היום שבו ימכרו את ירושלים

בשביל מה לחלק את ירושלים כשאפשר פשוט למכור אותה למישהו? נשמע דמיוני? ובכן, אנחנו כבר בחצי הדרך לשם. לפחות.

1
זה כבר לא רעיון דמיוני, שנקום בוקר אחד ונגלה שמישהו מכר את ירושלים. מהי פרשת הולילנד אם לא זה – בזעיר אנפין כמובן, אבל העיקרון דומה. נמצאו כבר (לכאורה) פוליטיקאים, פקידים, עסקנים ובעלי הון, חסרי עכבות מספיק כדי לשעבד ולהשחית נתח מהעיר הזו בשביל בצע כסף. אז למה לא למכור את כל העיר למרבה במחיר, תמורת עמלה כמובן?

2
לפני שהולכים על משהו גדול, כמו למכור את בירת ישראל, מתאמנים אצלנו בלמכור נכסים שיש כלפיהם פחות סנטימנטים. לדוגמא: למכור את אדמת מוזיאון תל-אביב למשפחת עופר. דוגמא נוספת: 90% ממרבצי הגז בשווי 120 מיליארד שנתגלו מול חופי ישראל, שנמכרו במחיר מציאה מתחת לאפנו ליזמים זריזים. צ’יקי כתב על זה יפה. גם איתמר כהן, שמסביר את הנושא בצורה מאד פשוטה.

3
בשבועות הקרובים ידברו על זה הרבה בתקשורת. כל מיני אנשים שמקבלים כסף מכל מיני בעלי הון, יסבירו לכם שבדין העניקה מדינת ישראל את המחצב המשמעותי ביותר שנמצא בה לאנשים פרטיים שבאו לעשות קופה. ידברו אתכם על עקרונות השוק החופשי ועל הסיכון וההשקעה של היזמים, וכל מיני שטויות כאלה. האמת הפשוטה היא שהמדינה שייכת לתושביה, יחד עם כל משאב טבע שנמצא בה. אם מישהו עשה טעות – או קיבל שוחד כדי לעשות טעות – זה דבר שאפשר וצריך לתקן אותו.

4
יוסי גורביץ חסך לי וקישר לשתי אמירות מדהימות של עוזי לנדאו (“ישראל ביתנו”) מהשבוע האחרון. לנדאו – שימו לב – התגייס למלחמה ברעיון שחלק גדול יותר מרווחי הגז ילכו למדינה; במקביל, הוא גייס את מדינת ישראל להגנת מצבורי הגז, והכריז שלא נהסס להשתמש בכוח אם לבנון תרצה פרוסה מהעוגה. לנדאו מוכן להילחם על זכותנו למות בשביל להגן על נכס פרטי של מישהו. יפה.

5
סיפור מעניין אחר שנעלם בשולי החדשות: לפי TheMarker, עידן עופר נפגש עם ההנהגה הכורדית בצפון עיראק בשבוע האחרון של מאי. הם אומרים שמטרת הביקור הייתה עסקית, אבל תודו שהסמיכות למשט הטורקי לעזה מעוררת מחשבות. למשפחת עופר, כדאי להזכיר יש יחסים מורכבים עם טורקיה, והכורדים הם אויביה המושבעים.

6
ביום הפשיטה על המשט התבצע פיגוע בבסיס חיל הים הטורקי באיסקנדרון, והעיתונות הטורקית דיווחה כי יש חשד שהפיגוע הוזמן על-ידי ישראל כדי להעביר מסר לארדואן. בתקשורת הישראלית התייחסו לטענות הללו כאל הסתה צינית, ולא לקחו בחשבון את האפשרות הפשוטה – שבממשלת טורקיה אכן משוכנעים שישראל עומדת מאחורי הפיגוע הזה (ופיגוע נוסף בסוף השבוע שעבר). זה מעניק פרספקטיבה אחרת לדבריו של ארדואן ש”ישראל פועלת כמו אל-קאעידה”.

7
אפשרות נוספת שאין ברירה אלא להביא בחשבון היא שהטענה נכונה. כלומר, שבמערכת הביטחון או בממשל הישראלי היו אנשים מטומטמים מספיק כדי “להזמין” פעולת טרור. נשמע לכם מופרך? ובכן, גם “עסק הביש” נשמע מופרך, וזה קרה. האם מופרך לחשוב שמישהו מהגאונים בצד שלנו חשב שמותר גם לנו לעשות פעם אחת את מה שאיראן וסוריה עושות כבר שנים?

8
ומצד שני, למה שמשהו בכלל יישמע מופרך במדינה שבה אנשים מוכנים למכור את אמא שלהם – או את עיר הבירה שלהם – ובוודאי את העתיד של כולנו? מדינה שבה פוליטיקאי בכיר אומר ש”לא נהסס להשתמש בכוח” כדי להגן על 120 המיליארדים שלטענתו אפילו לא שייכים לאזרחי ישראל אלא ליזמים פרטיים?

הולילנד 2020. שחיתות במגדלי הכותל
התמונה מהפרויקט ynet2020.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • איתי   ביום 26 ביוני 2010 בשעה 23:16

  תפרגן ל*בלוגר* איתמר כהן, זה הוא הביא את ה”סקופ” על עידן עופר לדה מרקר, אפילו דה מרקר פירגן

 • חנוך גיסר   ביום 27 ביוני 2010 בשעה 7:31

  הרמת להנחתה ואני מנצל את ההזדמנות לתפוס שתי ציפורים במכה אחת:

  מעבר גבול בגינות סחרוב, ביקורת דרכונים, מכס וכל השאר.
  מה שמעבר למעבר הגבול – לכל המרבה במחיר!

  כך גם יימצא פתרון מדיני לקוץ דוקרני במיוחד וגם נעשיר כרישי נדל”ן מסויימים – מה רע?

  צריך עיר בירה?
  מה רע בעפולה?

השאר תגובה