ניצחון לצוות התקציב של עיר לכולנו

בתחילת השבוע (יום ראשון ה-4/7), התקבלה בבית-המשפט המחוזי בתל-אביב הודעה של עיריית תל-אביב: העירייה ביקשה למחוק את העתירה של סיעת עיר לכולנו, בנימוק שהחליטה להיעתר לדרישותיה. במילים אחרות: רון חולדאי נכנע.


זה קרה 24 שעות לפני הדיון המכריע בבית-המשפט, ובבניין העירייה ברחוב אבן-גבירול למישהו ירד כנראה האסימון: עדיף להרים ידיים.

בהודעה שנשלחה לבית-המשפט נאמר: “אגף המיחשוב בעירייה ייצר את היכולת הטכנולוגית שמאפשרת לייצא באופן פשוט יחסית קובץ אקסל של תקציב העירייה ממערכת המיחשוב המרכזית. משהוסרה המגבלה הטכנולוגית… המשיבים אינם מתנגדים עוד להעברת המידע כמבוקש… הוחלט לקבל את הצעתו של בית המשפט הנכבד ולאפשר את קבלת המידע באופן המבוקש החל משנת 2011″.

להזכיר: בסוף 2009, כשעיר לכולנו הציגה את התקציבולטור, סרבה עיריית תל-אביב בראשות חולדאי לספק את נתוני תקציב העיר בפורמט שמאפשר ניתוח של הנתונים (למשל: אקסל). לכל מי שמצוי בפרטים היה ברור שהסיבה לכך היא לא מגבלה טכנולוגית, כפי שהעירייה טענה, אלא ניסיון להימנע מהשקיפות שדורש חוק חופש המידע.

מישהו בעירייה כנראה מזלזל מאד במערכת המשפט הישראלית אם חשב שיצליח לשכנע שופט בטענה הזו, שבעיריית תל-אביב לא מסוגלים לייצא נתונים לגיליון אלקטרוני. זה נראה מגוחך במיוחד למי שמכיר את מחלקת המחשב של העירייה, שהיא מהרציניות והמקצועיות ביותר בארץ.

הם כבר פיתחו פתרונות תוכנה מתוחכמים פי אלף. יש לי תחושה שהם אסירי תודה לחולדאי שהציג אותם כחדלי אישים שנדרשו להם תשעה חודשים לפתח פתרון כזה (או, שמא, האפשרות השנייה היא הנכונה – שהיה פתרון כזה כל הזמן ושיקרו לנו? לא, לא סביר…).

העניין הוא שזה היה צפוי מראש, ולכן הכותרת שנתתי לפוסט שכתבתי בנושא בספטמבר, הייתה “המלחמה האבודה של רון חולדאי בחופש המידע“. זה ממש לא בגלל שאני כזה חכם גדול – מהפוסט שכתבתי הפניתי לרשימה ארוכה של פוסטים בבלוגים אחרים, שאמרו אותם דברים והיו שותפים לאותה ביקורת. חולדאי לא הקשיב. הוא אף פעם לא מקשיב.

הניצחון במאבק החשוב הזה הושג בדם, יזע ודמעות של צוות התקציב של עיר לכולנו, ושל רבים אחרים שעזרו ותמכו מקרוב או מרחוק.

הניצחון הבא, אינשאללה, יהיה של צוות התחבורה עם תוכנית מהיר בעיר – הפתרון החכם, הזול, המהיר והמבטיח לשיפור התחבורה הציבורית בתל-אביב יפו.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • להב   ביום 9 ביולי 2010 בשעה 12:41

  התקציבולטור ינתח בשקיפות מלאה, ב 2011, את התקציבים הדרושים למהיר בעיר, ולשלב א’ של הפארק הדמוקרטי אקולוגי בקרית ספר.
  מתי בדיוק הלכנו לישון עם חולדה, והתעוררנו עם דב?

 • רני   ביום 11 ביולי 2010 בשעה 0:09

  בעצם העתירה היתה של התנועה לחופש המידע ועיר לכולנו. חשוב לציין את התנועה.
  http://www.meida.org.il/?p=1569

 • ניב   ביום 12 ביולי 2010 בשעה 20:38

  אני יודע שזה לא קשור אבל קראתי את זה וישר חשבתי שזה משהו שאולי תרצה לעזור לקדם

  http://forum.bgu.co.il/index.php?showtopic=294569

 • הצופה   ביום 17 ביולי 2010 בשעה 10:51

  זה פשוט נהדר!
  מי ייתן והתקציבולטור יעשה לעיריה, מה שה-open source עשה לעולם התוכנה.

השאר תגובה