לא בגדתי 2010 – או – “גז” בשבע שגיאות

אם הספקתם להציץ בעיתוני השבת, ובכלל אם יצא לכם לראות עיתונים בימים האחרונים, בוודאי ראיתם את מודעות השטנה בנושא קמפיין תמלוגי הגז.

המודעות מציגות טיעון שאם לא היה כל-כך מצחיק בטח היה מאד מעצבן: המאבק להגדלת תמלוגי הגז (או המס על הגז) נועד להגביר את התלות הישראלית בגז הערבי, והוא חלק ממזימתה הזדונית של הקרן החדשה להחליש את ישראל.

זה בערך כמו לכתוב “גז” בשבע שגיאות, כי:
א. הצלחת המאבק על הגז אומרת חלק גדול יותר לאזרחי ישראל ברווחי הגז הטבעי, שלפי הערכות שונות יעלו על 300 מיליארד דולר.
ב. כישלון המאבק, יביא לכך שבעלי הון ישראלים ואמריקנים יגזלו עד 76 אחוז מההכנסות על אוצר טבע ששייך לכולנו.
ג. עליית מחירי הגז בעקבות הגדלת התמלוגים או המס, לא צריכה להשפיע על מחירי הגז או היכולת לספק גז וממילא בכל מחיר שבו יסופק הגז הזה לחברת החשמל, רווחי היזמים יהיו אסטרונומיים, בלי כל יחס להשקעה הצנועה יחסית שלהם.
ד. הקרן החדשה לישראל לא מעורבת בקמפיין, בוודאי לא כתומכת של פורום פעולה אזרחית, שהוא ארגון שכל פעילותו מבוססת על התנדבות. כולל הפעילות של עבדכם הנאמן.
(זה לא יצא שבע שגיאות, אבל בקלות אני מביא לכם עוד שלוש – פשוט נראה לי שהרעיון הובן).

מאחורי המודעות המעוצבות להפליא עומד הפורום למען ארץ ישראל, תא סטודנטים מבר-אילן המשתייך לפי בן-דרור ימני (מעריב, סופשבת 13.8 עמוד 7) ל”חלק תמהוני מחוגי הימין”.

ימיני, שידוע בהשקפותיו הימניות ובביקורתו על הקרן החדשה גם אומר: “[הדרישה] להעלאת התמלוגים היא דרישה לגיטימית… זו לא דרישה שנועדה ‘להפוך את ישראל לתלויה בנפט הערבי… אין צורך להוסיף טענות ממחסן האיוולת”.

בטור השבועי שלו, נחום ברנע רומז – אם הבנתי נכון – שמאחורי הקמפיין ההזוי עומד רונן צור, שותפו לשעבר של מוטי מורל שלפי מה שפורסם עובד בשביל ברוני הגז. צור “מכחיש שהחברות שהוא מייצג מעבירות כסף לתא הימני”.

רק כדי לסבר את האוזן, הפורום למען ארץ ישראל – זה שיש לו עכשיו כסף למודעות מעוצבת היטב בעיתונים – השתמש עד סוף יוני בשירותיו של האתר WordPress.com לאחסון הבלוג שלו, בעל בעיות היישור לשמאל והעיצוב שנראה כאילו נעשה ב-MS Paint. קצת יותר מחודש אחרי, ניכר שכסף הוא לא הבעיה.

העובדות:

300 מיליארד דולר, אולי יותר, שוכבים מול חופי ישראל.
קבוצה של בעלי הון ותאגידים, מישראל ומארה”ב, מנסה לבלבל את אזרחי ישראל ולהערים עליהם, כדי שיוותרו על חלקם בכסף הזה.
מי שנלחם בעד הגדלת התמלוגים ו/או הטלת מס על רווחי הגז, נלחם למען האינטרסים של אזרחי ישראל.
מי שנלחם נגד הנ”ל, משרת את בעלי ההון, ברוני הגז.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יוסי לוי   ביום 16 באוגוסט 2010 בשעה 13:53

  ובכלל, האינטרס הישראלי הוא קודם כל למצות את כל הגז שאפשר לקנות ממקורות זרים, כל עוד יש גז זמין, ולשמור את הגז שלנו לימות סגריר.

 • רני   ביום 16 באוגוסט 2010 בשעה 18:02

  יוסי לוי אני גרגר עפר לעקבך. ההצגה בבלוג השטנה של מישהו המציע גז ערבי בשקל הביאה אותי לצריחה – תקח תקח תקח.
  הדבר המטריף המשגע המדפיק ראש בקיר שהדבר הלאומי, לאומני, נציונלי לעשות הוא לשמור את הגז ולהשתמש בו רק ככלי להורדת מחיר של גז זר. בכל מקרה לתת ליזם מה שנותנים לו באבו דאבי [ערבים אמרנו]. נגמר הגז והנפט בעולם. במצב הזה הקרן הישראלית החדשה היא אולטרה לאומנית וסופר ציונית. גם ימיני יצא טוב מהעסק. מי משלם עבור הפרסומת הנוראה הזו, את זה צריך לחקור למצוא ולהעניש.

 • איתי   ביום 16 באוגוסט 2010 בשעה 21:52

  ובנוסף יש להזכיר לאנשי הימין המדיני שהם הרי רוצים את ישראל חזקה מבחינת השפעתה בעולם, כפי שהם מקנאים בכוח העצום שיש לסעודיה ומדינות המפרץ הקטנות, בזכות הנפט (לנו יש נכס אחר שהוא יהדות ארה”ב שמחזיקה את נשיאי ארה”ב לדורותיהם בביצים, אבל זה לא משנה לדיון עם אנשי הימין).

  הרי ביבי עצמו מבקש להשקיע הרבה כסף כדי שמדענים ימצאו תחליף לנפט, משום שכך ייחלשו מדינות ערב.

  כדי לחזק את הכוח הפוליטי של ישראל בעולם ולהפוך אותה ל”חזקה כמו סעודיה” יש לדאוג שכמה שיותר מהעושר שיביא הגז הטבעי יילך למדינה ולא לבעלי הון פרטיים.

 • אגנוס   ביום 17 באוגוסט 2010 בשעה 0:20

  אני מסכים לגמרי עם כל הטענות, אבל אני חושב שכולן היו צריכות לעלות לפני שהגיעו לסיכום עם המשקיעים.
  אחרי שהגיעו איתם לסיכום, אי קיום ההסכם גרוע יותר, לדעתי, מכל הטענות הצודקות נגד ההון המופרז שהמשקיעים מרוויחים.
  ושוב, אני מסכים לגמרי עם הטענות, אבל חושב שהן יכולות להוות בעיקר לקח עבור העתיד. המקרה הזה אבוד משום שהסכמים צריך לקיים.

 • שוקי גלילי   ביום 17 באוגוסט 2010 בשעה 0:33

  אגנוס – האם אתה אומר שלמדינה אסור להעלות מיסים? האם להעלות את המס על גז טבעי זה פחות לגיטימי מלשנות את המע”מ, להגדיל את המיסוי על סיגריות או להקטין את מס החברות?

 • אורה   ביום 17 באוגוסט 2010 בשעה 9:55

  שוקי, מסכימה איתך. להגיד שזה ‘כבר הובטח’ יהיה בגדר שיטת השקשוקה מספר 2 (או, בעצם, הרבה יותר ממס’ 2)

 • אזרח.   ביום 17 באוגוסט 2010 בשעה 14:37

  משאבי הגז חייבים להיות מולאמים.הגז שייך לכלל הציבור .בכלל, רוב מניות חברות הגז מוחזקות ע”י הציבור. כלומר, ע”י קרנות הפנסיה של כולנו. חיפושי הגז שנעשו מומנו ע”י מינופים כספיים מכספי הפנסיה ושאר קרנות של הציבור.

 • עופר לנדא   ביום 19 באוגוסט 2010 בשעה 15:58

  בן דרור ימיני מציג עצמו דווקא כאיש שמאל, והוא לרוב בצד השמאלי של המפה – זה שהוא מתנגד לקרן לישראל חדשה לא הופך אותו לאיש ימין.

 • שוקי גלילי   ביום 19 באוגוסט 2010 בשעה 20:50

  פטריוטיזם, אהבת המדינה, זה לא לומר “אמן” על כל מה שהממשלה או צבא המדינה עושים. כשם שלאהוב אדם זה לא לומר לו תמיד את מה שהוא רוצה לשמוע, אלא גם לדעת לבקר אותו, בבחינת “הוכח תוכיח את עמיתך”.

  ארגונים שמתריעים על מעשי עוול שעשו לדעתם אנשים כאלה ואחרים בשם מדינת ישראל, הם לאו דווקא אנשים שלא אוהבים את המדינה – לפעמים אלו אנשים שאוהבים את המדינה מאד, וכואב להם שאנשים עושים בשם המדינה שלהם מעשים שבעיניהם אינם מוסריים.

  אז אתה צודק שזה שמישהו מתנגד לקרן החדשה לא הופך אותו אוטומטית לאיש ימין. לעומת זאת, אם אתה לא יכול לקבל שום ביקורת על המדינה ומוסדותיה, וכל מי שמבקר אותם ו/או מי שתומך בהם כלכלית הם “בוגדים” או “פועלים נגד מדינת ישראל”, אז אתה פאשיסט. כי “המדינה” לא תמיד צודקת, כמו שבני אדם לא תמיד צודקים. במוסדות המדינה וברשויותיה משמשים אנשים – על חסרונותיהם וחולשותיהם האנושיות, ועל השיעור המסוים של אנשים שהם נבלים או טפשים או שניהם ולמרות זאת הגיעו לעמדות כוח (ע”ע החוק הפיטרי).

  באותו אופן, כשאתה מנסה לשכנע תורמים לא לתת כסף לאוניברסיטה בגלל שהיא כביכול שמאלנית, זו פעולה לגיטימית (אם כי מלוכלכת, וגם דומה מאד ל”פשע” של קריאה לקיים חרם אקדמי על אוניברסיטות בישראל). לעומת זאת, כשאתה מאיים על אוניברסיטה שתגרום להחרמתה על ידי תורמים אם לא תפטר אנשי סגל שמאלנים, אז אתה בעצם מצפה מהאוניברסיטה שתבדוק את דעותיו הפוליטיות של כל איש סגל. בירורים מהסוג הזה עשו אצלנו בפעם האחרונה בראשית ימי המדינה, כשלא נתנו – לדוגמא – לישראל אלדד (אבא-של) להיות מורה. זו פרקטיקה מתועבת, גם כשהיא באה מימין וגם כשהיא באה משמאל.

השאר תגובה