חומוס. זה נימוק.
  להגיד “מזרחיים”. זה נימוק.
  להגיד “אשכנזים” זה אחלה נימוקותיים.
  פשיזם?
  אין דבר כזה. המצאה של יהודים.
  לאומנות? אה. זה התרגום לעברית.
  בניגוד ללאומיות.
  אמור מעתה: אל יוד אלא נון.
  זו אות שנמצאת גם במלה אינתיפאדה – ועל כן אנטי ציונית.
  או שלהיפך.
  לא חשוב.
  העיקר הוכחת החומוס.
  מי שלא מבין בצורה מושלמת ולא משולמת בחומוס, שיסגור את הבלוג.
  אני סופרת עד שלוש.

טרקבאקים

השאר תגובה