האם העובדים הזרים הם הסיבה לכך שרני כרמלי מובטל?

האם העובדים הזרים באמת לוקחים לנו את העבודה? ומה אומר השימוש בטיעונים מהסוג הזה על התרבות הפוליטית הישראלית ועל מערכת החינוך?

עובדים זרים פוגעים בפרנסה? כואב הלב על רני כרמלי, החייל המשוחרר מהפרסומת (של רשות האוכלוסין, ההגירה ומעברי הגבול), שלא מוצא עבודה בגלל העובדים הזרים. אני אומר את זה בלי שמץ של ציניות – כלומר, באמת צר לי על כל אדם שמחפש עבודה ולא מוצא, במיוחד אם הוא בחור צעיר שכוחו במותניו.

וכן, ישנם אנשים כאלה במדינת ישראל, ואני חושב שצריך היה להשליך מכאן בבושת פנים את מי שאחראים למצבם – אלא שאלו לא העובדים הזרים.

מדוע העובדים הזרים אינם הבעיה

ראשית, בואו נעמיד דברים על דיוקם “רני כרמלי” איננו חייל משוחרר אלא שחקן. כך גם “נעה הראל הסטודנטית” ו”אלי שמש האב לארבעה”, הכוכבים האחרים של סרטוני רשות האוכלוסין. אם אכן מטרת הסרטונים היא לחשוף בעיה, מדוע נדרשים לשחקנים ולא מציגים פשוט אנשים אמיתיים?

רני כרמלי. דמות פיקטיבית.שנית, הסיבה שיש כאן הרבה עובדים זרים היא שמדינת ישראל ממשיכה לחלק אשרות עבודה בסיטונות במקום להאריך את האשרות של העובדים הקיימים. רשמית, זה נעשה כדי שהעו”ז הקיימים לא יהפכו לאזרחי המדינה. לא רשמית, המטרה היא להמשיך להעשיר את קבלני העובדים הזרים, חברות הביטוח, ומגזרים אחרים שעושים מיליארדים על גבם של עובדים זרים. כולל כאלו שקשורים בפשע המאורגן, סחר בנשים ועוד כל מיני דברים שהיינו רוצים לחשוב שלא קיימים אצלנו.

כמובן, לכל הנ”ל יש לובי פוליטי חזק וחלק מהם שיחדו ומשחדים פוליטיקאים. משהו על זה למדנו מכתב האישום נגד שלמה בניזרי, שהוא לא היחיד מסוגו.

המציג הינו שחקן, ולא תדעו את זה אם אתם רואים את הסרטון באינטרנטאישית, אני מאמין שמה שנראה ונתגלה בנושא הוא קצה הקרחון של שחיתות בהיקפים שיגרמו לפרשת הולילנד להיראות כמו גניבת מצופים על-ידי שקמיסט.

נשמע לכם מוגזם? תעשו לבד את החשבון: אלפי דולרים כפול רבבות עובדים זרים חדשים, כל שנה, וזה רק בשביל להביא אותם לפה.

הישראלים חרוצים, הזרים נחוצים

בכל הטיעון הנוכחי נגד העובדים הזרים ישנה גם בעיה קשה של חוסר עקביות. במשך הרבה מאד זמן טענו ביבי, אולמרט, שטרית, אלי ישי וחבריהם שהאבטלה בישראל נובעת מעצלות, והפתרון שמצאו היה תוכנית ויסקונסין. רק לאחרונה חשף ערוץ 2 חלק מההונאה שמאחורי תוכנית ויסקונסין – ועכשיו הרבה יותר אנשים מבינים איך פוליטיקאים בישראל מכרו האנשים החלשים ביותר וסיפרו לנו על זה סיפור יפה.

זה לא הפריע לנציגי האוצר בדיון שהתקיים רק אתמול בוועדת העבודה והרווחה, לעשות הכל כדי להמשיך לקיים את התוכנית האכזרית הזו – בשעה שהשר שלהם, שטייניץ, מסתובב ומדבר על כך שכל בעיות התעסוקה של ישראל ייפתרו אם רק נעיף מכאן את העובדים הזרים. מצד שני, שטייניץ גם תמך בהגבלת שכר הבכירים עד לרגע שבו עלתה הצעת חוק בנושא.

יש גם חוסר עקביות ביחס לטיעונים שגרמו להבאת עובדים זרים מלכתחילה, ועדיין משמשים לעיתים קרובות כשמחולקות אשרות חדשות. אלו טענות שמעוגנות היטב בתיאוריה הכלכלית של “היתרון היחסי”, ולפיהן העובדים הזרים נחוצים למשק ובלעדיהם הוא ייקלע למיתון עמוק. האמת היא איפשהו באמצע – הכלכלה הישראלית זקוקה לעובדים הזרים, פשוט לא זקוקה לעוד עובדים זרים.

כל מי שקרא קצת על הנושא יכול להסיק לבד שקיימת בישראל בעיה יסודית יותר, של אבטלה מבנית שנובעת מכשלים תכנוניים ומחולשתה של מערכת החינוך בישראל. כלומר, אנשים מהעולם השלישי לוקחים עבודה לישראלים גם כשאנחנו קונים חולצות שיוצרו בסין או נעליים שיוצרו באפריקה, והשאיפה של מדינת ישראל צריכה להיות להכשיר את הישראלים לעבודה בענפים בהם יכול להיות לנו בכל זאת יתרון יחסי.

פתרון אמיתי מול להג לאומני

השכל הישר אומר שאם מדינת ישראל רוצה לצמצם את הייבוא של עובדים זרים עליה להפוך אותו לפחות משתלם. במצב שבו אפשר להעסיק עובדים זרים ולא לשלם להם (כפי שקורה לעיתים קרובות) אין פלא שיש להם ביקוש גדול. אדרבא – אם ממשלת ישראל רוצה לצמצם את מספר העובדים הזרים בישראל, הדבר הראשון שעליה לעשות הוא להעניק לעובדים הקיימים זכויות שוות לאלו של העובדים הישראליים, ולאכוף את החוק ביד קשה.

המדיניות הקיימת דומה למצב שבו המדינה הייתה רודפת אחרי צרכני סמים אך מתירה לסוחרי הסמים לסחור באופן חופשי. במצב כזה, היינו נאלצים להסיק שכנראה מערכת אכיפת החוק ואולי גם כמה פוליטיקאים, נמצאים בכיסיהם של אנשי העולם התחתון ששולטים בסחר בסמים.

עם או בלי קשר, יש מי שטוען שאלי ישי הוא שיאן בהבאת עובדים זרים, למרות שהנ”ל הוא מאלו שמתבטאים נגדם באופן החריף ביותר. חשוב להוסיף שכשפורסם העניין הזה בתקשורת לפני כחצי שנה, טענו דובריו של ישי שמדובר בשקר נבזי. לכם ולי אין את הכלים לבדוק את הטענות השונות, אז עלינו לבחור למי אנחנו מאמינים.

מכל מקום, ברור שהבחירה לתקוף את העובדים הזרים ואת מי שמעסיק אותם במקום פשוט להפסיק להביא עו”ז חדשים, במקרה הטוב מעידה על אסטרטגיה מבולבלת ובמקרה הרע משקפת את עומק השחיתות וקשרי ההון-שלטון הקיימים כנראה גם בממשלה הנוכחית.

על הדרך, הקמפיין נגד העובדים הזרים גם מצליח לחשוף את עומק פשיטת הרגל של מערכת החינוך הישראלית. שהרי, לולא היו רבים כל-כך מהישראלים עמי ארצות, הם היו מזדעזעים מקמפיין טלוויזיוני שטוען ש”הזרים לוקחים לנו את העבודה”. זאת, כמובן, בגלל דמיונו הרב לקמפיינים שהתקיימו נגד יהודים לאורך כל ההיסטוריה, ולתעמולה של מפלגות לאומניות קיצוניות ברחבי העולם גם היום.

שלא במפתיע, מתגלה דמיון רב גם במדיניות הטיפול בזרים שלנו לבין זו של ז’אן מרי לה-פן: “יוקמו תוכניות שיטפלו במשלוח מהגרים בחזרה למדינות מוצאם, לא יוענקו תשלומי אבטלה וקצבאות למהגרים”. גם היינץ כריסטיאן שטראכה, יורשו של הפאשיסט האוסטרי ירג היידר, מציע פתרונות דומים.

לו הייתה לנו מערכת חינוך מתפקדת, סביר להניח שהיה כאן רעש על כך שרשות ממשלתית אימצה רטוריקה של פוליטיקה גזענית ו/או אנטישמית, ולו בגלל הבושה. אבל איך אומרים – אין שכל אין בעיות. כשמגדלים דור של עמי ארצות לא צריך להיות מופתעים מזה שההיסטוריה חוזרת.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • האוסטרי   ביום 29 באפריל 2010 בשעה 20:18

  התייחסתי לכך גם אצלי בבלוג:
  http://israelian.org/?p=42

  עובדים זרים לא גורמים לאבטלה אצלנו. להפך. הם מעשירים אותנו, ועל הדרך מעשירים גם את עצמם. אם לא היה משתלם להם לעבוד כאן – הם לא היו באים לעשות זאת. תנאים שלנו נראים קשים, עבורם משתלמים מאוד, ועל ידי העסקה שלהם אנחנו מצילים אותם ואת משפחותיהם מחיי עוני ורעב.

 • מורין   ביום 29 באפריל 2010 בשעה 23:54

  סבא שלי משלם לעוזרת הפיליפינית ממש כמו לעוזרת הישראלית (הרוסיה – בכל שנותי בבית צפוני טיפוסי היתה לנו עוזרת ישראלית צברית פעם אחת לזמן קצר ונתקלתי בהרבה מאוד עוזרות) שהיתה לו קודם. הוא גם משלם לה ביטוח מלא וכו’. רק שהיא מטפלת בו הרבה יותר יפה.

  כשהוא ביקש להביא פיליפינית, הוא עבר את התהליך הרישמי (הוא בקושי הולך) וקיבל תשובה שלילית. אח”כ פנינו למאכר ותוך כמה שבועות הוא קיבל אישור והיא הגיעה.

  זה הכל שחיתות וזה פשוט מגעיל וגזעני איך שרודפים אותם. אבל במדינה שבא הורים מוכנים לשבת בכלא רק שהבנות שלהם לא ילמדו עם מזרחיות מה זה כבר עובדים זרים…

 • יו   ביום 30 באפריל 2010 בשעה 1:17

  צדקנים וציצנים.
  שיביאו לי שוטף כלים אחד כמו מייקל שלנו מאריתריאה, אחד!

  קשקשנים שמחפשים את המרשרשים זה כל מה שהם. חלאות המין האנושי סרסורים בנפשות.

  שחררו אותנו מכבלי ההון שלטון. עם קלשונים לכנסת! ויפה שעה אחת קודם.

 • נינה   ביום 30 באפריל 2010 בשעה 13:24

  ישנה בעיה נוספת שלא התייחסת אליה, והיא – החייל המשוחרר והסטודנטית לרוב לא עובדים בעבודות של עובדים זרים.
  דוגמה בולטת היא תחום הטיפול הסיעודי.
  כמה מאזרחי ישראל מוכנים לעבוד בטיפול בקשיש סיעודי ולהתמיד בזה?
  כמעט אף אחד. נכון, זו עבודה קשה, תובענית, סוחטת רגשית וכד’ – אבל זו עבודה.
  או – עזרה במשק בית. כמה ישראלים מוכנים לעבוד בזה ולהתמיד בזה? לא מכירה הרבה.

  אני מדגישה את עניין ההתמדה, כי קשה ללמד עובד חדש את מה שעליו לעשות, ומעסיק יעדיף להעסיק מישהו שיבטיח להתמיד, ולא מישהו שמחפש עבודה זמנית, ותוך זמן קצר יעזוב.

 • עלמה   ביום 30 באפריל 2010 בשעה 15:00

  אחד מהקמפיינים הדוחים והמקוממים ביותר של הזמן האחרון. תודה שכתבת.

 • יעקב לקס (לקסי)   ביום 30 באפריל 2010 בשעה 15:18

  ראו גם כאן: http://www.blacklabor.org/?p=18644

 • אילן   ביום 30 באפריל 2010 בשעה 20:56

  אני מחכה לקמפין תגובה של אודי ברק.
  “אני חייל משוחרר, 30 שנה שרתתי בצבא, ועכשיו אני מחפש בנרות עובדים לעבודת בית, ואני לא מוצא חיילים משוחררים שמעונינים לבצע עבודות בית.
  הפכתם אותי לעבריין, אני עיזרו לי לא להעסיק עובדים זרים.”

 • מושמט 28   ביום 30 באפריל 2010 בשעה 23:57

  אם כבר, אני מחכה שיבוא כבר הקמפיין האהוד-ברחי בזו הלשון:
  “אני חייל משוחרר, 30 שנה שרתתי בצבא, ועכשיו אף מפלגה לא מוכנה להעסיק אותי”.

 • שי   ביום 1 במאי 2010 בשעה 0:35

  הוצאת לי את הפוסט מהפה (או מהמקלדת). זה שהם שחקנים לא משנה לי, אבל לגבי כל השאר אני מסכים איתך.

 • נועה אסטרייכר   ביום 1 במאי 2010 בשעה 11:09

  חריף ומדויק

 • אייל   ביום 1 במאי 2010 בשעה 11:47

  שתי הערות נוספות:
  א. הגירת עבודה דווקא כן יוצרת “מירוץ לתחתית”, ז”א, בשיטה הנוכחית, כשבא מי ש”מוכן” לתשלום נמוך יותר, גורם לכולם להוריד מחירים לרמה שאי אפשר להתקיים ממנה.

  כך הגירת עבודה היא מעין תזכורת שה”שוק” הוא לא מערכת סגורה שיש לה עולם משלה, אלא קשורה בניצול של “מערכות” אחרות (או אחרות לכאורה).

  ב. הדרך לצמצום הגירת העבודה, ברמה העולמית, היא צמצום הפערים העולמיים והרעב במדינות העולם השלישי, אשר אנשיהן נדחקים להגר כדי לקיים את עצמם. אנשים בד”כ לא עוזבים ארץ ומשפחה כדי להיות זרים ולחיות בכללים שונים, ובשפה זרה. זהו אילוץ, ומה שדוחף אותם לעשות זאת, זה אי-השוויון החולני, בין תנאי הרעב והאבטלה “שם” לבין מקומות שבעים ונהנתניים במערב.

 • עלמה   ביום 1 במאי 2010 בשעה 12:07

  וזו, אגב, רק אחת הדוגמאות למצב שבו בישראל 2010 הקפיטליזם החזירי עובד מצוין עם הגזענות החזירית שמתחננת לשמור על הטוהר היהודי במדינה.
  באופן פרדוקסאלי, הנורמה היא מצד אחד להעסיק עשרות אלפי אנשים בתנאים הנצלניים ביותר במשק, ומצד שני להתמרמר נגד זה, כי זה חס וחלילה עוד יפגע בדמוגרפיה. לכן, בבחינת “נצלהו-וחשדהו”: להמשיך ולהביא את מהגרי העבודה, אבל כמובן לחשוד, לשנוא, להתנשא בגזענות ולהתעלם מזכויות האדם הבסיסיות ומהשאיפה לרווחה ולאושר (וזה עוד בלי אף מילה על הילדים).

 • האוסטרי   ביום 1 במאי 2010 בשעה 20:25

  אייל, אתה מתעלם מכל הנתונים. אמנם עובדים זרים מגיעים לכאן ועובדים במשכורת נמוכה יותר לכאורה, אבל זה גם מאפשר הורדת מחירים ויצירת מקומות עבודה חדשים.
  תאר לעצמך שארוחה במסעדה עולה 20 שקל במקום 40 שקל. תאר לעצמך ששכר דירה יורד ל2000 שקל בחודש, כי יותר זול לבנות בניינים. תאר לעצמך שהקניות בסופר זולות יותר גם, כי לחקלאים יותר זול לייצר. כל אלה מאפשרים לך להנות יותר משכר לכאורה נמוך יותר. זכור – כסף הוא בסה”כ אמצעי חליפין. אין לו משמעות בפני עצמו. אם אנחנו מתייעלים כלכלית – הכסף שיש לנו שווה יותר, והמשכורת שלנו שווה יותר גם.

 • לקסי   ביום 1 במאי 2010 בשעה 21:16

  אוסטרי, אתה – לעומת אייל – מתעלם מנתון פעוט, לא משמעותי ולא נחשב, אתה מתעלם מאנשים.
  אתה מתעלם מאנשים שמדיניות הממשלה – בעצת אסכולתך – גורמת להם להיות מובטלים, כי מדיניות הממשלה היא להביא כמה שיותר עבדים שיורידו את המחירים ובעיקר את התמורה לעבודה.
  בשיעור הראשון במבוא לכלכלה לומדים את עקומת התמורה. לפי הכלל הנלמד ההוא ככל שמקטינים את התמורה לעבודה, כך מגדילים את התמורה להון. עבודה היא מה שאנשים עושים בכדי ליצר דברים שהם ואנשים אחרים יוכלו לאכול ללבוש, לגור בהם וכו’.
  הון – בראשיתו היה מה שאיפשר לעובדים ליצר יותר בעבודתם. כיום ההון (ששוחרר מהצורך להיות רק אמצעי חליפין) משמש מנגנון להגדלת הפערים בחברה.
  אז כשבעלי ההון רוצים עוד השפעה והגדלת הפערים הם גורמים לממשלה ללחוץ כלפי מטה את התמורה לעבודה, כדי שיישאר להם יותר.

  נכון, האסכולה האוסטרית מתעלמת מכמה משתנים לא חשובים כמו אנשים ורווחתם. התיאוריה של האסכולה האוסטרית היא כל כך “נקייה” (אנשים רק מלכלכים אותה), עד שקסמה להרבה לא-אוהבי-אדם. עד שקידשה את ערך האנוכיות (זה גם שם אחד האתרים של האסכולה הזו “אנוכי”) ובשמו קמו הרבה מפלצות.

  לישראל לא תהיה תקומה אם לא נשליך את החברה המפוערת שנעשינו ונשוב להיות חברה מפוארת כשהיינו.

 • שוקי גלילי   ביום 1 במאי 2010 בשעה 22:06

  אוסטרי – כבר שנים שענף הבנייה לא מעסיק כמעט ישראלים אלא רק פלסטינים או עובדים זרים, ובכל זאת מחירי הדירות והשכירות עלו בצורה מטורפת. גם בשנים שנחשבו משבריות הקבלנים לא ממש סבלו, ואני מזכיר לך את הסיפור על ההזמנה לכנס של איגוד הקבלנים שבה נתבקשו המשתתפים לא לבוא עם מכוניות מפוארות כדי לא לפגוע באמינות דמעות התנין שיישפכו, על כך שכל-כך קשה.

  ומכיוון שהזכרת שכירות – בתל-אביב, העיר בה אני גר, השכירות על דירת 2 חדרים התייקרה בכ-50 משנת 2003 עד שנת 2008 (אגב, השנים בהן עברו מפלסטינים לעובדים זרים כך שהבנייה הוזלה). לשם השוואה, במשך כל שנות התשעים, כולל תקופת הבועה שהציפה את העיר הזו בכסף, מחירי השכירות בתל-אביב עלו בכ-30-40 אחוז בלבד.

  הסיבה לזה היא לא שהעיר צמחה יותר כפי שראש-העירייה חולדאי מנסה לשכנע, אלא שהעירייה הפכה חותמת גומי של כרישי הנדל”ן ושווקי הנדל”ן הפכו לג’ונגל. החברה העירונית עזרה ובצרון הפכה מגורם שמאזן את שוק הדיור (באמצעות קנייה, מכירה והשכרה), לחברת שיפוצים שמטרתה למקסם רווחים. באישור של תוכניות בנייה לא רואים בכלל את הצרכים של העיר – רק את הצרכים של העירייה ושל החברים של חברי המועצה. וכשמה שמכניס יותר ארנונה עדיף על מה שמשרת יותר תושבים, התוצאה היא שחסרים שטחים פתוחים, התחבורה הציבורית מפגרת, יש בעיות חניה קשות, יש מפגעים רעש ומפגעים אחרים וגם – מחירי הדיור משתוללים. ואם זה לא מספיק, אז שיטת המתחמים של חולדאי גם הולכת לחסל את מרכז העיר – כפי שקרה בכל מקום שבו הלכו בדרך הזו, הרי כאן לא המציאו שום דבר.

  בקיצור: לא רק שאין שום קשר בין תנאי העבודה של עובדים זרים לבין המחירים (לפחות בענף הנדל”ן) אלא שאותה מדיניות כלכלית קיצונית שמברכת על הניצול שלהם דופקת גם את אזרחי המדינה.

 • איציק   ביום 3 במאי 2010 בשעה 22:22

  לאחר נפילת הקומוניזם, אם אני זוכר היטב, היה נסיון ליבא עובדים מלטביה לנורבגיה. למרבית הפלא האיגודים המקצועיים לא התנגדו. הם הציגו תנאי שהעובדים הלטביים יעבדו בדיוק בתנאים של העובדים הנורבגיים. באותו הזמן לא יובאו עובדים מלטביה לנורבגיה. זו צריכה להיות השיטה גם כאן. להעביר את רוב עובדי עוז ליחידת הפיקוח של התמ”ת. אם יתגלה שהחברה שבבעלות אוריאל לין, עושה מעשים לא חוקיים -לשפוט את אוריאל לין.

 • מוטי   ביום 8 במאי 2010 בשעה 0:32

  שוקי תעזור בבקשה למשרד מבקר המדינה עם כל החומרים שלך על השחיתות בויסקונסין..יש שם חקירה רצינית

טרקבאקים

השאר תגובה