שערוריית הקנביס הרפואי

משרד הבריאות אישר, החולים סובלים, אבל בבית החולים אברבאנל שאמור להעניק אישורים לשימוש במריחואנה רפואית לוקחים את הזמן. המשטרה, במקביל, ממשיכה להילחם בגידול קנאביס כאילו מדובר באופיום.

בתל-אביב, כמו ברבות מהערים הגדולות בעולם, קנביס ומריחואנה לצורותיהם אינם נחשבים עוד כסם מסוכן. עם ההצטברות של מחקרים שמוכיחים שהנ”ל מסוכנים הרבה פחות מאלכוהול, סיגריות, פרוזק וסמים “לגיטימיים” אחרים, השימוש בחשיש וגראס נחשב לסגנון חיים – לא ל-Substance abuse.

בשנים האחרונות, אחרי שהותר לשימוש בכל מדינה נאורה כאמצעי מרכזי להקלה על חולים סופניים, נמצא שהוא משפר משמעותית את מצבים של חולים במגוון מחלות קשות – ניוון שרירים (ALS), פרקינסון, אלצהיימר, טורט, גלואוקומה, אסתמה, דיכאון, PTSD (פוסט טראומה) ועוד כהנה וכהנה.

המחקרים האחרונים כבר מעלים ממצאים מדהימים. לדוגמא, ש-THC – החומר הפעיל במריחואנה – גורם לנסיגה בהתפתחות של גידולים סרטניים (!). במילים אחרות: לא זו בלבד שעישון גראס רפואי על-ידי חולי סרטן עוזר להם להתמודד עם תופעות הלוואי של טיפולי הכימותרפיה האיומים, אלא שייתכן שבמקרים מסוימים הוא יוכל – בעתיד, אחרי מחקר מתאים – לייתר אותם לגמרי.

משרד הבריאות אישר, אז למה לא נותנים?

למרות כל זאת, ולמרות שמשרד הבריאות התיר את השימוש במריחואנה רפואית לטיפול במגוון מחלות ומצבים רפואיים כבר בשנה שעברה, עושה רושם שמספר החולים שמקבלים את התרופה נמצא בימים האלה בירידה. אני שומע על יותר ויותר מקרים של אנשים שממתינים תקופה ארוכה לאישור שיאפשר להם או לבני משפחה חולים, לקבל את הטיפול. טוענים – לא הצלחתי לאמת את זה – שמדיניות ההיתרים בפועל רק נעשית קשוחה יותר.

ד”ר יהודה ברוך מבית-החולים לחולי נפש אברבאנל, הוא עדיין היחיד בישראל שרשאי לאשר שימוש במריחואנה רפואית – זאת למרות שהוא עצמו העריך בעבר שישנם עשרות אלפי ישראלים שמריחואנה רפואית תעזור להם. כך העריך גם מנכ”ל משרד הבריאות היוצא, הד”ר איתן חי עם, אגב.

מדינת ישראל חתמה כבר בשנת 1961 על אמנה בינלאומית להפצת מריחואנה לצרכים רפואיים, אבל רק בשנה האחרונה החלה לבנות תשתית מתאימה והדברים נעשים לאט כאילו במכוון. בשנתיים האחרונות ניתנו 14 רשיונות לגידול מריחואנה לצרכים רפואיים, אבל בפועל ישנם רק שני מגדלים וישנם עיכובים בירוקרטיים לרוב. מישהו שבקיא בנושא, טען באוזניי שישנם בעלי אינטרסים כלכליים שונים שמושכים בחוטים כדי לעכב ולדחות את התהליך הבלתי נמנע.

שולחים את החולים לסוחרי סמים

ההתקדמות בנושא הקנביס הרפואי, חשוב לומר, באה לאחר שנים בהן רופאים דיווחו כי מטופלים שלהם רוכשים מריחואנה בכוחות עצמם ומספרים על הטבה ניכרת במצבם. רופאים רבים הודו כי הם מייעצים למטופלים להשיג גראס בכוחות עצמם, וכי הם מצטערים שאין ביכולתם לרשום את התרופה הזו והם נאלצים להפנות אותם לסוחרי סמים.

במקביל, מחירי הגראס והחשיש הלא-חוקי נמצאים בימים אלה בעלייה מטאורית. מחיר השוק של 60 גרם מריחואנה, באיכות דומה למריחואנה הרפואית שנמכרת למי שיש לו אישור תמורת 360 ש”חף נע בין 3000 ל-5000 ש”ח. כלומר, חולי סרטן ומחלות אחרות שרוצים הקלה, מוצאים את עצמם במצב שבו יש מי שמוכן למכור להם את התרופה שלהם במחיר שווה לכל נפש, ונאלצים במקום זה לרכוש אותו מסוחרי סמים במחיר מופקע. כמובן, רובם פשוט לא יכולים לעמוד במחיר הזה.

משטרת ישראל מסיבות לא ברורות, משקיעה דווקא בימים אלה מאמצים כבירים באיתור ולכידה של מגדלי קנאביס עצמאיים – תופעה בלתי מזיקה כשלעצמה, שעוזרת לענות על הביקוש הרב. אגב, הרבה מומחים טוענים שהתוצאה הבלתי נמנעת של המחסור בחשיש ובגראס תהיה עלייה תלולה באלימות, כתוצאה ממעבר לסם התחליפי והמסוכן בהרבה – אלכוהול.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • צמח בר   ביום 12 במאי 2010 בשעה 20:09

  הנה קווים מנחים להבניית מודל קהילתי לגידול והפצת קנביס רפואי בישראל, שהוגש למשרד הבריאות בינואר השנה בעקבות ישיבת וועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בנובמבר אשתקד:
  http://medicalcannabis.org.il/node/134

 • נילי   ביום 15 במאי 2010 בשעה 13:42

  מסכימה עם הכל חוץ מעם הסיבות הלא ברורות בגללן משקיעה המשטרה מאמצים בלכידת מגדלי קנאביס.

  הסיבות הרי ברורות לגמרי – עם עליית מקרי האלימות, הרציחות, כליאת הנערות לצרכי זנות, ומקרי השוד שהפכו לרצח, המשטרה זקוקה ליחסי ציבור חיוביים, ומה קל יותר לעשות מאשר לעצור סלב מעשן ו/או לעצור מגדלים? הם הרי די נייחים בדרך כלל, וגם מפיצים ניחוח מאוד קל לזיהוי.

  תסתכל על הטוקבקים בכל האתרים שעושים קופי פייסט להודעות היחצ של המשטרה במקרים האלו, ותראה שהתרגיל של המשטרה עובד היטב. אז יכול להיות שרובם טוקבקיסטים שנקנו במיטב כספנו (הרי את תקציב המשטרה היא מקבלת המממשלה כלומר מכספי המיסים שלנו), אבל עוד לא החלטתי אם זו האופציה המעודדת או המקוממת.

 • דרור   ביום 16 במאי 2010 בשעה 15:06

  המצב פשוט מקומם.
  לא יאמן צריך להלחם בעמדה חסרת ביסוס.
  הרי -מעולם- לא היתה סיבה להוציא את הקנאביס מהחוק.
  כל ניסוי שנעשה, גם בסכומים מטורפים בארה”ב כבר בשנות השבעים העלה תוצאות חד משמעיות והן שאין שום סיבה שהמריחואנה תהייה מחוץ לחוק.

  אני לא אדם בעל נטייה התמכרותית, אני חושב, אך עדיין אני מוצא את עצמי שותה יותר אלכוהול מבעבר, וזאת באופן חד משמעי עקב הקושי לעשן קנאביס.

  אם אדם יאיים עלי ואני אפנה למשטרה, ברור למדי שפנייתי תגרר והמאיים יוכל לבצע מעלליו שלושים פעם עד שיעשו משהו בנידון.
  למה זה ככה?!? למה לכל הרוחות חשוב לי, כאזרח לא מעשן (לכאורה), ששכני לא יעשן קנאביס?

  עוד שאלה הכרחית ומשמעותית היא : מה מזיק יותר, שימוש בקנאביס או החוקים נגד השיוש בקנאביס?
  שאלה זו כל כך משמעותית משום שאם חוקים האוסרים שימוש בקנאביס מזיקים יותר מהקנאביס עצמו, אין שום סיבה שיאכפו.
  אני סבור ( באופן חד משמעי, ואיתי כל אדם חושב) שהחוקים מזיקים הרבה יותר מהקנאביס. ילדים עם טראומות, בעיות עתידיות למעשנים, פראנויות, שימוש בסמים מזיקים, מימון עבריינות וטרור, קשר עם פושעים ועוד המון סיבות גורמות לי לחשוב כך.

  השאלה המתבקשת היא, למה לכל הרוחות חוקים כאלו עדיין קיימים?

  אף אחד לא עונה על שאלות מהותיות אלו. פשוט אף אחד.

  כל כך מתסכל.

 • גרידג'   ביום 17 במאי 2010 בשעה 23:35

  דרור,

  אם זה מנחם אותך – אתה לא לבד. לא רק אתה מבין את האבסורד והעוול שבחוקים האלה. אני, בניגוד אליך, לא מהווה קהל יעד של סמים חוקיים או אסורים, אבל אני איתך בעניין הזה. ולא רק אני.

 • אבשלום   ביום 18 במאי 2010 בשעה 8:58

  הבעיה גרידג שאתה בכלל נגד חוקים או הסכמים חברתיים כלליים,
  אז זה לא אומר הרבה.
  ולנושא הפוסט עצמו- כן עצוב ומזעזע- אחד הנושאים שנתקלתי בהם הוא הנושא של העזרה לחולים סופניים- חולה סופני במחלקה אונקולוגית- פשוט מורדם עם מורפיום בשלבים האחרונים של חייו. נראה לי הרבה יותר אנושי- שימוש בקנאביס שיגדיל להם קצת את התיאבון.

 • דרור   ביום 19 במאי 2010 בשעה 19:50

  הגיע הזמן להלחם בבורות הפוגעת בחלק עצום מהציבור במדינת ישראל.

  האבבורד כה גדול. הקנאביס יצא החוק בלי שום טענה מבוססת, עקב אינטרסים כלכליים ופוליטיים.
  כל אדם שיבדוק את הממצאים יסכים איתי, אני בטוח.

  אילו מחלוקת אמיתית אין.
  זה הגיון מול דעה קדומה שנוסדה עקב שנאת זרים, מניעים כלכליים ושחיטות פוליטית

  אני מציע לכל אדם שמעריך את האינטיליגנציה שלו לבדוק את הנושא.

  תודה לך שוקי.

 • רונה   ביום 20 במאי 2011 בשעה 23:01

  אני חולת סרטן לשעבר, בת 50+ מטופלת בקנביס רפואי. חיי השתנו ללא הכר מאז… אנשים בקושי מבחינים בנכותי לאחר שאני נוטלת את התרופה… אולם משטרת ישראל הגיעה גם אלי…אין לי עבר פלילי משום סוג, אפילו לא דוח תנועה… היום אני עומדת לפני משפט… הפרקליטות דורשת מאסר….(הם מתעלמים מהעובדה שאני חולה)… מחולה הפכתי לפלילית…
  אני מצטטת את דרור
  “מה מזיק יותר, שימוש בקנאביס או החוקים נגד השימוש בקנאביס?”
  הכל אצלנו מבולבל….
  זה מה שקורה אצלנו במדינה.

טרקבאקים

השאר תגובה