ערב יום הזיכרון: הסכין בגב האומה

אבל הוא בעיני דבר מאד אישי, ולמרות זאת – בכל ערב יום זיכרון תוקפת אותי מלנכוליה, שקשורה קצת גם להיסטוריה האישית והמשפחתית וקצת, אני חושב, גם לתחושת האובדן הכללית שמלווה כמעט את כל מי שחי במדינה הזו – איש איש מטעמיו.

רק שהשנה נוסף לכאב הזה משהו נוסף, מסוג אחר לגמרי. משהו מנקר, שעלה כשקראתי את מילות השיר “אני אחיך” של עמיר בניון, ולא עוזב מאז. במיוחד הדהימו אותי המילים הבאות מתוך השיר:

“אני מסתער תמיד קדימה
עם הגב שלי אליך
ואתה משחיז את הסכין”.

השימוש במטאפורה של תקיעת סכין בגב האומה בהתייחסות לשמאלנים היא מדהימה גם אם הוא משקפת לא יותר מבורות, ובמיוחד כשהיא מגיעה שבוע אחרי יום השואה. זאת מכיוון ש”תקיעת הסכין בגב” היא (במקור: Dolchstoßlegende) מטאפורה שבה תיארו תועמלנים נאצים את בגידת היהודים.

או כפי שמגדירה ויקיפדיה: “תאוריית קשר שרווחה ברפובליקת ויימאר ובגרמניה הנאצית, ולפיה התבוסה הגרמנית במלחמת העולם הראשונה נגרמה כתוצאה מבגידתם ו’תקיעת סכין בגב האומה’ של היהודים והמרקסיסטים הגרמנים…”.

יהונתן גפן – בתור המשורר שכתב הרבה משירי הזיכרון – אמר בראיון שישודר הערב, שלצערו יום הזיכרון הפך ל”פרומו של המלחמה הבאה”. עמיר בניון הוא חלוץ בסוג חדש של יצירה, שמטרתה כנראה להוות הפרומו של מלחמת האחים הבאה. או להיות המוזיקה שלצליליה יירו התתחים במלחמה הזו. או ייתקעו הסכינים.

קריאה מומלצת:
אם תרצו: מתנועה פאשיסטית לארגון פשע, יהונתן קלינגר
עמיר בניון מסמן אותי כאויבת, חלי גולדנברג
שיר תגובה משמאל, אמת מארץ ישראל
יש אנשים שעסוקים בשנאה, Saloona
ואיש אחד טוען שהוא אחי, יוסי גורביץ
ענת קם עונה לעמיר בניון, נמרוד הלפרן

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • גלית   ביום 19 באפריל 2010 בשעה 6:32

  מסכימה עם כל מילה וכואבת את השנאה. השמוש במטפורה הספציפית של “סכין בגב האומה” הוא מחליא בכל יום אבל במיוחד עכשיו בין יום השואה ליום הזכרון

 • רייש   ביום 19 באפריל 2010 בשעה 8:30

  http://www.mysay.co.il/articles/ShowArticle.aspx?articlePI=aaadco

 • נועם   ביום 19 באפריל 2010 בשעה 15:02

  אחרי טקס הזיכרון האלטרנטיבי, המשותף לישראלים ולפלסטינים (הקישו על שמי לתמונות מהאירוע), ואחרי שהעליתי פוסטים כדי להפיץ את הדברים היפים שנעשים גם בזמנים קשים, התפניתי לשמוע את הרעל שטיפטף לאוזנינו בניון. האירוע שהשתתפתי בו אתמול הוא תגובתי לדברי הבלע.

 • rozov   ביום 30 באפריל 2010 בשעה 1:26

  שוב אתה רוכב כשנשפך פה דם
  שוב אתה חושב שאתה חכם
  אם לא שמת לב גם אני קיים
  מה יש לי איתך מה יש לי איתם
  אדם נשאר אדם,
  אל תקרא לי עם

  מילים ולחן שלום חנוך
  ומי שגר בבית זכוכית שלא יזרוק אבנים.

השאר תגובה