סינון אתרים: לא צריך חוק בשביל זה

משטרת ישראל הורתה לספקי האינטרנט לחסום את הגישה לאתרי הימורים. במחשבה ראשונה אפשר לראות את היתרונות שבכך. במחשבה השנייה נאלצים להתמודד עם תובנה מרה: אנחנו חיים במדינה שבה המשטרה יכולה להחליט לאן מותר לנו לגלוש.

בשבוע שעבר החלו ספקיות אינטרנט ישראליות לחסום אתרי הימורים. לא, זהו לא חוק סינון אתרים, עדיין לא. במשטרת ישראל הלכו על ההליך המקוצר – צווי בית משפט.

ברגע הראשון אולי זה יעורר בכם קורת רוח – כי אין ספק שהימורים הם דבר רע (אלא אם כן אתה מפעל הפיס או המועצה להסדר ההימורים בספורט, כלומר – הימורים הם דבר רע כשהכסף לא הולך למדינה).

אבל במחשבה שנייה, תהיו חייבים להודות לעצמכם שההליך הזה עקום. אני לא יודע אם הייתי מגדיר אותו “סופה של הדמוקרטיה” כמו איתי אקנין (“בלוג הנחש”), אבל זה בהחלט מעורר תחושה לא נוחה לגלות שהמשטרה היא זו שמחליטה, בפועל, לאן מותר ואסור לנו לגלוש.

חסימה ברמת ספק האינטרנט היא צעד שיעילותו מוטלת ממילא בספק (ע”ע פרוקסי), אבל זה לא העניין. העניין הוא שבשביל לספק צווים מתאימים נדרשה פרשנות מרחיבה מאד של לשון החוק. מתוך הידיעה ב-ynet:

סמכותה של המשטרה לחסום אתר הימורים אינה חד משמעית, שכן נוסח החוק מקנה למפקד מחוז אפשרות לחסום “מקום המשמש לעריכת משחקים בקלפים, מכונות משחק וכיוצא באלה” – אך כוונת המחוקק היא ככל הנראה למקום פיזי ב”מקום משחקים אסורים” ולאו דווקא לאתר אינטרנט, על פי עורך דין אביב אילון שמתמחה בדיני רשת.

אני מנחש שמטרת המשטרה היא לא למנוע מאנשים להמר מביתם, אלא למנוע הימורים באותם עסקים שמכונים “קפה אינטרנט” אבל בעצם משמשים להימורים לא חוקיים. חלקם הגדול – כך לפחות דווח בעיתונות בעבר – מקושרים באופן זה או אחר לפשע מאורגן, ולעיתים קרובות כספי ההימורים מגיעים מהשוק האפור ואת ההמשך אתם כבר מכירים.

כן, זה נשמע כמו משהו שמצדיק פעילות נמרצת של רשויות אכיפת החוק – אבל האם חסימת אתרים היא הפתרון המועדף? האם לא עדיף לסגור את עסקי ההימורים? האם לא עדיף לאסוף ראיות ולהרשיע את מי שמבצע פשע, מאשר לבצע חסימה גורפת של אתרי אינטרנט מסוג מסוים?

בשורה התחתונה, יש הבדל בין לאכוף את החוק על מי שמבצע פשע, לבין לצנזר אתרים שעשויים לשמש לביצוע פשע. אם זה יהיה הקריטריון וזו תהיה הדרך, אנחנו עלולים לגלות מהר מאד שיש הרבה אתרים שאנחנו לא יכולים לגלוש אליהם.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • שמוליק   ביום 23 באוגוסט 2010 בשעה 8:30

  לא המשטרה מחליטה, אלא החוק.

  בלי קשר לשאלה אם עשתה בתבונה, החוק אוסר על הימורים בלי רשיון בישראל. אם מפעיל אתר מציג את אתר ההימורים שלו בישראל, רואים את מקום העבירה בישראל.

  לסגור אתר של הימורים זה כמו לסגור קזינו לא חוקי בבית באשדוד.

  אם האתרים היו פועלים מישראל, מקובל עליך שהיתה עילה לסגור אותם?

 • hilanoga   ביום 23 באוגוסט 2010 בשעה 12:30

  אני מניחה שפשוט הרבה יותר קל למשטרה להצר את צעדי האזרחים מאשר לעשות עבודה אמיתית, ושרוב האזרחים פשוט לא מבינים (או שלא אכפת להם) לאן זה יכול להגיע.

 • שוקי גלילי   ביום 27 באוגוסט 2010 בשעה 10:10

  שמוליק – אין לי בעיה שיסגרו את האתרים, אבל לא על זה מדובר כאן.

 • שמוליק   ביום 28 באוגוסט 2010 בשעה 21:00

  בשביל להוציא לו צו סגירה האתר צריך להיות בישראל.
  לבית המשפט הישראלי אין שליטה בגיברלטר, ששם יושבים האתרים של ויקטור צ’נדלר – ולא בכדי הוא מפעיל אותם משם, כי הדבר אסור בישראל.

  אז בהעדרם של החצרים. מוצא איסור לתת פתח לחצרים.

השאר תגובה