מצוקת המריחואנה: המדינה יורה לעצמה ברגל

בפוסט הקודם (שערוריית הקנביס הרפואי) סיפרתי על המצב המגוחך שבו, מצד אחד, מדינת ישראל כבר החלה ליצור תשתית לטיפול בחולים שזקוקים לכך באמצעות מריחואנה רפואית, ומצד שני הולכת ומקשה על החולים לקבל מרשמים.

המצב הזה מתרחש בתקופה שבה השגת מריחואנה בערוצים הלא חוקיים – בהם השתמשו עד היום רבבות חולים – הפכה כמעט בלתי אפשרית. המלחמה העיקשת במסחר ובגידול של קנביס ומוצריו במצרים ובישראל, ייבשה את השוק וגרמה להכפלה במחירים שלהם (וואלה). אלא שגם מי שמוכן לשלם פי שניים – כמו כמה אנשים שאני מכיר שיש להם בני משפחה חולים – יתקשה למצוא מישהו שאפשר לקנות ממנו.

בתוך כך, הפגנה צנועה שהתקיימה אתמול בכיכר רבין בתל-אביב, במחאה על מצוקת המריחואנה הרפואית והמריחואנה בכלל, הסתיימה במעצר ברוטלי של 18 מפגינים על-ידי כוחות המשטרה. כדאי מאד לקרוא את הידיעה שפרסם על כך רחביה ברמן ב-YouPost: המשטרה: נייבש את המפגינים נגד היובש. אם אתם רוצים לקרוא את גירסת המשטרה, עליה כנראה מבוססת הידיעה הזו באתר Local.

אם הרקע לא מוכר לכם, אתם מוזמנים לקרוא כתבה מרתקת שפורסמה אתמול ב-ynet: הסטלן מבקש הכרה.

לכאורה, אין קשר בין מאבקם של הסטלנים למאבק של החולים ובני משפחותיהם לקבל את התרופה שמשמשת כבר בהצלחה במדינות אחרות לטיפול במחלה שלהם (סרטן, פרקינסון, ניוון שרירים, אסתמה, הלם קרב, דיכאון ואפילו מיגרנה). בפועל, זה די ברור שהשוק מקדים את החוק ואת הרגולציה וישנם בישראל עשרות או מאות אלפי “סטלנים” שבעצם משתמשים בחשיש ובגראס כתחליף לתרופות קונבנציונליות שהסכנות הכרוכות בהן בדרך-כלל גדולות בהרבה.

מישהו אמר לי לאחרונה משפט מעורר מחשבה: ישנם שני סוגים של אנשים שמעשנים גראס/חשיש – אלו שעושים את זה כדי להתמסטל ואלו שעושים את זה כדי לתפקד.

ובכן, אלו שעושים את זה כדי לתפקד כנראה לא כל-כך מתפקדים בימים האלה. אלו שעושים את זה כדי להתמסטל, ימצאו סמים אחרים – בראש ובראשונה אלכוהול, שבכל פרמטר נחשב לסם מסוכן בהרבה. בניגוד לחשיש ולגראס שגורמים לאנשים להיות שלווים ונינוחים, אלכוהול לעיתים קרובות גורם לאנשים להיות אלימים. לכן, התוצאה של מצב היובש תהיה בראש ובראשונה עלייה במפלס האלימות. כאילו שחסר לנו מזה.

אם מסתכלים על התמונה הרחבה, קל מאד לנחש לאיפה הדברים יתפתחו. בשנים הקרובות יקבלו מאות אלפי ישראלים מרשמים חוקיים לשימוש במריחואנה – במשרד הבריאות אומרים שזה הכיוון כבר כמה שנים. במקביל, תהיה דה-קרימינליזציה של גידול וצריכת מריחואנה, לצד איסור על ממכר לקטינים. זה הפתרון ההגיוני, הטוב ביותר לבריאות הציבור, וזה שממילא כל מדינות המערב – ואנחנו בעקבותיהן – הולכים אליו.

אז למה לתקוע מקלות בגלגלים? למה לעכב את הבלתי נמנע ולכפות על אזרחים שרובם שומרי חוק בדרך-כלל את המגע עם גורמים פליליים? למה לענות נשים שמטופלות בכימותרפיה נגד סרטן השד, חולי פרקינסון או אנשים שסובלים מבעיות נפשיות שלא מגיבות לתרופות הרגילות?

נכון לעכשיו, מדינת ישראל יורה לעצמה ברגל, בהתנהלות מבולבלת ולא עקבית שגורמת סבל להרבה אנשים.

לקריאה נוספת:
מדינה בלי כיוון בבלוג של הגר צימרמן.
ההפגנה שהצליחה להוציא את הסטלנים מהבית, וואלה.
מפגינים למען התרת השימוש בחשיש נעצרו, NRG.
מריחואנה רפואית: מי מקבל, איך מקבלים, מוטקה.
לא עוד ויכוחים חסרי שחר, גדי שמשון.
הצד הירקרק של העלה הירוק, ד”ר יוסי לוי.
קנביס רפואי – דברים שלא סיפרו לכם, פורום רפואה משלימה בקפה.
קנאביס – מסוכן או לא? Federico Borrell
שמן קנביס מרפא סרטן, שבילים חדשים.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • vandersister   ביום 15 במאי 2010 בשעה 14:03

    ייתכן שאני עושה כאן עוול לבחורינו במדים הכחולים, אבל מקריאה של פרסומים שונים בנושא, נראה שהמשטרה מפיקה עונג מיוחד מתפיסת הפושעים האיומים הללו, מעשני המריחואנה. לא משנה שיש סמים קשים יותר שניתנים עם מרשם רופא, ולא משנה שאלכוהול מזיק הרבה יותר – משום מה הם עולצים ושמחים שנתפס איזה צמחון עלוב של מריחואנה בבית של מישהו. עגום ביותר.

  • מרים   ביום 16 במאי 2010 בשעה 11:36

    השוטרים גונבים את הסמים ומעשנים אותם…גם הם רוצים לעשן וכשאן שיש יובש הם מתחילים לעצור משתמשים וגונבים להם את החשיש ומעשנים אותו…הנבלות מצאו לעצמם דרך להפיג את הדודא!!!!!
    משתלץ ישראל עלו והצליחו ותגדלו כמה שיותר!!!!!

טרקבאקים

השאר תגובה