גירוש ילדי הזרים: כמה נתוני אמת

ממשלת ישראל קיבלה אתמול את אחת ההחלטות האומללות, הבזויות והאכזריות ביותר שקיבלה ממשלה בישראל: ההחלטה לגרש 400 ילדים זרים.

ראש-הממשלה אמר, בצביעות אופיינית, כי “ההחלטה הזו מאזנת בין הצורך האנושי להשאיר בארץ את רוב רובם של הילדים, שהתערו בישראל ולומדים במערכת החינוך שלנו, לבין הצורך למנוע תמריץ להסתננות בלתי חוקית של מהגרי עבודה שיסכנו את האופי היהודי והדמוקרטי של המדינה וישטפו את הארץ”.

קשה, בכל פעם מחדש, להאמין לחוצפה. עוד נדבר על הציטוט הזה, ביום אחר. בינתיים, כמה עובדות:

 • ישנם בישראל, על-פי הערכות שונות, כרבע מיליון זרים שהם כ-3 אחוזים מתושבי ישראל.
 • 8% מתוכם (20 אלף, או 18 אלף בלבד לפי אמנסטי) פליטים, שרובם (שני שלישים) מאפריקה.
 • 92% מהזרים הם “עובדים זרים” או “מהגרי עבודה”.
 • לפי נתוני הלמ”ס, בישראל ישנם 219 אלף עובדים זרים. כמחציתם, הגיעו לכאן עם אשרות עבודה. שליש בלבד מחזיקים באשרות עבודה בתוקף.
 • הממשלה הנוכחית רודפת את העובדים הזרים ואת הזרים בכלל יותר מכל קודמותיה, אבל זה לא הפריע לה להכניס לכאן אשתקד 26.6 אלף עובדים זרים.
 • נראה שאלי ישי איננו השיאן הישראלי בהבאת עובדים זרים לישראל, כפי שטען הארץ. בשנת 2008, בהיותו שר התמ”ת, הונפקו בישראל “רק” 30.3 אלף אשרות חדשות לעובדים זרים.

בחישוב מהיר תמצאו שבניימין נתניהו, בתור ראש ממשלת ישראל, אחראי לכך ש-75 עובדים זרים חדשים יגיעו השנה ארצה באופן חוקי לגמרי, על כל ילד שיגורש. ביבי, אלי ישי וחבריהם, אחראים לכך שישנם כאן פי 550 עובדים זרים ממספר הילדים המיועדים לגירוש.

כדי להיכנס לפרופורציות, בואו ניזכר רגע איך מתפלגת האוכלוסייה בישראל, באופן גס, בין הקבוצות השונות:

איך מקטינים את מספר העובדים הזרים?

לא צריך לקבל כמובן מאליו שהקטנת מספר העובדים הזרים בישראל היא בכלל יעד חשוב. בכל אופן, לו הממשלה הייתה רוצה להקטין את מספר הזרים, היא הייתה פועלת באופן אחר לגמרי.

הגידול במספר העובדים הזרים לאורך השנים הוא תוצאה של שתי תופעות: אנשים שמגיעים לכאן כתיירים ונשארים; עובדים זרים שהאשרה שלהם פגה ויורדים למחתרת. במקום לרדוף את האנשים האלה, אפשר “להלבין” אותם ולהקטין את מספר האשרות החדשות. זה הדבר ההגיוני לעשות, אם רוצים שמספר העובדים הזרים ייקטן.

ממשלת ביבי מנסה לפגוע גם במוטיבציה של בעלי עסקים ומשקי בית להעסיק זרים, באמצעות קנסות, איומים והצעת חוק ההסתננות המפחידה. אמצעי הרבה יותר אפקטיבי לצמצם את הביקוש לעובדים זרים, הוא להשוות את זכויות העובדים הזרים לזכויות המוקנות בחוק לעובדים אזרחי ישראל, ולהתחיל לאכוף. בתקציב קטן בהרבה מזה של “יחידת עוז” המהוללת, אני מניח שאפשר יהיה להגיע לתוצאות מצוינות.

זו גם התשובה לטענה של רשות ההגירה באתר שלה: “…כשמעסיקים בוחרים להעסיק, בניגוד לחוק, עובדים זרים לא חוקיים בשכר נמוך וללא תנאים סוציאליים, השכר של עובדים ישראלים בענף נפגע ולכן לא משתלם להם לצאת לעבודה בתחום זה”.

האם זה לא בדיוק מה שנעשה גם כשמביאים עובדים חוקיים שאין להם זכויות דומות לאלו של הישראלים?

גירוש ילדי הזרים: מעשה טיפשות

נראה כאילו המטרה בגירוש היא לעודד את הזרים להתרבות פחות. זה די דוחה, ומאד מזכיר את היחס של הרבה אנשים בישראל לריבוי הטבעי המופרז לדעתם בציבור מצביעיו של ישי, שהוא הכוח המניע מאחורי המהלך עד כמה שניתן לשפוט.

זה גם מטומטם, כי הריבוי ה”לא טבעי” במספר העובדים הזרים כתוצאה מפעולות ממשלות ישראל הוא מהיר פי כמה מכל מה שאפשר להשיג בריבוי טבעי.

רבים מהזרים שמגיעים לישראל עושים את זה, כנראה, כי הם מגיעים ממקומות הרבה יותר גרועים. אם הדברים האיומים והנוראים שכבר נעשו להם כאן עד היום לא מרתיעים אותם, אז הם ימשיכו להגיע. הם יתרבו, כי זה מה שאנשים עושים.

גירוש ילדי הזרים לא ירתיע אף אחד, חוץ מידידי ישראל בעולם שמשבוע לשבוע מתביישים לספר שהם קשורים אלינו באיזשהו אופן.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ג'וני הפרד   ביום 8 באוגוסט 2010 בשעה 22:07

  הבאת עובדים זרים וגירוש ילדים מתאימה לאג’נדה הריאקציונרית, ניאו-שמרנית של בן ההיסטוריון. מצד אחד שומרים על שכר נמוך למעמדות הנמוכים ומפחיתים את האיום שהם משקפים לאליתות, ומצד שני שומרים על טוהר הגזע היהודי. לפי דעתי כל הפעילויות הללו נעשות במכוון ותוך תפיסת עולם ימנית ברורה ולא באופן אקראי או מתוך שלומיאליות ארגונית של הממשלה.

 • רוני   ביום 9 באוגוסט 2010 בשעה 21:24

  יישר כוח.
  פוסט מצויין, שמוכיח שמעבר לחוסר המוסריות המדהים של הגירוש – גם הלוגיקה של הגירוש מוטעית מיסודה.
  (ואגב, ישראל אשררה ב 1991 את אמנת האו”ם לזכויות הילד, שהגירוש מפר פחות או יותר את כל סעיפיה).

 • שוקי גלילי   ביום 10 באוגוסט 2010 בשעה 1:08

  ג’וני – דעתי אחרת. אני חושב שלביבי אין אידיאולוגיה. אני חושב שהוא אופורטוניסט מוחלט שלא מאמין בשום דבר, ואם הוא מאמין במשהו זו הדת הנאו-ליברלית.

  הכוח המניע מאחורי רדיפת הפליטים היא האמונה המוחלטת של אלי ישי, בעל חליפת הארמני, שהאלקטורט שלו בעד רדיפת זרים ופליטים, וגם ערבים אם אפשר. אני מניח שהוא היה רוצה לרדוף גם רוסים, אבל הם באלקטורט של חברו לשולחן הממשלה איווט ליברמן. המנעותו מרדיפת רוסים, בוודאי ובוודאי ממריצה אותו לרדוף את מי שאינו מיוצג בממשלה, כדי לשמור על הדימוי שלו כרודף ה”הם”. אני לא יודע כמה ממצביעי ש”ס באמת תומכים בזה, אבל אני יכול לתאר לי שיש אנשים שנמצאים קרוב לתחתית שרשרת המזון, שמרגישים טוב יותר כשיש בני אדם שמתייחסים אליהם רע יותר מאשר אליהם.

 • דני   ביום 29 באוגוסט 2010 בשעה 18:07

  יש דבר אחד שעדיין לא ברור לי בכל נושא המאבק נגד גירוש העובדים הזרים:

  מדינת ישראל היא מדינת לאום. המטרה הברורה של מדיניות הממשלה היא להעלות לארץ את בני הלאום היהודי, ולא לאפשר הגירה של בני לאומים אחרים הנה, כדי לשמור על המדינה הזו כמדינת העם היהודי.

  מדינת ישראל מאפשרת, בהתאם לצרכיה, לעובדים זרים המעוניינים בכך לקבל אשרת עבודה שמאפשרת להם לשהות כאן ולעבוד כאן באופן זמני. חלק מן העסקה היא העובדה שבתום ההעסקה הזמנית שלהם כאן הם חוזרים למולדתם – יחד עם ילדיהם, אם יש להם כאלה, ולא משתקעים כאן בשום אופן – כי אנחנו לא מעוניינים להיות מדינת הגירה אלא מדינת לאום. גם אם כרגע אנחנו זקוקים לעובדים זרים, אנחנו לא מתכוונים להזדקק להם דרך קבע, ומעולם לא הוצע להם להישאר כאן דרך קבע עם המשפחות שהקימו (אלא במקרה שהקימו משפחה עם אזרח ישראלי).

  אז מה בדיוק הבעיה בכך שמדינת ישראל מתעקשת על קיום התנאי הזה שהיה מראש חלק מהתנאים? אשרה זמנית היא בדיוק כזאת – זמנית. מה זה משנה עם לעובד הזר יש ילדים או אין?

טרקבאקים

 • מאת תועבה בימי כולירה « Roee-geist ביום 9 באוגוסט 2010 בשעה 23:53

  […] אתם חושבים שניתוח שכלתני יותר היה מביא למסקנות שונות, הפוסט הזה של שוקי גלילי יוכיח לכם שאתם טועים. קטגוריות: סוציו-אקונומיקה, […]

 • מאת לקום, לומר, לצרוח | החברים של ג'ורג' ביום 29 באוגוסט 2010 בשעה 14:58

  […] לאתר הזה (ואפשר לעשות זאת בקופי-פייסט פשוט). שוקי גלילי כתב פוסט נהדר על ילדי מהגרי העבודה, שחושף כמה מהנתונים […]

 • […] יש הרבה תירוצים. רובם שקרים. שוקי גלילי עשה קצת סדר בנתונים. אין פה גל אימתני של מהגרים שעומד להטביע אותנו. יש פה […]

השאר תגובה